Anda di halaman 1dari 2

NURUL ATHIRAH BINTI BAHARIN

KBN190810050

SEKSYEN 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tajuk : Mari berbahasa Arab

Aktiviti : berjalan atas garisan sambil mengingat perkataan Arab

Tunjang Utama : Tunjang Kerohanian, Sikap dan Nilai

Standard Kandungan : (PI 1.3) Mengetahui bahasa Arab mudah

Standard Pembelajaran : (PI 1.3.3) Menyebut perkataan mudah dalam bahasa Arab

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, kanak-kanak dapat:

i. Menyebut 3 perkataan anggota badan iaitu mata, telinga dan


hidung dalam bahasa Arab dengan sebutan yang betul

ii. Berjalan di atas garisan laluan ziq-zag dan juga melabelkan


gambar mata telinga dan hidung pada model manusia

Langkah/Masa Strategi dan Aktiviti Pembelajaran Catatan

Set Induksi
(5 minit) 1. Guru dan kanak-kanak memulakan kelas dengan Nilai
membaca doa belajar beramai-ramai sebelum  Kerjasama
memulakan pelajaran  Yakin diri
 Sabar
2. Guru menayangkan dan memperdengarkan
video lagu berkaitan anggota badan dalam BBM
bahasa Arab  Laptop
 Pembesar suara
3. Guru meminta kanak-kanak mendengar dan 
mengecam bunyi muzik yang dimainkan

4. Guru menyatakan tajuk pembelajaran hari ini


kepada kanak-kanak

Langkah 1 Nilai
(10 minit) 1. Guru meminta semua kanak-kanak untuk  Kerjasama
memberikan perhatian sepenuhnya terhadap  Yakin diri
guru  Sabar

2. Guru mengeluarkan gambar anggota badan dan BBM


perkataan dalam Bahasa Arab untuk setiap nama  Gambar anggota badan
bagi anggota badan tersebut. seperti mata, telinga dan
hidung
3. Guru menerangkan anggota badan dan
menyebut perkataan seperti mata, telinga dan
hidung dalam bahasa Arab
Objektif Pembelajaran
4. Guru meminta kanak-kanak untuk menyebut  Menyebut 3 perkataan
semula perkataan anggota badan dalam Bahasa anggota badan iaitu mata,
Arab dengan betul telinga dan hidung dalam
bahasa Arab dengan
5. Guru memberikan tepukan kepada kanak-kanak sebutan yang betul
kerana dapat menjawab dan menyebut 
perkataan Arab dengan betul.

Langkah 2
(10 minit) 1. Guru menerangkan terlebih dahulu aktiviti yang Nilai
akan dijalankan oleh kanak-kanak.  Kerjasama
 Yakin diri
2. Guru memberikan demostrasi berjalan di atas  Sabar
garisan ziq- zag dan selepas itu guru
menunjukkan cara melabel gambar anggota BBM
badan kepada kanak-kanak.  Model manusia
 Salotep putih
3. Kanak-kanak perlu bersedia terlebih dahulu
sebelum memulakan aktiviti Objektif Pembelajaran
 Berjalan di atas garisan
4. Guru meminta kanak-kanak untuk melakukan laluan ziq-zag dan juga
aktiviti tersebut dengan bimbingan guru. melabelkan gambar mata,
telinga dan hidung pada
5. Kanak-kanak harus memulakan aktiviti dengan model manusia
berjalan di atas garisan laluan zig-zag selepas itu
mengambil gambar di dalam bakul dan
melabelkan pada model manusia.

6. Guru memuji kanak-kanak setelah berjaya


melaksanakan aktiviti tersebut.

Penutup
(5 minit) 1. Guru meminta kanak-kanak untuk duduk dan Nilai
berehat sebentar  Yakin diri
 Kerjasama
2. Guru menyoal kembali tentang pembelajaran
dijalankan pada hari ini

3. Kanak-kanak harus menyebut kembali 3


perkataan seperti mata, telinga dan hidung dalam
Bahasa Arab dengan betul

4. Guru mengucapkan terima kasih kepada kanak-


kanak untuk sesi pembelajaran pada hari ini
