Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 6 Bil.Murid :


Tarikh / Hari 17.06.2021 Khamis Masa 9.15-10.15 pagi
Tahun 6
Tema 4. Keselamatan Diutamakan
Unit 10. Selamat di Mana-mana
Tajuk Kata Tugs (Pastikan Selamat)
Standard Kandungan 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
Standard Pembelajaran 5.1.7 Memahami dan menggunakan pelbagai kata tugas mengikut konteks dengan betul.
Objektif Pembelajaran Pada Akhir Pembelajaran dan Pemudahcaraan ini, murid dapat :
1. mengenali dan memahami kata tugas serta penggunaannya dengan betul.
2. menulis cerita “Pastikan Selamat” menggunakan kata tugas dengan bahasa dan
ejaan yang betul.

Aktiviti/ Strategi PdPc 1. Murid membaca kata tugas “Pastikan Selamat” pada BT.MS 51 dengan sebutan
yang betul.
2. Guru menerangkan jenis kata tugas dan penggunaanya dalam ayat.
3. Murid membuat kuiz online berkaitan kata tugas.
4. Guru membina ayat berdasarkan gambar menggunakan kata tugas yng diberi
dengan betul.
5. Murid menulis cerita penuh berdasarkan ayat yang dibina dengan bahasa dan
ejaan yang betul.

Buku PKJR :

1. Guru menerangkan laluan yang selamat di jalan raya kepada murid.


2. Murid menonton video kemudian menerangkan elemen persekitaran jalan raya yang
dapat menjamin keselamatan di jalan raya kepada murid.
3. Murid membuat aktiviti 4 pada buku PKJR. PKJR (HP 2.1.4) (Aktiviti 4, halaman 5).

Sistem Bahasa  Tatabahasa  Kosa Kata  Peribahasa


 Sistem Ejaan  Ayat  Sebutan & Intonasi

Nilai Menjaga Keselamatan


Bahan Bantu Mengajar  Buku Teks  LCD  Gambar / Carta
BBM  Powerpoint  VLE FROG  Model
 Internet  Buku Cerita  Lain-lain : Buku
 Video / Audio  Kertas Sebak / Kad PKJR.
Manila  Peta i-Think

Elemen Merentas  Keusahawanan  Patriotisme  Kreativiti & Inovasi


Kurikulum ( EMK )  Bahasa  Sains & Teknologi  Pendidikan Alam
 Nilai Murni  TMK Sekitar
 Kesihatan dan  Kekeluargaan  Perpaduan
Kebersihan  Keselamatan

Kecerdasan Pelbagai  Interpersonal  Muzikal  Interpersonal


 Naturalis  Logik Matematik  Visual Ruang
 Verbal Linguistik  Kinestetik

Kemahiran Berfikir  Membanding beza  Menghubung kait  Mencipta Analogi


/ Abad 21  Menginterprestasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Membuat Keputusan  Menilai  Komunikasi
 Membuat Inferens  Menjana Idea  Menyelesai Isu
 Mengkategori  Mentafsir  Kolaborasi
Pentaksiran PdP  Lembaran Kerja  Hasil Kerja  Pemerhatian
 Kuiz  Tugasan  Lisan
 Drama  Projek  Buku Aktiviti

KBAT/ I-THINK  Peta Bulatan  Peta Alir  Peta Pokok


 Peta Dakap  Peta Pelbagai Alir  Peta Titi
 Peta Buih  Peta Minda  Peta Buih Berganda
Aktiviti Pembelajaran  Round Table  Role Play  Pembentangan hasil
Abad ke-21  Gallery Walk  Three Stay, One stay sendiri
 Hot Seat  Think Pair Share  Peta i-Think
 Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Penilaian 1. Murid dapat mengenali dan memahami kata tugas serta penggunaannya dengan
betul.
2. Murid dapat menulis cerita “Pastikan Selamat” menggunakan kata tugas dengan
bahasa dan ejaan yang betul.

Refleksi
 _____/_____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/pengukuhan.

 ____/_____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan.

 Aktiviti pengajaran dan


pembelajaran ditangguhkan kerana

 Mesyuarat / Kursus
 Program Sekolah : ……….
 Cuti Rehat Khas / Cuti Sakit
 Cuti Bencana / Cuti Khas
 Lain-lain …………….…

 Aktiviti PdP dibawa ke …………………………………………………..

………………………………….……………………………………..…..
