Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 2&3 Bil.Murid : T2: / T3:


Tarikh / Hari 21.06.2021 Isnin Masa 8.15-9.15 pagi
Tahun 2 Tahun 3
Tema 4. Kita Cermat Kita Selamat 3. Peka Keselamatan
Unit 11. Keselamatan di Sekolah 9. Berhemah di Jalan Raya
Tajuk Seni Bahasa (Pesan Merpati) Tulis imlak (Kamu Dilihat, Kamu Selamat)
Standard Kandungan 4.3 Menghasilkan bahan sastera 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang
dengan menyerapkan keindahan bermakna
dan kesantunan bahasa serta
mempersembahkan secara kreatif.
Standard Pembelajaran 4.3.2 Mempersembahkan cerita; 3.2.4 Menulis sesuatu yang diimlakkan
(i) cerita haiwan (i) perkataan dan frasa

Objektif Pembelajaran Pada Akhir Pembelajaran dan Pemudahcaraan ini, murid dapat :
1. menyatakan empat nilai daripada 1. menulis lima perkataan dan frasa yang
cerita haiwan “Pesan Merpati” diimlakkan pada bahan grafik “Kamu
dengan betul. Dilihat, Kamu Selamat” dengan ejaan yang
2. membina empat ayat betul.
menggunakan kata imbuhan 2. membaca perkataan dan frasa yang ditulis
daripada cerita haiwan “Pesan dengan sebutan yang betul.
Merpati” dengan betul.
Aktiviti/ Strategi PdPc 1. Murid membaca cerita haiwan 1. Murid membaca perkataan dan frasa
“Pesan Merpati” pada BT.MS 66 “Kamu Dilihat, Kamu Selamat” pada
dengan sebutan yang betul dan BT.MS 54 dengan sebutan yang betul.
intonasi yang sesuai. 2. Guru menerangkan kandungan bahan grafik
2. Guru menerangkan kandungan kepada murid.
cerita kepada murid. 3. Murid mengeja perkataan dan frasa yang
3. Murid menulis empat nilai murni diimlakkan oleh guru.
daripada cerita tersebut. 4. Murid menulis lima perkataan dan frasa
4. Murid membina empat ayat yang diimlakkan oleh guru dengan ejaan
menggunakan kata imbuhan yang betul pada buku aktiviti.
daripada cerita tersebut. 5. Murid membuat latihan pada buku aktiviti
5. Murid membuat latihan pada ms 56.
buku aktiviti ms 70.

Sistem Bahasa  Tatabahasa  Kosa Kata  Peribahasa


 Sistem Ejaan  Ayat  Sebutan & Intonasi
Nilai Menjaga Kesealamatan, Berwaspada
Bahan Bantu Mengajar  Buku Teks  LCD  Gambar / Carta
(BBM)  Powerpoint  VLE FROG  Model
 Internet  Buku Cerita  Peta i-Think
 Video / Audio  Kertas Sebak / Kad  Lain-lain : Buku
Manila PKJR.
Elemen Merentas  Keusahawanan  Patriotisme  Kreativiti & Inovasi
Kurikulum ( EMK )  Bahasa  Sains & Teknologi  Pendidikan Alam
 Nilai Murni  TMK Sekitar
 Kesihatan dan  Kekeluargaan  Perpaduan
Kebersihan  Keselamatan
Kecerdasan Pelbagai  Interpersonal  Muzikal  Interpersonal
 Naturalis  Logik Matematik  Visual Ruang
 Verbal Linguistik  Kinestetik
Kemahiran Berfikir  Membanding beza  Menghubung kait  Mencipta Analogi
/ Abad 21  Menginterprestasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Membuat Keputusan  Menilai  Komunikasi
 Membuat Inferens  Menjana Idea  Menyelesai Isu
 Mengkategori  Mentafsir  Kolaborasi
Pentaksiran PdP  Lembaran Kerja  Hasil Kerja  Pemerhatian
 Kuiz  Tugasan  Lisan
 Drama  Projek  Buku Aktiviti
KBAT/ I-THINK  Peta Bulatan  Peta Alir  Peta Pokok
 Peta Dakap  Peta Pelbagai Alir  Peta Titi
 Peta Buih  Peta Minda  Peta Buih Berganda
Aktiviti Pembelajaran  Round Table  Role Play  Pembentangan hasil
Abad ke-21  Gallery Walk  Three Stray, One stay sendiri
 Hot Seat  Think Pair Share  Peta i-Think
 Deklamasi
Sajak/Nyanyian
Penilaian 1. Murid dapat menyatakan tiga 1. Murid dapat menulis empat daripada lima
daripada empat nilai daripada perkataan dan frasa yang diimlakkan pada
cerita haiwan “Pesan Merpati” bahan grafik “Kamu Dilihat, Kamu
dengan betul. Selamat” dengan ejaan yang betul.
2. membina tiga daripada empat 2. membaca perkataan dan frasa yang ditulis
ayat menggunakan kata imbuhan dengan sebutan yang betul.
daripada cerita haiwan “Pesan
Merpati” dengan betul.

Refleksi
 _____/_____ orang murid dapat  _____/_____ orang murid dapat menguasai
menguasai objektif pembelajaran objektif pembelajaran dan diberi latihan
dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan.
pengayaan/pengukuhan.

 ____/_____ orang murid tidak  ____/_____ orang murid tidak dapat


dapat menguasai objektif menguasai objektif pembelajaran dan diberi
pembelajaran dan diberi latihan latihan pemulihan.
pemulihan.

 Aktiviti pengajaran dan  Aktiviti pengajaran dan


pembelajaran ditangguhkan kerana pembelajaran ditangguhkan kerana

 Mesyuarat / Kursus  Mesyuarat / Kursus


 Program Sekolah : ……….  Program Sekolah : ……….
 Cuti Rehat Khas / Cuti Sakit  Cuti Rehat Khas / Cuti Sakit
 Cuti Bencana / Cuti Khas  Cuti Bencana / Cuti Khas
 Lain-lain …………….…  Lain-lain …………….…

 Aktiviti PdP dibawa ke  Aktiviti PdP dibawa ke

…………………………………. ………………………………….

…………………………………. ………………………………….

…………………………………. ………………………………….
