Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 4&5 Bil.Murid : T4: / T5:


Tarikh / Hari 5.04.2021 Isnin Masa 11.15-12.15 tgh
Tahun 4 Tahun 5
Tema 2.Kebersihan dan Kesihatan 2.Perpaduan Tunjang Keharmonian
Unit 4.Kesihatan Harus Dijaga 4.Bersama-sama Pupuk Perpaduan
Tajuk Penjodoh Bilangan (Sudut Kesihatan) Kata Kerja Transitiif dan Kata Kerja Tak
Transitif (Sukan Mengeratkan Kita)
Standard Kandungan 5.1 Memahami dan menggunakan 5.1 Memahami dan menggunakan golongan
golongan kata mengikut konteks kata mengikut konteks.
Standard Pembelajaran 5.1.1 Memahami dan menggunakan 5.1.2 Memahami dan menggunakan kata
kata nama mengikut konteks kerja transitif dan kata kerja tak
tidak formal. transitif mengikut konteks.
(iv) penjodoh bilangan

Objektif Pembelajaran Pada Akhir Pembelajaran dan Pemudahcaraan ini, murid dapat :
1.memahami dan melengkapkan 1.memahami penggunaan kata kerja transitif
dialog dan
berdasarkan teks “Sudut Kesihatan” kata kerja tak transitif dengan betul.
dengan penjodoh bilangan yang
betul. 2.membina ayat berdasarkan gambar pada
bertajuk “Sukan Mengeratkan Kita”.

Aktiviti/ Strategi PdPc 1.Guru menerangkan penjodoh 1.Guru menerangkan kata kerja transitif dan
bilangan dan penggunaannya dalam kata
ayat dengan betul. kerja tak transitif kepada murid.
2.Murid membuat kuiz penjodoh 2.Murid membuat kuiz kata kerja secara online.
bilangan secara online. 3.Murid membaca ayat dan kata kerja yang
3.Murid membaca dialog pada terdapat pada BT. MS 26.
BT. MS 26 dengan sebutan yang 4.Murid membina ayat berdasarkan gambar
betul. dengan betul.
4.Murid melengkapkan dialog dengan 5.Murid membuat aktiviti pada buku latihan.
penjodoh bilangan yang betul
melalui aktiviti “Mix and Match”.
5.Murid membuat latihan pada buku
aktiviti.

Sistem Bahasa  Tatabahasa  Kosa Kata  Peribahasa


 Sistem Ejaan  Ayat  Sebutan & Intonasi

Nilai Menghargai
Bahan Bantu Mengajar  Buku Teks  LCD  Gambar / Carta
(BBM)  Powerpoint  VLE FROG  Model
 Internet  Buku Cerita  Peta i-Think
 Video / Audio  Kertas Sebak / Kad  Lain-lain : Buku
Manila PKJR.

Elemen Merentas  Keusahawanan  Patriotisme  Kreativiti & Inovasi


Kurikulum ( EMK )  Bahasa  Sains & Teknologi  Pendidikan Alam
 Nilai Murni  TMK Sekitar
 Kesihatan dan  Kekeluargaan  Perpaduan
Kebersihan  Keselamatan  Pend. Alam Sekitar

Kecerdasan Pelbagai  Interpersonal  Muzikal  Interpersonal


 Naturalis  Logik Matematik  Visual Ruang
 Verbal Linguistik  Kinestetik
Kemahiran Berfikir  Membanding beza  Menghubung kait  Mencipta Analogi
/ Abad 21  Menginterprestasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Membuat Keputusan  Menilai  Komunikasi
 Membuat Inferens  Menjana Idea  Menyelesai Isu
 Mengkategori  Mentafsir  Kolaborasi

Pentaksiran PdP  Lembaran Kerja  Hasil Kerja  Pemerhatian


 Kuiz  Tugasan  Lisan
 Drama  Projek  Buku Aktiviti

KBAT/ I-THINK  Peta Bulatan  Peta Alir  Peta Pokok


 Peta Dakap  Peta Pelbagai Alir  Peta Titi
 Peta Buih  Peta Minda  Peta Buih Berganda

Aktiviti Pembelajaran  Round Table  Role Play  Pembentangan hasil


Abad ke-21  Gallery Walk  Three Stray, One stay sendiri
 Hot Seat  Think Pair Share  Peta i-Think
 Deklamasi
Sajak/Nyanyian

Penilaian 1.Murid dapat melengkapkan 4/5 1.Murid dapat membina 5/6 ayat menggunakan
dialog dengan penjodoh bilangan kata kerja transitif dan kata kerja tak transitif
yang betul. dengan betul.
.
Refleksi
 _____/_____ orang murid dapat  _____/_____ orang murid dapat menguasai
menguasai objektif pembelajaran objektif pembelajaran dan diberi latihan
dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan.
pengayaan/pengukuhan.

 ____/_____ orang murid tidak  ____/_____ orang murid tidak dapat


dapat menguasai objektif menguasai objektif pembelajaran dan diberi
pembelajaran dan diberi latihan latihan pemulihan.
pemulihan.

 Aktiviti pengajaran dan  Aktiviti pengajaran dan


pembelajaran ditangguhkan kerana pembelajaran ditangguhkan kerana

 Mesyuarat / Kursus  Mesyuarat / Kursus


 Program Sekolah : ……….  Program Sekolah : ……….
 Cuti Rehat Khas / Cuti Sakit  Cuti Rehat Khas / Cuti Sakit
 Cuti Bencana / Cuti Khas  Cuti Bencana / Cuti Khas
 Lain-lain …………….…  Lain-lain …………….…

 Aktiviti PdP dibawa ke  Aktiviti PdP dibawa ke

…………………………………. ………………………………….

…………………………………. ………………………………….

…………………………………. ………………………………….
