Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS

TARIKH / HARI / MINGGU 16 Jan 2022 Ahad 44 KELAS 3 Delima

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU PEMULIHAN MASA 11.00 am – 12.00 pm

Kemahiran 5 : Suku kata KV KV.


KEMAHIRAN PEMULIHAN
5.1 Menyebut perkataan KV KV
1.2 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan
ayat dengan betul.
STANDARD
1.2.6 mendengar, memahami dan menyebut frasa, ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul dan
PEMBELAJARAN
tepat.

PENGETAHUAN SEDIA
Murid sudah diajar melengkapkan suku kata KV yang betul.
ADA

PAK21 ¨ Komunikasi ¨ Kolaboratif ¨ Kreatif ¨ Kritis ¨ Nilai

BAHAN BANTU
BELAJAR/BAHAN BANTU LCD, Laptop, lagu, slaid powerpoint, pen marker, papan putih si comel
MENGAJAR
Pada akhir PdP, murid berupaya :
OBJEKTIF 1. Menyebut 7 daripada 9 perkataan KV KV dengan betul.
PEMBELAJARAN
1. Murid menyebut dengan betul perkataan yang dipelajari tanpa bimbingan.
KRITERIA KEJAYAAN 2. Murid mengeja dengan betul perkataan yang disebut.

Set Induksi
1. Guru dan murid bersoal-jawab tentang video tersebut.

Langkah 1
1. Guru memaparkan suku kata KV KV menggunakan slaid powerpoint.
2. Guru meminta murid menyebut suku kata KV KV dengan betul.

kuku pipi dada


dahi mata dadu
siku kaki paku
AKTIVITI PEMBELAJARAN
DAN PEMUDAHCARAAN
(PdPc) 3. Guru membimbing murid jika murid menghadapi masalah dalam menyebut suku kata KV KV.

Langkah 2
Guru memberikan lembaran kerja kepada murid-murid mengikut kumpulan
Guru akan membimbing murid jika murid menghadapi masalah dalam menyelesaikan lembaran kerja.
Penutup
1. Guru menyoal murid secara lisan.
2. Murid yang dapat menjawab soalan dengan betul akan diberikan ganjaran atau token.
3. Guru memberikan kerja rumah kepada murid.

REFLEKSI : PdPc ditangguhkan kerana :


 ... / ... murid dapat menguasai objektif pembelajaran.  Mesyuarat / Kursus
 ... / ... murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran.  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Murid tidak hadir :  Program Sekolah
1.  Cuti Khas
2. Murid berada di dalam
kelas perdana
CATATAN DAN TINDAKAN SUSULAN :

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS


TARIKH / HARI / MINGGU 17 Jan 2022 Isnin 44 KELAS 3 Delima

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU PEMULIHAN MASA 11.00 am – 12.00 pm

Kemahiran 5 : Suku kata KV KV.


KEMAHIRAN PEMULIHAN
5.2 Menulis perkataan KV KV
3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis dengan betul dan kemas.
STANDARD 3.3.4 Menulis pelbagai perkataan dan frasa dalam ayat yang mengandungi perkataan dua atau tiga
PEMBELAJARAN suku kata.

PENGETAHUAN SEDIA
Murid sudah diajar menyebut perkataan KV KV dengan betul.
ADA

PAK21 ¨ Komunikasi ¨ Kolaboratif ¨ Kreatif ¨ Kritis ¨ Nilai

BAHAN BANTU
BELAJAR/BAHAN BANTU LCD, Laptop, lagu, slaid powerpoint
MENGAJAR
Pada akhir PdP, murid berupaya:
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1. Menulis 7 daripada 9 perkataan KV KV dengan betul.

1. Murid dapat menulis perkataan dengan ejaan yang betul tanpa bimbingan.
KRITERIA KEJAYAAN

Set Induksi
1. Guru menayangkan video mengenai perkataan KV KV.
2. Guru dan murid bersoal-jawab tentang video tersebut.

Langkah 1
1. Guru memaparkan perkataan KV KV menggunakan slaid powerpoint.
2. Guru meminta murid menyebut perkataan KV KV dengan betul.
3. Seterusnya, murid menulis perkataan KV KV pada papan putih si comel menggunakan pen marker.
4. Guru membimbing murid jika murid menghadapi masalah dalam menulis perkataan KV KV.

AKTIVITI PEMBELAJARAN
‘Bridging Up’ (KSSR)
DAN PEMUDAHCARAAN
(PdPc) 1. Meminta murid pelbagai perkataan dan frasa dalam ayat yang mengandungi perkataan dua
atau tiga suku kata.

Langkah 2
Guru memberikan lembaran kerja kepada murid-murid.
Guru akan membimbing murid jika murid menghadapi masalah dalam menyelesaikan lembaran kerja.
Penutup
4. Guru menyoal murid secara lisan.
5. Murid yang dapat menjawab soalan dengan betul akan diberikan ganjaran atau token.

REFLEKSI : PdPc ditangguhkan kerana :


 ... / ... murid dapat menguasai objektif pembelajaran.  Mesyuarat / Kursus
 ... / ... murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran.  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Murid tidak hadir :  Program Sekolah
1.  Cuti Khas
2. Murid berada di dalam
kelas perdana
CATATAN DAN TINDAKAN SUSULAN :

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS


TARIKH / HARI / MINGGU 19 Jan 2022 Rabu 44 KELAS 3 Delima

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU PEMULIHAN MASA 10.00 - 11.00 am

Kemahiran 5 : Suku kata KV KV.


KEMAHIRAN PEMULIHAN
5.3 Membaca frasa mudah mengandungi perkataan KV KV.
2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan
STANDARD yang betul.
PEMBELAJARAN 2.2.1 Membaca dan memahami perkataan dalam ayat tunggal yang mengandungi perkataan dua atau
tiga suku kata.

PENGETAHUAN SEDIA
Murid sudah diajar menulis perkataan KV KV dengan betul.
ADA

PAK21 ¨ Komunikasi ¨ Kolaboratif ¨ Kreatif ¨ Kritis ¨ Nilai

BAHAN BANTU
BELAJAR/BAHAN BANTU LCD, Laptop, lagu, slaid powerpoint
MENGAJAR
Pada akhir PdP, murid berupaya:
OBJEKTIF 1. Membaca 3 daripada 5 frasa mudah mengandungi perkataan KV KV.
PEMBELAJARAN
1. Murid dapat membaca dan menulis frasa yang dipelajari tanpa bimbingan.
KRITERIA KEJAYAAN

Set Induksi
1. Guru meminta murid menyebut semula perkataan KVKV yang telah dipelajari.
2. Murid mengeja dan menyebut perkataan.

Langkah 1
1. Guru memaparkan frasa bagi perkataan KV KV menggunakan slaid powerpoint.
2. Guru meminta murid menyebut perkataan KV KV dengan betul.
3. Guru meminta murid membaca beberapa frasa mudah yang mengandungi perkataan KV KV.
Contohnya, itu paku besi.
4. Guru membimbing murid jika murid menghadapi masalah dalam menulis dan membaca frasa mudah
AKTIVITI PEMBELAJARAN yang mengandungi perkataan KV KV.
DAN PEMUDAHCARAAN
(PdPc) ‘Bridging Up’ (KSSR)
1. Meminta murid membaca dan memahami perkataan dalam ayat tunggal yang mengandungi
perkataan dua atau tiga suku kata.
Langkah 2
Guru memberikan lembaran kerja kepada murid-murid.
Guru akan membimbing murid jika murid menghadapi masalah dalam menyelesaikan lembaran kerja.
Penutup
1. Guru menyoal murid secara lisan.
2. Murid yang dapat menjawab soalan dengan betul akan diberikan ganjaran atau token.

REFLEKSI : PdPc ditangguhkan kerana :


 ... / ... murid dapat menguasai objektif pembelajaran.  Mesyuarat / Kursus
 ... / ... murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran.  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Murid tidak hadir :  Program Sekolah
1.  Cuti Khas
2. Murid berada di dalam
kelas perdana
CATATAN DAN TINDAKAN SUSULAN :

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS


TARIKH / HARI / MINGGU 20 Jan 2022 Khamis 44 KELAS 3 Delima

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU PEMULIHAN MASA 10.00 - 11.30 am

Kemahiran 5 : Suku kata KV KV.


KEMAHIRAN PEMULIHAN
5.4 Membaca ayat mudah mengandungi perkataan KV KV.
2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan
STANDARD yang betul.
PEMBELAJARAN 2.2.1 Membaca dan memahami perkataan dalam ayat tunggal yang mengandungi perkataan dua atau
tiga suku kata.

PENGETAHUAN SEDIA
Murid sudah diajar menulis perkataan KV KV dengan betul.
ADA

PAK21 ¨ Komunikasi ¨ Kolaboratif ¨ Kreatif ¨ Kritis ¨ Nilai

BAHAN BANTU
BELAJAR/BAHAN BANTU LCD, Laptop, lagu, slaid powerpoint
MENGAJAR
Pada akhir PdP, murid berupaya:
OBJEKTIF 1. Membaca 3 daripada 5 ayat mudah mengandungi perkataan KV KV.
PEMBELAJARAN
1. Murid dapat membaca ayat mudah dengan lancar.
KRITERIA KEJAYAAN

Set Induksi
1. Guru memulakan PDP dengan menayangkan benda, manusia, tempat dan haiwan secara umum
melalui slaid.
2. Guru bertanyakan kepada murid objek dalam kumpulan benda-benda tersebut?
Langkah 1
1. Murid membaca kad ayat mudah yang disediakan.
2. Murid membaca kad-kad ayat mudah dan kad gambar.
3. Murid diminta untuk melengkapkan peta titi.
AKTIVITI PEMBELAJARAN
DAN PEMUDAHCARAAN ‘Bridging Up’ (KSSR)
(PdPc) 1. Meminta murid membaca dan memahami perkataan dalam ayat tunggal yang mengandungi
perkataan dua atau tiga suku kata.
Langkah 2
1. Murid melengkapkan ayat dengan menulis perkataan yang sesuai pada tempat kosong.
2. Murid menuturkan semula frasa di atas dengan bantuan lukisan.
Penutup
1. Guru meminta murid menyenarai nilai-nilai yang terdapat dalam video yang ditonton.

REFLEKSI : PdPc ditangguhkan kerana :


 ... / ... murid dapat menguasai objektif pembelajaran.  Mesyuarat / Kursus
 ... / ... murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran.  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Murid tidak hadir :  Program Sekolah
1.  Cuti Khas
2. Murid berada di dalam
kelas perdana
CATATAN DAN TINDAKAN SUSULAN :
