Anda di halaman 1dari 17

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATEMATIK TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Tema Nombor Dan Operasi Tajuk 1. Nombor dan Operasi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Nilai nombor 1.1.1 Menyatakan nombor hingga 100 000:
(i) Membaca sebarang nombor yang diberi dalam perkataan.
(ii) Menyebut sebarang nombor yang diberi dalam bentuk
angka.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Membaca sebarang nombor yang diberi dalam perkataan. 1. Menyebut sebarang nombor yang diberi dalam bentuk
2. Menyebut sebarang nombor yang diberi dalam bentuk perkataan dan angka.
angka.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Kenal dan tulis nombor 3. Murid menjalankan aktiviti 6. Murid mendengar guru membuat
(Buku Teks: 1-3) berkumpulan menyebut nombor kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk secara rawak menggunakan kad
dengan bimbingan guru. nombor.
2. Murid mendengar penerangan guru 4. Murid menyebut nombor dengan
tentang isi pelajaran dan kaitannya betul.
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Uji Diri: 3)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku tulis Buku kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Matematik Penyelesaian masalah Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Masteri Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Choose an item.
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan Bilangan Murid Pengayaan
oleh guru.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Tema Nombor Dan Operasi Tajuk 1. Nombor dan Operasi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Nilai nombor 1.1.2 Menentukan nilai nombor hingga 100 000:
(i) Menyatakan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang
nombor.
(ii) Mencerakin sebarang nombor mengikut nilai tempat dan
nilai digit
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menyatakan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang 1. Mencerakin sebarang nombor mengikut nilai tempat dan
nombor. nilai digit.
2. Mencerakin sebarang nombor mengikut nilai tempat dan
nilai digit.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Teroka Nombor (Buku Teks: 4-5) 3. Murid menjalankan aktiviti secara 6. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk berkumpulan mencari maklumat kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan bimbingan guru. nombor daripada majalah, surat
2. Murid mendengar penerangan guru khabar atau artikel.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 4. Murid melakukan aktiviti menulis
dengan tajuk pelajaran. nilai tempat, nilai digit dan
cerakinkan nombor.
5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Uji Diri: 5)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku tulis Buku kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Matematik Penyelesaian masalah Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Masteri Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Choose an item.
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan Bilangan Murid Pengayaan
oleh guru.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 4
Minggu 8 Tarikh Hari Isnin
Kelas 4 Aster Masa 11.45-12.45 Kehadiran
Tema Nombor Dan Operasi Tajuk 1. Nombor dan Operasi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Nilai nombor 1.1.2 Menentukan nilai nombor hingga 100 000:
(iii) Membandingkan nilai dua nombor.
(iv) Menyusun nombor mengikut tertib menaik dan tertib
menurun.
(v) Melengkapkan sebarang rangkaian nombor secara tertib
menaik dan tertib menurun
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Membandingkan nilai dua nombor. 1. Melengkapkan sebarang rangkaian nombor secara tertib
2. Menyusun nombor mengikut tertib menaik dan tertib menaik dan tertib menurun.
menurun.
3. Melengkapkan sebarang rangkaian nombor secara tertib
menaik dan tertib menurun

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Banding dan Susun Nombor 2. Murid memahami nilai nombor 5. Murid menjalankan aktiviti
(Buku Teks: 6-8) besar dalam tertib menaik dan menyusun kad nombor secara tertib
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk menurun. menaik dan menurun dalam
dengan bimbingan guru. 3. Murid menjalankan aktiviti mencari tempoh paling cepat.
2 Murid mendengar penerangan guru data daripada laman web secara 6. Murid mendengar guru membuat
tentang isi pelajaran dan kaitannya berkumpulan. kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan tajuk pelajaran. 4. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Uji Diri: 8)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku tulis Buku kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Matematik Penyelesaian masalah Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Masteri Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Choose an item.
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan Bilangan Murid Pengayaan
oleh guru.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN 4
Minggu 8 Tarikh Hari Selasa
Kelas 4 Aster Masa 8.45-9.15 Kehadiran
Tema Nombor Dan Operasi Tajuk 1. Nombor dan Operasi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.2 Nombor genap dan Nombor ganjil 1.2.2 Mengelaskan nombor genap dan nombor ganjil.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengelaskan nombor genap dan nombor ganjil. 1. Menyatakan nombor genap dan nombor ganjil.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Nombor Genap dan Nombor Ganjil 3. Murid menbincangkan nombor 7. Murid mendengar guru membuat
(Buku Teks: 9-10) genap dan nombor ganjil kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk berpadukan satu set nombor dan
dengan bimbingan guru. sebarang sifar.
2. Murid mendengar penerangan guru 4. Murid mengaikan dengan situati
tentang isi pelajaran dan kaitannya harian melibatkan nombor genap
dengan tajuk pelajaran. dan ganjil.
5. Murid menjalakan aktiviti
permainan membaling gelung
bernombor pada skital yang
dilabelkan nombor genap dan
ganjil.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Uji Diri: 9)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku tulis Buku kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Matematik Penyelesaian masalah Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Masteri Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Choose an item.
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan Bilangan Murid Pengayaan
oleh guru.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 4
Minggu 8 Tarikh Hari Rabu
Kelas 4Aster Masa 8.15-9.15 Kehadiran
Tema Nombor Dan Operasi Tajuk 1. Nombor dan Operasi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.5 Pola nombor 1.5.1 Mengenal pasti pola bagi siri nombor yang diberi secara
tertib menaik dan tertib menurun satu-satu hingga sepuluh-
sepuluh, seratusseratus, seribu-seribu dan sepuluh ribu-
sepuluh ribu.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengenal pasti pola bagi siri nombor yang diberi secara 1. Menyatakan pola bagi siri nombor yang diberi secara
tertib menaik dan tertib menurun satu-satu hingga tertib menaik dan tertib menurun.
sepuluh-sepuluh, seratusseratus, seribu-seribu dan
sepuluh ribu-sepuluh ribu.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Pola nombor (Buku Teks: 11-12) 3. Murid menjalankan pertandingan 6. Murid mendengar guru membuat
1 Murid bersoal jawab tentang tajuk menyatakan pola nombor bagi kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan bimbingan guru. beberapa set kad nombor dalam
2. Murid mendengar penerangan guru tertib menaik dan menurun.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 4. Murid menggunakan kalkulator
dengan tajuk pelajaran. untuk meneroka pelbagai pola
nombor.
5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Uji Diri: 12)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku tulis Buku kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Matematik Penyelesaian masalah Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Masteri Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Choose an item.
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan Bilangan Murid Pengayaan
oleh guru.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN 4
Minggu 9 Tarikh Hari Isnin
Kelas 4Aster Masa 11.45-12.45 Kehadiran
Tema Nombor Dan Operasi Tajuk 1. Nombor dan Operasi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.3 Penganggaran 1.3.1 Memberi anggaran kuantiti berdasarkan set rujukan yang
diberi dan menentukan kewajaran jawapan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Memberi anggaran kuantiti berdasarkan set rujukan yang 1. Menyatakan anggaran kuantiti berdasarkan set rujukan
diberi dan menentukan kewajaran jawapan. yang diberi dan menentukan kewajaran jawapan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Anggaran (Buku Teks: 13-14) 3. Murid memahami anggaran kuantiti 6. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk dalam kehidupan seharian. kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan bimbingan guru. 4. Murid menjalankan aktiviti simulasi
2. Murid mendengar penerangan guru untuk mengagar kuantti
tentang isi pelajaran dan kaitannya mengunakan situasi harian dengan
dengan tajuk pelajaran. bimbingan guru.
5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Uji Diri: 14)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku tulis Buku kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Matematik Penyelesaian masalah Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Masteri Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Choose an item.
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan Bilangan Murid Pengayaan
oleh guru.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 4
Minggu 9 Tarikh Hari Rabu
Kelas 4Aster Masa 8.15-9.15 Kehadiran
Tema Nombor Dan Operasi Tajuk 1. Nombor dan Operasi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.4 Pembundaran 1.4.1 Membundarkan nombor bulat hingga puluh ribu terdekat.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Membundarkan nombor bulat hingga puluh ribu terdekat. 1. Membundarkan nombor bulat hingga puluh ribu terdekat.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Bundar Nombor (Buku Teks: 15-17) 3. Murid membincangkan kepentingan 6. Murid menjalankan kuiz melibatkan
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk pembundaraan dari segi pembundaran.
dengan bimbingan guru. persediaan dan pengurusan 7. Murid mendengar guru membuat
2. Murid mendengar penerangan guru kewangan sesuatu acara bagi kesimpulan tentang isi pelajaran.
tentang isi pelajaran dan kaitannya mengelakkan pembaziran.
dengan tajuk pelajaran. 4. Murid akan mengaikan
pembundaraan dengan anggaran.
5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Uji Diri: 17)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku tulis Buku kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Matematik Penyelesaian masalah Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Masteri Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Choose an item.
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan Bilangan Murid Pengayaan
oleh guru.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 4
Minggu 11 Tarikh Hari Selasa
Kelas 4 Aster Masa 8.45-9.15 Kehadiran
Tema Nombor Dan Operasi Tajuk 1. Nombor dan Operasi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.6 Operasi asas dalam lingkungan 100 000 1.6.1 Menyelesaikan ayat matematik tambah hingga empat
nombor, hasil tambahnya dalam lingkungan 100 000.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menyelesaikan ayat matematik tambah hingga empat
1. Menyelesaikan ayat matematik tambah.
nombor, hasil tambahnya dalam lingkungan 100 000.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Tambah (Buku Teks: 18-21) 3. Murid mengaitkan situasi harian 7. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk yang melibatkan penambahan kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan bimbingan guru. dengan bimbingan guru.
2. Murid mendengar penerangan guru 4. Murid mengetahui kepentingan
tentang isi pelajaran dan kaitannya anggaran dalam kehiduan seharian
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid membundarkan jawapan
kepada ratus dan puluh terdekat.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku tulis Buku kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Matematik Penyelesaian masalah Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Masteri Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Choose an item.
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan Bilangan Murid Pengayaan
oleh guru.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN 4
Minggu 11 Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Tema Nombor Dan Operasi Tajuk 1. Nombor dan Operasi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.6 Operasi asas dalam lingkungan 100 000 1.6 Menyelesaikan ayat matematik tambah hingga empat
1.8 Penggunaan anu nombor, hasil tambahnya dalam lingkungan 100 000.
1.8.1 Menentukan nilai anu bagi ayat matematik tambah
melibatkan dua nombor hingga dua digit dengan satu anu
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menyelesaikan ayat matematik tambah hingga empat 1. Menyatakan nilai anu bagi ayat matematik tambah
nombor, hasil tambahnya dalam lingkungan 100 000. melibatkan dua nombor hingga dua digit dengan satu
2. Menentukan nilai anu bagi ayat matematik tambah anu.
melibatkan dua nombor hingga dua digit dengan satu anu

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Anu dalam Tambah (Buku Teks: 22) 3. Murid melakukan aktiviti simulasi 5. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk dengan menggunakan bahan kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan bimbingan guru. maujud untuk mendapatkan nilai
2. Murid mendengar penerangan guru anu.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 4. Murid melengkapkan latihan yang
dengan tajuk pelajaran. diberi oleh guru. (Uji Diri: 22)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku tulis Buku kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Matematik Penyelesaian masalah Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Simulasi Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Choose an item.
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Bilangan Murid Pengukuhan

Bilangan Murid Pengayaan


Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN 4
Minggu 12 Tarikh Hari Isnin
Kelas 4 Aster Masa 11.45-12.45 Kehadiran
Tema Nombor Dan Operasi Tajuk 1. Nombor dan Operasi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.6 Operasi asas dalam lingkungan 100 000 1.6.2 Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan dua
nombor dalam lingkungan 100 000.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan dua 1. Menyelesaikan ayat matematik tolak.
nombor dalam lingkungan 100 000.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Tolak (Buku Teks: 23-26) 3. Murid mengaitkan situasi harian 6. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk dengan penolakkan. kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan bimbingan guru. 4. Murid melakukan aktiviti menolak
2. Murid mendengar penerangan guru menggunakan perwakilan dengan
tentang isi pelajaran dan kaitannya bimbingan guru.
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku tulis Buku kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Matematik Penyelesaian masalah Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Masteri Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Choose an item.
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Bilangan Murid Pengukuhan

Bilangan Murid Pengayaan


Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN 4
Minggu 12 Tarikh Hari Rabu
Kelas 4 Aster Masa 8.15-9.15 Kehadiran
Tema Nombor Dan Operasi Tajuk 1. Nombor dan Operasi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.6 Operasi asas dalam lingkungan 100 000 1.6.2 Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan dua
1.8 Penggunaan anu nombor dalam lingkungan 100 000.
1.6.3 Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan dua
nombor dari satu nombor dalam lingkungan 100 000.
1.8.2 Menentukan nilai anu bagi ayat matematik tolak
melibatkan dua nombor hingga dua digit dengan satu anu.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan dua 1. Menyatakan nilai anu bagi ayat matematik tolak
nombor dalam lingkungan 100 000 melibatkan dua nombor hingga dua digit dengan satu
2. Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan dua anu.
nombor dari satu nombor dalam lingkungan 100 000.
3. Menentukan nilai anu bagi ayat matematik tolak
melibatkan dua nombor hingga dua digit dengan satu
anu.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Anu dalam Tambah (Buku Teks: 22) 3. Murid memahami cara 6. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk memudahakan kes menggunakan kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan bimbingan guru. nilai nombor yang kecil untuk
2. Murid mendengar penerangan guru mencari anu dengan bimbingan
tentang isi pelajaran dan kaitannya guru.
dengan tajuk pelajaran. 4. Murid menggunakan garis nombor
untuk menyelesaikan anu.
5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Uji Diri: 27)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku tulis Buku kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Matematik Penyelesaian masalah Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Masteri Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Choose an item.
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan Bilangan Murid Pengayaan
oleh guru.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Tema Nombor Dan Operasi Tajuk 1. Nombor dan Operasi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.7 Operasi bergabung 1.7.1 Menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung
tambah dan tolak dalam lingkungan 100 000.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung 1. Menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung
tambah dan tolak dalam lingkungan 100 000. tambah dan tolak.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Tambah dan tolak (Buku Teks: 28-29) 3. Murid mengaitkan situasi harian 5. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk yang melibatkan gabungan operasi kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan bimbingan guru. tambah, tolak.
2. Murid mendengar penerangan guru 4. Murid melengkapkan latihan yang
tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi oleh guru. (Uji Diri: 29)
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku tulis Buku kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Matematik Penyelesaian masalah Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Masteri Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Choose an item.
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan Bilangan Murid Pengayaan
oleh guru.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Tema Nombor Dan Operasi Tajuk 1. Nombor dan Operasi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.6 Operasi asas dalam lingkungan 100 000 1.6.4 Menyelesaikan ayat matematik darab bagi sebarang
nombor hingga lima digit dengan nombor hingga dua digit,
100, 1000, hasil darabnya hingga 100 000.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menyelesaikan ayat matematik darab bagi sebarang 1. Menyelesaikan ayat matematik darab.
nombor hingga lima digit dengan nombor hingga dua
digit, 100, 1000, hasil darabnya hingga 100 000.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Darab (Buku Teks: 30-36) 3. Murid menulis ayat matematik 7. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk darab berpandukan kad gambar kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan bimbingan guru. situasi.
2. Murid mendengar penerangan guru 4. Murid menjalankan aktiviti kuiz atau
tentang isi pelajaran dan kaitannya pengiraan pantas dengan
dengan tajuk pelajaran. bimbingan guru.
5. Murid menjalankan aktiviti Aktif
Minda – Roda Darab secara
terkawal.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Uji Diri: 22)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku tulis Buku kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Matematik Penyelesaian masalah Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Masteri Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Choose an item.
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan Bilangan Murid Pengayaan
oleh guru.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Tema Nombor Dan Operasi Tajuk 1. Nombor dan Operasi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.6 Operasi asas dalam lingkungan 100 000 1.6.5 Menyelesaikan ayat matematik bahagi bagi sebarang
nombor dalam lingkungan 100 000 dengan nombor hingga
dua digit, 100 dan 1000.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menyelesaikan ayat matematik bahagi bagi sebarang pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
nombor dalam lingkungan 100 000 dengan nombor 1. Menyelesaikan ayat matematik bahagi.
hingga dua digit, 100 dan 1000.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Bahagi (Buku Teks: 37-43) 3. Murid menjawab soalan teka silang 7. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk kata dan membincangkan tentang kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan bimbingan guru. pergerakkan titik perpuluhan untuk
2. Murid mendengar penerangan guru membahagi suatu nombor 10,100
tentang isi pelajaran dan kaitannya dan 1000.
dengan tajuk pelajaran. 4. Murid menghafal sifir untuk
melakukan pembahagian.
5. Murid membahagi nombor tanpa
baki secara simulasi menggunakan
objek dan menggunakan sifir.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Uji Diri: 43)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku tulis Buku kerja
PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Matematik Penyelesaian masalah Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Masteri Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Choose an item.
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan Bilangan Murid Pengayaan
oleh guru.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Tema Nombor Dan Operasi Tajuk 1. Nombor dan Operasi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.7 Operasi bergabung 1.7.2 Menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung darab
dan bahagi dalam lingkungan 100 000.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung darab 1. Menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung darab
dan bahagi dalam lingkungan 100 000. dan bahagi.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Darab dan Bahagi (Buku Teks: 44-47) 3. Murid melakukan aktiviti simulasi 7. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk dengan menggunakan objek, kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan bimbingan guru. gambar dan gambar rajah.
2. Murid mendengar penerangan guru 4. Murid menggunakan sifir untuk
tentang isi pelajaran dan kaitannya menyelesaikan operasi yang
dengan tajuk pelajaran. melibatkan pemansuhan.
5. Murid menulis ayat matematik yang
melibatkan darab dan bahagi.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Uji Diri: 47)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku tulis Buku kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Matematik Penyelesaian masalah Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Masteri Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Choose an item.
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan Bilangan Murid Pengayaan
oleh guru.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Tema Nombor Dan Operasi Tajuk 1. Nombor dan Operasi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.9 Penyelesaian masalah 1.9.1 Menyelesaikan masalah melibatkan nombor bulat,
operasi bergabung tambah dan tolak serta operasi
bergabung darab dan bahagi dalam lingkungan 100
000 melibatkan situasi harian.
1.9.2 Menyelesaikan masalah tambah dan tolak dalam
situasi harian melibatkan satu anu.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menyelesaikan masalah melibatkan nombor bulat, 1. Menyelesaikan masalah melibatkan nombor bulat,
operasi bergabung tambah dan tolak serta operasi operasi bergabung tambah dan tolak serta operasi
bergabung darab dan bahagi dalam lingkungan 100 000 bergabung darab dan bahagi.
melibatkan situasi harian.
2. Menyelesaikan masalah tambah dan tolak dalam situasi
harian melibatkan satu anu.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Selesaikan Masalah 3. Murid meneyelesaikan masalah 5. Murid mendengar guru membuat
(Buku Teks: 48-61) operasi tambah, tolak, darab dan kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk bahagi dengan bimbingan guru.
dengan bimbingan guru. 4. Murid melengkapkan latihan yang
2. Murid mendengar penerangan guru diberi oleh guru. (Uji Diri: 60 - 61)
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku tulis Buku kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Matematik Penyelesaian masalah Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Masteri Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Choose an item.
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan Bilangan Murid Pengayaan
oleh guru.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
