Anda di halaman 1dari 12

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Sekolah : SMP
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/ Semester : VIII/ 2
Materi Pokok : Carita Legenda/ asal usul suatu tempat
Alokasi Waktu : 2 x pertemuan (4 jp)
A. Kompetensi Inti
1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya.
2. Menghargai dan menghayati perilaku jujur, disiplin, tanggung jawab, peduli (toleransi,
gotong royong), santun, percaya diri, dalam berinteraksi secara efektif dengan
lingkungan sosial dan alam dalam jangkauan pergaulan dan keberadaannya.
3. Memahami pengetahuan (faktual, konseptual, dan prosedural) berdasarkan rasa ingin
tahunya tentang ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya terkait dengan fenomena dan
kejadian nyata.
4. Mencoba, mengolah, dan menyaji dalam ranah konkret (menggunakan, mengurai,
merangkai, memodifikasi, dan membuat) dan ranah abstrak (menulis, membaca,
menghitung, menggambar, dan mengarang) sesuai dengan yang dipelajari di sekolah
dan sumber lain yang sama dalam sudut pandang/teori.

B. Kompetensi Dasar dan Indikator


KOMPETENSI DASAR INDIKATOR

3.3 Memahami legenda


3.3.1. Mendengarkan dan mencatat kata-kata yang di
asal-usul tempat. anggap sulit yang terdapat dalam wacana narasi.

3.3.2. Mendiskusikan dan mengartikan kata-katayang


dianggap sulit dalam konteks kalimat.

3.3.3. Mengajukan dan menjawab pertanyaan wacana


yang diperdengarkan dalam ragam karma.

3.3.4. Mendiskusikan isi teks legenda

3.3.5. Mengungkapkan isi teks legenda yang


didengarkan secara tertilis.
3.

4.3 Meringkas isi teks 4.3.1. Membaca pemahaman teks legenda.


legenda asal-usul 4.3.2. Mendiskusikan dan menuliskan isi teks legenda
/tempat asal usul tempat.

4.3.3. Meringkas isi teks legenda asal usul tempat

C. Tujuan Pembelajaran
Pertemuan 1
Setelah mengikuti kegiatan pembelajaran diharapkan peserta didik dapat :
1. Berdoa kepada Tuhan maha Esa sebelum peserta didik melaksanakan pembelajaran
materi teks piwulang wacana narasi.
2. Menggunakan bahasa Jawa di kelas saat pelajaran bahasa Jawa dengan baik.
3. Mendengarkan dan mencatat kata-kata yang di anggap sulit yang terdapat dalam wacana
narasi.
4. Mendiskusikan dan mengartikan kata-katayang dianggap sulit dalam konteks kalimat.
5. Mendiskusikan isi teks legenda.
6. Mengungkapkan isi teks legenda yang didengarkan secara tertilis.

Pertemuan 2
Setelah mengikuti kegiatan pembelajaran diharapkan peserta didik dapat :
1. Berdoa kepada Tuhan maha Esa sebelum peserta didik melaksanakan pembelajaran
materi teks piwulang wacana narasi.
2. Menggunakan bahasa Jawa di kelas saat pelajaran bahasa Jawa dengan baik.
3. Membaca pemahaman teks legenda.
4. Mendiskusikan dan menuliskan isi teks legenda asal usul tempat.
5. Meringkas isi teks legenda asal usul tempat

D. Materi Pembelajaran
Pertemuan 1

Kawah Sikidang
Atusan taun kala rumiyin ing tlatah inggil Dieng wonten salah satunggaling wanodya
ingkang sanget sulista ing warni, asmanipun Sintha Dewi. Sintha Dewi manggen wonten ing
kraton ingkang endah sanget rinengga tetamanan sekar warni-warni. Kasulistyanipun Sintha
Dewi andadosaken eramipun para pangeran ingkang sami mirsani. Kathah para pangeran
ingkang nglamar Sintha Dewi, nanging mboten wonten satunggal kemawon ingkang
katampi awit mboten saget minangkani panyuwunipun sang Putri.
Wonten salah satunngaling pangeran asmanipun Kidang Garungan. Pangeran Kidang
Gerungan punika sugih sanget. Panjenenganipun sumedya badhe nglamar Putri Shinta Dewi.
Panjenenganipun rumaos bilih kanthi kasugihanipun saged minangkani mas kawin
panyuwunipun Sintha Dewi. Mila lajeng piyambakipun ngutus para abdinipun anglamar Shinta
Dewi.

“Tekakna lamaranku marang Sintha Dewi,” Ngendikanipun Pangeran Kidang


dhumateng abdinipun. “Aturna manawa ingsun saguh minangkani sepira wae mas kawin sing
bakal di suwun”

“Inggih ,Pangeran ! Dhawuh Paduka badhe kula estokaken,” Wangsulanipun abdi dalem
kaliyan pamitan.

Dumugi pelenggahanipun Sintha Dewi , para utusan Pangeran Kidang Garung enggal ngaturaken
lamaranipun dhumateng sang putri. “Nuwung pangapunten sang putri ,kawula utusanipun
Pangeran Kidang Gerungan, sowan kula menika kadhawuhan ngaturaken lamaran sang
Pangeran dhumateng Sang Putri,” Aturipun salah satunggaling abdi.

“He ,utusan Pangeran Kidang Gerungan, pira kehe mas kawin sing di saguhi Pangeran Kidang
Gerungan kanggo nglamar aku,”pitakenipun Sang Dewi.

“Nyuwun pangapunten Sang Dewi, Sang Pangeran Kidang Gerungan kagungan banda donya
mas picis ingkang kathahipun mboten kantenan, mila sepinten kemawon panyuwunipun Sang
Dewi mesthi badhe kaleksanan.”
Mireng katrangan punika, Sang Putri mendel sekedap kaliyan mbayangaken rupinipun Pangeran
Kidang Gerungan.

“Dheweke pangeran sing sugih banget,mesti bagus lan gagah prakosa,”gambaranipun sang Putri.

Sang putri wusananipun nampi panglamaripun Pangeran Kidang Gerungan. sawetawis punika
para utusan lajeng wangsul ngaturaken pawartos ngremenaken punika dhumateng sang pangeran
Pangeran Kidang Gerungan. Bingahing manah mboten saget kagambaraken mireng pawartos
punika. Sang Pangeran lajeng ndawuhaken para nayaka supados nyamektakaken ubarampe
kangge manggihi Sang Putri lan ngrembag wekdal palakramanipun badhe kaleksanakaken.

“He para nayaka praja, samektakna kabeh ubarampe, kalebu mas kawin sing disuwun dening
sang Dewi,” Dawuhipun Pangeran Kidang Gerungan. “Sesuk-esuk, tindak bareng menyang
kedhatone Sang Putri.

Mireng dawuh makaten, para nayaka ketingal gumregah nyiapaken ubarambe sedayanipun.
Wonten ingkang nyiapaken mas kawin arupi mas,inten,lan berlian. Sawetawis wonten ingkang
nyiapaken pinten-pinten hadiyah sanesipun kagem Sang Putri. Woten malih ingkang nyiapaken
kuda kangge titihanipunSang Pangeran.

Injingipun Pangeran Kidang Gerungan kalian rombonganipun tindak dhateng kratonipun Sang
Putri Sintha Dewi. Dumuginipun kraton, rombongan katampi kanthi maneka warni tetingalan.
Nanging nalikapepanggihan kaliyan Pangeran Kidang Gerungan , Sang Putri kaget sanget awit
sejatosipun sang pangeran sanes priya bagus kados ingkang wonten ing angen-angenakenipun.

“Oh Gusti. Pejah kula,” Ngendikapiun Putri Shinta Dewi,” Pranyata, Pangeran Kidang
Gerungan menika pawakaniun manungsa nanging asirah kidang!”

Putri Shinta Dewi rumaos cuwa. Nanging sedaya sampun kalajeng. Panjenengaipun
sampun kalajeng nampi lamaranipun Pangeran Kidang Gerungan. Sang putri sampun niat
kepengin nampi, ananging manahipun tetep mboten purun nampi. Mila Sang Putri lajeng pados
rekadaya supados palakramanipun kaliyan Pangeran Kidang Gerungan punika wurung.

Saderengipun upacara pawiwahan kaleksanan, Sang Putri nyuwun sarat ingkang awrat sanget
dhumateng Pangeran Kidang Gerungan.

“Kawuningana Pangeran Kidang Gerungan .! kawula ingkang manggen wonten ing


tlatah ngriki kathah sanget kekirangan toya kangge kabetahan pedintenanipun. Mila kula
nyuwun dipun damelaken sumur ingkang ageng lan lebet. Kula mboten purun kagarwa
panjenengan menawi sumur pinika dereng dados,” Pamundhutipun Sang Dewi. Nanging
pandamelipun sumur punika kedah kadamel Pangeran Kidang Gerungan piyambak,”
Pitungkasipun sang Dewi.

Kanthi panyuwun punika , Putri Shinta Dewi gadhah penggalih menawi sang Pangeran
mboten saget minangkani panyuwunan punika, palakramanipun bakal wurung. Nangging
mboten kanyana-nyana Pangeran Kidang Gerungan kagungan kasekten linuwih.

“Iya Diajeng . Pun Kakang bakal ngkeksanani apa panyuwunmu iku,” Pangandikanipun
Pangeran Kiadang Gerungan.

Dinten punika ugi Sang pangeran damel sumur wonten ing papan ingkang sepen ingkang
sampun katemtokaken dening Sang Putri.
Kanthi angginakaken kasektenipun, Sang Pangeran miwiti damel sumur. Sang Pangeran
ngginakaken sungunipun kangge ndhudhuk siti ingkan atos.

Nalika sumur badhe dados, Sang Putri Bingung sanget.

“Pangeran Kidang Gerungan pancen sekti. Kepriye mengko dadine yen sumur iku rampung
temenan,” Ngendikanipun Sang Putri. “ Ah ora. Aku emoh kagarwa karo Sang Pangeran. Aku
ora lila yen sumur iku dadi.

Putri Shinta Dewi ndhawuhaken dhumateng para prajurit lan abdinipun supados enggal enggal
ngurug sumur punika. Sang Pangeran Kidang Gerungan mboten rumaos manawi piyambakipun
sampun dipun apusi. Sang Pangeran nembe mangertos sasampunipun urugan-urugan punika
ngenngingi badanipun Sang Pangeran. Piyambakipun mbengok supados Sang Putri kendel
anggenipun ngurugi badanipun ing salebeting sumur punika.

Putri , mandhek ! mandhek, “ Panjeritipun Pangeran Kidang Gerungan.

Saya seru angegenipun mbengok ,saya cepet para dhayang-dhayang annggenipun ngurugi sumur
punika. Nalika sampun kurugan badaipun, Sang Pangeran ngedalaken kasektenipun supados
saged medal saking sumur, sanalika sumur njebluk, sitinipun sedaya medal. Sang pageran
mbudidaya medal saking sumur punika nagging para pendherekipun Sang Putri lan dhayang-
dhayang tetep ngurugi terus ngantos sang Pangran tiwas ing salebeting sumur punika.

Saderegipun pejah Pangeran Kidang Gerungan ngedalaken sumpah inggih punikam benjang
sedaya anak turunipun sang putri badhe nggadhahi rambut gembel.

Sumur ingkang njebluk kala wau dangu-dangu dados kawah, mila lajeng dipunparingi nami
Kawah Sikidang.

(Cerita arakyat nusant ara. com dening Samsuni /Sas 2011)

Tembung- tembung ingkang angel.

wanodya : wanita

rinengga : dihias

sulistya : ayu

eram : gumun

sumedya : niat

kedhaton : kraton

dipunestokaken : dilakoni,dianut, dinut, ditindakake

nayaka : punggawa , pegawe kraton

pawartos : berita, kabar

ubarempe : alat, peralatan

palakrama : mbojo, nikah


nymektakaken : nyiapake

cuwa : getun, kecewa

rekadaya : cara

pawakan : awak

Pertemuan 2

Dumadine Candhi Prambanan

Sawise ngalahake lan mateni Prabu Boko, Bandung Bandawasa nguwasani kraton Prambanan
lan madeg ratu ing kono. Nalika mlebu taman kaputren Kraton Prambanan, Bandung Bandawasa
kasmaran karo Rara Jonggrang, putrine Prabu Boko. Dheweke banjur ngajokake panglamar
marang Rara Jonggrang. ”Jonggrang, manuta wong ayu dadi garwaku.” Ngendikane Bandung
Bandawasa. “Duh sinuwun kula namung sendika dhawuh”, Wangsulane Jonggrang.
“Saderengipun kula minangka garwa paduka Sinuwun, kula nyuwun dipundamelaken candi
cacah sewu kaliyan sumur kembar Sinuwun,” mangkono panjaluke Rara Jonggrang.

Rara Jonggrang sing wis dadi putri telukan ora wani nolak panglamare Bandung
Bandawasa amarga wedi yen dipateni. Kanggo nolak alus, Rara Jonggrang banjur njaluk
digawekake candhi cacah sewu lan sumur kembar kuwi kudu rampung sajroneng wektu sawengi.

“Iya bakal dak saguhi panjalukmu Jonggrang” Bandung Bandawasa nyaguhi panjaluke Rara
Jonggrang. “Nanging pandamelipun kedah rampung satunggal dalu kemawon Sinuwun,”
Bandung Bandawasa banjur budhal mbangun candi sewu.

Nalika Bandung Bandawasa budhal , Rara Jonggrang mrentahake telik sandi supaya namatake
sapolah tingkahe Bandung Bandawasa.

“He … para lelembut kowe kabeh gawea candi cacah sewu nanging kudu sewengi iki
dadi,” Bandung Bandawasa mrentahake para lelembut andhahane supaya mbangun candi.
“Inggih sinuwun badhe kula estokaken dhawuh paduka,”. Telik sandi banjur lapuran manawa
anggone mbangun candhi direwangi para lelembut. Rara Jonggrang banjur mrentahake para
kawula Prambanan supaya padha tangi lan wiwit nyambut gawe sanajan isih tengah wengi.
“He…para kawulaku ing Prambanan kowe kabeh padha tangia, padha wiwita nyambut gawe
sanajan isih tengah wengi, kanggo murungake sedyane Bandung Bandawasa,”

Prawan - prawan ndesa banjur padha nutu pari ana ing lesung sinambi kothekan. Pitik-
pitik padha digugahi. Jagone padha kluruk, babone petok-petok. Krungu jago kluruk, para
lelembut sing lagi mbangun candi ngira manawa wis esuk, banjur padha bali ninggal pagaweane.
“Ayo padha bali wangune iki wis wayah esuk wis entek wektune kanggo gawe candi,”
mangkono pangajake wadya lelembut. “Ayo, ayo mengko mundhak selak kadenangan
manungsa,” mangkono wangsulane lelembut liyane. Wusana pambangune candhi ora rampung,
mung rampung 999 candhi.

“Jebul kabeh iki mau rekadayamu Jonggrang, kanggo murungake sedyaku nggarwa
kowe,” Bandung Bandawasa duka. “Candi iki kudune rampung nanging kurang siji merga
paekamu, mula ganepe sewu kawe Jonggrang.”
Rumangsa dipaeka, Bandung Bandawasa nesu. Rara Jonggrang disedakake dadi reca sing
kaping sewu ngganepi 999 candhi sing kasil dibangun dening para lelembut. Dene prawan-
prawan sing ana sakupenge candhi Prambanan di sepatani dadi prawan tuwa.

(Kulina Basa Jawa IX : 64)

Tembung- tembung ingkang angel.

kasmaran : seneng, tresna , kepranan ,jatuh cinta

telukan : dikalahake

telik sandi : mata-mata

dipaeka : diapusi, diakali

disedakake : dikutuk. Disumpahi

disepatani : disumpahi.

E. Metode Pembelajaran
Pendekatan : scientific
Metode : diskusi, tanya jawab, penugasan

F. Media, Alat, dan Sumber Pembelajaran


1. Media : Rekaman teks cerita legenda atau teks dibacakan guru, Lap top,kasil
LCD, Speaker
2. Sumber Belajar : Samsuni .Cerita Rakyat Nusantara. 2011
Piwulang Basa Jawi IX . 2011

G. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran


Pertemuan 1
RINCIAN KEGIATAN WAKTU

Pendahuluan 10
 Siswa berdoa sebelum belajar
 Memeriksa kehadiran dan kesiapan peserta didik
 Peserta didik diarahkan guru untuk membentuk kelompok dengan anggota 4 orang
 Apersepsi: menunjukkan video berisi rekaman cerita legenda untuk
membangkitkan minat peserta didik.
 Menyampaikan tujuan pembelajaran
Kegiatan Inti 60
o Peserta didik mendengarkan wacana cerita legenda .
o Peserta didik bertanya jawab tentang kata-kata yang dianggap sulit yang
terdapat dalam wacana yang didengarkan.
o Peserta didik mengajukan dan menjawab pertanyaan tentang dengaran cerita
legenda.
o Peserta didik dengan bimbingan guru membentuk kelompok diskusi (4 siswa)
o Peserta didik berdiskusi tentang isi wacana yang didengarkan.
o Peserta didik membuat ringkasan secara berkelompok
o Peserta didik menyampaikan hasil ringkasan
Penutup 10

 Guru bersama peserta didik menyimpulkan materi PBM.


 Guru bersama peserta didik melakukan refleksi tentang proses dan hasil
pembelajaran yang telah dicapai.
 Peserta didik menyampaikan rasa puas atau tidaknya mengikuti kegiatan
pembelajaran
 Peserta didik bersama guru merencanakan program pembelajaran berikutnya. Guru
menugaskan peserta didik agar mencari teks cerita legenda lainnya

Pertemuan 2
Pendahuluan
 Siswa berdoa sebelum belajar
10
 Memeriksa kehadiran dan kesiapan peserta didik
 Guru memberikan apersepsi dengan bertanya jawab berkaitan dengan materi teks
cerita rakyat yang berkaitan struktur isi dan fitur bahasa.
 Guru menanyakan tugas mencari teks cerita legenda pada pertemuan sebelumnya

Kegiatan Inti

o Peserta didik membaca teks cerita rakyat dengan Judul “ Dumadine Candhi 60
Prambanan”.
o Peserta didik bertanya jawab tentang kata-kata yang dianggap sulit yang
terdapat dalam teks cerita rakyat yang dibaca.
o Peserta didik mengajukan dan menjawab pertanyaan tentang isi cerita “
Dumadine Candhi Prambanan”.
o Peserta didik berdiskusi tentang isi cerita legenda yang dibaca.
o Peserta didik berlatih membuat ringkasan secara perorangan.
o Peserta didik menyampaikan hasil ringkasan secara tertulis.

Penutup
10
o Siswa dan guru menyimpulkan materi yang dipelajari dengan percaya diri dan
tanggungjawab
o Siswa melakukan refleksi terkait pembelajaran yang baru berlangsung dengan
membuat catatan penguasaan materi dengan jujur
o Guru menekankan kepada peserta didik agar dapat memetik amanat cerita
rakyat yang bisa dijadikan contoh atau teladan bagi penguatan karakter.

PENILAIAN

1. Sikap Spiritual
a. Teknik Penilaian : observasi
b. Bentuk Instrumen : lembar observasi
c. Kisi-kisi :
No. Sikap/nilai Butir Instrumen
1. Terbiasa berdoa kepada Tuhan Maha Esa o Terbiasa berdoa
sebelum peserta didik melaksanakan
pembelajaran teks cerita legenda.

Menghargai dan mensyukuri keberadaan bahasa


2.
Jawa sebagai sarana menyajikan teks cerita o Terbiasa bersyukur
legenda.

Instrumen Penilaian Sikap Spiritual


Nama : _______________
Kelas : _______________

Skor
Sikap/nilai
1 2 3 4
1. Berdoa sebelum dan sesudah mempelajari teks
cerita legenda .

2. Mengucapkan rasa syukur setelah mengerjakan


tugas teks cerita legenda.

Keterangan:
1 = tidak pernah 3 = sering
2 = kadang-kadang 4 = selalu

2. Penilaian Sikap Sosial


a. Teknik Penilaian : Pengamatan
b. Bentuk Instrumen : Lembar Observasi
c. Kisi-kisi :
A. Penilaian sikap sosial untuk diskusi
No.
No. Nilai Deskripsi
Butir
1 Menghargai Menghargai pendapat orang lain 1
orang lain
2 Jujur Mengekspresikan gagasan dengan jujur 2
3 Disiplin Mengikuti kegiatan diskusi dengan disiplin 3
4 Kesantunan Menyampaikan pendapat dengan bahasa 4
ragan ngoko dengan santun

B. Penilaian sikap sosial dalam kegiatan menanggapi hasil karya teman dn


berkarya
Objek : teks narasi tentang peristiwa atau kejadian
No. Nilai Deskriptor No.
Butir
1. Jujur Menunjukkan sikap jujur dalam menanggapi 1
karya teman
Menunjukkan sikap jujur dalam berkarya 2
2. Santun Bersikap santun dalam menanggapi karya teman 3
Bersikap santun dalam berkarya 4

Lembar Pengamatan Sikap Sosial untuk Kegiatan Menanggapi Karya dan


Berkarya

Nama : ______________________________
Kelas : ______________________________

Petunjuk:
Berilah tanda silang (X) sesuai dengan kondisi peserta didik. (Diisi oleh guru)

No. Pernyataan Pilihan


Ya Tidak
1. Menghargai orang lain dalam menanggapi karya teman
2. Menghargai orang lain dalam berkarya
3. Bersikap disiplin dalam menanggapi karya teman
4. Bersikap disiplin dalam mengungkapkan isi cerita
legenda .

Pedoman Penskoran:
Pilihan “Ya” diberi skor 1, sedangkan pilihan “Tidak” diberi skor 0. Karena soal
berjumlah 4 butir, maka jumlah skor berkisar antara 0 sampai 4.

LEMBAR PENGAMATAN SIKAP

No Nama Toleransi Jujur Disiplin Santun Ket


v v v v 4

3. Pengetahuan
a. Teknik Penilaian : Tes
b. Bentuk Instrumen : Tes Uraian
c. Kisi-kisi :
No Indikator No. Butir
.
1. Mengidentifikasi isi teks wacana cerita legenda . 1-10
2. Menjelaskan kembali isi teks cerita legenda 1
dengan ragam bahasa ngoko.

Instrumen Penilaian Pengetahuan (K3)

Nama : ______________________________
Kelas : ______________________________

Soal :
A. Isenana ceceg-cecek ing ngisor iki kanthi trep!
1. Atusan taun kala rumiyin ing tlatah inggil Dieng wonten salah
satunggaling wanodya ingkang sanget sulista ing warni, asmanipun
Sintha Dewi.
Apa tegese tembung wanodya ing ukara kasebut?
2. Kasulistyanipun Sintha Dewi andadosaken eramipun para pangeran
ingkang sami mirsani.
Apa tegese tembung eram ing ukara kasebut?
3. Sapa wae sing dadi paragane crita “ Kawah Sikidang” sing
kokrungokake ?
4. Kepriye pawakane Pangeran Kidang Gerungan iku?
5. Apa sebabe atine Sintha Dewi ora gelem nanpa Pangeran Kidang
Gerungan minangka garwane?
6. Apa rekadayane Shinta Dewi kanggo nolak Pangeran Kidang
Gerungan?
7. Kadadeyan apa kang nemahi Pangeran Kidang Gerungan nalika gawe
sumur?
8. Kedadeyan apa sawise sumur njebluk?
9. Kepriye sumpahe Pangeran Kidang Gerungan sadurunge tiwas?
10. Pitutur apa kang bisa dipethik saka crita “Kawah Sikidang”?

B.Coba critakna maneh isine teks kang wis kokrungoke !

Kunci Jawaban :
A
1. Wanita
2. Gumun
3. Sintha Dewi , Pangeran Kidang Gerungan, para abdi lan dayang-dayang.
4. Pawakane manungsa nanging sirahe kidang.
5. Amarga Pangeran Kidang Gerungan asirah kidang.
6. Njaluk sarat supaya Pangeran Kidang Gerungan gawe sumur.
7. Diurugi lemah nganti tiwas.
8. Suwe - suwe sumur dadi kawah.
9. Sumpah menawa anak turune Sintha Dewi bakal duwe rambut gembel.
10. Tumindak kudu ngango petung supaya ora gela mburine.

B.
Kasumanggakaken
Tuldha ringkesan crita legenda :
Dumadine Candhi Prambanan
Sawise bisa ngalahake Prabu Boko, Bandung Bandawasa nguwasani kraton Prambanan
kalebu putrne Prabu Boko yaiku Rara Jonggrang . Rara Jonggrang arep kapundhut
garwa, nagging Rara Jonggrang duwe panjaluk yaiku supaya digawekake candhi
cacahe sewu lan sumur kembar kudu rampung sawengi, kang sabenere mung kanggo
nolak alus wae. Bandung Bandawasa nyaguhi pamundhute Rara Jonggrang. Bandung
Bandawasa banjur ngerikake balane para lelembut nggawe candi. Nganging Rara
Jonggrang ora kalah akal. Rara Jongrang uga ngerikake wong ndesa kon padha wiwit
nyambut gawe sanajan isi wengi, pitik-pitek digugahi supaya kluruk. Wusanane para
lelembut padha bali rumangsane wis esuk, kamangka candhine lagi dadi 999.
Mangerteni pokale Rara Jonggrang mau, Bandung Bandawasa banjur nyepatani Rara
Jonggrang dadi reca nggenepi candi dadi sewu. Prawan-prawan ing sacedhake kono
disepatani dadi prawan tuwa.

Pedoman Penskoran:
Setiap jawaban benar diberi skor 5, sedangkan jawaban salah diberi skor 0. Karena
soal berjumlah 10 butir, maka jumlah skor berkisar antara0 sampai 50.
Untuk soal B skor 50 (ringkasan cerita rakyat lainnya) jadi total skor maksimal 100

4. Keterampilan
a. Teknik Penilaian : Tes praktik
b. Bentuk Instrumen : Tes uji petik kerja dan produk
c. Kisi-kisi :

No. Indikator No. Butir


1. Menulis ringkasan cerita legenda “Dumadine 1
Candhi Prambanan”
2. 1
Mencari teks cerita legenda lainnya

Instrumen Penilaian Keterampilan (K4)


Nama : ______________________________
Kelas : ______________________________

Soal:
1.Tulisen kanthi ringkes crita legenda “Dumadine Candhi Prambanan” nganggo
basamu dhewe !
2.Tulisen crita legenda liyane sing kok ngerteni kanthi cekak aos !

Kriteria
Aspek yang dinilai
1 2 3 4
1 Pilihan kata
2 Keutuhan cerita
3 Ejaan dan tanda baca
4 Keefektifan kalimat

Keterangan:
4 = Sangat Baik 2 = Cukup
3 = Baik 1 = Kurang

Penghitungan nilai akhir : Nilai akhir : skor yang diperoleh


---------------------------- X 100
Skor maksimal
……………., Juli 2014
Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran,

…………………….. …………………………..
NIP. NIP.
