Anda di halaman 1dari 7

PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN

STRATEGI MAMPATAN, PECUTAN DAN PENGAYAAN (M2P) DALAM PELAKSANAAN KURIKULUM

MATA PELAJARAN : Pendidikan Islam HARI : Khamis

TOPIK/TEMA : ADAB & AKHLAK ISLAMIAH TARIKH : 02/06/2022

TAHUN : 1 Firdaus MASA/TEMPOH : 8.40 am - 9.10 am

STANDARD KANDUNGAN : 5.1 Memahami dan mengamalkan adab makan

STANDARD PEMBELAJARAN : 5.1.2 Menyatakan adab semasa makan.

JENIS PRAUJIAN :

TAHAP : KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN

OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan Pada akhir pengajaran dan Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran murid dapat : pembelajaran murid dapat : pembelajaran murid dapat :

Menyatakan adab-adab makan. Menyatakan adab-adab makan.

SET INDUKSI Menonton video berkaitan dengan adab Menonton video berkaitan dengan adab
adab makan. adab makan.

AKTIVITI PDP : Mula - Murid-murid menonton video Mula - Murid-murid menonton video
yang ditunjukkan oleh guru berkaitan yang ditunjukkan oleh guru berkaitan
(Mengikut urutan – aktiviti yang dengan adab-adab makan. dengan adab-adab makan.
menarik dan berkesan dalam tempoh
masa yang realistik) Pertengahan - Murid-murid menyebjt Pertengahan - Murid-murid menyebjt
adab-adab makan melalui bimbingan adab-adab makan melalui bimbingan
guru sepenuhnya. guru sepenuhnya.

Penutup - Murid-murid melaksanakan Penutup - Murid-murid melaksanakan


tugasan yang diberikan dengan tugasan yang diberikan dengan
bimbingan guru sepenuhnya bimbingan guru sepenuhnya

GABUNG JALIN/PENERAPAN

1. EMK Kelestarian Global Kelestarian Global


2. KECERDASAN PELBAGAI Verbal Linguistik Verbal Linguistik

3. KBAT Mengaplikasi Mengaplikasi

Menganalisis Menganalisis

4. PAK-21 Komunikasi,kolaboratif, pemikiran Komunikasi,kolaboratif, pemikiran


kritis, nilai murni kritis, nilai murni

JENIS PASCAUJIAN

IMPAK/REFLEKSI 2 orang murid dibimbing guru 2 orang murid dapat menyatakan adab-
sepenuhnya. adab makan melalui sedikit bimbingan
guru.

CATATAN Qalesya, Hanna Naqib, Huda

MATA PELAJARAN : Pendidikan Islam HARI : Khamis

TOPIK/TEMA : AKIDAH TARIKH : 02/06/2022

TAHUN : 2 Makwa MASA/TEMPOH : 9.10 am - 9.40 am

STANDARD KANDUNGAN : 3.1 Memahami dan mengamalkan Rukun Islam

STANDARD PEMBELAJARAN : 3.1.2 Menerangkan kepentingan beramal dengan Rukun Islam

JENIS PRAUJIAN :

TAHAP : KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN

OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan Pada akhir pengajaran dan Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran murid dapat : pembelajaran murid dapat : pembelajaran murid dapat :

Menyatakan kebaikan beramal dan 1. 1.

keburukan tidak beramal dengan


Rukun Islam .

SET INDUKSI Menonton video berkaitan dengan


sRukun Islam dan mengisi maklumat
dalam dalam lembaran kerja yang
diberikan.

AKTIVITI PDP : 1. Mula- Murid-murid menonton 1. Mula- 1.


video berkaitan Rukun Islam.
(Mengikut urutan – aktiviti yang 2. Pertengahan- 2.
menarik dan berkesan dalam tempoh 2. Pertengahan- Murid-murid
masa yang realistik) mendengar penerangan yang 3. Penutup - 3.
diberikan oleh guru berkaitan
dengan Rukun Islam.

3. Penutup - Murid mengajuk


kebaikan bera al dan
keburukan tidak beramal
dengan Rukun Islam melalui
bimbingan guru sepenuhnya.

GABUNG JALIN/PENERAPAN GABUNG JALIN/PENERAPAN

5. EMK Kelestarian Global

6. KECERDASAN PELBAGAI Verbal Linguistik

7. KBAT Mengaplikasi

Menganalisis

8. PAK-21 Komunikasi,kolaboratif, pemikiran


kritis, nilai murni

JENIS PASCAUJIAN

IMPAK/REFLEKSI 6 murid yang hadir pada hari ini


dibimbing guru sepenuhnya.

CATATAN Juhd, Iman, Yasir, Sirin, Sarah, HUsna


MATA PELAJARAN : Pendidikan Islam HARI : Khamis

TOPIK/TEMA : BACAAN & HAFAZAN TARIKH : 02/06/2022

TAHUN : 2 ‘Adnim MASA/TEMPOH : 10.00 am - 10.30 am

STANDARD KANDUNGAN : 3.1 Memahami dan mengamalkan Rukun Islam

STANDARD PEMBELAJARAN : 3.1.2 Menerangkan kepentingan beramal dengan Rukun Islam

JENIS PRAUJIAN :

TAHAP : KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN

OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan Pada akhir pengajaran dan Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran murid dapat : pembelajaran murid dapat : pembelajaran murid dapat :

Menyatakan kebaikan beramal dan Menyatakan kebaikan beramal dan 2.

keburukan tidak beramal dengan keburukan tidak beramal dengan

Rukun Islam . Rukun Islam .

SET INDUKSI Menonton video berkaitan dengan Menonton video berkaitan dengan
sRukun Islam dan mengisi maklumat sRukun Islam dan mengisi maklumat
dalam dalam lembaran kerja yang dalam dalam lembaran kerja yang
diberikan. diberikan.

AKTIVITI PDP : 4. Mula- Murid-murid menonton 7. Mula- Murid-murid menonton 1.


video berkaitan Rukun Islam. video berkaitan Rukun Islam.
(Mengikut urutan – aktiviti yang 2.
menarik dan berkesan dalam tempoh 5. Pertengahan- Murid-murid 8. Pertengahan- Murid-murid
masa yang realistik) mendengar penerangan yang mendengar penerangan yang 3.
diberikan oleh guru berkaitan diberikan oleh guru berkaitan
dengan Rukun Islam. dengan Rukun Islam.

6. Penutup - Murid mengajuk 9. Penutup - Murid mengajuk


kebaikan bera al dan kebaikan bera al dan
keburukan tidak beramal keburukan tidak beramal
dengan Rukun Islam melalui dengan Rukun Islam melalui
bimbingan guru sepenuhnya. sedikit bimbingan guru.
GABUNG JALIN/PENERAPAN

EMK Kelestarian Global Kelestarian Global

KECERDASAN PELBAGAI Verbal Linguistik Verbal Linguistik

KBAT Mengaplikasi Mengaplikasi

Menganalisis Menganalisis

PAK-21 Komunikasi,kolaboratif, pemikiran Komunikasi,kolaboratif, pemikiran


kritis, nilai murni kritis, nilai murni

JENIS PASCAUJIAN

IMPAK/REFLEKSI 6 orang murid yang hadir di bimbing 2 orang murid yang hadir dapat
guru sepenuhnya. menyatakan kebaikdan beramal dan
keburukan tidak beramal dengan rukun
islam melalui sedikit bimbingan guru

CATATAN Nafiz, Ammar, Darwish, Syakir, Ahmad Rayyan, Haroun


Ukail, Wafiy

MATA PELAJARAN : Pendidikan Islam HARI : Khamis

TOPIK/TEMA : SIRAH NABAWIYAH TARIKH : 02/06/2022

TAHUN : 3 Na’im MASA/TEMPOH : 11.30 am- 12.00 am

STANDARD KANDUNGAN : 6.1 Kisah penyusuan Nabi Muhammad S.A.W.

STANDARD PEMBELAJARAN : 6.1.1 Menyebut nama ibu susuan Nabi Muhammad S.A.W.

6.1.2 Menyatakan peristiwa penyusuan Nabi Muhammad S.A.W.

6.1.3 Menyatakan pengajaran daripada peristiwa penyusuan Nabi Muhammad S.A.W.

JENIS PRAUJIAN :
TAHAP : KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN

OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan Pada akhir pengajaran dan Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran murid dapat : pembelajaran murid dapat : pembelajaran murid dapat :

Menerangkan ikhtibar daripada Menerangkan ikhtibar daripada 3.

peristiwa penyusuan Nabi peristiwa penyusuan Nabi


Muhammad Muhammad

S.A.W, dengan yakin dan S.A.W, dengan yakin dan


bersikap bersikap

positif dan boleh membimbing positif dan boleh membimbing rakan.


rakan.

SET INDUKSI Menonton video berkaitan Menonton video berkaitan


dengan peristiwa penyusuan dengan peristiwa penyusuan
Nabi Muhammad Nabi Muhammad

S.A.W. S.A.W.

AKTIVITI PDP : Mula - Murid-murid menonton Mula - Murid-murid menonton 1.


video berkaitan peristiwa video berkaitan peristiwa
(Mengikut urutan – aktiviti yang penyusuan Nabi Muhammad penyusuan Nabi Muhammad 2.
menarik dan berkesan dalam tempoh S.A.W. ditunjukkan oleh guru . S.A.W. ditunjukkan oleh guru .
masa yang realistik) 3.
Pertengahan -Murid-murid Pertengahan -Murid-murid
mendengar penerangan yang mendengar penerangan yang
diberikan oleh guru berkaitan diberikan oleh guru berkaitan
tajuk pada hari ini. tajuk pada hari ini.

1. Penutup - Murid-murid 2. Penutup - Murid-murid


melaksanakan tugasan yang diberikan melaksanakan tugasan yang diberikan
oleh guru oleh guru

GABUNG JALIN/PENERAPAN

9. EMK Kelestarian Global Kelestarian Global

10. KECERDASAN PELBAGAI Verbal Linguistik Verbal Linguistik

Intrapersonal
11. KBAT Mengaplikasi Mengaplikasi

Menganalisis menilai

12. PAK-21 Komunikasi,kolaboratif, pemikiran Komunikasi,kolaboratif, pemikiran


kritis, nilai murni kritis, nilai murni

JENIS PASCAUJIAN

IMPAK/REFLEKSI Murid-murid yang hadir boleh Murid-murid yang hadir boleh


menerangkan ikhtibar daripada menerangkan ikhtibar daripada
peristiwa penyusuan Nabi Muhammad peristiwa penyusuan Nabi Muhammad
S.A.W melalui bimbingan guru S.A.W melalui sedikit bimbingan guru.
sepenuhnya.

CATATAN
