Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR)

Tarikh : 10.04.2014
Hari : Khamis
Tahun : Tahun 4
Bil Murid : 27 orang
Masa : 8.00 9.00 pagi
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Sentiasa Selamat
Tajuk : Bijak Bertindak

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
5.1 Memahami dan menggunakan
golongan kata dengan betul mengikut
konteks.
5.1.7 Memahami dan menggunakan kata
bantu, kata perintah dan kata pemeri
dengan betul mengikut konteks.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Memahami dan menggunakan golongan kata berdasarkan petikan Bijak Bertindak
dengan betul mengikut konteks.

ii. Memahami dan menggunakan kata bantu berdasarkan petikan Bijak Bertindak
dengan betul mengikut konteks.

Sistem Bahasa

Tatabahasa : Morfologi Kata bantu aspek
Kosa kata : tempias,panduan, menjejaskan, berteduh, menjamin

Pengisian Kurikulum

Ilmu : Muzik, Keusahawanan, Pendidikan Moral
Nilai Murni : Rasional, kerjasama

Pendidikan Alam Sekitar : Kecintaan akan alam sekitar

Kemahiran Bernilai Tambah

KB: Menghubung kait
KP: Verbal linguistik, Intrapersonal, muzik dan kinestatik
BCB : Menulis, mendengar dan bertutur, membaca
Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan kehidupan seharian

Bahan Bantu Mengajar
Kad gambar
Petikan teks
Lembaran kerja pengayaan dan pemulihan

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mempunyai pengalaman merasai suasana hari hujan.




















Langkah
/masa
Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)

Soalan

1. Mengapakah kita
perlu mengelakkan
daripada terkena
atau bermain hujan?

Jawapan: Supaya
tidak basah.

2. Apakah kesan jika
kita tidak tahu cara
untuk menjaga
keselamatan diri
ketika hujan?

Jawapan:
- Demam
- Tergelicir semasa
berjalan

Isi pelajaran
Bijak Bertindak


1. Guru menunjukkan payung
kepada murid.

2. Guru bersoal jawab dengan
murid.

3. Guru mengaitkan jawapan murid
dengan tajuk pelajaran pada hari ini.
BBM
Payung

KB
Menghubung kait

BCB
Memproses maklumat

Pembelajaran
Kontekstual
Menghubungkaitkan
dengan pengalaman
dalam kehidupan


Langkah 1
(10 minit)

Petikan
Bijak Bertindak

Kosa kata:
1. tempias
2. panduan
3. menjejaskan
4. berteduh

Aktiviti 1

Guru mengedarkan petikan
dialog Bijak Bertindak kepada
murid.
Murid membaca secara senyap
BBM
Petikan teks

KB
Menghubung kait

KP
Verbal linguistik

5. menjamin

terlebih dahulu.
Murid membaca kuat secara
beramai-ramai.

Aktiviti 2
Guru meminta murid mencari
perkataan bergaris dalam
petikan.
Guru menerangkan maksud
perkataan yang tidak difahami
oleh murid.
Guru meminta murid membina
ayat berdasarkan kosa kota
yang dipelajari.


Nilai Murni
Rasional

Ilmu
Keusahawanan

Pembelajaarn
kontekstual
Menghubungkaitkan
pengalaman
merasai suasana
hari hujan

Langkah 2
(20 minit)

Kata bantu dalam
petikan Bijak Bertindak

1. sedang
2. belum
3. hendak
4. mahu
5. boleh
6. perlu
7. dapat


Aktiviti 1
Guru meminta murid
mengenalpasti perkataan yang
dihitamkan dalam petikan.
Guru menerangkan tentang kata
bantu aspek.
Guru memberi contoh ayat
berdasarkan kata bantu yang
dikenalpasti.

Aktiviti 2
Guru meminta murid secara
berpasangan membina ayat
berdasarkan kata bantu aspek
yang dikenalpasti.
Murid diminta mencatat ayat
mereka pada kertas.

BBM
Petikan teks

Teknik
Perbincangan
Penerangan

KP
Intrapersonal
Verbal linguistik

Nilai Murni
kerjasama

Penilaian objektif
Kata bantu aspek
yang disediakan.

Langkah 3
(15 minit)

Lembaran kerja


1. Murid diedarkan dengan
lembaran kerja.
2. Guru memberi arahan tugasan.
3. Murid diberi masa untuk
menjawab.
4. Murid membuat pembetulan
bersama guru.

Pengayaan
Isi tempat kosong dengan kata
bantu aspek dan ragam yang
sesuai.

Pemulihan
Kenalpasti dan gariskan kata
bantu yang terdapat dalam
perenggan ayat.

BBM
Lembaran kerja

KP
Verbal Linguistik
Intrapersonal

Nilai Murni
kerjasama


Penilaian Objektif:
Guru membina ayat
menggunakan kata
bantu aspek

Penutup
5 minit

Penutup Kognitif

Rumusan isi pelajaran

Kita harus bijak
bertindak apabila
berhadapan dengan
apa jua keadaan.



Sosial:

Penutup Kognitif
- Guru bertanya kepada murid
tentang beberapa contoh kata bantu
yang telah dipelajari.
- Guru menerapkan nilai murni
dengan mengingatkan murid supaya
sentiasa menjaga keselamatan diri
semasa hujan.

Penutup sosial
- Murid mendapat pujian kerana
KB
Merumus

Nilai
Rasional

KP:
Verbal linguistik
Intrapersonal

berjaya menjawab soalan yang
diberikan oleh guru.


Aktiviti Susulan: Menyenaraikan cara lain yang dapat dijadikan panduan semasa hari hujan.









































PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH
(Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)

Disemak oleh Guru / Pensyarah
Pembimbing

Catatan





Tandatangan :
Nama :
Tarikh :


Disemak oleh Guru Besar :

Catatan





Tandatangan :
Nama :
Tarikh :










PENULISAN CATATAN REFLEKSI MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA

ISU

BUKTI TINDAKAN SUSULAN
Kekuatan:







Penambahbaikan:




Kelemahan:







Tindakan Susulan





Disemak oleh Guru Pembimbing.
Catatan:



Disemakkan Oleh Pensyarah Pembimbing.
Catatan:



Tandatangan :
Nama :
Tarikh :
Tandatangan :
Nama :
Tarikh :

Catatan
Sila rujuk Borang PR1/P Komponan Pelaksanaan untuk mencari isu kekuatan dan
kelemahan
