Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH TAHUN 4

Mata Pelajaran Sejarah


Kelas Tahun 4
Tarikh/ Masa 14 Mac 2022 / 0830-0930
Bilangan Murid 16 orang
Tajuk Zaman Air Batu
1. Kenali Zaman Air Batu
Topik 2. Garis masa Zaman Air Batu Akhir

Standard 2.1 Mengetahui dan Memahami Zaman Air Batu


Kandungan
Standard 2.1.1 Menyatakan maksud Zaman Air Batu.
Pembelajaran 2.1.2 Menyenaraikan garis masa Zaman Air Batu.
2.1.3 Menerangkan perubahan Zaman Air Batu Akhir.

K2.1.7 Menghuraikan kepentingan usaha mengekalkan


kelestarian alam sekitar.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


Pembelajaran i. Menjelaskan maksud Zaman Air Batu melalui aktiviti
kolaboratif tanpa merujuk buku teks dengan tepat.
ii. Menerangkan garis masa zaman Air Batu dengan
menggunakan peta i-Think secara berpasangan
dengan betul.
iii. Memerihalkan 5 perubahan Zaman Air Batu Akhir
melalui aktiviti Hot Seat tanpa bimbingan guru
dengan betul.
iv. Menghuraikan 4 kepentingan mengekalkan
kelestarian alam sekitar melalui rujukan dalam buku
teks dengan tepat.

Kriteria kejayaan Murid- murid boleh :


i. Menjelaskan maksud zaman Air Batu secara lisan.
ii. Menjelaskan garis masa zaman Air Batu secara
berpasangan.
iii. Menerangkan perubahan Zaman Air Batu Akhir.
iv. Menerangkan kepentingan mengekalkan kelestarian
alam sekitar.

Pendekatan / Kaedah pembelajaran masteri


strategi /
Kaedah/Teknik
Aktiviti PAK 21 Shout Out, kolaboratif, peta i-Think, Hot Seat, Post It Notes
Elemen 6C Sahsiah, kewarganegaraan, komunikasi, kolaboratif
Pengetahuan Murid mengenali dan mengetahui tentang ketulan air batu
Sedia ada atau ais.

KBAT Mengaplikasi, menganalisis, menilai


KPS Membuat interprestasi, meneroka bukti, menerangkan
perubahan dan kejadian mengikut kronologi tentang
kewujudan Zaman Air Batu
Bahan Bantu Buku teks, slaid garis masa, gambar ketulan dan cairan air
Belajar (BBB) batu, kad manila, kertas A4 dan sticky note.

Sumber Bahan maujud, bahan bercetak, bahan digital


Pengajaran dan
Pembelajaran
Nilai Nilai Murni : Kasih Sayang dan Bertanggungjawab
Murni/EMK/EKNS EMK : TMK, Bahasa
EKNS : Perkongsian sejarah, keterikatan emosi kepada
negara

Pentaksiran Bilik Pemerhatian, lisan dan penulisan


Darjah (PBD)
Aktiviti pdpc Set Induksi : Aktiviti Shout Out
Langkah 1 : Aktiviti Kolaboratif
Langkah 2 : Aktiviti peta i-Think
Langkah 3 : Aktiviti Hot Seat
Langkah 4 : Kuiz
Penutup : Aktiviti Post It Notes

Penilaian P&P 14/16 orang murid telah menguasai objektif pembelajaran dan
kriteria kejayaan melalui aktiviti PAK21 yang dirancangkan. 2
orang murid akan diberikan masa tambahan dan tindakan
susulan untuk PBD.
LANGKAH/ ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

MASA AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID


Set Induksi Ketulan dan cairan air Guru bertanyakan soalan kepada murid 1. Murid melihat BBB : Gambar
(5 minit) batu. berkaitan dengan beberapa gambar gambar ketulan ketulan dan cairan
• Saya. ketulan dan cairan air batu yang dan cairan air air batu
• Ketulan air batu ditunjukkan. batu yang
menjadi cair a. Siapa tahu tentang gambar ini? ditunjukkan oleh PAK21 : Shout Out
• Dalam peti sejuk Murid menjawab soalan guru guru.
• Kerana suhu secara lisan. KPS : Meneroka
sekeliling tidak b. Apakah yang kalian faham 2. Pelajar bukti
sampai ke paras tentang maklumat dalam gambar menjawab soalan
yang sangat ini? guru. KBAT :
sejuk Murid menjawab soalan guru Mengaplikasi
• Ais batu yang secara lisan.
diletakkan di c. Dimanakah anda pernah melihat EMK : Bahasa
dalam gelas keadaan seperti dalam gambar?
yang berisi air Murid menjawab soalan guru 6C :
pantas mencair. secara lisan. Komunikasi –
d. Mengapakah keadaan dalam Komunikasi yang
gambar tersebut boleh cair? direka untuk
Murid menjawab soalan guru audiens khusus
secara lisan.
e. Kaitkan gambar tersebut dengan Sumber : Bahan
pengalaman yang pernah anda bercetak
hadapi.
Murid menjawab soalan guru
secara lisan.

Guru mengaitkan jawapan pelajar


dengan tajuk pelajaran.
Langkah 1 Maksud Zaman Air 1. Guru membahagikan murid 1. Murid duduk BBB : Buku teks
(10 minit) Batu kepada 4 kumpulan dan duduk berdasarkan
• Zaman Air Batu pada sudut yang ditentukan oleh kumpulan yang PAK21 : Kolaboratif
bermaksud guru. telah ditetapkan
zaman bumi 2. Guru menerangkan maksud oleh guru. KPS : Membuat
diliputi oleh air Zaman Air Batu kepada murid. 2. Murid mendengar interprestasi
batu yang tebal 3. Guru meminta murid berbincang penerangan guru
disebabkan dan mencari maksud Zaman Air dengan teliti. KBAT :
oleh penurunan Batu. Mengaplikasi
suhu yang 4. Guru akan memilih secara rawak 3. Murid mencari
ketara. seorang dari setiap kumpulan maksud Zaman EMK : Bahasa dan
untuk menjelaskan maksud Air Batu secara Nilai Murni
Zaman Air Batu beserta dengan berkumpulan.
contoh berdasarkan Nilai :
perbincangan dalam kumpulan. 4. Murid Bertanggungjawab
5. Guru membuat Pentaksiran Bilik menjalankan
Darjah berdasarkan senarai aktiviti 6C :
semak iaitu menggunakan kolaboratif. Sahsiah – Belajar
kaedah pemerhatian cara belajar
5. Seorang wakil Kolaboratif – Saling
dari setiap bergantung dalam
kumpulan akan satu kumpulan
menjelaskan Komunikasi –
hasil Komunikasi yang
perbincangan direka untuk
tanpa merujuk audiens khusus
kepada buku
teks. Objektif 1 dan KK 1

Sumber : Buku teks


Langkah 2 Garis Masa Zaman Air 1. Guru meminta murid untuk 1. Murid mendengar BBB : Slaid garis
(10 minit) Batu mencari pasangan masing- penerangan masa, kertas A4
masing. daripada guru
- 2.5 juta tahun melalui tayangan PAK21 : Peta i-
hingga 11 700 2. Guru menayangkan slaid garis slaid. Think
tahun dahulu masa Zaman Air Batu.
- 11 7000 tahun 2. Secara KPS : Menerangkan
dahulu hingga 3. Guru akan menerangkan dengan berpasangan, perubahan dan
kini jelas tentang garis masa Zaman murid perlu kejadian mengikut
Air Batu. memindahkan kronologi tentang
maklumat yang kewujudan Zaman
4. Guru meminta murid untuk telah diterangkan Air Batu
membentangkan hasil aktiviti di oleh guru kepada
hadapan kelas, peta i-Think. KBAT :
Menganalisis
3. Murid perlu
5. Guru membuat Pentaksiran Bilik menggunakan EMK : Bahasa dan
Darjah menggunakan kaedah peta alir semasa TMK
pemerhatian. menghasilkan
garis masa Nilai :
Zaman Air Batu. Bertanggungjawab

4. Murid akan 6C :
membentangkan Sahsiah – Belajar
hasil aktiviti. cara belajar
Kolaboratif – Saling
5. Murid akan bergantung dalam
menjawab soalan satu kumpulan
yang ditanya oleh Komunikasi –
pasangan lain. Komunikasi yang
direka untuk
audiens khusus
Objektif 2 dan KK 2

Sumber : Buku teks

Langkah 3 Perubahan Zaman Air 1. Guru akan membahagikan murid 1. Murid akan BBB : Kad manila
(20 init) Batu Akhir dan kepada 4 kumpulan yang terdiri duduk bersama
kepentingan daripada 4 orang ahli. ahli kumpulan PAK21 : Hot Seat
mengekalkan yang telah
kelestarian alam 2. Guru akan mengagihkan satu ditetapkan oleh KPS : Meneroka
sekitar. kad manila kepada setiap guru. sebab dan akibat.
kumpulan.
Perubahan Zaman Air 2. Dalam kumpulan, KBAT :
Batu Akhir 3. Guru akan menyuruh murid murid mencari 5 Menganalisis
• suhu bumi mencari 5 perubahan Zaman Air perubahan
meningkat Batu dan 4 kepentingan Zaman Air Batu EMK : Nilai Murni
• ais mula mengekalkan kelestarian alam dan 4 dan Kelestarian
mencair sekitar dalam kumpulan. kepentingan Alam Sekitar
• Air melimpah ke mengekalkan
kawasan 4. Guru menyediakan satu kerusi di kelestarian alam Nilai :
rendah hadapan kelas. sekitar. Kasih Sayang
sehingga
membentuk 5. Guru akan menyuruh murid 3. Murid akan 6C :
tasik dan laut membentangkan hasil membentangkan Sahsiah – Belajar
• Iklim berubah perbincangan dan bertanyakan hasil aktiviti di cara belajar
daripada terlalu beberapa soalan kepada setiap hadapan kelas. Kolaboratif – Saling
sejuk kepada kumpulan. bergantung dalam
sederhana 7. Murid yang dipilih satu kumpulan
sejuk. 6. Guru akan memilih secara rawak secara rawak Komunikasi –
• Perubahan iklim bagi murid yang perlu duduk oleh guru akan Komunikasi yang
disebabkan pada kerusi panas dan menjawab menjawab soalan direka untuk
oleh sinaran soalan yang diajukan oleh guru yang ditanya oleh audiens khusus,
matahari dan dan murid lain. guru dan rakan Kewarganegaraan -
pemanasan yang lain. Minat yang tulen
bumi Contoh solan guru kepada murid : 8. Guru akan terhadap manusia
• Perubahan a) Apakah yang anda faham menampalkan dan kelestarian
bentuk fizikal tentang perubahan Zaman Air hasil alam sekitar.
bumi Batu? pembentangan
• Paras air laut b) Apakah yang akan terjadi murid pada sudut Objektif 3, 4 dan KK
meningkat sehingga ke hari ini sekiranya sejarah. 3, 4
sehingga 100 Zaman Air Batu tidak mengalami
meter. perubahan? Sumber : Buku teks
Kepentingan c) Pada pendapat anda, jelaskan
mengekalkan akibat sekiranya manusia
Kelestarian alam memandang remeh isu alam
sekitar sekitar?
• Mengelakkan d) Mengapakah kelesetarian alam
kepupusan flora sekitar perlu dipandang serius?
dan fauna e) Pada pandagan anda, siapakah
• Manusia pihak yang bertanggungjawab
mendapat terhadap kelestarian alam sekitar
sumber air dan jelaskan peranan mereka ?
bersih dan tidak
tercemar
• Mengekalkan
kehijauan alam
sekitar
• Menjamin
keseimbangan
ekosistem
Langkah 4 Pentaksiran Bilik Soalan kuiz sebanyak 10 soalan objektif Pelajar menjawab KBAT : Menilai
(10 minit) Darjah dan 3 soalan struktur. soalan kuiz dalam masa
10 minit.
Penutup Penutup / Guru memberikan sticky note kepada Murid menulis refleksi PAK 21 : Post It
(5 minit) Rumusan setiap orang murid dan menyuruh pada sticky note yang Notes
pelajar menulis refleksi pada sticky note disediakan oleh guru.
tersebut. EMK : Bahasa
Murid akan
Perkara yang perlu ditulis : menampalkan sticky Nilai :
a. Perkara yang telah dipelajari note yang telah ditulis Bertanggunjawab
b. Tahap kefahaman terhadap topik pada sudut Sejarah.
pembelajaran dan jelaskan 6C :
secara ringkas Sahsiah – Belajar
c. Kekuatan cara belajar
d. Kelemahan Komunikasi –
Refleksi terhadap
PdP untuk
membangun dan
menambahbaik
komunikasi.
Disediakan oleh, Disemak oleh, Disahkan oleh,

(Siswa Pendidik) (Guru Pembimbing) (Guru Besar / Pensyarah Pembimbing)

Refleksi
Kekuatan:
1.

Kelemahan:
1.

Penambahbaikan:
1.
