Anda di halaman 1dari 29

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

2. Tambah, Tolak,
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
Darab dan Bahagi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.1 Tambah dalam lingkungan 10 000. 2.1.1 Menyelesaikan ayat matematik tambah melibatkan
dua nombor hasil tambah dalam lingkungan 10 000.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menyelesaikan ayat matematik tambah melibatkan
1. Menyelesaikan ayat matematik tambah melibatkan dua nombor.
dua nombor hasil tambah dalam lingkungan 10 000.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Berasaskan Masalah
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Tambah (Buku Teks: 28 - 31)
1. Murid bercerita tentang gambar. Kaitkan operasi yang terlibat seperti
2. tambah, tolak, darab dan bahagi.
Aktiviti Permulaan
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
5. Murid menjalankan activiti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menambah dengan menggunakan pembilang.
 Murid menambah bermula daripada sa, diikuti puluh, ratus dan
Aktiviti Utama ribu.
 Murid menggunakan simulasi, garis nombor, perwakilan dan
gambar rajah untuk menambah sebarang dua nombor.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Buku Aktiviti: 17-18)
7. Murid menjalankan kuiz. (Cuba Ini – Buku teks: 31)
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini..
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

2. Tambah, Tolak,
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
Darab dan Bahagi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.1 Tambah dalam lingkungan 10 000. 2.1.1 Menyelesaikan ayat matematik tambah melibatkan
dua nombor hasil tambah dalam lingkungan 10 000.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menyelesaikan ayat matematik tambah melibatkan
1. Menyelesaikan ayat matematik tambah melibatkan dua nombor.
dua nombor hasil tambah dalam lingkungan 10 000.

Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan


Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Berasaskan Masalah
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Tambah lagi (Buku Teks: 32 - 35)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan activiti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menambah nombor empat digit dengan nombor satu digit
menggunakan garis nombor dengan membilang terus.
Aktiviti Utama
 Murid menggunakan analogi nombor yang lebih mudah untuk
mencari nilai anu.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
(Buku Aktiviti: 19-21)
6. Murid menjalankan kuiz. (Cuba Ini – Buku teks: 35)
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

2. Tambah, Tolak,
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
Darab dan Bahagi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.1 Tambah dalam lingkungan 10 000. 2.1.2 Menyelesaikan ayat matematik tambah melibatkan
tiga nombor, hasil tambah dalam lingkungan 10 000.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menyelesaikan ayat matematik tambah melibatkan
1. Menyelesaikan ayat matematik tambah melibatkan tiga nombor.
tiga nombor, hasil tambah dalam lingkungan 10 000.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Berasaskan Masalah
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Tambah Tiga Nombor (Buku Teks: 36 - 38)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan activiti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menjalankan aktiviti sebarang tiga kad nombor secara
berkumpulan. Kemudian murid menyemak jawapan menggunakan
Aktiviti Utama kalkulator.
 Kaitkan pelbagai situasi harian dalam surat khabar atau risalah
yang melibatkan operasi tambah.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Buku Aktiviti: 22-23)
6. Murid menjalankan kuiz. (Cuba Ini – Buku teks: 38)
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

2. Tambah, Tolak,
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
Darab dan Bahagi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.2 Tolak dalam lingkungan 10 000. 2.2.1 Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan dua
nombor dalam lingkungan 10 000.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan dua
1. Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan dua nombor.
nombor dalam lingkungan 10 000.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Berasaskan Masalah
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Tolak (Buku Teks: 39 - 42)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan activiti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menolak tanpa mengumpul semula secara simulasi
menggunak garis nombor dan blok asas.
 Murid menolak menggunakan garis nombor dan melukis gambar
rajah dalam aktiviti kumpulan.
Aktiviti Utama  Murid menyemak jawapan menggunakan operasi tambah.
 Gunakan pelbagai perbendaharaan kata untuk operasi tolak
seperti cari baki, beza dan berapa kurangnya.
 Murid menolak menggunakan cip berwarna mewakili nilai ribu,
ratus, puluh dan sa.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
(Buku Aktiviti: 24 - 25)
6. Murid menjalankan kuiz. (Cuba Ini – Buku teks: 42)
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini..
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

2. Tambah, Tolak,
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
Darab dan Bahagi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.2 Tolak dalam lingkungan 10 000. 2.2.1 Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan dua
nombor dalam lingkungan 10 000.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan dua
1. Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan dua nombor.
nombor dalam lingkungan 10 000.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Berasaskan Masalah
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Tolak Lagi (Buku Teks: 43 - 47)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan activiti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid mengumpul semula untuk menolak.
 Murid menolak menggunakan perwakilan.
 murid menolak menggunakan perwakilan seperti cip berwarna dan
Aktiviti Utama
abakus.
 Murid menggunakan strategi kes yang lebih mudah untuk
menyelesaikan anu dengan bimbingan guru.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Buku Aktiviti: 26 - 28)
6. Murid menjalankan kuiz. (Cuba Ini – Buku teks: 47)
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini..
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

2. Tambah, Tolak,
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
Darab dan Bahagi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.2 Tolak dalam lingkungan 10 000. 2.2.2 Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan dua
nombor dari satu nombor dalam lingkungan 10 000.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan dua
1. Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan dua nombor.
nombor dari satu nombor dalam lingkungan 10 000.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Berasaskan Masalah
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Tolak berturut-turut (Buku Teks: 48 - 50)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan activiti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menolak berturut-turut tanpa mengumpul semula dahulu
sebelum menolak dengan mengumpul semula.
Aktiviti Utama
 Murid menolak dengan berturut-turut menggunakan data atau
maklumat yang melibatkan urusan perniagaan.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Buku Aktiviti: 29 - 30)
6. Murid menjalankan kuiz. (Cuba Ini – Buku teks: 50)
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini..
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

2. Tambah, Tolak,
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
Darab dan Bahagi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.5 Operasi bergabung tambah dan tolak. 2.5.1 Menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung
tambah dan tolak dalam lingkungan 10 000.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung
1. Menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung tambah dan tolak.
tambah dan tolak dalam lingkungan 10 000.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Berasaskan Masalah
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Rally Table

Rangka Pengajaran Impak


Tambah dan Tolak (Buku Teks: 51 - 52)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan activiti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menjalankan akitiviti tambah dan tolak menggunakan objek
Aktiviti Utama sebenar dan simulasi.
 Murid menyelesaikan ayat matematik mengikut turutan operasi.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Buku Aktiviti: 31 - 32)
6. Murid menjalankan kuiz. (Cuba Ini – Buku teks: 52)
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

2. Tambah, Tolak,
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
Darab dan Bahagi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.7 Penyelesaian masalah. 2.7.1 Mereka cerita berdasarkan ayat matematik
melibatkan dua nombor bagi operasi asas dalam
lingkungan 10 000.
2.7.2 Mereka cerita berdasarkan ayat matematik
melibatkan operasi bergabung tambah dan tolak dalam
lingkungan 10 000.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Mereka cerita berdasarkan ayat matematik.
1. Mereka cerita berdasarkan ayat matematik
melibatkan dua nombor bagi operasi asas dalam
lingkungan 10 000.
2. Mereka cerita berdasarkan ayat matematik
melibatkan operasi bergabung tambah dan tolak
dalam lingkungan 10 000.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Berasaskan Masalah
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Reka Cerita (Buku Teks: 53)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan activiti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid mereka cerita berpandukan kad gambar dan ayat matematik
Aktiviti Utama sesuai.
 Adakan pertandingan mereka cerita menggunakan MS Word.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Buku Aktiviti: 33 - 34)
6. Murid menjalankan kuiz. (Cuba Ini – Buku teks: 53)
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini..
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

2. Tambah, Tolak,
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
Darab dan Bahagi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.7 Penyelesaian masalah. 2.7.3 Menyelesaikan masalah operasi asas dan operasi
bergabung tambah dan tolak dalam lingkungan 10 000
melibatkan situasi harian.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menyelesaikan masalah operasi asas dan operasi
1. Menyelesaikan masalah operasi asas dan operasi bergabung tambah dan tolak.
bergabung tambah dan tolak dalam lingkungan 10
000 melibatkan situasi harian.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Berasaskan Masalah
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Selesaikan Masalah (Buku Teks: 54)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan activiti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid mengenal pasti maklumat penting dalam menggariskan
maklumat itu.
 Murid menyelesaikan masalah secara simulasi menggunakan blok
Aktiviti Utama asas.
 Murid menentukan operasi dengan mengenal pasti kata kunci
yang bermaksud tambah atau tolak.
 Murid membincangkan kaedah untuk menyelesaikan masalah.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
(Buku Aktiviti: 35 - 37)
6. Murid menjalankan kuiz. (Cuba Ini – Buku teks: 56)
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

2. Tambah, Tolak,
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
Darab dan Bahagi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.6 Penggunaan anu. 2.6.1 Mengenal pasti anu yang melibatkan operasi asas
dalam ayat matematik.
2.6.2 Mewakilkan situasi harian melibatkan operasi asas
dan satu anu kepada ayat matematik.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Mengenal pasti anu yang melibatkan operasi asas
1. Mengenal pasti anu yang melibatkan operasi asas dalam ayat matematik.
dalam ayat matematik.
2. Mewakilkan situasi harian melibatkan operasi asas
dan satu anu kepada ayat matematik.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Berasaskan Masalah
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Kenal Anu (Buku Teks: 57 - 58)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan activiti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid melakukan aktiviti untuk mengenal pasti anu.
 Murid mengenal pasti anu berpandukan lisan atau dalam kad
gambar.
Aktiviti Utama
 Murid mengenal pasti anu melalui pelbagai situasi dalam
kehidupan harian melibatkan operasi tambah dan tolak seperti
menggunakan objek di dalam bilik darjah.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
(Buku Aktiviti: 37 - 38)
6. Murid menjalankan kuiz. (Cuba Ini – Buku teks: 59)
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini..
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Refleksi Choose an item.


Choose an item.
Catatan Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

2. Tambah, Tolak,
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
Darab dan Bahagi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.3 Darab dalam lingkungan 10 000. 2.3.1 Menyelesaikan ayat matematik darab bagi sebarang
nombor hingga empat digit dengan nombor satu digit, 10,
100 dan 1000, dan hasil darabnya hingga 10 000.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menyelesaikan ayat matematik darab bagi sebarang
1. Menyelesaikan ayat matematik darab bagi sebarang nombor hingga empat digit.
nombor hingga empat digit dengan nombor satu digit,
10, 100 dan 1000, dan hasil darabnya hingga 10 000.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Berasaskan Masalah
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Darab (Buku Teks: 60 - 62)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan activiti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid mendarab menggunakan pembilang dan kertas petak untuk
memantapkan pemahaman tentang konsep darab.
 murid menyemak jawapan secara anggaran dan menggunakan
kalkulator.
Aktiviti Utama
 Bagi pendaraban dalam bentuk lazim, galakkan murid meletakkan
nombor yang lebih besar di atas untuk memudahkan pengiraan.
 Tegaskan pola darab sebarang nombor dengan 10, 100 dan 1
000.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
(Buku Aktiviti: 39)
6. Murid menjalankan kuiz. (Cuba Ini – Buku teks: 60)
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini..
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

2. Tambah, Tolak,
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
Darab dan Bahagi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.3 Darab dalam lingkungan 10 000. 2.3.1 Menyelesaikan ayat matematik darab bagi sebarang
nombor hingga empat digit dengan nombor satu digit, 10,
100 dan 1000, dan hasil darabnya hingga 10 000.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menyelesaikan ayat matematik darab bagi sebarang
1. Menyelesaikan ayat matematik darab bagi sebarang nombor hingga empat digit.
nombor hingga empat digit dengan nombor satu digit,
10, 100 dan 1000, dan hasil darabnya hingga 10 000.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Berasaskan Masalah
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Darab Lagi (Buku Teks: 63 – 65)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan activiti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menggunakan garis nombor dan kertas petak untuk
mendarab dua nombor yang melibatkan kumpul semula.
 Murid mendarab dengan kaedah kekisi (lattice) dan secara mental.
Aktiviti Utama  Galakkan murid menyemak jawapan secara anggaran.
 Murid menggunakan jadual sifir sebagai panduan. Ingatkan
tentang hukum kalis tukar tertib dalam pendaraban, iaitu a × b = b
× a.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
(Buku Aktiviti: 40)
6. Murid menjalankan kuiz. (Cuba Ini – Buku teks: 65)
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 17 Tarikh 18/7/2022 Hari Isnin
3 Gigih 7.40am – 8.40am
Kelas Masa Kehadiran
12.40pm – 1.10pm

2. Tambah, Tolak,
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
Darab dan Bahagi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.4 Bahagi dalam lingkungan 10 000. 2.4.1 Menyelesaikan ayat matematik bahagi bagi
sebarang nombor dalam lingkungan 10 000 dengan
nombor satu digit, 10, 100 dan 1000.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menyelesaikan ayat matematik bahagi bagi sebarang
1. Menyelesaikan ayat matematik bahagi bagi sebarang nombor.
nombor dalam lingkungan 10 000 dengan nombor
satu digit, 10, 100 dan 1000.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Berasaskan Masalah
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Bahagi (Buku Teks: 66 - 69)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan activiti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid membahagi nombor tanpa baki secara simulasikan objek,
menggunakan gambar dan sifir.
 Murid membahagikan nombor bermula daripada ratus, diikuti puluh
Aktiviti Utama
dan sa.
 Murid memganggar jawapan sebelum mengira jawapan sebenar.
 Murid menyemak jawapan dengan menggunakan operasi darab
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
(Buku Aktiviti: 41 - 42)
6. Murid menjalankan kuiz. (Cuba Ini – Buku teks: 69)
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Sebilangan kecil murid mencapai kemahiran yang ditetapkan.


Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 17 Tarikh 20/7/2022 Hari Rabu
3 Gigih 7.40am – 8.40 am
Kelas Masa Kehadiran
10.40am – 11.10pm

2. Tambah, Tolak,
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
Darab dan Bahagi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.4 Bahagi dalam lingkungan 10 000. 2.4.1 Menyelesaikan ayat matematik bahagi bagi
sebarang nombor dalam lingkungan 10 000 dengan
nombor satu digit, 10, 100 dan 1000.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menyelesaikan ayat matematik bahagi bagi sebarang
1. Menyelesaikan ayat matematik bahagi bagi sebarang nombor.
nombor dalam lingkungan 10 000 dengan nombor
satu digit, 10, 100 dan 1000.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Berasaskan Masalah
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Bahagi Lagi (Buku Teks: 70 - 72)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan activiti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid melakukan aktiviti simulasi dengan menggunakan objek dan
perwakilan.
Aktiviti Utama  Murid menggunakan strategi bahagi yang lain seperti tolak
berturut-turut.
 Murid menyemak jawapan dengan menggunakan operasi darab.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Buku Aktiviti: 43 - 44)
6. Murid menjalankan kuiz. (Cuba Ini – Buku teks: 72)
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Sebilangan besar murid mencapai kemahiran yang ditetapkan.


Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 18 Tarikh 25/7/2022 Hari Isnin
3 Gigih 7.40am – 8.40am
Kelas Masa Kehadiran
12.10am -12.40am

2. Tambah, Tolak,
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
Darab dan Bahagi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.7 Penyelesaian masalah. 2.7.1 Mereka cerita berdasarkan ayat matematik
melibatkan dua nombor bagi operasi asas dalam
lingkungan 10 000.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Mereka cerita berdasarkan ayat matematik
1. Mereka cerita berdasarkan ayat matematik melibatkan dua nombor.
melibatkan dua nombor bagi operasi asas dalam
lingkungan 10 000.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid 3

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Berasaskan Masalah
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Reka Cerita (Buku Teks: 73)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan activiti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid mereka cerita berpandukan gambar dan ayat matematik.
Aktiviti Utama  Berikan beberapa kata kunci yang sesuai untuk membantu murid
mereka cerita
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Buku Aktiviti: 45 - 46)
6. Murid menjalankan kuiz. (Cuba Ini – Buku teks: 73)
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Sebilangan kecil murid mencapai kemahiran yang ditetapkan.


Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 18 Tarikh 27/7/2022 Hari Rabu
3 Gigih 7.40am – 8.40am
Kelas Masa Kehadiran
10.40am – 11.10am

2. Tambah, Tolak,
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
Darab dan Bahagi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.7 Penyelesaian masalah. 2.7.1 Mereka cerita berdasarkan ayat matematik
melibatkan dua nombor bagi operasi asas dalam
lingkungan 10 000.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 2. Mereka cerita berdasarkan ayat matematik
2. Mereka cerita berdasarkan ayat matematik melibatkan dua nombor.
melibatkan dua nombor bagi operasi asas dalam
lingkungan 10 000.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Berasaskan Masalah
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Reka Cerita (Buku Teks: 73)
8. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 9. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
10. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
11. Murid menjalankan activiti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid mereka cerita berpandukan gambar dan ayat matematik.
Aktiviti Utama  Berikan beberapa kata kunci yang sesuai untuk membantu murid
mereka cerita
12. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Buku Aktiviti: 45 - 46)
13. Murid menjalankan kuiz. (Cuba Ini – Buku teks: 73)
Aktiviti Penutup 14. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Sebilangan kecil murid mencapai kemahiran yang ditetapkan.


Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 19 Tarikh 2/8//2022 Hari Isnin
Kelas 3 Gigih Masa Kehadiran

2. Tambah, Tolak,
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
Darab dan Bahagi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.7 Penyelesaian masalah. 2.7.3 Menyelesaikan masalah operasi asas dan operasi
bergabung tambah dan tolak dalam lingkungan 10 000
melibatkan situasi harian.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menyelesaikan masalah operasi asas dan
1. Menyelesaikan masalah operasi asas dan operasi operasi bergabung tambah dan tolak.
bergabung tambah dan tolak dalam lingkungan 10
000 melibatkan situasi harian.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Berasaskan Masalah
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Selesaikan Masalah (Buku Teks: 74 - 76)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan activiti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menyelesaikan masalah menggunakan pelbagai kaedah.
 Murid menggariskan maklumat penting dan memahami kehendak
soalan.
 Murid menyelesaikan masalah menggunakan garis nombor serta
Aktiviti Utama galakkan murid menyemak jawapan.
 Kaedah bekerja ke belakang ialah cara mudah untuk menyemak
sama ada jawapan yang didapati itu munasabah ataupun tidak.
 Murid menyemak jawapan yang melibatkan membahagi nombor
berbaki.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
(Buku Aktiviti: 47 - 49)
6. Murid menjalankan kuiz. (Cuba Ini – Buku teks: 76)
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini..
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

2. Tambah, Tolak,
Bidang Pembelajaran Nombor Dan Operasi Tajuk
Darab dan Bahagi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.6 Penggunaan anu. 2.6.1 Mengenal pasti anu yang melibatkan operasi asas
dalam ayat matematik.
2.6.2 Mewakilkan situasi harian melibatkan operasi asas
dan satu anu kepada ayat matematik.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Mengenal pasti anu yang melibatkan operasi asas
1. Mengenal pasti anu yang melibatkan operasi asas dalam ayat matematik.
dalam ayat matematik.
2. Mewakilkan situasi harian melibatkan operasi asas
dan satu anu kepada ayat matematik.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kad imbasan
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Kemahiran Proses
Matematik
Penyelesaian masalah Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Berasaskan Masalah
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Kenal Anu Lagi (Buku Teks: 77 - 79)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan activiti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid melakukan aktiviti simulasi menggunakan kad cerita untuk
mengenal pasti anu.
Aktiviti Utama
 Murid mengaitkan operasi darab dengan bahagi.
 Murid mengenal pasti anu berpandukan beberapa situasi di dalam
dan di luar bilik darjah.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti: 50)
6. Murid menjalankan kuiz. (Cuba Ini – Buku teks: 79)
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini..
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti Latih tubi Latih tubi Latih tubi
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
