Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATEMATIK TAHUN 1

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Nombor dan Operasi Tajuk: Pecahan
Standard Kandungan 3.1 Konsep perdua dan perempat pecahan wajar.
Standard Pembelajaran 3.1.1 Mengenal pasti satu perdua, satu perempat, dua perempat dan tiga perempat
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Mengenal pasti satu perdua, satu perempat, dua perempat dan tiga perempat
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Mengenal pasti satu perdua dan satu perempat.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Kenali Pecahan
Satu perdua dan satu perempat (Buku Teks:
2 - 3)
1. Murid bercerita tentang objek yang
Aktiviti Pemulaan menunjukkan dua bahagian yang sama
besar dalam gambar.
2. Murid mendengar penerangan guru
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
tentang isi pelajaran dan kaitannya
ditetapkan adalah: _____
dengan tajuk pelajaran.
3. Murid memahami bahawa pecahan
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
ialah sebahagian daripada objek secara
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
simulasi. Setiap bahagian mestilah
pengayaan / pengukuhan oleh guru.
sama besar.
4. Murid menjalankan aktiviti mewarna
Tindakan Susulan
atau melorek satu daripada dua
Aktiviti Utama Pemulihan: __________ murid
bahagian pelbagai bentuk.
Pengukuhan: __________ murid
5. Murid memahami satu perdua dan satu
Pengayaan: __________ murid
perempat menggunakan kit pecahan
atau kad pecahan.
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi
oleh guru. (Buku Aktiviti: 1 - 3)
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz ringkas.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES MATEMATIK
Penyelesaian masalah Penaakulan Komunikasi Perkaitan Perwakilan
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisi Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pembelajaran Masteri Simulasi Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Inkuiri Penemuan Hot Seat Pembentangan
Pembelajaran Berasaskan Projek Pendekatan Modular Permainan I-Think
Pembelajaran Masalah Pendekatan STEM Main Peranan Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 1

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Nombor dan Operasi Tajuk: Pecahan
Standard Kandungan 3.1 Konsep perdua dan perempat pecahan wajar.
Standard Pembelajaran 3.1.1 Mengenal pasti satu perdua, satu perempat, dua perempat dan tiga perempat
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Mengenal pasti satu perdua, satu perempat, dua perempat dan tiga perempat.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Mengenal pasti dua perempat dan tiga perempat.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Kenali Pecahan
Dua perempat dan tiga perempat (Buku
Teks: 2 - 3)
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk
Aktiviti Pemulaan
dengan bimbingan guru.
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
2. Murid mendengar penerangan guru
ditetapkan adalah: _____
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
3. Murid memahami konsep dua perempat
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
dan tiga perempat menggunakan kit
pengayaan / pengukuhan oleh guru.
pecahan, bahan konkrit dan lipatan
kertas.
Aktiviti Utama Tindakan Susulan
4. Murid membandingkan dua perempat
Pemulihan: __________ murid
dengan satu perdua.
Pengukuhan: __________ murid
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi
Pengayaan: __________ murid
oleh guru. (Buku Aktiviti: 4 - 5)
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz ringkas.
(Uji Diri – Buku teks: 5)
Aktiviti Penutup
7. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES MATEMATIK
Penyelesaian masalah Penaakulan Komunikasi Perkaitan Perwakilan
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisi Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pembelajaran Masteri Simulasi Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Inkuiri Penemuan Hot Seat Pembentangan
Pembelajaran Berasaskan Projek Pendekatan Modular Permainan I-Think
Pembelajaran Masalah Pendekatan STEM Main Peranan Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 1

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Nombor dan Operasi Tajuk: Pecahan
Standard Kandungan 3.2 Penyelesaian masalah.
Standard Pembelajaran 3.2.1 Menyelesaikan masalah yang melibatkan situasi harian.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Menyelesaikan masalah yang melibatkan situasi harian.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Menyelesaikan masalah yang melibatkan situasi harian.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Selesaikan (Buku Teks: 7-9)
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk
dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemulaan
2. Murid mendengar penerangan guru
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
tentang isi pelajaran dan kaitannya
ditetapkan adalah: _____
dengan tajuk pelajaran.
3. Murid memahami pelbagai strategi
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
penyelesaian masalah.
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
4. Murid menggunakan papan geo untuk
pengayaan / pengukuhan oleh guru.
membentuk satu perempat, satu
Aktiviti Utama
perdua, dua perempat dan tiga
Tindakan Susulan
perempat daripada satu bentuk asal.
Pemulihan: __________ murid
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi
Pengukuhan: __________ murid
oleh guru. (Buku Aktiviti: 6 - 8)
Pengayaan: __________ murid
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz ringkas.
(Uji Diri – Buku teks: 9)
Aktiviti Penutup
7. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES MATEMATIK
Penyelesaian masalah Penaakulan Komunikasi Perkaitan Perwakilan
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisi Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pembelajaran Masteri Simulasi Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Inkuiri Penemuan Hot Seat Pembentangan
Pembelajaran Berasaskan Projek Pendekatan Modular Permainan I-Think
Pembelajaran Masalah Pendekatan STEM Main Peranan Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 1

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Nombor dan Operasi Tajuk: Pecahan
3.1 Konsep perdua dan perempat pecahan wajar.
Standard Kandungan
3.2 Penyelesaian masalah.
3.1.1 Mengenal pasti satu perdua, satu perempat, dua perempat dan tiga perempat
Standard Pembelajaran
3.2.1 Menyelesaikan masalah yang melibatkan situasi harian.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran 1. Mengenal pasti satu perdua, satu perempat, dua perempat dan tiga perempat
2. Menyelesaikan masalah yang melibatkan situasi harian.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
Kriteria Kejayaan
1. Mengenal pasti satu perdua, satu perempat, dua perempat dan tiga perempat
(Penilaian)
2. Menyelesaikan masalah yang melibatkan situasi harian.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Riang Ria Pecahan (Buku Teks: 10)
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemulaan ditetapkan adalah: _____
2. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
dengan tajuk pelajaran.
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
3. Murid menjalankan aktiviti berkumpulan
pengayaan / pengukuhan oleh guru.
Riang Ria Pecahan dengan bimbingan
Aktiviti Utama guru,
Tindakan Susulan
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi
Pemulihan: __________ murid
oleh guru. (Buku Aktiviti: 9 - 10)
Pengukuhan: __________ murid
5. Murid menjalankan aktiviti kuiz ringkas.
Pengayaan: __________ murid
Aktiviti Penutup 6. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES MATEMATIK
Penyelesaian masalah Penaakulan Komunikasi Perkaitan Perwakilan
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisi Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pembelajaran Masteri Simulasi Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Inkuiri Penemuan Hot Seat Pembentangan
Pembelajaran Berasaskan Projek Pendekatan Modular Permainan I-Think
Pembelajaran Masalah Pendekatan STEM Main Peranan Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
