Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL


TAHUN 6

Tarikh
Masa 120 minit
Kelas
Bidang Membuat Corak dan Rekaan
Tema Alam Semula Jadi
Tajuk Beg Kertas
Aktiviti Renjisan dan percikan
Gabungan Teknik Stensilan dan capan

Standard 2.1 Persepsi Estetik 2.2 Aplikasi Seni 2.3 Ekspresi Kreatif 2.4 Apresiasi Seni
Pembelajaran 2.1.1 Unsur Seni 2.2.1 Media 2.3.1 2.4.1
2.1.1.1, 2.1.1.2, 2.2.1.1 2.3.2 2.4.2
2.1.1.3, 2.1.1.4 2.3.3 2.4.3
2.2.2 Teknik dan 2.3.4 2.4.4
2.1.2 Prinsip Proses 2.3.5
Rekaan 2.2.2.1 Teknik-
2.1.2.1, 2.1.2.2, Campuran
2.1.2.3
Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat;
Pembelajaran
1. membuat persepsi dan memahami bahasa seni visual iaitu rupa, jalinan, warna,
Imbangan, kesatuan dan kontra yang terdapat pada alam semula jadi, objek buatan
manusia dan karya seni dalam penghasilan corak dan rekaan pada renjisan dan
percikan dengan gabungan aktiviti stensilan dan capan.
2. mengaplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan
media dan teknik dalam penghasilan corak dan rekaan pada renjisan dan percikan.
3. menzahirkan idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan corak
dan rekaan pada renjisan dan percikan.
4. mengappresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,
sejarah seni dan budaya.

Aktiviti PdP Persepsi Estetik


 Guru menunjukkan contoh renjisan dan percikan, stensilan dan capan.
 Guru meminta murid menyatakan bahasa seni visual yang ada pada contoh
renjisan dan percikan, stensilan dan capan.

Aplikasi Seni
 Guru menunjuk cara menghasilkan corak renjisan dan percikan.
 Guru menunjuk cara menghasilkan renjisan dan percikan dengan gabungan
aktiviti stensilan dan capan.

Ekspresi Kreatif
 Murid menghasilkan karya Renjisan dan percikan dengan gabungan aktiviti
Stensilan dan capan dengan bimbingan guru.

Apresiasi Seni
 Murid mempamerkan karya.
 Murid menceritakan pengalaman proses penghasilan karya serta memberi
ulasan.

EMK Keusahawan, Kreativiti dan Inovasi


Penilaian PdP 1. Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat renjisan dan percikan
berdasarkan empat standard kandungan.
Bahan Bantu 1. Alat : berus lukisan, palet, stensil, daun atau alatan lain yang sesuai
Belajar 2. Bahan : kertas lukisan, cat air atau bahan lain yang sesuai
3. Bahan Bantu Mengajar : Contoh hasil renjisan dan percikan, stensilan serta capan
Refleksi Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan akan datang.
