Anda di halaman 1dari 5

Format : Rencana Pelaksanaan Pembelajaran/Pelatihan (RPP)

RENCANA PELAKSANAAN
PEMBELAJARAN/PELATIHAN
Oleh: Dian Mayasari Pudyaningrum, S.Pd

Mata Pelajaran : Bahasa Jawa


Materi : 3.2. Serat Wulangreh pupuh Durma
Tujuan pembelajaran : Melalui proses pembelajaran menggunakan model discovery
learning, peserta didik mampu:
1. Mendiskusikan dan mengartikan kata-kata sulit.
2. Menjawab pertanyaan tentang Serat Wulangreh tembang
Durma.
3. Mendiskusikan nilai-nilai luhur yang ada dalam tembang
Durma Serat Wulangreh.
4. Mengungkapkan nilai-nilai luhur dengan bahasa yang
santun.
Indikator pembelajaran : 3.2.1 Mengamati dengan seksama teks pupuh Durma.
3.2.2 Mengidentifikasi dan mengartikan kata- kata yang
dianggap sulit dalam konteks kalimat tembang Durma
Serat Wulangreh.
3.2.3 Menjawab pertanyaan tentang tembang Durma Serat
Wulangreh.

Alokasi waktu : 2 x 40 menit (2 JP)

A. PENDAHULUAN
1. Pendahuluan ( 10 menit ) (Orientasi, Apersepsi, Motivasi)
a. Guru mengucapkan salam, memimpin berdoa, melakukan presensi,
mengkondisikan peserta didik tetap menjaga jarak ketika melakukan aktifitas
belajar mengajar di kelas dan mengingatkan peserta didik untuk selalu
mematuhi protokol kesehatan.
b. Guru merevieuw ulang materi pembelajaran pertemuan sebelumnya.
c. Guru mengaitkan materi dengan pengetahuan dan pengalaman belajar
sebelumnya.
d. Guru menyampaikan tujuan, kegiatan dan materi pembelajaran.
e. Guru menyampaikan rencana penilaian

B. KEGIATAN INTI
1. Kegiatan Inti ( 60 menit )
Strategi Aktifitas
Pembelajaran
Pemberian - Peserta didik diberi motivasi dan panduan untuk melihat,
rangsangan mengamati tayangan/ modul terkait materi teks serat Wulangreh
Pupuh Durma.
Identifikasi - Peserta didik dibagi dalam beberapa kelompok kecil.
masalah - Peserta didik dipandu untuk berdiskusi dalam kelompok kecil
mengidentifikasi kata-kata sukar dalam teks serat Wulangreh
pupuh Durma.
- Peserta didik berdiskusi mengartikan kata-kata sukar dengan
menggunakan media kartu kata berpasangan.
Pengolahan data - Peserta didik mengumpulkan informasi dan berdiskusi untuk
menjawab pertanyaan isi teks yang tertera didalam soal latihan.
- Peserta didik menjawab pertanyaan isi teks serat Wulangreh
pupuh Durma.
Pembuktian - Secara bergiliran, peserta didik mengkomunikasikan
penyelesaian soal latihan halaman 114-115.
Generalisasi Guru memfasilitasi penulisan kesimpulan hasil diskusi

C. PENUTUP
Penutup ( 10 menit )
a. Melakukan refleksi dan umpan balik
b. Memberikan penugasan untuk mengerjakan soal-soal latihan di buku siswa.
c. Menyampaikan rencana pembelajaran pada pertemuan berikutnya
d. Kesimpulan dan refleksi
SUMBER BELAJAR :
- Buku Pendamping: Dian & Ida Herawati. 2022. Basa Jawa Untuk SMP/MTs kelas
IX:Wonosobo:Media Pendidikan.
- Buku Siswa: Priyantono & Sawukir. 2014. Marsudi Basa lan Sastra Jawa 9: Jakarta:
Erlangga.
PENILAIAN PEMBELAJARAN:

1. Penilaian Sikap Spiritual : Teknik : Observasi, Bentuk : Jurnal


2. Penilaian Pengetahuan : Teknik : Tes Tulis, Bentuk : pilihan Ganda dan uraian

Selomerto, 2 J a n u a r i 2 0 2 3
Mengetahui Guru Mata Pelajaran
Kepala Sekolah

Rafikoh, S.Pd., M.Pd. Dian Mayasari Pudyaningrum, S.Pd


NIP.19710603 199702 2 003 NIP. 19710629 199802 2 003
Lampiran 2

PENILAIAN PENGETAHUAN

1. Teknik : Tes Tulis


2. Bentuk : Penugasan
3. Kisi- kisi soal

NO Kompetensi Materi Indikator Soal Bentuk Soal Jumlah


Dasar Soal
1. 3.2 Menelaah teks Teks Serat 1. Mengartikan makna Pilihan ganda 10
Piwulang Piwulang kata dalam teks
Serat tembang Durma
Wulangreh Wulangreh
untuk memperjelas
Pupuh Durma. Pupuh
konteks kalimat
Durma. dengan bernalar
kritis.
2. Menjawab Uraian 5
pertanyaan tentang
isi teks tembang
Durma dengan
bernalar kritis.

A. Wangsulana pitakon iki kanthi cara milih pratelan A, B, C, utawa D kang paling bener!

Apan ana sesiku telung prakara//nanging gedhe pribadi//puniki lilira//ya kang


telung prakara//poma ywa nggunggung sireki//sarta lan aja//nacad kepati-pati.
1. Manut pethilan pada ka-4 pupuh Durma kasebut, kang kudu digatekake ing
sajroning urip manungsa yaiku ana.....prakara/bab.
a. 3
b. 4
c. 5
d. 6
2. Kang nganggit serat piwulang Wulangreh pupuh Durma yaiku....
a. Susuhunan Pakubuwono IV
b. Susuhunan Pakubuwono V
c. Susuhunan Pakubuwono VI
d. Susuhunan Pakubuwono IX
3. Bab piwulang sing dikarepake ing pada ka-4 kasebut supaya manungsa ora ngenggoni
watak lan sipat ....
a. Gumedhe lan serik
b. Gumedhe lan ngalem
c. Gumedhe lan seneng nyacad
d. Nyacad lan serik

4. Tembung nacad kepati-pati saka pethilan pada ka-4 kasebut tegese ....
a. Seneng banget
b. Ala banget
c. Ngece/ngenyek banget
d. Ngurmat banget
5. sireki saka pethilan pada ka-4 kasebut sinebut tembung garba kang asale saka tembung
....
a. Si + re + ki
b. Sira + saiki
c. Sire + iki
d. Sira + iki

Ingkang eling iku padha angelingna//marang sanak kang lali//den nedya


raharja//mangkono tindakira//yen tan nggugu liya uwis//teka mnenga//mung aja sok
ngrasani.
6. Wong kang lali iku wajib di ....
a. elingna
b. lalekna
c. sukuri wae
d. eling-eling maneh
7. Manawa ora bisa tumindak kang becik prayogane ....
a. nyacad
b. meneng wae
c. aweh pitutur
d. ngeling-eling lupute
8. Tembung den nedya raharja, ngemu teges ....
a. Supaya ora raharja
b. Supaya bisa raharja
c. Sapa gelem raharja
d. Manuta supaya raharja

Lawan aja maoni sabarang karya//sethithik memaoni//samubarang polah//tan kena


wong kumlebat//ing mangsa mengko puniki//apan wus lumrah//uga padha maoni.
9. Tembung lawan aja maoni tegese ....
a. Aja seneng golek lawan
b. Aja seneng mangan
c. Aja seneng ngapusi
d. Aja seneng maido
10. Tembung tan kena wong kumlebat, ngemu teges ....
a. Ora kena padha mlayu-mlayu
b. Dadi wong ora kena usil
c. Wong liya ora kena tumindak salah
d. Dadi wong aja galak
B. Wangsulana pitakonan iki kanthi jangkep!
1. Aranana guru wilangan lan guru lagu saben gatrane tembang Durma!
2. Jlentrehna nganggo basamu padinan bab isine serat Wulangreh pupuh Durma
pada 1 tekan pada 12!
3. Pratelan “dipun sami ambanting ing badanira; nyuda dhahar lan guling” ngemu
karep pangajak supaya kepriye?
4. Manut isine Serat wulangreh Pupuh Durma yaiku ana telung perkara kang kudu
didohi. Coba sebutna apa bae!
5. Aranana piwulang/nilai luhur/amanat saka serat Wulangreh pupuh Durma
kasebut!

4. Kunci Jawaban
A. 1. A 6. A
2. A 7. B
3. C 8. B
4. C 9. D
5. D 10. C

B. 1. 12.a; 7.i; 6.a; 7.a; 8.i; 5.a; 7.i


2. Isine serat Wulangreh pupuh Durma yaiku bab carane ngendaleni hawa nepsu.
3. Supaya padha gelem prihatin carane kanthi ngurangi mangan lan turu.
4. Telung perkara sing kudu didohi: saja umuk, saja seneng maido, saja seneng
ngece/ngenyek wong liya.
5. Dadi bocah/wong saja umuk, saja seneng maido, lan saja seneng ngece wong liya.

5. Norma Penilaian
A. Soal pilihan Ganda:
Jawaban benar = skor 2
Jawaban salah = skor 0
Jumlah Skor maksimal = 20

B. Soal uraian:
Jawaban sempurna = skor 10
Jawaban kurang sempurna = skor 5
Jawaban salah = skor 1
Skor maksimal = 50

6. Nilai

Jumlah skor
Penghitungan Nilai Akhir = ---------------------------- X 100
Jumlah skor maksimal
