Anda di halaman 1dari 4

Lesson Plan/ Rancangan Mengajar

Mata Pelajaran: Tema: Hadis Kelas: Tarikh/ Hari:

Tajuk (Standard Kandungan): Semua tingkatan Khamis 18.2.2021

Pendidikan Islam Hadis sebagai sumber hukum Minggu: Masa:

5 3.15-4.15 pm

Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Kelestarian alam sekitar Pautan Merentas Kurikulum:

Aspirasi Murid:

Pengetahuan Kemahiran Berfikir Kemahiran Kemahiran Etika & Kerohanian Identiti Nasional
Memimpin Dwibahasa

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:

(Standard Pembelajaran) 1. Murid dapat menyatakan maksud hadis dan contoh kitab hadis
2. Murid dapat membezakan sanad dan matan
Murid dapat merumus kepentingan hadis dalam kehidupan 3. Murid dapat menerangkan peranan hadis sebagai sumber hukum

Konsep/ Perbendaharaan Kata Utama: Sumber:

Hadis, perawi, sanad, matan Buku teks, Nota Pendidikan Islam Tingkatan 1,
Modul

Rangka Pengajaran Impak/ Refleksi

Set Induksi 1. Guru memulakan PdPc dengan menunjukkan gambar kepada murid.
2. Guru menanyakan beberapa soalan kepada murid.
3. Guru meminta murid untuk mengaitkan jawapan mereka dengan tajuk pembelajaran pada hari
ini.
4. Guru menampal LO dan SC di papan putih dan memanggil murid secara rawak untuk
menyebutnya

Aktiviti Utama Aktiviti 1


1. Guru meminta murid menulis dengan cepat apa yang mereka tahu tentang hadis pada
“sticky note”
2. Guru membacakan jawapan beberapa orang murid
3. Murid membuat kesimpulan dengan bimbingan guru

Aktiviti 2
1. Guru menerangkan maksud sanad dan matan
2. Murid diminta mengenalpasti sanad dan matan berdasarkan hadis yang dipaparkan pada
kertas mahjung
3. Guru menyediakan kertas a4 yang mengandungi ruang kosong berkaitan sanad dan matan
4. Murid dikehendaki memadankan maksud sanad dan matan pada ruang kosong berkenaan

Aktiviti 3
1. Guru memberikan tajuk yang berbeza berkaitan peranan hadis kepada setiap kumpulan:
Kumpulan 1: menguatkan hukum yang terdapat dalam al-Quran
Kumpulan 2: memperincikan isi kandungan al-Quran
Kumpulan 3: menjelaskan hokum yang tiada dalam al-Quran
2. Guru meminta murid mengadakan perbincangan dalam kumpulan dan mencatat isi penting
dengan merujuk buku teks.
3. Dua orang wakil daripada setiap kumpulan akan bergerak untuk membuat pembentangan
kepada kumpulan lain
4. Murid lain akan menunggu di dalam kumpulan asal untuk mendapatkan maklumat daripada
wakil kumpulan tadi
5. Setelah selesai, semua murid akan kembali kepada kumpulan masing-masing untuk membuat
rumusan

Kemahiran berfikir aras tinggi (KBAT)

Banyak hadis dhoif disebarkan kepada orang awam melalui MedSos, berikan pandangan anda .

Penutup 1. Murid dan guru membuat rumusan tentang aktiviti yang dilakukan pada hari ini.
2. Pelajar diminta menggunakan isyarat tangan untuk menunjukkan kefahaman mereka
3. Bagi pelajar yang kurang faham dan perlukan bantuan,guru akan meminta pelajar faham untuk
membantu pelajar tersebut

Tindakan Susulan Murid Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Penilaian:

CATATAN : PdPR. Seramai 131/496 orang murid mengikuti kelas PdPR secara offline (telegram).

Lesson Plan/ Rancangan Mengajar


Mata Pelajaran: Tema: Ibadah Kelas: Tarikh/ Hari:

Tajuk (Standard Kandungan): Tingkatan 1 Selasa

Pendidikan Islam Konsep ibadah dan jenis-jenis hukum dalam Islam Minggu: Masa:

6 10.00 am – 12.00 pm

Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Kelestarian alam sekitar Pautan Merentas Kurikulum:

Aspirasi Murid:

Pengetahuan Kemahiran Berfikir Kemahiran Kemahiran Etika & Kerohanian Identiti Nasional
Memimpin Dwibahasa

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:

(Standard Pembelajaran) 1. Murid dapat menyatakan konsep ibadah dari aspek maksud
ibadah, ibadah khusus dan ibadah umum
Murid dapat menjelaskan konsep ibadah dan jenis-jenis hukum 2. Murid dapat menjelaskan maksud hukum-hukum berikut beserta
contoh:
- Wajib
- Sunat
- Harus
- Makruh
- Haram
3. Menghuraikan hubungkait hukum di atas dengan amalan harian
murid beserta hikmah
Konsep/ Perbendaharaan Kata Utama: Sumber: Al-Quran dan Buku Teks.

Wajib, sunat, harus, makruh, haram

Rangka Pengajaran Impak/ Refleksi

Set Induksi 1. Guru meminta murid membuat pemerhatian persekitaran kelas


2. Guru meminta pandangan daripada beberapa orang murid, apakah yang mereka perhatikan
dari aspek kebersihan kelas
3. Daripada pandangan murid, guru kaitkan kebersihan dengan sikap murid serta
perbuatan/amalan yang disukai Allah sebagai ibadah

Aktiviti Utama Aktiviti 1


1. Guru menerangkan maksud ibadah dengan sempurna serta dalil tujuan manusia dicipta
2. Guru mengedarkan sekeping gambar yang berlainan kepada setiap kumpulan
3. Setiap kumpulan diberi masa 2 minit untuk berbincang dan menentukan gambar tersebut sama
ada ibadah khusus atau ibadah umum
4. Guru meminta kumpulan yang menganggap gambar yang diperoleh adalah ibadah khusus
untuk mengangkat gambar berkenaan
5. Guru akan menentukan sama ada tekaan murid berkaitan gambar tersebut betul atau salah
6. Guru menjelaskan perbezaan antara ibadah khusus dan ibadah umum

Aktiviti 2
1. Guru mengedarkan senarai semak kepada setiap kumpulan
2. Murid berbincang untuk menentukan hokum bagi setiap perbuatan yang terdapat dalam
senarai semak tersebut
3. Guru meminta setiap kumpulan menukar jawapan mereka dengan kumpulan lain untuk
menyemak jawapan
4. Guru menjelaskan maksud setiap jenis hukum dan mengaitkan dengan contoh yang terdapat
dalam senarai semak
Penutup Murid menjawab soalan melalui lembaran kerja yang disediakan dalam google form

Tindakan Susulan Murid Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Penilaian
