Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MALAYSIA

Mata pelajaran : Bahasa Malaysia
Tarikh :
Kelas : Tahun 4
Bilangan Murid :
Masa :
Tema : Kebudayaan
Tajuk : Variasi Tari di Malaysia

Hasil Pembelajaran :
Fokus Utama :
3.2 Menghuraikan maklumat dengan menggunakan alasan yang meyakinkan.
Aras 2 (1) Mengembangkan idea berdasarkan pemerhatian dengan menyatakan bukti
yang sahih.
Fokus Sampingan
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal, dan ayat majmuk.
Aras 2 (i) Membina ayat tunggal dengan perluasan subjek dan predikat.

1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan
menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonasi dan nada yang sesuai.
Aras 2 (i) Bertukar-tukar pandangan berdasarkan sesuatu isi.

Objektif Pelajaran :
Pada akhir pelajaran ini, murid dapat :
1) Mengenalpasti jenis-jenis tarian yang terdapat di Malaysia.
2) Memberikan pendapat masing-masing berkenaan dengan tarian yang terdapat di
Malaysia.
3) Mengkategorikan jenis tarian dengan suku kaum bagi tarian tersebut.
4) Membina lima daripada enam ayat tunggal berdasarkan perkataan yang diberikan.

Sistem Bahasa :
Tatabahasa : Ayat Tunggal
Kosa Kata : Magunatip, Gawai, Ngajat
Peribahasa : tak lapuk dek hujan, tak lekang dek panas

Pengisian Kurikulum :
1) Ilmu : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
2) Nilai Murni : Hormat-menghormati, menghargai warisan negara, kerjasama, berani
mencuba
3) Kemahiran Bernilai Tambah :Kemahiran Berfikir
Kemahiran Teknologi dan Komunikasi
Kecerdasan Pelbagai
Pembelajaran Kontekstual

Bahan Bantu Mengajar : LCD, Speaker, Komputer dan Slaid
Pengetahuan sedia ada: Murid pernah didedahkan dengan jenis-jenis tarian yang
terdapat di Malaysia dan juga konsep ayat tunggal.


















Langkah/
Masa

Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran

Catatan










Set
Induksi
( 5 minit)





Tayangan gambar-
gambar jenis tarian
di Malaysia.

Soalan :

1) Apakah yang dapat
anda lihat
berdasarkan
tayangan sebentar
tadi.
2) Adakah warisan
tersebut masih
dikekalkan sehingga
sekarang?


1. Guru menayangkan gambar-
gambar tarian yang terdapat di
Malaysia.

2. Guru bersoal jawab dengan
murid mengenai tayangan
gambar sebentar tadi.

3. Guru memperkenalkan tajuk
pembelajaran pada hari tersebut.





BBM :
Komputer
LCD
Speaker

KBT :
Pembelajaran
Kontekstual.
Kemahiran
Teknologi Maklumat
dan Komunikasi.

Pengetahuan Sedia
Ada

Nilai Murni :
Menghargai
Warisan Negara




Langkah
1
(10 minit)
Tayangan video
tarian-tarian yang
terdapat di
Malaysia.

-Soal jawab dengan
pelajar :

1. Guru menayangkan tayangan
video yang mengandungi
pelbagai jenis tarian yang
terdapat di Malaysia.

2. Guru meminta murid memerhati
dengan teliti setiap suku kaum
yang menarikan tarian tersebut.
BBM :
LCD
Komputer
Speaker

KBT :
Kemahiran Berfikir
Kecerdasan
1) 1. Nyatakan 2 jenis
tarian yang terdapat
dalam tayangan
video sebentar tadi.

2. Apakah jenis
tarian bagi suku
kaum Iban
berdasarkan
tayangan video
sebentar tadi?

3) 3. Namakan jenis
tarian yang ditarikan
oleh suku kaum di
Sabah?

4. Adakah
mempunyai
pengalaman
menyaksikan atau
merasai sendiri
menarikan tarian
tersebut?


3. Guru bersoal jawab dengan
beberapa orang pelajar
berdasarkan video yang
ditunjukkan sebentar tadi.








Pelbagai
Pembelajaran
Kontekstual
Kecerdasan
Pelbagai

Nilai Murni :
Berani Mencuba
Hormat-
menghormati


Langkah
2
(15 minit)
Suai padan jenis
tarian dengan suku
kaum yang terdapat
di Malaysia.

Melayu (Tarian
1. Guru akan menayangkan
gambar-gambar tarian dan nama
suku kaum.

2. Beberapa orang murid diminta
untuk menyuai padankan jenis
BBM :
LCD
Slaid
Speaker
Komputer
Joget)
India (Tarian
Bharata Natyam)
Cina (Tarian
Kipas)
Iban (Tarian
Ngajat)
Orang Ulu (Datun
Julud)
Kadazan (Tarian
Magunatip)
Orang Asli
(Tarian Sewang)

tarian dengan suku kaum
tersebut.

3. Murid yang lain juga digalakkan
berbincang antara satu sama lain.

4. Guru akan berbincang jawapan
tersebut dengan seluruh isi kelas.





Pengetahuan Sedia
Ada

KBT :
Kemahiran Berfikir
Kemahiran
Teknologi Maklumat
dan Komunikasi

Nilai Murni :
Berani Mencuba
Hormat-
menghormati
Kerjasama




Langkah
3
(10 minit)
Soalan uji minda :

1) Apakah tarian
yang menggunakan
buluh?

Tarian apakah yang
menggunakan
kipas?

2) Tarian Joget
ditarikan oleh kaum
apa?

3) Apakah nama
1. Guru akan menyoal pelajar
untuk menguji minda mereka
berkenaan dengan tajuk yang
diberikan.

2. Murid akan mencuba
menjawab soalan-soalan yang
dipaparkan di slaid.
BBM :
LCD
Speaker
Komputer
Slaid

KBT :
Kemahiran Berfikir


perayaan yang
sesuai ditarikan
dengan Tarian
Ngajat?

4) Tarian Datun
Julud berasal
daripada mana?



Langkah
4
(15 minit)

Perkataan :

Gawai
Kipas
Buluh
Tari
Melayu
Baju

1. Guru akan menunjukkan enam
contoh kata tunggal kepada
pelajar.

2. Pelajar diminta membuat ayat
tunggal berdasarkan perkataan
yang diberikan.

BBM :
LCD
Slaid
Komputer

KBT :
Kemahiran Berfikir

Pengetahuan Sedia
Ada




Penutup
(5 minit)
Kognitif
Rumusan Pelajaran.
Sosial
Rumusan Nilai
Murni.
1. Guru akan merumuskan
pembelajaran pada hari
berkenaan.

2. Guru meminta pelajar
bersama-sama menyanyikan lagu
Gunung Kinabalu sambil menari
bersama-sama.
BBM:
LCD
Speaker
Komputer

Peribahasa

KBT :
Kecerdasan
Pelbagai
