Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH TAHUN 4

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tajuk 1: Mari Belajar Sejarah Unit 4: Sejarah Tempat Tinggal
Standard Kandungan 1.4 Kawasan Tempat Tinggal
Standard Pembelajaran 1.4.1 Menyatakan maklumat lengkap mengenai tempat tinggal.
Nilai Kenegaraan K1.4.5 Menyatakan kepentingan menjaga kemudahan awam di tempat tinggal.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Menyatakan maklumat lengkap mengenai tempat tinggal.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Menyenaraikan maklumat kawasan tempat tinggal.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku latihan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Di Sinilah Saya Tinggal (Buku Teks: 46-47)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan
gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk Bilangan murid yang mencapai kemahiran
pelajaran. yang ditetapkan adalah: _____
3. Murid menjeleskan maksud alamat, mercu
tanda dan kemudahan tempat tinggal Murid yang tidak memcapai kemahiran yang
4. Murid menjalankan aktiviti PAK-21 (Kerja telah ditetapkan akan diberi bimbingan
Berpasangan) secara terkawal dengan tambahan / pengayaan / pengukuhan oleh
bimbingan guru. guru.
 Murid hasilkan poster yang bertemakan
Aktiviti Utama kepentingan kemudahan awam di tempat Tindakan Susulan
tinggal.
 Pilih seorang rakan di dalam kelas. Pemulihan: __________ murid
 Secara berpasangan, bentangkan hasil Pengukuhan: __________ murid
poster secara bergilir-gilir. Pengayaan: __________ murid
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh
guru.
6. Murid mendengar guru membuat kesimpulan
Aktiviti Penutup
tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Kelestarian Alam Sekitar Nilai Murni – Kasih sayang Sains dan Teknologi Pendidikan Kewangan
Kreativti dan Inovasi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi Kelestarian Global Patriotime
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Kajian Kes Belajar Cara Belajar Pembelajaran Masteri Pendekatan Didik Hibur
Pembelajaran Pembelajaran Berasaskan Aplikasi Teknik Aplikasi Teori
Luar Bilik Darjah Kajian Masa Depan Theory of Constraints Kecerdasan Pelbagai
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Kontruktivisme Pembelajaran Asas Kendiri Pembelajaran Inkuiri
Pembelajaran Teknologi Maklumat dan Komunikasi
AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Fikir-Pasang-Kongsi Tinjau Kongsi Suai Padan Kerja Berpasangan
Meja Bulat Jalan Galeri Stesen Berputar Lain-Lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH TAHUN 4

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tajuk 1: Mari Belajar Sejarah Unit 4: Sejarah Tempat Tinggal
Standard Kandungan 1.4 Kawasan Tempat Tinggal
Standard Pembelajaran 1.4.2 Menerangkan bentuk muka bumi kawasan tempat tinggal.
Nilai Kenegaraan K1.4.6 Menerangkan kepentingan menjaga kebersihan dan keindahan di tempat tinggal.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Menerangkan bentuk muka bumi kawasan tempat tinggal.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Menerangkan kawasan tempat tinggal dengan contoh.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku latihan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Kawasan Tempat Tinggal Saya (Buku Teks: 48-49)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan
gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
Bilangan murid yang mencapai kemahiran
pelajaran.
yang ditetapkan adalah: _____
3. Murid mengkaji Kawasan tempat tinggal
mereka
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang
4. Murid menjalankan aktiviti PAK-21 (Hot Seat)
telah ditetapkan akan diberi bimbingan
secara terkawal dengan bimbingan guru.
tambahan / pengayaan / pengukuhan oleh
 Secara berkumpulan, murid duduk di guru.
kerusi yang disediakan.
 Murid menjadi pakar dan menjawab
Aktiviti Utama Tindakan Susulan
soalan seperti (a) cadangkan langkah-
langkah menjaga kebersihan di tempat
Pemulihan: __________ murid
tinggal anda (b) Kepentingan menjaga
Pengukuhan: __________ murid
kebersihan dan keindahan tempat tinggal
Pengayaan: __________ murid
anda
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh
guru.
6. Murid mendengar guru membuat kesimpulan
Aktiviti Penutup
tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Kelestarian Alam Sekitar Nilai Murni – Kasih sayang Sains dan Teknologi Pendidikan Kewangan
Kreativti dan Inovasi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi Kelestarian Global Patriotime
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Kajian Kes Belajar Cara Belajar Pembelajaran Masteri Pendekatan Didik Hibur
Pembelajaran Pembelajaran Berasaskan Aplikasi Teknik Aplikasi Teori
Luar Bilik Darjah Kajian Masa Depan Theory of Constraints Kecerdasan Pelbagai
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Kontruktivisme Pembelajaran Asas Kendiri Pembelajaran Inkuiri
Pembelajaran Teknologi Maklumat dan Komunikasi
AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Fikir-Pasang-Kongsi Tinjau Kongsi Suai Padan Kerja Berkumpulan
Meja Bulat Jalan Galeri Stesen Berputar Lain-Lain: Kerusi Panas
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH TAHUN 4

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tajuk 1: Mari Belajar Sejarah Unit 4: Sejarah Tempat Tinggal
Standard Kandungan 1.4 Kawasan Tempat Tinggal
Standard Pembelajaran 1.4.3 Menjelaskan sejarah tempat tinggal.
Nilai Kenegaraan K1.4.7 Menjelaskan kepentingan sikap menghargai kawasan tempat tinggal.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Menjelaskan sejarah tempat tinggal.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Menganalisis maklumat kawasan tempat tinggal
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku latihan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Sejarah Tempat Tinggal (Buku Teks: 50-51)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan
gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemulaan Bilangan murid yang mencapai kemahiran
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
yang ditetapkan adalah: _____
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang
3. Murid Mengenali sejarah tempat tinggal
telah ditetapkan akan diberi bimbingan
4. Murid menjalankan aktiviti PAK-21 (Kerja
tambahan / pengayaan / pengukuhan oleh
Berkumpulan) secara terkawal dengan
guru.
bimbingan guru.
 Murid membincangkan kepentingan
Aktiviti Utama Tindakan Susulan
menghargai tempat tinggal
 Murid membentangkan hasil kerja di
Pemulihan: __________ murid
hadapan kelas.
Pengukuhan: __________ murid
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh
Pengayaan: __________ murid
guru.
6. Murid mendengar guru membuat kesimpulan
Aktiviti Penutup
tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Kelestarian Alam Sekitar Nilai Murni – Kasih sayang Sains dan Teknologi Pendidikan Kewangan
Kreativti dan Inovasi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi Kelestarian Global Patriotime
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Kajian Kes Belajar Cara Belajar Pembelajaran Masteri Pendekatan Didik Hibur
Pembelajaran Pembelajaran Berasaskan Aplikasi Teknik Aplikasi Teori
Luar Bilik Darjah Kajian Masa Depan Theory of Constraints Kecerdasan Pelbagai
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Kontruktivisme Pembelajaran Asas Kendiri Pembelajaran Inkuiri
Pembelajaran Teknologi Maklumat dan Komunikasi
AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Fikir-Pasang-Kongsi Tinjau Kongsi Suai Padan Kerja Berkumpulan
Meja Bulat Jalan Galeri Stesen Berputar Lain-Lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH TAHUN 4

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tajuk 1: Mari Belajar Sejarah Unit 4: Sejarah Tempat Tinggal
Standard Kandungan 1.4 Kawasan Tempat Tinggal
Standard Pembelajaran 1.4.4 Menghuraikan tokoh setempat di tempat anda.
Nilai Kenegaraan -
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Menghuraikan tokoh setempat di tempat anda.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Menganalisis maklumat kawasan tempat tinggal.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku latihan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Tokoh Setempat (Buku Teks: 52-53)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan
gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran. Bilangan murid yang mencapai kemahiran
3. Murid mengenali tokoh setempat di tempat yang ditetapkan adalah: _____
tinggal
4. Murid menjalankan aktiviti PAK-21 (Kerja Murid yang tidak memcapai kemahiran yang
Berkumpulan) secara terkawal dengan telah ditetapkan akan diberi bimbingan
bimbingan guru. tambahan / pengayaan / pengukuhan oleh
 Secara berkumpulan, cari maklumat guru.
tentang jasa baik tokoh setempat.
Aktiviti Utama  Catatkan maklumat yang diperoleh pada Tindakan Susulan
kertas sebak.
 Murid-murid daripada kumpulan lain Pemulihan: __________ murid
secara bergilir-gilir akan memberikan Pengukuhan: __________ murid
respons dengan menulis pada kertas yang Pengayaan: __________ murid
sama.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh
guru. (Fikir dan Jawab – Buku teks: 56)
6. Murid mendengar guru membuat kesimpulan
Aktiviti Penutup
tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Kelestarian Alam Sekitar Nilai Murni – Kasih sayang Sains dan Teknologi Pendidikan Kewangan
Kreativti dan Inovasi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi Kelestarian Global Patriotime
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Kajian Kes Belajar Cara Belajar Pembelajaran Masteri Pendekatan Didik Hibur
Pembelajaran Pembelajaran Berasaskan Aplikasi Teknik Aplikasi Teori
Luar Bilik Darjah Kajian Masa Depan Theory of Constraints Kecerdasan Pelbagai
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Kontruktivisme Pembelajaran Asas Kendiri Pembelajaran Inkuiri
Pembelajaran Teknologi Maklumat dan Komunikasi
AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Fikir-Pasang-Kongsi Tinjau Kongsi Suai Padan Kerja Berkumpulan
Meja Bulat Jalan Galeri Stesen Berputar Lain-Lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
