Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS

2M / 5 KELAS/BIL
TARIKH/HARI/MINGGU 09 NOV 2023 KHAMIS
ORANG
2M / 5 ORANG
MURID

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU PEMULIHAN MASA 7.30 – 8.30 PAGI

KUMPULAN KUMPULAN 1 (1 Orang) KUMPULAN 2 (4 Orang)


Tema : Kekeluargaan Perkataan KVKKVKK
TEMA/TAJUK
Tajuk : Hari Keluarga
Kemahiran 5 – Perkataan KV+KV Kemahiran 20 – Perkataan KVKKVKK

Asas 2 Asas 2
1.1 Membaca dan memahami 1.13 Membaca dan memahami perkataan
KEMAHIRAN
perkataan suku kata terbuka kvkv. yang mengandungi suku kata tertutup “ng”.
PEMULIHAN
2.1 Membina dan menulis perkataan
yang mengandungi suku kata
terbuka kvkv.

Konstruk 3 - Keupayaan membaca 6- Keupayaan membaca dan menulis


KONSTRUK LINUS dan menulis perkataan suku kata perkataan yang mengandungi suku kata
terbuka. tertutup “ng”.

2.1.2 (i) Membaca dan memahami


perkataan.
STANDARD 2.1.2 (ii) Membaca dan memahami
PEMBELAJARAN perkataan.
3.1.1 (i) Menulis perkataan secara
mekanis.

PENGETAHUAN SEDIA
Pernah membaca suku kata Pernah belajar perkataan vkvkk
ADA

PAK21 ◻ Komunikasi ◻ Kolaboratif ◻ Kreatif ◻ Kritis ◻ Nilai

BAHAN BANTU peta bingkai, kad gambar, kad suku kata


BELAJAR/BAHAN peta bingkai, kad gambar, kad
vokal, kad suku kata kvk, kad suku kata
BANTU MENGAJAR perkataan kvkv, lembaran kerja
kvkk, kad perkataan, lembaran kerja

Nilai Murni – Rajin, bersungguh-


Nilai Murni – Rajin, bersungguh-sungguh
sungguh
KBT – Mengingati
EMK KBT – Mengingati
TMK – belajar melalui TMK
TMK – belajar melalui TMK
EMK - Verbal linguistik
EMK - Verbal linguistik

Pada akhir PdP, murid berupaya: Pada akhir PdP, murid berupaya:
OBJEKTIF 1. Menyebut dan menulis 1. Membaca sekurang-kurangnya enam
PEMBELAJARAN sekurang-kurangnya enam daripada lapan perkataan kvkkvkk
daripada lapan perkataan kvkv dengan betul.
dengan betul.

Murid dapat : Murid dapat :


KRITERIA KEJAYAAN
1. Menyebut 6 perkataan kvkv 1. Membaca 6 perkataan kvkkvkk dengan
dengan betul. betul.
2. Menulis 6 perkataan kvkv yang
diimlak dengan betul.

Set Induksi
Senam pulih menggunakan lagu ‘tayar bas’.

LANGKAH 1
LANGKAH 1 1. Guru menunjukkan kad gambar.
1. Pilih kad gambar dari kotak 2. Murid diminta menamakan gambar dan
misteri. bersoal jawab.
2. Sebut nama kad gambar 3. Guru membuat semakan.
3. Latih tubi membaca perkataan 4. Murid mendengar ulasan guru tentang
kvkv. kemahiran yang perlu dikuasai dan
objektif yang perlu dicapai.
LANGKAH 2
1. Permainan cantum-mencantum. LANGKAH 2
AKTIVITI 2. Murid diminta membina 1. Permainan flip.
PEMBELAJARAN DAN perkataan kvkv berdasarkan 2. Murid diminta membuka kad gambar
PEMUDAHCARAAN gambar dengan menggunakan dan membaca perkataan berdasarkan
(PdPc) karpet abjad. kad perkataan.
3. Murid diminta perkataan kvkv 3. Guru membimbing murid.
yang diimlak pada papan kecil. 4. Guru membuat semakan.
4. Guru membimbing murid. 5. Proses 1-5 diulangi.
5. Guru membuat semakan. 6. Ganjaran akan diberikan kepada murid
6. Proses 1-5 diulangi. yang berjaya menjawab semua soalan.
7. Ganjaran akan diberikan kepada
murid yang berjaya menjawab LANGKAH 3
semua soalan. 2. Murid diminta membuat lembaran kerja
dengan telti.
LANGKAH 3 3. Guru membimbing murid.
1. Menyebut semula perkataan yang
dipelajari.

Penutup
Murid menyebut semula perkataan kvkv dan perkataan vkvkk yang dipelajari

Penutup
PENILAIAN Menulis perkataan kvkv yang diimlak Murid menyebut semula perkataan kvkkvkk
PEMBELAJARAN DAN
PENGAJARAN – semakan kerja oleh guru yang dipelajari.

REFLEKSI/IMPAK
PdP ditangguhkan kerana:
Kumpulan 1: 1/1 murid mencapai objektif
0/1 murid belum mencapai objektif ◻ Mesyuarat/Kursus

◻ Program Sekolah
Kumpulan 2: 4/4 murid mencapai objektif
0/4 murid belum mencapai objektif ◻ Guru Pengiring

◻ Aktiviti Luar

◻ Cuti Rehat/Cuti Sakit

◻ Cuti Peristiwa/Cuti Am

◻ Cuti Bencana/Cuti Khas

◻ Lain-lain:
____________________
____________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS

2M / 5 KELAS/BIL
TARIKH/HARI/MINGGU 09 NOV 2023 KHAMIS
ORANG
2M / 5 ORANG
MURID

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU PEMULIHAN MASA 9.00 – 10.00 PAGI

KUMPULAN KUMPULAN 1 (1 Orang) KUMPULAN 2 (4 Orang)


Tema : Kekeluargaan Perkataan KVKKVKK
TEMA/TAJUK
Tajuk : Hari Keluarga
Kemahiran 5 – Perkataan KV+KV Kemahiran 20 – Perkataan KVKKVKK

Asas 2 Asas 2
2.2 Membaca dan memahami 1.13 Membaca dan memahami perkataan
KEMAHIRAN perkataan suku kata terbuka kvkv. yang mengandungi suku kata tertutup “ng”.
PEMULIHAN
1.1 Membina dan menulis perkataan
yang mengandungi suku kata
terbuka kvkv.

Konstruk 3 - Keupayaan membaca 6- Keupayaan membaca dan menulis


KONSTRUK LINUS dan menulis perkataan suku kata perkataan yang mengandungi suku kata
terbuka. tertutup “ng”.

2.1.2 (i) Membaca dan memahami


perkataan.
STANDARD 2.1.2 (ii) Membaca dan memahami
PEMBELAJARAN perkataan.
3.1.1 (i) Menulis perkataan secara
mekanis.

PENGETAHUAN SEDIA
Pernah membaca suku kata Pernah belajar perkataan vkvkk
ADA

PAK21 ◻ Komunikasi ◻ Kolaboratif ◻ Kreatif ◻ Kritis ◻ Nilai

BAHAN BANTU peta bingkai, kad gambar, kad suku kata


BELAJAR/BAHAN peta bingkai, kad gambar, kad
vokal, kad suku kata kvk, kad suku kata
BANTU MENGAJAR perkataan kvkv, lembaran kerja
kvkk, kad perkataan, lembaran kerja

Nilai Murni – Rajin, bersungguh-


Nilai Murni – Rajin, bersungguh-sungguh
sungguh
KBT – Mengingati
EMK KBT – Mengingati
TMK – belajar melalui TMK
TMK – belajar melalui TMK
EMK - Verbal linguistik
EMK - Verbal linguistik

OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir PdP, murid berupaya: Pada akhir PdP, murid berupaya:
1. Menyebut dan menulis 1. Membina sekurang-kurangnya enam
sekurang-kurangnya enam daripada lapan perkataan kvkkvkk
daripada lapan perkataan kvkv dengan betul.
dengan betul.
Murid dapat : Murid dapat :
1. Menyebut 6 perkataan kvkv 1. Membina 6 perkataan kvkkvkk dengan
KRITERIA KEJAYAAN dengan betul. betul.
2. Menulis 6 perkataan kvkv yang
diimlak dengan betul.

Set Induksi
Senam pulih menggunakan lagu “tayar bas”.

LANGKAH 1 LANGKAH 1
1. Pilih kad gambar dari kotak 1. Guru menunjukkan kad gambar.
misteri. 2. Murid diminta menamakan gambar dan
2. Sebut nama kad gambar bersoal jawab.
3. Latih tubi membaca perkataan 3. Guru membuat semakan.
kvkv. 4. Murid mendengar ulasan guru tentang
kemahiran yang perlu dikuasai dan
LANGKAH 2 objektif yang perlu dicapai.
1. Permainan cantum-mencantum.
2. Murid diminta membina LANGKAH 2
AKTIVITI perkataan kvkv berdasarkan 1. Permainan cantum-mencantum.
PEMBELAJARAN DAN
gambar dengan menggunakan 2. Murid diminta membina dan menulis
PEMUDAHCARAAN
(PdPc)
karpet abjad. perkataan kvkkvkk berdasarkan
3. Murid diminta perkataan kvkv gambar.
yang diimlak pada papan kecil. 3. Guru membimbing murid.
4. Guru membimbing murid. 4. Guru membuat semakan.
5. Guru membuat semakan. 5. Proses 1-5 diulangi.
6. Proses 1-5 diulangi. 6. Ganjaran akan diberikan kepada murid
7. Ganjaran akan diberikan kepada yang berjaya menjawab semua soalan.
murid yang berjaya menjawab
semua soalan. LANGKAH 3
1. Murid diminta membuat lembaran kerja
LANGKAH 3 dengan telti.
1. Menyebut semula perkataan yang 2. Guru membimbing murid.
dipelajari.

Penutup
Murid menyebut semula perkataan kvkv dan perkataan kvkkvkk yang dipelajari.

PENILAIAN Menulis perkataan kvkv yang diimlak Menulis perkataan kvkkvkk yang diimlak –
PEMBELAJARAN DAN
PENGAJARAN – semakan kerja oleh guru semakan kerja oleh guru

REFLEKSI/IMPAK
PdP ditangguhkan kerana:
Kumpulan 1: 1/1 murid mencapai objektif
0/1 murid belum mencapai objektif ◻ Mesyuarat/Kursus

◻ Program Sekolah
Kumpulan 2: 4/4 murid mencapai objektif
0/4 murid belum mencapai objektif ◻ Guru Pengiring

◻ Aktiviti Luar

◻ Cuti Rehat/Cuti Sakit

◻ Cuti Peristiwa/Cuti Am

◻ Cuti Bencana/Cuti Khas


◻ Lain-lain:
____________________
____________________

DISEMAK OLEH :
