Anda di halaman 1dari 5

Rancangan Pengajaran Harian

Pendidikan Seni Visual

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual


Tahun : Tahun 5 Ibnu Batutta
Bidang/ Tajuk : Menggambar – Buah-buahan Tempatan
Aktiviti : Menghasilkan gambar buah-buahan tempatan
menggunakan teknik stemsilan dan gosokan.
Tarikh : 16 Febuari 2010
Masa : 9.10 - 10.10 ( 60 minit )

Objektif Pengajaran
Guru dapat mengajar murid menghasilkan gambar buah-buahan menggunakan teknik
stensilan dan gosokan.

Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Menghasilkan gambar buah-buahan tempatan dengan menggunakan teknik
stensilan dan gosokan.
2. Menyenaraikan alat dan bahan yang di perlukan untuk menghasilkan gambar
buah-buahan tempatan dengan menggunakan teknik stensilan dan gosokan.
3. Menyatakan secara lisan langkah-langkah untuk menghasilkan gambar buah-
buahan tempatan dengan menggunakan teknik stensilan dan gosokan.

Keperluan :
1. Alat - gunting
2. Bahan - kertas lukisan, gambar buah-buahan tempatan, gam,
krayon
3. Rujukan - Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual Kurikulum
Bersepadu Sekolah Rendah (KBSR) Tahun 5

Penerapan Nilai : kebersihan, rajin, kreatif


ABM/BBM : komputer riba, pembesar suara, carta langkah-langkag
penghasilan, gambar buah-buahan tempatan.

Prosedur :
1. Guru menentukan aras pembelajaran supaya bersesuaian dengan tahap
murid.
2. Guru merancang strategi pembelajaran dengan menerapkan Teori
Kecerdasan Pelbagai, Pembelajaran Konstrukivisme, Pembelajaran
Kolaboratif, dan elemen KBKK.
3. Memulakan aktviti pengajaran dan pembelajaran dengan set induksi
iaitu permainan teka-teki serta menunjukkan contoh hasil buah-buahan
yang menggunakan teknik stensilan dan gosokan.
4. Guru menunjukkan alat dan bahan yang diperlukan untuk membuat
gambar buah-buahan tempatan menggunakan teknik stensilan dan
gosokan.
5. Guru menerangkan proses untuk melakukan gambar buah-buahan
tempatan menggunakan teknik stensilan dan gosokan.
6. Guru membimbing murid-murid melakukan aktiviti menggambar dengan
menggunakan teknik stensilan dan gosokan sehingga siap.
7. Apresiasi dan refleksi.
8. Penutup
BUTIRAN KEGIATAN
HASIL PEMBELAJARAN STRATEGI P&P

Set Induksi (7 minit)


1. Guru mengadakan permainan - murid menjawab soalan teka-teki Teori Kecerdasan
teka-teki tentang buah-buahan yang diberikan oleh guru. Pelbagai
tempatan. -interpersonal
 Durian
- buah apakah yang digelar raja -verbal linguistik
 Pisang
buah?
 Manggis
-monyet begitu menggemari buah ini
 Betik
kerana rasanya yang sangat lazat.
-rasanya sangat manis dan
berwarna ungu gelap. Ia juga
mempunyai banyak tampuk.
-di dalam badannya terdapat
beribu biji yang boleh dibuat -Teknik Soal jawab
benih. Apakah nama saya? -murid-murid -Pembelajaran
memberikan Kontekstual
pelbagai respon
tentang soalan
2. Guru mengadakan sesi soal jawab yang diajukan oleh guru.
dengan murid tentang pengalaman
masing-masing di dusun buah dan
buah kegemaran mereka.

-murid-murid menumpukan
2. Guru menjelaskan tajuk perhatian terhadap penerangan
pelajaran iaitu konsep stensilan yang dibuat oleh guru.
dan gosokan.

yang gambar buah-buahan


Aktiviti 1 - Set Peralihan
diperlu tempatan berdasarkan
(10 minit)
kan penerangan yang
untuk diberikan oleh guru
1. Guru meminta murid pada
membu
menyenaraikan alat dan bahan
at
Aras 1

-Teori
beberapa orang murid dipilih
Kece rambang untuk
secara
rdas
menyenaraikan alat dan bahan
an diperlukan untuk membuat
yang
Pelb buah-buahan tempatan
gambar
agai
menggunakan teknik stensilan
-
interper
sonal
Refleksi :
