Anda di halaman 1dari 13

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

1. Nombor hingga 10
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
000
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Kuantiti secara intuitif 1.1.1 Menamakan nombor hingga 10 000:
1.2 Menulis nombor (i) Membaca sebarang nombor yang diberi dalam
perkataan.
(ii) Menyebut sebarang nombor yang diberi dalam bentuk
angka.
(iii) Memadan angka dengan namanya dalam perkataan.
1.2.1 Menulis nombor dalam angka dan perkataan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menyebut dan memadankan sekurang-kurangnya 2
1. Membaca sekurang-kurangnya sebarang 2 nombor nombor dengan betul.
yang diberi dalam perkataan. 2. Menulis sekurang-kurangnya 2 nombor dalam
2. Menyebut sekurang-kurangnya sebarang 2 sebarang perkataan dan angka dengan betul.
nombor yang diberi dalam bentuk angka.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Komunikasi Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu

Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan


Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran
Pembelajaran Masteri

Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad


Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Permainan

Rangka Pengajaran Impak


Kenal dan tulis nombor (Buku Teks Jilid 1: 1 - 4)
1. Murid menyebut nombor yang terdapat pada gambar.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan activiti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menjalankan aktiviti permainan menyebut nombor dan
membaca nombor dalam perkataan pada kad imbasan.
 Menjalankan aktiviti permainan menyebut nombor dan membaca
Aktiviti Utama
nombor dalam perkataan pada keratan surat khabar, paparan
computer atau kad imbasan.
 Murid membina peta titi dengan bimbingan guru.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Buku Aktiviti: 1 - 2)
6. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah
dipelajari. (Cuba Ini – Buku teks m/s 4)
Aktiviti Penutup
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

1. Nombor hingga 10
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
000
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Kuantiti secara intuitif 1.1.2 Menentukan nilai nombor hingga 10 000:
(i) Menunjukkan kuantiti bagi nombor yang diberi.
(ii) Memadankan kumpulan objek dengan nombor.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Memadankan sekurang-kurangnya 2 kumpulan objek
1. Menunjukkan sekurang-kurangnya 2 kuantiti bagi dengan nombor dengan betul.
nombor yang diberi.
2. Memadankan sekurang-kurangnya 2 kumpulan objek
dengan nombor.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran
Pembelajaran Masteri
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Teroka Nombor (Buku Teks: 5)
1. Murid melihat dan menceritakan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menunjukkan kuantiti menggunakan pemnbilang, dekak-
dekak dan abacus secara berkumpulan dan individu.
Aktiviti Utama
 Murid menjalankan aktiviti memadankan kumpulan objek dengan
nombor menggunakan kad imbasan.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Buku Aktiviti: 3)
6. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah
dipelajari.
Aktiviti Penutup
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

1. Nombor hingga 10
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
000
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.4 Nilai tempat. 1.4.1 Menyatakan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang
nombor.
1.4.2 Mencerakin sebarang nombor mengikut nilai tempat
dan nilai digit.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menulis sekurang-kurangnya 2 nilai tempat dengan
1. Menyatakan sekurang-kurangnya 2 nilai tempat dan betul.
nilai digit bagi sebarang nombor.
2. Mencerakin sekurang-kurangnya 2 sebarang nombor
mengikut nilai tempat dan nilai digit.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran
Pembelajaran Masteri
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Role Play

Rangka Pengajaran Impak


Teroka Nombor (Buku Teks: 7)
1. Murid melihat dan menceritakan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menentukan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang
nombor yang diberi. Kaitkan dengan cerakin nilai tempat dan nilai
Aktiviti Utama digit.
 Murid menjalanakan permainan meneka nombor berpandukan nilai
tempat, nilai digit dan cerakinkan nombor.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Buku Aktiviti: 4-5)
6. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah
dipelajari. (Cuba Ini – Buku teks m/s 8)
Aktiviti Penutup
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

1. Nombor hingga 10
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
000
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Nilai nombor 1.1.2 Menentukan nilai nombor hingga 10 000:
(iii) Membandingkan nilai dua nombor.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Mewarnakan sekurang-kurangnya 2 nilai dua nombor
1. Membandingkan sekurang-kurangnya 2 nilai dua melalui perbandingan.
nombor.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran
Pembelajaran Masteri
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Banding Nombor (Buku Teks: 9)
1. Murid melihat dan menceritakan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menjalankan aktiviti membanding sebarang dua nombor
menggunakan blok asas dan pembilang.
Aktiviti Utama
 Murid mengenal pasti nombor antara, nombor sebelum dan
nombor selepas untuk membanding sebarang dua nombor.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Buku Aktiviti: 6)
6. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah
dipelajari. (Cuba Ini – Buku teks m/s 10)
Aktiviti Penutup
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

1. Nombor hingga 10
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
000
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Nilai nombor 1.1.2 Menentukan nilai nombor hingga 10 000:
1.3 Rangkaian nombor (iv) Menyusun kumpulan objek mengikut tertib menaik dan
tertib menurun.
1.3.1 Membilang satu-satu hingga sepuluh-sepuluh,
seratus-seratus dan seribu-seribu secara tertib
menaik dan menurun.
1.3.2 Melengkapkan sebarang rangkaian nombor
secara tertib menaik dan menurun.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menyusun dan menulis sekurang-kurangnya 2
1. Menyusun sekurang-kurangnya 2 kumpulan objek kumpulan objek mengikut tertib menaik dan tertib
mengikut tertib menaik dan tertib menurun. menurun.
2. Membilang satu-satu hingga sepuluh-sepuluh,
seratus-seratus dan seribu-seribu secara tertib
menaik dan menurun.
3. Melengkapkan sekurang-kurangnya 2 sebarang
rangkaian nombor secara tertib menaik dan menurun.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran
Pembelajaran Masteri
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Permainan

Rangka Pengajaran Impak


Susun dan Bilang Nombor (Buku Teks: 11)
1. Murid melihat dan menceritakan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid memahami nilai nombor semakin besar dalam tertib menaik
dan nilai nombor semakin kecil dalam tertib menurun.
Aktiviti Utama
 Murid melakukan aktiviti simulasi yang melibatkan pelbagai
susunan nombor secara tertib menaik dan tertib menurun.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
(Buku Aktiviti: 7-8)
6. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah
dipelajari. (Cuba Ini – Buku teks m/s 13)
Aktiviti Penutup
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Refleksi Choose an item.


Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

1. Nombor hingga 10
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
000
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.5 Menganggar. 1.5.1 Memberi anggaran kuantiti yang munasabah dengan
menggunakan perkataan ‘lebih kurang’, ‘kurang daripada’
dan ‘lebih daripada’ berdasarkan set rujukan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menulis anggaran sekurang-kurangnya 2 kuantiti
1. Memberi anggaran sekurang-kurangnya 2 kuantiti yang munasabah dengan menggunakan perkataan
yang munasabah dengan menggunakan perkataan ‘lebih kurang’, ‘kurang daripada’ dan ‘lebih daripada’
‘lebih kurang’, ‘kurang daripada’ dan ‘lebih daripada’ berdasarkan set rujukan dengan betul.
berdasarkan set rujukan.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran
Pembelajaran Masteri
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Anggar Lebih atau Kurang (Buku Teks: 15)
1. Murid melihat dan menceritakan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid memahami kepentingan membuat anggaran dalam
kehidupan harian.
 Murid menganggar kuantiti objek.
Aktiviti Utama
 Murid menjalankan simulasi aktiviti menganggarkan kuantiti seperti
mengganggarkan bilangan objek, jisim, ukuran panjang da nisi
padu cecair.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
(Buku Aktiviti: 9)
6. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah
dipelajari. (Cuba Ini – Buku teks m/s 16)
Aktiviti Penutup
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini..
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

1. Nombor hingga 10
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
000
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.6 Membundarkan nombor. 1.6.1 Membundarkan nombor bulat hingga ribu terdekat.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Membundarkan sekurang-kurangnya 2 nombor bulat
1. Membundarkan sekurang-kurangnya 2 nombor bulat hingga ribu terdekat.
hingga ribu terdekat.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran
Pembelajaran Masteri
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Bundar Nombor (Buku Teks: 17-18)
1. Murid melihat dan menceritakan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid membuat latih tubi pembundaran nombor yang lain
berpandukan gambar yang diberikan.
Aktiviti Utama  Menjalankan aktiviti simulasi seperti membandingkan beberapa
langkah ke kanan atau ke kiri daripada kedudukan nombor kepada
nilai pembundaran.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
(Buku Aktiviti: 10-11)
6. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah
dipelajari. (Cuba Ini – Buku teks m/s 19)
Aktiviti Penutup
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

1. Nombor hingga 10
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
000
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.7 Pola nombor. 1.7.1 Mengenal pasti pola bagi siri nombor yang diberi
secara tertib menaik dan menurun satu-satu hingga
sepuluh-sepuluh, seratus-seratus dan seribu-seribu.
1.7.2 Melengkapkan pelbagai pola nombor yang diberi
secara tertib menaik dan menurun satu-satu hingga
sepuluh-sepuluh, seratus-seratus dan seribu-seribu.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Melengkapkan dan menulis sekurang-kurangnya 2
1. Mengenal pasti sekurang-kurangnya 2 pola bagi siri pola nombor yang diberi dengan betul.
nombor yang diberi secara tertib menaik dan menurun
satu-satu hingga sepuluh-sepuluh, seratus-seratus
dan seribu-seribu.
2. Melengkapkan sekurang-kurangnya 2 pola nombor
yang diberi secara tertib menaik dan menurun satu-
satu hingga sepuluh-sepuluh, seratus-seratus dan
seribu-seribu
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran
Pembelajaran Masteri
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Choose an item.

Rangka Pengajaran Impak


Pola Nombor (Buku Teks: 20)
1. Murid melihat dan menceritakan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid memahami nombor semakin besar dalam pola nombor
Aktiviti Utama menaik dan nombor semakin kecil dalam pola nombor menurun.
 Murid membina pola nombor menaik dan menurun.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
(Buku Aktiviti: 12)
6. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah
dipelajari. (Cuba Ini – Buku teks m/s 21)
Aktiviti Penutup
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

1. Nombor hingga 10
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
000
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.8 Penyelesaian masalah. 1.8.1 Menyelesaikan masalah melibatkan nombor bulat
hingga 10 000 dalam situasi harian.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Melengkapkan sekurang-kurangnya 2 penyelesaian
1. Menyelesaikan sekurang-kurangnya 2 masalah masalah melibatkan nombor bulat hingga 10 000
melibatkan nombor bulat hingga 10 000 dalam situasi dalam situasi harian dengan betul.
harian.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran
Pembelajaran Masteri
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Choose an item.

Rangka Pengajaran Impak


Selesaikan Masalah (Buku Teks: 22)
1. Murid melihat dan menceritakan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menyelesaikan masalah dengan melukis garis nombor atau
Aktiviti Utama membuat simulasi untuk membuktikan jawapan.
 Murid menggunakan pelbagai strategi penyelesaian masalah.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Buku Aktiviti: 13-14)
6. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah
dipelajari. (Cuba Ini – Buku teks m/s 21)
Aktiviti Penutup
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini..
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

1. Nombor hingga 10
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
000
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Nilai nombor. 1.1.1 Menamakan nombor hingga 10 000:
1.2 Menulis nombor (i) Membaca sebarang nombor yang diberi dalam
1.4 Nilai tempat. perkataan.
1.6 Membundarkan nombor 1.1.2 Menentukan nilai nombor hingga 10 000:
1.7 Pola nombor (iii) Membandingkan nilai dua nombor.
1.2.1 Menulis nombor dalam angka dan perkataan.
1.4.1 Menyatakan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang
nombor.
1.6.1 Membundarkan nombor bulat hingga ribu terdekat
1.7.2 Melengkapkan pelbagai pola nombor yang diberi
secara tertib menaik dan menurun satu-satu hingga
sepuluh-sepuluh, seratus-seratus dan seribu-seribu.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menjawab sekurang-kurangnya 2 soalan dengan
1. Membaca sebarang nombor yang diberi dalam betul.
perkataan.
2. Menentukan nilai nombor hingga 10 000.
3. Membandingkan nilai dua nombor
4. Menulis nombor dalam angka dan perkataan.
5. Menyatakan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang
nombor.
6. Membundarkan nombor bulat hingga ribu terdekat
7. Melengkapkan pelbagai pola nombor yang diberi
secara tertib menaik dan menurun satu-satu hingga
sepuluh-sepuluh, seratus-seratus dan seribu-seribu.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran
Pembelajaran Masteri
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Permainan

Rangka Pengajaran Impak


Relaks Minda – Dam Nombor (Buku Teks: 26)
1. Murid melihat dan menceritakan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti permainan secara terkawal dengan
Aktiviti Utama bimbingan guru..
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Buku Aktiviti: 15-16)
6. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah
dipelajari.
Aktiviti Penutup
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini..
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
