Anda di halaman 1dari 7

KPD 3016: PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN

TUGASAN 3: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 3

PENSYARAH: PUAN NOREHA BINTI YUSOF

KUMPULAN A

NORASIKIN BINTI WAHID

D20171078088

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Kelas: Tingkatan 3 Mutiara

Minggu: 13

Tarikh: 12/11/2019

Hari: Selasa

Masa: 10:00 pagi- 11:00 pagi (60 minit)

Bilangan murid: 8 orang

No Nama Murid Jenis Kecacatan Kehadiran (/)


.
1. Mohd Aidil Low Vision /
2. Mohd Ameer Low Vision /
3. Nur Shazlin Low Vision /
4. Norryn Ain Low Vision /
5. Lee Guan Yi Low Vision /
6. Lai Ke Xin Fully Blind /

Mata pelajaran: Sejarah Tingkah 1 (KSSM)

Tema: Sejarah Kita dan Dunia

Tajuk: Zaman Air Batu

Kemahiran: Kemahiran berkomunikasi dan bersosial

Subtajuk:

2.1.2 Menyenaraikan Zaman Air Batu

2.1.4 Menjelaskan ciri-ciri Zaman Air Batu

Hasil Pembelajaran:

Di akhir pembelajaran ini murid Kognitif:


mampu memperoleh: Murid dapat menjelaskan dengan tepat tentang
sejarah Zaman Air Batu
Psikomotor:
 Murid dapat menghasilkan video tentang sejarah
Zaman Air Batu dengan baik.
Afektif:
 Murid dapat bekerja dalam satu kumpulan yang baik.

Penggabungjalinan: Bahasa Melayu, Multimedia

Pengetahuan sedia ada:

 Murid mempunyai pengetahuan asas cara menggunakan komputer


 Murid dapat membaca tulisan braille dan abjad biasa
Penyerapan nilai: Bertoleransi dalam kerja kumpulan dan saling bekerjasama

Unsur terapi: Terapi Carakerja

Bahan Bantu Mengajar (BMM): paparan video, nota bertulis braille, aplikasi NVDA dan
kit media

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT): Murid berupaya menyenaraikan ciri-ciri zaman
Air Batu

Kemahrian Befikir Kritis & Kreatif (KBKK): Murid berupaya menerangkan sejarah
Zaman Air Batu.

Tahap pencapaian: Tahap 4

Pentaksiran: Lembaran Kerja

PPM: -

Langkah Pengajaran:

Langkah Isi Kandungan Aktivti Guru Aktivti Murid Cacatan


Set Induksi Pengenalan kepada 1. Guru akan 1. Murid Teknik:
(5 minit) tajuk pengajaran membuka tayangan memberikan  Penerangan
iaitu Zaman Air video berkenaan tumpuan terhadap
Batu dengan tajuk tayangan video Nilai murni topik:
 Tayangan pengjaran. pengajaran.  Murid dapat
video mengetahui
berkenaan dengan jelas
tajuk 2. Guru menyoal 2. Murid tentang topik
pengajaran soalan spontan kepad memberikan respon pembelajaran
amurid berdasarkan tentang persoalan
https://www.youtub video yang guru. Nilai murni aktivti:
e.com/watch? ditayangkan.  Murid dapat
v=T9jKdrD2WNk memberikan
 Soal jawab perhatian
spontan kepada
3. Guru menerangkan 3. Murid penerangan
tajuk pengajaran memberikan respon guru
berdasarkan tayanan sebagai tanda
video iaitu Zaman Air memahami BBM:
Batu penerangan guru  Tayangan
tentang tajuk Video
pembelajaran.
KBAT:
 Murid dapat
menganalisis
tajuk
pembelajaran

KBKK:
 Murid dapat
memberikan
respon kepada
soalan guru.

Langkah 1 Pengenalan Zaman 1. Guru menerangkan 1. Murid Teknik:


(20 minit) Air Batu kepada murid tentang memberikan  Penerangan
 Tahap sejarah pembentukan tumpuan kepada
zaman air Zaman Air Batu pengajaran guru Nilai murni topik:
batu menggunakan slide tentang sejarah  Murid dapat
 Ciri-ciri pengajaran pembentukan Zaman menggambarka
zaman air Air Batu. n isi kandungan
batu pengajaran.
 Slide 2. Guru menerangkan 2. Murid Nilai murni aktivti:
pengajaran tahap zaman air batu menumpukan  Murid dapat
hyperlink berdasarkan slide perhatian kepada dikawal dan
(Kit Media) pengajaran sesi pengajaran guru. memberikan
sepenuhnya
perhatian
3. Guru menunjukan 3. Murid masih kepada
pula ciri-ciri yang berada dalam pengajaran guru
terdapat pada Zaman kawalan guru dan BBM:
Air Batu memberikan  Slide
tumpuan kepada pengajaran
penerangan guru. beraudio
KBAT:
 Murid dapat
menganalisis
setiap
kandingan
pengjaran
KBKK:
 Murid berupaya
mengumpulkan
kata kunci bagi
setiap tajuk
pengajaran
guru.
Langkah 2 Perbincangan 1. Guru 1.Murid telah Teknik:
(25 minit) tentang sejarah membahagikan murid dibahagikan kepada  Perbincangan
pembentukan kepada 3 kumpulan kumpulan dengan 2  Pembentangan
Zaman Air Batu setiap ahlinya terdapat orang ahli Nilai murni topik:
2 orang  Murid dapat
Membuat buku menambah
komik tentang pengetahuan
Zama Air Batu 2. Guru meminta 2. Murid mencari isi dengan
berdasarkan tajuk murid bagi mencari isi penting berpandukan berkongsi idea
yang diberikan oleh penting tentang kepada slide bersama ahli
guru iaitu sejarah pembentukan pengajaran yang kumpulan.
 Aplikasi Zaman Air Batu telah ditunjukkan Nilai murni aktivti:
Powerpoint oleh guru.  Murid dapat
(Kit Media) memberikan
 Tayangan kerjasama untuk
video 3. Guru menunjukkan 3. Murid bekerja dalam
murid kepada murid memberikan kumpulan
cara membuat komik tumpuan kepada BBM:
menggunakan aplikasi pertunjukkan guru  Slide
Powerpoint 2013. dalam teknik pengajaran
membuat komik
melalui aplikasi KBAT:
powerpoint.  Murid dapat
menganalisis
tajuk
pembelajaran

KBKK:
4. Guru meminta 4. Murid memulakan
 Murid dapat
murid untuk bekerja gerak kerja
memberikan
dalam kumpulan bagi kumpulan dalam
respon kepada
menghasilkan komik menghasilkan komik
soalan guru.
yang berjudul tahap tentang tahap Zaman
Zaman Air Batu Air Batu.
merujuk kepada isi
yang telah diperlolehi.

Langkah 3 Pembentangan Isi 1. Guru meminta 1. Murid Teknik:


(7 minit) kandungan komik murid bagi membentangkan  Pembentangan
yang dihasilkan membentangkna hasil hasil komik yang  Latihan
murid komik yang dihasilkan telah dihasilkan pengukuhan
menggunakan melalui pancaran
powepoint. LCD projecter Nilai murni topik:
 Murid dapat
2. Guru memberikan 2. Murid berkongsi
soalan kepada murid memberikan respon pandangan dan
bagi tujuan kepada soalan guru pendapat.
pengukuhan.
Nilai murni aktivti:
Contoh soalan:  Murid dapat
 Zaman apakah menimba ilmu
yang telah tentang
berlakunya membuat komik
proses glasier yang ringkas
 Apakah contoh bagi membantu
haiwan yang pemahaman
hidup ketika belajar Sejarah.
zaman ais?
BBM:-

KBAT:
 Murid dapat
membentangkan
hasil komik
dengan hujah
yang baik
KBKK:
 Murid dapat
memberikan
respon kepada
soalan guru.

Penutup Latihan 1. Guru memberikan 1. Murid menerima Teknik:


(3 minit) pengukuhan latihan pengukuhan helaian latihan  Perbincangan
kepada murid sebagai pengukuhan yang
latihan di luar waktu disediakan oleh
kelas guru.
Nilai murni topik:
2. Guru meminta 2. Murid  Murid dapat
murid menyatakan menyenaraikan mengingat
semula isi pengajaran semula isi kembali tajuk
pada hari tersebut. kandungan pengajaran
pengajaran pada hari
tersebut. Nilai murni aktivti:
 Murid
memberikan
respon terhadap
pengajaran
guru.

BBM:-

KBAT:
 Murid dapat
menganalisis
seluruh tajuk
pembelajaran
KBKK:
 Murid dapat
memberikan
respon kepada
soalan guru.

Refleksi:
Di akhir sesi pengajaran ini, kesemua murid dapat menyearaikan kembali isi kandungan
pengajaran. Oleh hal ini demikian, objektif pengajaran dapat dicapai kerana murid dapat
memberikan kerjasama yang baik serta memberikan tumpuan semasa PdPc guru. Namun
begitu, guru juga perlu membuat penambahbaikan dalam penggunaan teknik pengajaran dan
BBM yang lebih menarik dan mempunyai fungsi yang sesuai bagi murid masalah penglihatan
agar murid lebih mudah untuk memahami objektif pengajaran.
