Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Kelas 3 Tahun
Tarikh 6 Ogos 2021 (Jumaat)
Masa 10.30 pagi-11.00 pagi
Bil. Kanak-Kanak 8 orang
Modul Modul 4 (2-3 tahun)
Tema Haiwan
Subtema Haiwan Liar
Tajuk Mana Zirafah? Mana Gajah?
Bidang Pembelajaran Perkembangan Deria dan Pemahaman Dunia Persekitaran
Utama
Kesepaduan Bidang Perkembangan Bahasa, Komunikasi dan Literasi Awal
Pembelajaran
Kesepaduan Bidang Amalan Asuhan dan Interaksi dengan Kanak-kanak
Asuhan
Hasil Pembelajaran Meningkatkan kemahiran meneliti, memerhati, mendengar,
menyentuh, merasa, dan menghidu, serta boleh membeza,
mengelas, menyusun objek-objek mengikut kumpulan
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran, kanak-kanak dapat:
1. Menyebut zirafah dan gajah sambil menujukkan gambar
zirafah dan gajah dengan bimbingan ibu bapa.
2. Meletakkan gambar zirafah pada kumpulan zirafah dan
gambar gajah pada kumpulan gajah dengan bimbingan ibu bapa.
Pengetahuan Sedia Kanak-kanak pernah melihat haiwan liar
Ada
Kemahiran Berfikir Menghubung kait dan Menjana idea
(KB)
Penerapan nilai Berdisiplin dan Patuh Arahan
Kosa kata Gajah dan Zirafah
Bahan bantu Video ‘Africa Conga’, gambar zirafah dan gajah dan permainan
mengajar ‘Mana Zirafah? Mana Gajah’ di aplikasi Wordwall
Masa/Langkah Isi Pembelajaran Aktiviti Pengajaran & Catatan
Pembelajaran
Set induksi • Video ‘Africa Conga’ 1. Guru memaparkan BBM: Video
(5 minit) video ‘Africa Conga’ ‘Africa Conga’
kepada kanak-kanak.
2. Guru menanyakan Nilai: Berdisiplin
soalan yang berkaitan
dengan video tersebut KB:
Soalan : kepada kanak-kanak. Menghubung
1. Haiwan apa yang ada 3. Guru mengaitkan kait
dalam video? video yang ditonton
2. Haiwan ini tinggal di dengan aktiviti
mana? seterusnya.

Langkah 1 • Gambar Zirafah 1. Guru memaparkan BBM: Gambar


(10 minit) gambar zirafah dan zirafah dan
gajah kepada kanak- gajah
kanak.
• Gambar Gajah 2. Guru menyebut Nilai: Berdisiplin
zirafah dan gajah sambil
menujukkan gambar KB: Menjana
zirafah dan gajah, lalu idea
menyuruh kanak-kanak
untuk mengikutinya
3. Kanak-kanak
menyebut zirafah dan
gajah sambil
menujukkan gambar
zirafah dan gajah
dengan bimbingan ibu
bapa.
Langkah 2 • Permainan ‘Mana 1. Guru menunjukkan BBM: Permainan
(10 minit) Zirafah? Mana Gajah’ kepada kanak-kanak ‘Mana Zirafah?
di aplikasi Wordwall cara untuk bermain Mana Gajah’ di
permainan ‘Mana aplikasi
Zirafah? Mana Gajah’ di Wordwall
aplikasi Wordwall.
2. Guru menyuruh Nilai: Patuh
kanak-kanak untuk Arahan
meletakkan gambar
https://wordwall.net/play zirafah pada kumpulan KB:Menghubung
/19865/393/622 zirafah dan gambar kait
gajah pada kumpulan
gajah.
3. Kanak-kanak
meletakkan gambar
zirafah pada kumpulan
zirafah dan gambar
gajah pada kumpulan
gajah dengan bimbingan
ibu bapa.
Penutup • Peneguhan kognitif 1. Guru merumuskan BBM: -
(5 minit) • Peneguhan positif keseluruhan isi
pelajaran. Nilai: Berdisiplin
2. Guru menyuruh
kanak-kanak untuk KB:
menyebut semula Menghubung
zirafah dan gajah. kait
3. Guru memberi pujian
kepada kanak-kanak
yang berjaya membuat
aktiviti yang telah
diberikan.

Refleksi:
KEKUATAN :
• Guru menggunakan kaedah pengajaran belajar melalui bermain pada langkah dua
menyebabkan kanak-kanak seronok melakukan aktiviti tersebut.
• Kanak-kanak dapat membezakan gajah dan zirafah kerana dapat mengelaskan
gambar zirafah dan gajah pada kumpulan yang betul.

KEKURANGAN :
• Guru kurang mempelbagaikan aktiviti pada langkah satu yang menyebabkan aktiviti
tersebut kurang menarik.
CADANGAN PENAMBAHBAIKAN :
• Guru dapat mempelbagaikan aktiviti pada langkah satu dengan menambahkan aktiviti
meniru pergerakan seperti gajah dan zirafah.
