Anda di halaman 1dari 7

PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN

STRATEGI MAMPATAN, PECUTAN DAN PENGAYAAN (M2P) DALAM PELAKSANAAN KURIKULUM

MATA PELAJARAN : Pendidikan Islam HARI : Jumaat


TOPIK/TEMA : SIRAH NABAWIYAH TARIKH : 17/06/2022
TAHUN : 3 Na’im MASA/TEMPOH : 7.40 am - 8.40 am

STANDARD KANDUNGAN : 6.1 Kisah penyusuan Nabi Muhammad S.A.W.


STANDARD PEMBELAJARAN : 6.1.1 Menyebut nama ibu susuan Nabi Muhammad S.A.W.
6.1.2 Menyatakan peristiwa penyusuan Nabi Muhammad S.A.W.
6.1.3 Menyatakan pengajaran daripada peristiwa penyusuan Nabi Muhammad S.A.W.
JENIS PRAUJIAN :
TAHAP : KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN
OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan Pada akhir pengajaran dan Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran murid dapat : pembelajaran murid dapat : pembelajaran murid dapat :
Menerangkan ikhtibar daripada Menerangkan ikhtibar daripada 1.
peristiwa penyusuan Nabi peristiwa penyusuan Nabi
Muhammad Muhammad
S.A.W, dengan yakin dan S.A.W, dengan yakin dan
bersikap bersikap
positif dan boleh membimbing rakan. positif dan boleh membimbing rakan.
SET INDUKSI Menonton video berkaitan Menonton video berkaitan
dengan peristiwa penyusuan dengan peristiwa penyusuan
Nabi Muhammad Nabi Muhammad
S.A.W. S.A.W.
AKTIVITI PDP : Mula - Murid-murid menonton Mula - Murid-murid menonton 1.
(Mengikut urutan – aktiviti yang video berkaitan peristiwa video berkaitan peristiwa 2.
menarik dan berkesan dalam tempoh penyusuan Nabi Muhammad penyusuan Nabi Muhammad 3.
masa yang realistik) S.A.W. ditunjukkan oleh guru . S.A.W. ditunjukkan oleh guru .
Pertengahan -Murid-murid Pertengahan -Murid-murid
mendengar penerangan yang mendengar penerangan yang
diberikan oleh guru berkaitan diberikan oleh guru berkaitan
tajuk pada hari ini. tajuk pada hari ini.
1. Penutup - Murid-murid 2. Penutup - Murid-murid
melaksanakan tugasan yang diberikan melaksanakan tugasan yang diberikan
oleh guru oleh guru
GABUNG JALIN/PENERAPAN GABUNG JALIN/PENERAPAN
1. EMK Kelestarian Global Kelestarian Global
2. KECERDASAN PELBAGAI Verbal Linguistik Verbal Linguistik
Intrapersonal
3. KBAT Mengaplikasi Mengaplikasi
Menganalisis menilai
4. PAK-21 Komunikasi,kolaboratif, pemikiran Komunikasi,kolaboratif, pemikiran
kritis, nilai murni kritis, nilai murni
JENIS PASCAUJIAN
IMPAK/REFLEKSI Pdp akan dibawa ke minggu berikutnya Pdp akan dibawa ke minggu berikutnya
kerana guru cuti sakit kerana guru cuti sakit
CATATAN
MATA PELAJARAN : Pendidikan Islam HARI : Jumaat
TOPIK/TEMA : SIRAH TARIKH : 17/06/2022
TAHUN : 1 Firdaus MASA/TEMPOH : 9.10 am - 9.40 am

STANDARD KANDUNGAN : 6.1 Mengenal Nabi Muhammad SAW dan keturunan baginda
STANDARD PEMBELAJARAN : 6.1.1 Menyatakan nama rasul terakhir.
JENIS PRAUJIAN :
TAHAP : KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN
OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan Pada akhir pengajaran dan Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran murid dapat : pembelajaran murid dapat : pembelajaran murid dapat :
1. Menyatakan nama rasul yang
terakhir.
SET INDUKSI Menonton video lagu berkaitan dengan
Nabi Muhammad Rasul yang terakhir
AKTIVITI PDP : 1. Mula - Murid-murid menonton 1.Mula - 4. Mula -
(Mengikut urutan – aktiviti yang video lagu berkaitan dengan Nabi 2.Pertengahan - 5. Pertengahan -
menarik dan berkesan dalam tempoh Muhammad Rasul yang terakhiryang 3.Penutup - 6. Penutup -
masa yang realistik) ditunjukkan oleh guru.
2. Pertengahan -Murid-murid
mendengar penerangan yang diberikan
oleh guru berkaitan Nabi Muhammad
Rasul yang terakhir.
3. Penutup - Murid-murid
menyatakan nama Nabi Muhammad SAW
sebagai Rasul yang terakhir serta
melaksanakan latihan yang diberikan
oleh guru melalui bimbingan guru
sepenuhnya.
GABUNG JALIN/PENERAPAN
5. EMK Kelestarian Global
6. KECERDASAN PELBAGAI Verbal Linguistik
7. KBAT Mengaplikasi
Menganalisis
8. PAK-21 Komunikasi,kolaboratif, pemikiran
kritis, nilai murni
JENIS PASCAUJIAN
IMPAK/REFLEKSI Pdp akan dibawa ke minggu berikutnya
kerana guru cuti sakit
CATATAN
MATA PELAJARAN : Pendidikan Islam HARI : Jumaat
TOPIK/TEMA : SIRAH NABAWIYAH TARIKH : 17/06/2022
TAHUN : 2 Makwa MASA/TEMPOH : 10.00 am - 11.00 am

STANDARD KANDUNGAN : 6.1 Peristiwa kelahiran Nabi Muhammad S.A.W


STANDARD PEMBELAJARAN : 6.1.1 Menyatakan peristiwa sebelum, semasa dan selepas kelahiran Nabi Muhammad S.A.W
JENIS PRAUJIAN :
TAHAP : KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN
OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan Pada akhir pengajaran dan Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran murid dapat : pembelajaran murid dapat : pembelajaran murid dapat :
Menyatakan peristiwa sebelum,semasa 1.
dan selepas kelahiran Nabi Muhammad
SAW
SET INDUKSI Menonton video lagu berkaitan
peristiwa sebelum, semasa dan selepas
kelahiran Nabi Muhammad SAW.
AKTIVITI PDP : 1. Mula - Murid-murid menonton 1. 1. Mula -
(Mengikut urutan – aktiviti yang video lagu berkaitan dengan peristiwa 2. 2. Pertengahan -
menarik dan berkesan dalam tempoh sebelum, semasa dan selepas kelahiran 3. 3. Penutup -
masa yang realistik) Nabi Muhammad SAW yang ditunjukkan
oleh guru.
2. Pertengahan -Murid-murid
mendengar penerangan yang diberikan
oleh guru berkaitanperistiwa sebelum,
semasa dan selepas kelahiran Nabi
Muhammad SAW.
3. Penutup - Murid-murid
melaksanakan tugasan yang diberikan
oleh guru melalui bimbingan guru
sepenuhnya.
GABUNG JALIN/PENERAPAN
EMK Kelestarian Global
KECERDASAN PELBAGAI Verbal Linguistik
KBAT Mengaplikasi
Menganalisis
PAK-21 Komunikasi,kolaboratif, pemikiran
kritis, nilai murni
JENIS PASCAUJIAN
IMPAK/REFLEKSI Pdp akan dibawa ke minggu berikutnya
kerana guru cuti sakit
CATATAN

MATA PELAJARAN : Pendidikan Islam HARI : Jumaat


TOPIK/TEMA : SIRAH NABAWIYAH TARIKH : 17/06/2022
TAHUN : 2 ‘Adnim MASA/TEMPOH : 11.00 am- 11.30 am
STANDARD KANDUNGAN : 6.1 Peristiwa kelahiran Nabi Muhammad S.A.W
STANDARD PEMBELAJARAN : 6.1.1 Menyatakan peristiwa sebelum, semasa dan selepas kelahiran Nabi Muhammad S.A.W
JENIS PRAUJIAN :
TAHAP : KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN
OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan Pada akhir pengajaran dan Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran murid dapat : pembelajaran murid dapat : pembelajaran murid dapat :
Menyatakan peristiwa sebelum,semasa Menyatakan peristiwa sebelum,semasa
dan selepas kelahiran Nabi Muhammad dan selepas kelahiran Nabi Muhammad
SAW SAW
SET INDUKSI Menonton video lagu berkaitan Menonton video lagu berkaitan
peristiwa sebelum, semasa dan selepas peristiwa sebelum, semasa dan selepas
kelahiran Nabi Muhammad SAW. kelahiran Nabi Muhammad SAW.
AKTIVITI PDP : 4. Mula - Murid-murid menonton 7. Mula - Murid-murid menonton 4. Mula -
(Mengikut urutan – aktiviti yang video lagu berkaitan dengan peristiwa video lagu berkaitan dengan peristiwa 5. Pertengahan -
menarik dan berkesan dalam tempoh sebelum, semasa dan selepas kelahiran sebelum, semasa dan selepas kelahiran 6. Penutup -
masa yang realistik) Nabi Muhammad SAW yang ditunjukkan Nabi Muhammad SAW yang ditunjukkan
oleh guru. oleh guru.
5. Pertengahan -Murid-murid 8. Pertengahan -Murid-murid
mendengar penerangan yang diberikan mendengar penerangan yang diberikan
oleh guru berkaitanperistiwa sebelum, oleh guru berkaitanperistiwa sebelum,
semasa dan selepas kelahiran Nabi semasa dan selepas kelahiran Nabi
Muhammad SAW. Muhammad SAW.
6. Penutup - Murid-murid 9. Penutup - Murid-murid
melaksanakan tugasan yang diberikan melaksanakan tugasan yang diberikan
oleh guru melalui bimbingan guru oleh guru melalui sedikit bimbingan
sepenuhnya. guru.
GABUNG JALIN/PENERAPAN
9. EMK Kelestarian Global Kelestarian Global
10. KECERDASAN PELBAGAI Verbal Linguistik Verbal Linguistik
Intrapersonal
11. KBAT Mengaplikasi Mengaplikasi
Menganalisis menilai
12. PAK-21 Komunikasi,kolaboratif, pemikiran Komunikasi,kolaboratif, pemikiran
kritis, nilai murni kritis, nilai murni
JENIS PASCAUJIAN
IMPAK/REFLEKSI Pdp akan dibawa ke minggu berikutnya Pdp akan dibawa ke minggu berikutnya
kerana guru cuti sakit kerana guru cuti sakit
CATATAN
