Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT / AKTIVITI PRASEKOLAH

Kelas Prasekolah SK Bestari Jaya


Tarikh 11-Sep-23
Hari Isnin
Masa 8.40 pagi hingga 9.10 pagi
Bil. Murid 25
Umur 5 Tahun
Bidang Pembelajaran Bahasa Melayu
Tunjang Utama Tunjang Komunikasi (BM)
Standard Kandungan (BM 2.2 ) mengenal huruf abjad
Standard Pembelajaran (BM 2.2.1 ) mengenalpasti huruf abjad
Utama (BM 2.2.2 ) menyebut dan membunyikan huruf vokal
Standard Pembelajaran Lain ( PM 9.1.2 ) Menunjukkan sikap berani mencuba sesuatu tugasan yang
Yang Disepadukan baharu
Standard Prestasi
TP Tafsiran
1 Hanya boleh menyebut abjad.
2 Boleh mengecam dan menyebut sebahagian abjad .
3 Boleh mengecam dan menyebut huruf besar dan huruf
kecil dengan betul
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran & pembelajaran, murid dapat;
1. Mengenal dan menyebut sekurang-kurangnya 4 hingga 5
huruf vokal seperti A,E,I,O,U
2. Mengenalpasti bunyi bagi setiap huruf
3. Dapat menyanyi lagu abc dengan sebutan yang jelas.
Pengetahuan Sedia Ada 1. Murid sudah mengenali huruf A hingga Z dari sesi
pembelajaran yang lepas.
Strategi Pendekatan bersepadu
Sumber P&P Gambar rujukan , pen marker , lembaran kerja , pensil, pensil warna
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir komunikasi, bersifat ingin tahu, kerajinan , bekerjasama , berani
mencuba.
KBAT Mengaplikasi, menghubungkait , menganalasis
Penerapan Nilai Bekerjasama, mematuhi arahan, berdisiplin, yakin diri, bertolak ansur
Fokus Kecerdasan Pelbagai Verbal-linguistik, intrapersonal, interpersonal, muzik

Kosa kata Huruf abjad , ayam , anggur , tebu


LANGKAH /
ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN
MASA
Nilai:
 Guru meminta murid untuk berkumpul dan Berdisiplin ,kebebasan
duduk di ruang yang disediakan.

 Guru menanyakan khabar murid dan KP/MI :

Set Induksi mengenai cuti mereka. Verbal-linguistik, intrapers


(5 Minit) onal,
 Guru mengajak mereka untuk membaca interpersonal
doa sebelum memulakan sesi
pembelajaran.

Langkah 1
( 10 Minit)  Guru menerangkan pembelajaran hari ini BBM:
kepada murid. Gambar rujukan, papan
putih , pen parker
 Guru bertanya kepada murid mengenai
pembelajaran yang pernah dipelajari Nilai:
sebelum ini kepada murid. Keberanian, rasional,
disiplin , tolong menolong
 Guru mengajak murid untuk menyanyikan KB:
lagu ABC bersama-sama. Mengaplikasi

 Guru memberi pujian kepada murid. MI :


Interpersonal,
 Guru menulis huruf vokal di atas papan intrapersonal,verbal
putih dan meminta untuk murid untuk lingusitik
meneka.
Contoh soalan :
1. Cuba lihat,  Guru memberi penerangan mengenai huruf
bagaimana bunyi vokal kepada murid.
bagi huruf ini ?
2. Boleh beritahu cikgu,  Guru menampal beberapa gambar yang
haiwan apa yang berkaitan dengan huruf abjad dan huruf
bermula daripada vokal di papan putih.
perkataan “ ku “?
Boleh beritahu cikgu ,  Guru mengaitkan bahan tersebut dengan

macam mana nak tajuk yang dipelajari.

sebut huruf vokal


 Guru meminta murid untuk mengikut
ini ?
semula perkataan yang disebut oleh guru.

 Guru bersoal jawab bersama murid


mengenai huruf vokal tersebut.

 Guru memberi peluang kepada murid jika


mereka ingin mencuba lagi dan memberi
pujian kepada murid.

 Guru memberi pujian kepada murid kerana


mencuba.

Langkah 2
( 15 Minit)  Guru meminta murid untuk duduk dengan Nilai:
LEMBARAN KERJA tertib. Keberanian, kerjasama,
tolong menolong,
 Guru memberi penerangan mengenai keyakinan diri
aktiviti seterusnya kepada murid.

 Guru menunjukkan contoh kepada murid KP/MI :


untuk melakukan aktiviti tersebut. Verbal Lingusitik,
interpersonal , visual-

 Guru mengagihkan kertas kepada murid. ruang


 Guru membimbing murid jika mereka
memerlukan bantuan.

 Guru memberi pujian kepada murid kerana


dapat menyelesaikan tugasan dengan
baik.

 Guru meminta murid untuk menunjukkan KB:


Contoh soalan: hasil kerja mereka. menghubungkait
1. Apakah yang telah

Penutup kita pelajari pada  Guru membuat imbasan semula mengenai Nilai:
( 5 Minit) hari ini? Berdisiplin, Mematuhi
topik yang diperbincangankan.
2. Seronok tidak hari arahan, Kasih sayang
ini ?  Guru memberi pujian mengucapkan terima
kasih kepada murid.
Refleksi:
a) Kekuatan
_______________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
b) Kelemahan
_______________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
c) Cadangan Penambahbaikan
_______________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
