Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS

TARIKH / HARI / MINGGU 30 Okt 2022 Ahad 31 KELAS 2 UPM

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU PEMULIHAN MASA 8.15 pagi – 9.15 pagi

Kemahiran 10 : Perkataan V KVK


KEMAHIRAN PEMULIHAN
10.2 Menulis perkataan V KVK
3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis dengan betul dan kemas.
STANDARD 3.2.4 Menulis pelbagai perkataan dan frasa yang mengandungi perkataan dua atau lebih suku kata.
PEMBELAJARAN 3.2.5 Menulis ayat yang mengandungi perkataan dua atau lebih suku kata.

PENGETAHUAN SEDIA
Murid sudah tahu menyebut perkataan V KVK
ADA

PAK21 ¨ Komunikasi ¨ Kolaboratif ¨ Kreatif ¨ Kritis ¨ Nilai

BAHAN BANTU
BELAJAR/BAHAN BANTU LCD, Laptop, lagu, slaid powerpoint
MENGAJAR
Pada akhir PdP, murid berupaya:
OBJEKTIF 1. Menulis 7 daripada 9 perkataan VKVK dengan betul.
PEMBELAJARAN
1. Murid dapat menulis perkataan dengan ejaan yang betul tanpa bimbingan.
KRITERIA KEJAYAAN

Set Induksi
1. Guru menayangkan video mengenai perkataan VKVK.
2. Guru dan murid bersoal-jawab tentang video tersebut.

Langkah 1
1. Guru memaparkan perkataan VKVK menggunakan slaid powerpoint.
2. Guru meminta murid menyebut perkataan VKVK dengan betul.
3. Seterusnya, murid menulis perkataan VKVK pada papan putih si comel menggunakan pen marker.
4. Guru membimbing murid jika murid menghadapi masalah dalam menulis perkataan VKVK.
AKTIVITI PEMBELAJARAN
DAN PEMUDAHCARAAN ‘Bridging Up’ (KSSR)
(PdPc) 1. Meminta murid pelbagai perkataan dan frasa dalam ayat yang mengandungi perkataan dua atau tiga
suku kata.

Langkah 2
Guru memberikan lembaran kerja kepada murid-murid.
Guru akan membimbing murid jika murid menghadapi masalah dalam menyelesaikan lembaran kerja.
Penutup
1. Guru menyoal murid secara lisan.
2. Murid yang dapat menjawab soalan dengan betul akan diberikan ganjaran atau token.

REFLEKSI : PdPc ditangguhkan kerana :


 ... / ... murid dapat menguasai objektif pembelajaran.  Mesyuarat / Kursus
 ... / ... murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran.  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Murid tidak hadir :  Program Sekolah
1.  Cuti Khas
2. Murid berada di dalam
kelas perdana
CATATAN DAN TINDAKAN SUSULAN :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS

TARIKH / HARI / MINGGU 30 Okt 2022 Ahad 31 KELAS 3 UTM

MATA PELAJARAN MATEAMTIK PEMULIHAN MASA 10.45 pagi – 11.45 pagi

KP 5 : Operasi Tolak
KEMAHIRAN PEMULIHAN
5.4 : Tolak dalam lingkungan 1000.

STANDARD 2.0 Operasi Asas


PEMBELAJARAN 2.2 Tolak dalam lingkungan 10 000

PENGETAHUAN SEDIA
Murid sudah boleh menolak nombor dua digit daripada nombor tiga digit, tanpa mengumpul semula.
ADA

PAK21 ¨ Komunikasi ¨ Kolaboratif ¨ Kreatif ¨ Kritis ¨ Nilai

BAHAN BANTU
BELAJAR/BAHAN BANTU blok pembilang
MENGAJAR
Pada akhir PdP, murid berupaya:
OBJEKTIF 2. Menolak nombor tiga digit daripada nombor tiga digit, tanpa mengumpul semula
PEMBELAJARAN
Pada akhir PdP, murid dapat:
KRITERIA KEJAYAAN 1. Menjawab 5 soalan tolak nombor tiga digit daripada nombor tiga digit, tanpa mengumpul
semula dengan betul.
Set Induksi
1. Guru mengimbas kembali menolak dua nombor tanpa mengumpul semula melalui pelbagai kaedah
yang telah dipelajari.

Langkah 1
1. Minta murid mencari baki bagi “369 – I26” dengan menggunakan pembilang. Bimbing murid
mengambil sebanyak 369 pembilang dalam kumpulan seratus- seratus, sepuluh-sepuluh dan satu-
satu. Bimbing murid menjalankan operasi tolak seperti berikut :

AKTIVITI PEMBELAJARAN
DAN PEMUDAHCARAAN
(PdPc)

Langkah 2
1. Bimbing murid menolak dalam bentuk lazim.
2. Minta murid menjawab soalan latihan sebagai pengukuhan.
Penutup
1. Guru menyoal murid secara lisan.
2. Murid yang dapat menjawab soalan dengan betul akan diberikan ganjaran atau token.

REFLEKSI : PdPc ditangguhkan kerana :


 ... / ... murid dapat menguasai objektif pembelajaran.  Mesyuarat / Kursus
 ... / ... murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran.  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Murid tidak hadir :  Program Sekolah
1.  Cuti Khas
2.  Murid berada di dalam
kelas perdana
CATATAN DAN TINDAKAN SUSULAN :

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS


TARIKH / HARI / MINGGU 30 Okt 2022 Ahad 31 KELAS 3 UTM

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU PEMULIHAN MASA 11.45 pagi – 12.15 t/hari

Kemahiran 10 : Perkataan V KVK


KEMAHIRAN PEMULIHAN
10.3 Membaca frasa mudah mengandungi perkataan V KVK
2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan
yang betul.
STANDARD 2.2.1 Membaca dan memahami perkataan dalam ayat tunggal yang mengandungi perkataan dua atau
PEMBELAJARAN tiga suku kata.
2.2.2 Membaca dan memahami frasa dalam ayat yang mengandungi perkataan dua atau tiga suku
kata.

PENGETAHUAN SEDIA
Murid sudah tahu menulis perkataan V KVK.
ADA

PAK21 ¨ Komunikasi ¨ Kolaboratif ¨ Kreatif ¨ Kritis ¨ Nilai

BAHAN BANTU
BELAJAR/BAHAN BANTU LCD, Laptop, lagu, slaid powerpoint
MENGAJAR
Pada akhir PdP, murid berupaya:
OBJEKTIF 1. Membaca 3 daripada 5 frasa mudah menggunakan perkataan VKVK.
PEMBELAJARAN
1. Murid dapat membaca dan menulis frasa yang dipelajari tanpa bimbingan.
KRITERIA KEJAYAAN

Set Induksi
1. Guru meminta murid menyebut semula perkataan VKVK yang telah dipelajari.
2. Murid mengeja dan menyebut perkataan.

Langkah 1
1. Guru memaparkan frasa bagi perkataan VKVK menggunakan slaid powerpoint.
2. Guru meminta murid menyebut perkataan VKVK dengan betul.
3. Guru meminta murid membaca beberapa frasa mudah yang mengandungi perkataan VKVK.
Contohnya, atap besi, akar kayu.
4. Guru membimbing murid jika murid menghadapi masalah dalam menulis dan membaca frasa mudah
AKTIVITI PEMBELAJARAN yang mengandungi perkataan VKVK.
DAN PEMUDAHCARAAN
(PdPc) ‘Bridging Up’ (KSSR)
1. Meminta murid membaca dan memahami perkataan dalam ayat tunggal yang mengandungi
perkataan dua atau tiga suku kata.
Langkah 2
Guru memberikan lembaran kerja kepada murid-murid.
Guru akan membimbing murid jika murid menghadapi masalah dalam menyelesaikan lembaran kerja.
Penutup
1. Guru menyoal murid secara lisan.
2. Murid yang dapat menjawab soalan dengan betul akan diberikan ganjaran atau token.

REFLEKSI : PdPc ditangguhkan kerana :


 ... / ... murid dapat menguasai objektif pembelajaran.  Mesyuarat / Kursus
 ... / ... murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran.  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Murid tidak hadir :  Program Sekolah
1.  Cuti Khas
2. Murid berada di dalam
kelas perdana
CATATAN DAN TINDAKAN SUSULAN :
