Anda di halaman 1dari 3

CONTOH RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN MORAL TAHUN 4

Kelas : 4 CEMPAKA ( 20 murid)

Masa : 8.45pg – 9.45pagi

Nilai Utama :Kerjasama

Nilai sampingan : Bertanggungjawab, kerajinan dan bertoleransi

Tajuk : Semangat Bergotong-royong

Standard Kandungan : 12. Kesediaan melakukan sesuatu untuk kepentingan bersama.

Standard Pembelajaran : 12.1.1, 12.1.3 dan 12.1.4

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat;

Penaakulan :Menyenaraikan tiga jenis akiviti dilakukan bersama-sama jiran .

Perasaan : Menceritakan perasaan apabila melakukan aktiviti brsama-sama

jiran.

Perlakuan : Mendemontrasikan cara melakukan aktiviti dengan cara kaedah

lakonan.

EMK :

BBM :

Penilaian :
LANGKAH PdP:

LANGKAH/ AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN CATATAN


MASA

Set Induksi  Murid menonton tayangan video/gambar situasi BBM: Gambar


(5 minit) bergotong-royong, yang ditunjukkan oleh guru. situasi
 Murid mengenalpasti nilai yang terkandung dalam bergotong-
video/gambar tersebut . royong
 Guru menyoal dan mengaitkan isi pelajaran/ nilai yang
akan dipelajari.
Contoh soalan:
1. Apakah yang kamu dapat lihat/tonton dalam
gambar/video ini?
2. Apakah sifat-sifat yang ada dalam gambar/video aktiviti
bergotong-royong itu tadi ?
3. Adakah kamu mengamalkan nilai tersebut dalam aktiviti
harian anda ?

Langkah 1  Guru menerangkan nilai kerjasama dan mengaitkan BBM:


( 15 minit ) dengan jiran. Kad gambar
 Murid memerhatikan gambar yang terdapat yang diberi
dan menceritakan apa yang diperhatikan.
 Murid berkongsi pengalaman mereka yang berkaitan
dengan nilai kerjasama.

Langkah 2  Guru mengagihkan murid kepada 4 kumpulan. BBM:


(10 minit)  Guru memberikan kad arahan kepada setiap kumpulan. - kad manila -
 Setiap kumpulan perlu melakonkan aktiviti yang marker
diarahkan berdasarkan kad arahan.
 Murid melakonkan situasi berkenaan dan menunjukkan Nilai Murni:
cara-cara menyuarakan pandangan yang membina - bekerjasama
terhadap jiran berdasarkan situasi diberikan. - keberanian

Contoh Situasi:
1. Bergotong-royong

BBM:
Langkah 3  Guru memberi penerangan dan arahan berkaitan aktiviti - Kad gambar
(15 minit) ( peta titi) mengikut kumpulan. - Kad manila
 Guru memberikan satu gambar situasi ‘bergotong- - Pen Marker
royong’ kepada murid. - Pen warna
 Murid membuat satu Peta Titi mengenai aktiviti yang Nilai:
boleh dilakukan dalam bergotong-royong dan Bertanggungjawab
mengaitkan dengan perasaan yang dirasa.

Contoh Aktiviti:
 Murid mengaplikasi carta alir dengan
menyenaraikan cara-cara menyuarakan
pandangan berdasarkan gambar .

 Guru membuat pentaksiran/penilaian EMK:


- Kreatif
Langkah 4  Guru memberikan lembaran kerja kepada murid. BBM:
(10 minit)  Murid menjawab lembaran yang diedarkan. - Lembaran
 Guru menilai hasil kerja murid. kerja

Contoh Lembaran:

Penutup/  Guru memberi arahan kepada murid.


Rumusan:  Guru memberi satu peristiwa yang berkaitan dengan jiran.
(5 minit)  Sekiranya peristiwa tersebut menunjukkan sikap
keberanian, maka murid akan bersorak “horrey” dan
sekiranya tidak, murid akan buat aksi menangis.

Contoh :

1. Anda menegur jiran yang membakar sampah


dihalaman rumah. (horrey / menangis)
2. Adik anda bergaduh dengan anak jiran. Anda tidak
mempedulikan mereka. (horrey / menangis)
3. Anda meminta jiran anda untuk memperlahankan
bunyi radio pada waktu malam. (horrey / menangis)
