Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATEMATIK TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Tema Statistik dan Kebarangkalian Tajuk Pengurusan Data
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
8.1 Piktograf dan carta palang. 8.1.1 Membina piktograf dan carta palang bagi data tak
terkumpul.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Membina piktograf dan carta palang bagi data tak 1. Membina piktograf dan carta palang.
terkumpul

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Bina Piktograf dan Carta Palang (Buku 3. Murid mendapatkan data melalui 7. Murid mendengar guru membuat
Teks: 233-235) pelbagai cara untuk membina kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk piktograf.
dengan bimbingan guru. 4. Murid membina piktograf mengikut
2. Murid mendengar penerangan guru langkah-langkah secara
tentang isi pelajaran dan kaitannya berkumpulan dengan bimbingan
dengan tajuk pelajaran. guru.
5. Murid membina carta palang
langkah-langkah secara
berkumpulan dengan bimbingan
guru.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Uji Diri - 235)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku tulis Buku kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Matematik Penyelesaian masalah Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Masteri Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Choose an item.
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan Bilangan Murid Pengayaan
oleh guru.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Tema Statistik dan Kebarangkalian Tajuk Pengurusan Data
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
8.1 Piktograf dan carta palang 8.1.2 Mentafsir piktograf dan carta palang yang dibina
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mentafsir piktograf dan carta palang yang dibina 1. Mentafsir maklumat dari piktograf dan carta palang.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Tafsir Piktograf dan Carta Palang (Buku 3. Murid memberikan tafsiran 6. Murid mendengar guru membuat
Teks: 236-238) berdasarkan piktograf yang diberi kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk secara berkumpulan.
dengan bimbingan guru. 4. Murid membina carta palang
2. Murid mendengar penerangan guru berdasarkan data yang dberikan
tentang isi pelajaran dan kaitannya dan bertukar carta palang serta
dengan tajuk pelajaran. membuat tafsiran maklumat
daripadanya secara berkumpulan.
5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Uji Diri - 238)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku tulis Buku kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Matematik Penyelesaian masalah Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Masteri Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Choose an item.
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan Bilangan Murid Pengayaan
oleh guru.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Tema Statistik dan Kebarangkalian Tajuk Pengurusan Data
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
8.2 Penyelesaian masalah 8.2.1 Menyelesaikan masalah melibatkan pengurusan data
dalam situasi harian
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menyelesaikan masalah melibatkan pengurusan data 1. Menyelesaikan masalah harian rutin melibatkan piktograf
dalam situasi harian dan carta palang dengan pelbagai strategi.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Selesaikan Masalah 3. Murid menyelesaikan pelbagai 5. Murid mendengar guru membuat
(Buku Teks: 239-240) soalan dan menggunakan pelbagai kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk kedah serta data yang disediakan
dengan bimbingan guru. dengan bimbingan guru.
2. Murid mendengar penerangan guru 4. Murid melengkapkan latihan yang
tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi oleh guru. (Uji Diri - 241)
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku tulis Buku kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Matematik Penyelesaian masalah Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Masteri Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Choose an item.
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan Bilangan Murid Pengayaan
oleh guru.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
