Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATEMATIK TAHUN 6

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Perkaitan dan Algebra Tajuk: Koordinat
Standard Kandungan 9.1 Mengaplikasi koordinat pada sukuan pertama.
Standard Pembelajaran (i) Menentukan jarak mengufuk dan jarak mencancang antara dua titik.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Menentukan jarak mengufuk dan jarak mencancang antara dua titik.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Menyatakan kedudukan paksi-x dan paksi-y pada sukuan pertama.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku latihan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
A. Jarak di antara Koordinat
Jarak mengufuk dan mencancang objek
dari asalan (Buku Teks: 151)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk
Aktiviti Pemulaan Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
dengan bimbingan guru.
ditetapkan adalah: _____
2. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
dengan tajuk pelajaran.
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
3. Murid menjalankan aktiviti menyatakan
pengayaan / pengukuhan oleh guru.
jarak mengufuk dan mencancang
menggunakan cip berwarna yang
Tindakan Susulan
diletakkan pada kertas berpetak atau
Aktiviti Utama Pemulihan: __________ murid
papan dam yang dilabelkan dengan grid
Pengukuhan: __________ murid
koordinat.
Pengayaan: __________ murid
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi
oleh guru. (Buku teks – Latih Diri: -)
5. Murid mendengar guru membuat
Aktiviti Penutup
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES MATEMATIK
Penyelesaian masalah Penaakulan Komunikasi Perkaitan Perwakilan
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisi Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pembelajaran Masteri Simulasi Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Inkuiri Penemuan Hot Seat Pembentangan
Pembelajaran Berasaskan Projek Pendekatan Modular Permainan I-Think
Pembelajaran Masalah Pendekatan STEM Main Peranan Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 6

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Perkaitan dan Algebra Tajuk: Koordinat
Standard Kandungan 9.1 Mengaplikasi koordinat pada sukuan pertama.
Standard Pembelajaran (i) Menentukan jarak mengufuk dan jarak mencancang antara dua titik.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Menentukan jarak mengufuk dan jarak mencancang antara dua titik.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
Kriteria Kejayaan
1. Menentukan kewajaran jawapan bagi penyelesaian yang melibatkan jarak mengufuk dan jarak
(Penilaian)
mencancang antara dua titik.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku latihan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
A. Jarak di antara Koordinat
Jarak mengufuk dan mencancang di
antara koordinat (Buku Teks: 152)
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk
Aktiviti Pemulaan ditetapkan adalah: _____
dengan bimbingan guru.
2. Murid mendengar penerangan guru
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
tentang isi pelajaran dan kaitannya
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
dengan tajuk pelajaran.
pengayaan / pengukuhan oleh guru.
3. Murid mempelbagaikan tema dan lokasi
dalam situasi harian untuk aktiviti
Tindakan Susulan
menentukan koordinat, jarak
Aktiviti Utama Pemulihan: __________ murid
mencancang dan jarak mengufuk.
Pengukuhan: __________ murid
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi
Pengayaan: __________ murid
oleh guru. (Buku teks – Latih Diri: 155)
5. Murid mendengar guru membuat
Aktiviti Penutup
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES MATEMATIK
Penyelesaian masalah Penaakulan Komunikasi Perkaitan Perwakilan
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisi Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pembelajaran Masteri Simulasi Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Inkuiri Penemuan Hot Seat Pembentangan
Pembelajaran Berasaskan Projek Pendekatan Modular Permainan I-Think
Pembelajaran Masalah Pendekatan STEM Main Peranan Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
