Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH KELAS MASA SUBJEK


12.00-1.00
7 ISNIN 9 MEI 2022 3 CERDIK TENGAH HARI BAHASA MELAYU
60 Minit

TOPIK/TEMA TOPIK: Khasiat Vitamin C / TEMA: 2 Kesihatan dan Kebersihan

UNIT UNIT: 4 Saya Sihat dan Bertenaga


2.1 Asas membaca dan
STANDARD
KANDUNGAN Memahami

2.1.1 Membaca dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai
STANDARD
PEMBELAJARAN (ii) perenggan

Pada akhir pembelajaran, murid dapat :


OBJEKTIF 1. Membaca teks yang mengandungi pelbagai jenis ayat
PEMBELAJARAN
Murid dapat:
KRITERIA 1. berjaya membaca teks yang mengandungi pelbagai jenis ayat dengan jelas dan kemas.
KEJAYAAN
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 23.
3. Murid meneliti petikan dan membaca petikan.
AKTIVITI PDPC
4. Murid dibimbing membaca teks dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai. (KBAT)
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 25-26. (PBD)
6. Berdasarkan video, murid diberi 5 minit untuk menyenaraikan sayur-sayuran yang
mengandungi vitamin c. (PAK 21)

AKTIVITI PAK 21 Rally robin

Buku teks PowerPoint Internet Buku tulis Pen Marker


BBB Laptop LCD Lain-lain (Nyatakan)
Mengingat Memahami Mengaplikasi
KBAT
Menganalisis Menilai Mencipta
Bulatan Buih Dakap Pokok Buih berganda
PETA I-THINK Alir Pelbagai Alir Titi
ELEMEN Bahasa Patriotisme Kelestarian Global Kelestarian Alam
MERENTAS Nilai Murni Keusahawanan Sains dan Teknologi Kreativiti dan Inovasi
KURIKULUM TMK Pendidikan Kewangan
Pemerhatian Tugasan Kuiz Simulasi/ Lakonan
PENTAKSIRAN /
Projek Lisan Lembaran kerja Pembentangan
PENILAIAN Lain-lain ( Sila nyatakan )
KEHADIRAN : /
REFLEKSI /
IMPAK

SK SERI PERAK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH KELAS MASA SUBJEK
8.10-9.40 PAGI
7 SELASA 10 MEI 2022 3 CERDIK BAHASA MELAYU
90 Minit

TOPIK/TEMA TOPIK: Beriadah di Kolam Air Panas / TEMA: 2 Kesihatan dan Kebersihan

UNIT UNIT: 4 Saya Sihat dan Bertenaga


STANDARD 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
5.1.3 Memahami dan menggunakan kata adjektif mengikut konteks:
STANDARD (i) jarak
PEMBELAJARAN (ii) perasaan
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF 1 Menggunakan kata adjektif jarak mengikut konteks.
PEMBELAJARAN
Murid dapat:
KRITERIA 1 Murid berjaya menggunakan kata adjektif jarak mengikut konteks dengan betul.
KEJAYAAN
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 25.
3. Murid meneliti petikan dan membaca petikan.
4. Murid dibimbing untuk memahami penggunaan kata adjektif jarak.
AKTIVITI PDPC
5. Murid menggunakan kata adjektif jarak mengikut konteks. (KBAT)
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 29. (PBD)
7. Seorang murid dipilih ke hadapan kelas untuk membaca petikan yang telah dilengkapkan
dengan menggunakan kata adjektif jarak.(PAK 21)

AKTIVITI PAK 21 Think pair share

Buku teks PowerPoint Internet Buku tulis Pen Marker


BBB Laptop LCD Lain-lain (Nyatakan)
Mengingat Memahami Mengaplikasi
KBAT
Menganalisis Menilai Mencipta
Bulatan Buih Dakap Pokok Buih berganda
PETA I-THINK Alir Pelbagai Alir Titi
ELEMEN Bahasa Patriotisme Kelestarian Global Kelestarian Alam
MERENTAS Nilai Murni Keusahawanan Sains dan Teknologi Kreativiti dan Inovasi
KURIKULUM TMK Pendidikan Kewangan
Pemerhatian Tugasan Kuiz Simulasi/ Lakonan
PENTAKSIRAN /
Projek Lisan Lembaran kerja Pembentangan
PENILAIAN Lain-lain ( Sila nyatakan )

KEHADIRAN : /
REFLEKSI /
IMPAK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH KELAS MASA SUBJEK
7.40-8.40 PAGI
7 RABU 11 MEI 2022 3 CERDIK BAHASA MELAYU
60 Minit
TOPIK: Makanan Sumber Tenaga / TEMA: 2 Kesihatan dan Kebersihan
TOPIK/TEMA
UNIT: 4 Saya Sihat dan Bertenaga
UNIT
STANDARD 3.1 Asas menulis
KANDUNGAN
3.2.1 Membina dan menulis:
STANDARD (i) ayat,
PEMBELAJARAN

Pada akhir pembelajaran, murid dapat :


OBJEKTIF 1. Membina dan menulis ayat berdasarkan gambar
PEMBELAJARAN 2. Menjelaskan had laju kenderaan yang bergerak di setiap jenis jalan.
Murid dapat:
KRITERIA 1. Membina dan menulis 4 ayat bedasarkan gambar dengan betul
KEJAYAAN 2. Menjelaskan had laju kenderaan yang bergerak di setiap jenis jalan dengan rakan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 24.
3. Murid meneliti petikan dan membaca petikan.
4. Murid dibimbing menjalankan aktiviti mencari maklumat dan mencatat maklumat dari setiap
stesen. (KBAT)
AKTIVITI PDPC
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 27-28. (PBD)
6. Setiap kumpulan perlu menghantar wakil untuk membaca ayat yang ditulis berdasarkan
maklumat yang dikumpul. (PAK 21)
7. Murid melihat klip video yang ditunjukkan oleh guru.
8. Murid mendengar dengan teliti. Kemudian murid memberikan respons dalam kumpulan
masing-masing..

AKTIVITI PAK 21 Think pair share

Buku teks PowerPoint Internet Buku tulis Pen Marker


BBB Laptop LCD Lain-lain (Nyatakan)
Mengingat Memahami Mengaplikasi
KBAT
Menganalisis Menilai Mencipta
Bulatan Buih Dakap Pokok Buih berganda
PETA I-THINK Alir Pelbagai Alir Titi
ELEMEN Bahasa Patriotisme Kelestarian Global Kelestarian Alam
MERENTAS Nilai Murni Keusahawanan Sains dan Teknologi Kreativiti dan Inovasi
KURIKULUM TMK Pendidikan Kewangan
Pemerhatian Tugasan Kuiz Simulasi/ Lakonan
PENTAKSIRAN /
Projek Lisan Lembaran kerja Pembentangan
PENILAIAN Lain-lain ( Sila nyatakan )
KEHADIRAN : /
REFLEKSI /
IMPAK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH KELAS MASA SUBJEK
7.40-8.40 PAGI
7 KHAMIS 12 MEI 2022 3 CERDIK BAHASA MELAYU
60 Minit

TOPIK/TEMA TOPIK: Katakan Boleh TEMA: 2 Kesihatan dan Kebersihan

UNIT UNIT: 4 Saya Sihat dan Bertenaga


STANDARD 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
5.1.3 Memahami dan menggunakan kata adjektif mengikut konteks:
STANDARD (i) jarak
PEMBELAJARAN (ii) perasaan

Pada akhir pembelajaran, murid dapat :


OBJEKTIF 1. Menggunakan kata adjektif perasaan mengikut konteks
PEMBELAJARAN
Murid dapat:
KRITERIA 1. Murid berjaya menggunakan kata adjektif perasaan mengikut konteks dengan betul
KEJAYAAN
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 26.
3. Murid meneliti petikan dan membaca petikan.
AKTIVITI PDPC 4. Murid dibimbing untuk memahami penggunaan kata adjektif perasaan.
5. Murid menggunakan kata adjektif perasaan mengikut konteks. (KBAT)
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 30. (PBD)
7. Beberapa orang murid dipilih untuk membaca petikan menggunakan kata adjektif perasaan
mengikut konteks ayat. (PAK 21)

AKTIVITI PAK 21 Rally robin

Buku teks PowerPoint Internet Buku tulis Pen Marker


BBB Laptop LCD Lain-lain (Nyatakan)
Mengingat Memahami Mengaplikasi
KBAT
Menganalisis Menilai Mencipta
Bulatan Buih Dakap Pokok Buih berganda
PETA I-THINK Alir Pelbagai Alir Titi
ELEMEN Bahasa Patriotisme Kelestarian Global Kelestarian Alam
MERENTAS Nilai Murni Keusahawanan Sains dan Teknologi Kreativiti dan Inovasi
KURIKULUM TMK Pendidikan Kewangan
Pemerhatian Tugasan Kuiz Simulasi/ Lakonan
PENTAKSIRAN /
Projek Lisan Lembaran kerja Pembentangan
PENILAIAN Lain-lain ( Sila nyatakan )
KEHADIRAN : /
REFLEKSI /
IMPAK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH KELAS MASA SUBJEK
11.00-12.00
7 JUMAAT 13 MEI 2022 3 CERDIK TENGAH HARI BAHASA MELAYU
60 Minit

TOPIK/TEMA TOPIK: Minuman Kesihatan/ TEMA: 2 Kesihatan dan Kebersihan

UNIT UNIT: 4 Saya Sihat dan Bertenaga


STANDARD 1.1 Mendengar dan memberikan respons
KANDUNGAN
1.1.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap

STANDARD (i) suruhan dan permintaan, dan


PEMBELAJARAN
(ii) silaan dan larangan

Pada akhir pembelajaran, murid dapat :


OBJEKTIF 1. Mendengar dan memberikan respons
PEMBELAJARAN
Murid dapat:
KRITERIA 1. Murid berjaya mendengar dan memberikan respons dengan baik
KEJAYAAN
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 22.
3. Murid meneliti petikan dan memahami dialog.
AKTIVITI PDPC
4. Murid dibimbing memahami ayat suruhan dan ayat permintaan untuk memberikan respons.
(KBAT)
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 23-24. (PBD)
6. Murid melakukan simulasi untuk aktiviti mendengar dan memberikan respons. (PAK 21)

AKTIVITI PAK 21 Think pair share

Buku teks PowerPoint Internet Buku tulis Pen Marker


BBB Laptop LCD Lain-lain (Nyatakan)
Mengingat Memahami Mengaplikasi
KBAT
Menganalisis Menilai Mencipta
Bulatan Buih Dakap Pokok Buih berganda
PETA I-THINK Alir Pelbagai Alir Titi
ELEMEN Bahasa Patriotisme Kelestarian Global Kelestarian Alam
MERENTAS Nilai Murni Keusahawanan Sains dan Teknologi Kreativiti dan Inovasi
KURIKULUM TMK Pendidikan Kewangan
Pemerhatian Tugasan Kuiz Simulasi/ Lakonan
PENTAKSIRAN /
Projek Lisan Lembaran kerja Pembentangan
PENILAIAN Lain-lain ( Sila nyatakan )
REFLEKSI /
KEHADIRAN : /
IMPAK
