Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA / TEMPOH MATA PELAJARAN

-
Matemati
4 Isnin 8/2/2021 6
60 minit k

BIDANG NOMBOR DAN OPERASI


TAJUK 1.0 NOMBOR DAN OPERASI
STANDARD KANDUNGAN 1.1 – 1.3
1. Mewakilkan penggunaan kalkulator bagi menyelesaikan pengiraan termasuk
pembundaran dan pola nombor.
STANDARD 2. Mengenal pasti nombor perdana dalam lingkungan 100.
PEMBELAJARAN 3. Membaca, menyebut dan menulis sebarang nombor hingga tujuh digit dalam
perpuluhan juta dan pecahan juta yang melibatkan situasi harian.
4. Menyelesaikan masalah harian.
Pada akhir PDPC, murid akan dapat :
1. Mewakilkan penggunaan kalkulator bagi menyelesaikan pengiraan termasuk
pembundaran dan pola nombor.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Mengenal pasti nombor perdana dalam lingkungan 100.
3. Membaca, menyebut dan menulis sebarang nombor hingga tujuh digit dalam
perpuluhan juta dan pecahan juta yang melibatkan situasi harian.
4. Menyelesaikan masalah harian.
Murid boleh :
1. Mewakilkan penggunaan kalkulator bagi menyelesaikan pengiraan termasuk
pembundaran dan pola nombor.
KRITERIA KEJAYAAN 2. Mengenal pasti nombor perdana dalam lingkungan 100.
3. Membaca, menyebut dan menulis sebarang nombor hingga tujuh digit dalam
perpuluhan juta dan pecahan juta yang melibatkan situasi harian.
4. Menyelesaikan masalah harian.

Mahir Minda (Buku Teks – MS 20)


SET INDUKSI
1. Murid-murid mendengar objektif pembelajaran guru.
2. Guru mengulangkaji apa yang telah dipelajari dalam 3 minggu lepas.
AKTIVITI
3. Murid-murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
AKTIVITI PDPC 4. Murid-murid menyiapkan tugasan yang diberi dalam Mahir Minda ms 20.
5. Murid-murid berbincang jalan kerja dalam kumpulan dan membentangkan
jawapan dalam gallery walk.
PENUTUP
6. Guru menyemak jawapan bersama murid.
7. Guru membuat kesimpulan pada pelajaran hari ini.

BBB Buku teks Lembaran kerja -


KBAT Mengaplikasi EMK Nilai Murni
AKTIVITI PAK 21 Gallery Walk NILAI MURNI Tolong menolong

TAHAP PENGUASAAN PENTAKSIRAN / Tugasan


5
(PBS) PENILAIAN Kerja kumpulan
KEHADIRAN : /

REFLEKSI / IMPAK ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif
PdPC ditunda kerana _________.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA / TEMPOH MATA PELAJARAN

-
Matemati
4 Selasa 9/2/2021 6
60 minit k

BIDANG NOMBOR DAN OPERASI


TAJUK 2.0 PECAHAN
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Darab pecahan
STANDARD (i) Mendarab sebarang pecahan wajar dan nombor bercampur dengan pecahan
PEMBELAJARAN wajar dan nombor bercampur.
Pada akhir PDPC, murid akan dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Mendarab sebarang pecahan wajar dan nombor bercampur dengan pecahan wajar
dan nombor bercampur.
Murid boleh :
KRITERIA KEJAYAAN mendarab sebarang pecahan wajar dan nombor bercampur dengan pecahan wajar
dan nombor bercampur.

Darab pecahan wajar dengan pecahan wajar (Buku Teks – MS 21 - 22)


SET INDUKSI
1. Murid-murid mendengar objektif pembelajaran guru.
2. Guru memaparkan kad imbasan ½ x ¾ . Murid diminta memerhati dan
menyebut kad imbasan tersebut. Dengan menggunakan gambar rajah, murid
dibimbing untuk mendapat jawapan.
AKTIVITI
3. Murid-murid menjalankan aktiviti simulasi menggunakan transparensi dan
AKTIVITI PDPC lipatan kertas untuk menunjukkan konsep pendaraban dua pecahan wajar.
4. Murid-murid dibimbing untuk menyelesaikan pendaraban melibatkan sebarang
pecahan wajar dengan menggunakan gambar rajah.
5. Murid-murid berbincang dengan guru beberapa contoh di dalam buku teks.
6. Murid-murid membuat Latih Diri di ms 26 No. 1a-b, 2a, 3a, 4a.
PENUTUP
7. Guru menyemak jawapan bersama murid.
8. Guru membuat kesimpulan pada pelajaran hari ini.

BBB Kad Nombor Buku teks Buku latihan


KBAT Memahami EMK Nilai Murni
AKTIVITI PAK 21 Main peranan NILAI MURNI Tolong menolong

TAHAP PENGUASAAN PENTAKSIRAN / Buku latihan


3
(PBS) PENILAIAN Pemerhatian
REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : /
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
______ murid yang tidak mencapai objektif
PdPC ditunda kerana _________.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA / TEMPOH MATA PELAJARAN

-
Matemati
4 Rabu 10/2/2021 6
60 minit k

BIDANG NOMBOR DAN OPERASI


TAJUK 2.0 PECAHAN
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Darab pecahan
STANDARD Mendarab sebarang pecahan wajar dan nombor bercampur dengan pecahan wajar
PEMBELAJARAN dan nombor bercampur.
Pada akhir PDPC, murid akan dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Mendarab sebarang pecahan wajar dan nombor bercampur dengan pecahan wajar
dan nombor bercampur.
Murid boleh :
KRITERIA KEJAYAAN mendarab sebarang pecahan wajar dan nombor bercampur dengan pecahan wajar
dan nombor bercampur.

Darab pecahan wajar dengan nombor bercampur (Buku Teks – MS 23 -24)


SET INDUKSI
1. Murid-murid mendengar objektif pembelajaran guru.
2 1
2. Guru memaparkan kad imbasan. x1 .Murid diminta menggunakan kertas
3 3
berpetak untuk melorrekan kad imbasan untuk mendapatkan jawapan seperti
ms 23.
AKTIVITI
AKTIVITI PDPC 3. Murid-murid diingatkan supaya melihat dahulu pengangka dan penyebut yang
boleh dimansuhkan.
4. Guru menekankan konsep pendaraban melalui ktiviti simulasi menggunakan
lipatan kertas.
5. Murid-murid berbincang dengan guru beberapa contoh di dalam buku teks.
6. Murid-murid membuat Latih Diri di ms 26 No. 1c-f, 2b, 3b, 4b .
PENUTUP
7. Guru menyemak jawapan bersama murid.
8. Guru membuat kesimpulan pada pelajaran hari ini.

BBB Kad Nombor Buku latihan Buku teks


KBAT Memahami EMK Nilai Murni
AKTIVITI PAK 21 Main peranan NILAI MURNI Tolong menolong

TAHAP PENGUASAAN PENTAKSIRAN / Buku latihan


3
(PBS) PENILAIAN Lisan
REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : /
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
______ murid yang tidak mencapai objektif
PdPC ditunda kerana _________.
