Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA / TEMPOH MATA PELAJARAN

-
Matemati
3 Isnin 1/2/2021 6
60 minit k

BIDANG NOMBOR DAN OPERASI


TAJUK 1.0 NOMBOR DAN OPERASI
STANDARD KANDUNGAN 1.3 Nombor hingga tujuh digit
STANDARD (ii) Membaca, menyebut dan menulis sebarang nombor hingga tujuh digit dalam
PEMBELAJARAN pecahan juta yang penyebutnya 2,4,5,8 dan 10 yang melibatkan situasi harian.
Pada akhir PDPC, murid akan dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Membaca, menyebut dan menulis sebarang nombor hingga tujuh digit dalam
pecahan juta yang penyebutnya 2,4,5,8 dan 10 yang melibatkan situasi harian.
Murid boleh :
KRITERIA KEJAYAAN membaca, menyebut dan menulis sebarang nombor hingga tujuh digit dalam
pecahan juta yang penyebutnya 2,4,5,8 dan 10 yang melibatkan situasi harian.

Nombor perpuluhan juta dan pecahan juta (Buku Teks – MS 10 - 11)


SET INDUKSI
1. Murid-murid mendengar objektif pembelajaran guru.
2. Murid-murid menyebut kad nombor perpuluhan dan pecahan juta yang
dipaparkan oleh guru secara rawal.
AKTIVITI
3. Murid-murid dibimbing untuk menyebut nombor perpuluhan juta dan pecahan
juta menggunakan kad.
AKTIVITI PDPC 4. Murid-murid mengumpul data atua fakta daripada internet atau sumber lain
yang melibatkan nombor perpuluhan juta sehningga 3 tempat perpuluhan dan
nombor pecahan juta.
5. Secara berkumpulan, murid-murid menjalankan aktiviti menyebut dan menulis
nombor dalam angka dan perkataan.
6. Murid-murid membuat Latih Diri di ms 11.
PENUTUP
7. Guru menyemak jawapan bersama murid.
8. Guru membuat kesimpulan pada pelajaran hari ini.

BBB Kad Nombor Internet/Wifi Buku latihan


Teknologi
Maklumat dan
KBAT Mengaplikasi EMK
Komunikasi
(TMK)
AKTIVITI PAK 21 Perbincangan di meja NILAI MURNI Kerjasama
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN / Buku latihan
(PBS) PENILAIAN
Kerja kumpulan
KEHADIRAN : /

REFLEKSI / IMPAK ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif
PdPC ditunda kerana _________.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA / TEMPOH MATA PELAJARAN

-
Matemati
3 Selasa 2/2/2021 6
60 minit k

BIDANG NOMBOR DAN OPERASI


TAJUK 1.0 NOMBOR DAN OPERASI
STANDARD KANDUNGAN 1.3 Nombor hingga tujuh digit
STANDARD (iii) Menukar nombor dalam perpuluhan dan pecahan juta kepada nombor bulat
PEMBELAJARAN dan sebaliknya.
Pada akhir PDPC, murid akan dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Menukar nombor dalam perpuluhan dan pecahan juta kepada nombor bulat dan
sebaliknya.
Murid boleh :
KRITERIA KEJAYAAN menukar nombor dalam perpuluhan dan pecahan juta kepada nombor bulat dan
sebaliknya.

D. Hubungan Nombor perpuluhan juta dan pecahan juta dengan nombor bulat
(Buku Teks – MS 12 - 14)
SET INDUKSI
1. Murid-murid mendengar objektif pembelajaran guru.
2. Murid-murid berbincang dengan guru contoh-contoh dalam buku teks.
AKTIVITI
3. Murid-murid menjalankan aktiviti kuiz seperti memadankan nombor
perpuluhan juta dan pecahan juta dengan nombor bulat.
AKTIVITI PDPC 4. Murid-murid dibimbing untuk menggunakan carta pecahan, jalur pecahan atau
garis nombor untuk menerangkan perkaitan antara bombor bulat, pecahan juta
dan perpuluhan juta.
5. Guru mempelbagaikan soalan berkaitan dengan hubungan antara nombor
perpuluhan juta dan pecahan juta dengan nombor bulat, dan sebaliknya.
6. Murid-murid membuat Latih Diri di ms 14.
PENUTUP
7. Guru menyemak jawapan bersama murid.
8. Guru membuat kesimpulan pada pelajaran hari ini.

BBB Kad Nombor Buku latihan -


KBAT Mengaplikasi EMK Nilai Murni
AKTIVITI PAK 21 Kuiz Cepat NILAI MURNI Kerjasama
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN / Buku latihan
(PBS) PENILAIAN Lisan
KEHADIRAN : /

REFLEKSI / IMPAK ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif
PdPC ditunda kerana _________.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA / TEMPOH MATA PELAJARAN

-
Matemati
3 Rabu 3/2/2021 6
60 minit k

BIDANG NOMBOR DAN OPERASI


TAJUK 1.0 NOMBOR DAN OPERASI
STANDARD KANDUNGAN 1.3 Nombor hingga tujuh digit

STANDARD (iv) Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan nombor bulat, perpuluhan
dan pecahan bagi operasi tambah, tolak, darab, bahagi dan operasi
PEMBELAJARAN
bergabung termasuk penggunaan anu dalam situasi yang diberi.
Pada akhir PDPC, murid akan dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan nombor bulat, perpuluhan dan
pecahan bagi operasi tambah, tolak, darab, bahagi dan operasi bergabung
termasuk penggunaan anu dalam situasi yang diberi.
Murid boleh :
menyelesaikan masalah harian yang melibatkan nombor bulat, perpuluhan dan
KRITERIA KEJAYAAN
pecahan bagi operasi tambah, tolak, darab, bahagi dan operasi bergabung
termasuk penggunaan anu dalam situasi yang diberi.

E. Selesaikan Masalah (Buku Teks – MS 15 - 19)


SET INDUKSI
1. Murid-murid mendengar objektif pembelajaran guru.
2. Guru memaparkan satu situasi harian dan murid dikehendaki menjawab soalan
yang dikemukakan berdasarkan situasi tersebut.
AKTIVITI
3. Berdasarkan soalan-soalan dalam buku teks, murid-murid dibimbing untuk
mencari kata kunci.
4. Murid-murid dibimbing untuk menentukan dan memilih strategi penyelesaian
AKTIVITI PDPC masalah yang mudah seperti melukis gambar rajah atau mencuba kes lebih
mudah.
5. Murid-murid dibimbing juga strategi bekerja ke belakang digunakan ketika
mencari penyelesaian untuk membuktikan jawapan.
6. Secara kumpulan murid membuat activiti penyelesaian masalah harian yang
diberi oleh guru.
7. Murid-murid membuat latihan Latih Diri di ms 19.
PENUTUP
8. Guru menyemak jawapan bersama murid.
9. Guru membuat kesimpulan pada pelajaran hari ini.

BBB Buku teks Buku latihan Carta/Graf


KBAT Mencipta EMK Nilai Murni
AKTIVITI PAK 21 Perbincangan di meja NILAI MURNI Kerjasama
TAHAP PENGUASAAN PENTAKSIRAN / Buku latihan
6
(PBS) PENILAIAN Lisan
KEHADIRAN : /

REFLEKSI / IMPAK ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif
PdPC ditunda kerana _________.
