Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN ENAM
MINGGU TARIKH / HARI
KELAS MASA 60 minit
STRATEGI PdP Pendekatan Modular EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Memahami EMK: NILAI Kerjasama
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
Kenali Pecahan Juta dan
SUMBER/BBB Perpuluhan Juta (Buku Kad perkataan Kad Angka
Teks – hlmn 9 - 10)
1.0 NOMBOR BULAT 1.1 Nombor bulat hingga
BIDANG/TAJUK/SK NOMBOR DAN OPERASI 10 000 000
DAN OPERASI
STANDARD 1.1.3 Membaca, menyebut dan menulis sebarang nombor hingga 10 000 000 dalam
PEMBELAJARAN pecahan juta yang penyebutnya 2, 4, 5, 8 dan 10 melibatkan situasi harian.
OBJEKTIF Pada akhir PDPC, murid akan dapat :
PEMBELAJARAN 1. Membaca, menyebut dan menulis lima nombor hingga 10 000 000 dalam
pecahan juta yang penyebutnya 2, 4, 5, 8 dan 10 melibatkan situasi harian
KRITERIA Murid boleh :
KEJAYAAN 1. Menyebut lima nombor hingga 10 000 000 dalam pecahan juta yang
penyebutnya 2, 4, 5, 8 dan 10 melibatkan situasi harian dengan betul.
2. Menulis lima nombor hingga 10 000 000 dalam pecahan juta.
3. Membentangkan dua soalan yang diselesaikan.
Free Discussion (Perbincangan Think - Pair - Share (Fikir - Pasang -
PAK-21 Bebas) Kongsi)
Rally Robin (Giliran Robin) Try It Out (Mari Mencuba)
AKTIVITI PdP
Pengenalan (5 minit)
1. Murid mendengar objektif pembelajaran guru.
2. Murid membaca kad imbasan dalam pecahan juta yang dipamerkan di hadapan.

Aktiviti 1 (Free Discussion) (20 minit)


1. Berdasarkan gambar dalam buku teks hlmn 9, murid dibimbing untuk membaca petikan berkenaan
Langkawi.
2. Murid secara rawak dipilih untuk membaca petikan Langkawi itu.
3. Murid ditekankan sebutan pecahan dalam juta.
4. Murid menjalankan aktiviti menyebut pecahan juta menggunakan kad angka atau kad perkataan
dengan bimbingan guru.

Aktiviti 2 (Think-Pair-Share, Rally Robin ) (15 minit)


1. Secara berpasangan, murid A menyebut pecahan juta dan murid B menulis pecahan juta yang disebut
oleh murid A secara giliran robin.

Aktiviti 3 (Try It Out) (15 minit)


1. Murid membuat latihan Celik Minda dalam hlmn 10 No. 2a, 2d, 3a dan 3c
2. Murid berbincang jawapan

Penutup (5 minit)
1. Murid merumuskan isi pelajaran pada hari ini dengan bimbingan guru.

PENTAKSIRAN TAHAP
BILIK DARJAH PENGUASAAN
Penutup
☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan / pengayaan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN ENAM
MINGGU TARIKH / HARI
KELAS MASA 60 minit
STRATEGI PdP Pendekatan Modular EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Memahami EMK: NILAI Kerjasama
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
Kenali Pecahan Juta dan
SUMBER/BBB Perpuluhan Juta (Buku Kad perkataan Kad Angka
Teks – hlmn 9 - 10)
1.0 NOMBOR BULAT 1.1 Nombor bulat hingga
BIDANG/TAJUK/SK NOMBOR DAN OPERASI 10 000 000
DAN OPERASI
STANDARD 1.1.4 Membaca, menyebut dan menulis sebarang nombor hingga 10 000 000 dalam
PEMBELAJARAN perpuluhan juta hingga tiga tempat perpuluhan melibatkan situasi harian.
OBJEKTIF Pada akhir PDPC, murid akan dapat :
PEMBELAJARAN 1. Membaca, menyebut dan menulis lima nombor hingga 10 000 000 dalam
perpuluhan juta hingga tiga tempat perpuluhan melibatkan situasi harian.
KRITERIA Murid boleh :
KEJAYAAN 1. Menyebut lima nombor hingga 10 000 000 dalam perpuluhan juta hingga tiga
tempat perpuluhan melibatkan situasi harian.
2. Menulis lima nombor hingga 10 000 000 dalam perpuluhan juta.
3. Membentangkan dua soalan yang diselesaikan.
Free Discussion (Perbincangan Think - Pair - Share (Fikir - Pasang -
PAK-21 Bebas) Kongsi)
Rally Robin (Giliran Robin) Try It Out (Mari Mencuba)
AKTIVITI PdP
Pengenalan (5 minit)
1. Murid mendengar objektif pembelajaran guru.
2. Murid membaca kad imbasan dalam perpuluhan juta yang dipamerkan di hadapan.

Aktiviti 1 (Free Discussion) (20 minit)


1. Berdasarkan gambar No. 2 dalam buku teks hlmn 9, murid dibimbing untuk membaca Jadual
berkenaan Pengeluaran pelitup muka dan pensanitasi tangan pada minggu pertama.
2. Murid secara rawak dipilih untuk membaca jadual tersebut.
3. Murid ditekankan sebutan perpuluhan dalam juta.
4. Murid menjalankan aktiviti menyebut perpuluhan dalam juta menggunakan kad angka atau kad
perkataan dengan bimbingan guru.

Aktiviti 2 (Think-Pair-Share, Rally Robin) (15 minit)


1. Secara berpasangan, murid A menyebut perpuluhan dalam juta dan murid B menulis perpuluhan juta
yang disebut oleh murid A secara giliran robin.

Aktiviti 3 (Try It Out) (15 minit)


1. Murid membuat latihan Celik Minda dalam hlmn 10 No. 2b, 2c, 2e, 3b dan 3d.
2. Murid berbincang jawapan

Penutup (5 minit)
1. Murid merumuskan isi pelajaran pada hari ini dengan bimbingan guru.

PENTAKSIRAN TAHAP
BILIK DARJAH PENGUASAAN
Penutup
☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan / pengayaan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN ENAM
MINGGU TARIKH / HARI
KELAS MASA 60 minit
STRATEGI PdP Pendekatan Modular EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Memahami EMK: NILAI Kerjasama
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
Kenali Pecahan Juta dan
SUMBER/BBB Perpuluhan Juta (Buku Kad perkataan Kad Angka
Teks – hlmn 9 - 10)
1.0 NOMBOR BULAT 1.1 Nombor bulat hingga
BIDANG/TAJUK/SK NOMBOR DAN OPERASI 10 000 000
DAN OPERASI
STANDARD 1.1.3 Membaca, menyebut dan menulis sebarang nombor hingga 10 000 000 dalam
PEMBELAJARAN pecahan juta yang penyebutnya 2, 4, 5, 8 dan 10 melibatkan situasi harian.
1.1.4 Membaca, menyebut dan menulis sebarang nombor hingga 10 000 000 dalam
perpuluhan juta hingga tiga tempat perpuluhan melibatkan situasi harian.
OBJEKTIF Pada akhir PDPC, murid akan dapat :
PEMBELAJARAN 1. Membaca, menyebut dan menulis lima nombor hingga 10 000 000 dalam
pecahan juta yang penyebutnya 2, 4, 5, 8 dan 10 dan dalam perpuluhan juta
hingga tiga tempat perpuluhan melibatkan situasi harian
KRITERIA Murid boleh :
KEJAYAAN 1. Menyebut dan menulis lima nombor hingga 10 000 000 dalam pecahan juta
yang penyebutnya 2, 4, 5, 8 dan 10 melibatkan situasi harian dengan betul.
2. Menyebut dan menulis lima nombor hingga 10 000 000 dalam perpuluhan juta
hingga tiga tempat perpuluhan melibatkan situasi harian.
3. Membentangkan dua soalan yang diselesaikan.
Write It Out (Tuliskanlah) Mix-n-Match (Suai Padan)
PAK-21 Free Discussion (Perbincangan
Try It Out (Mari Mencuba)
Bebas)
AKTIVITI PdP
Pengenalan (5 minit)
1. Murid mendengar objektif pembelajaran guru.
2. Murid membaca kad situasi. “Sebuah syarikat percetakan menggunakan 2.03 juta helai kertas dalam
masa seminggu. Dalam masa sebulan syarikat itu memerlukan 8.12 juta helai kertas”.
3. Murid diminta berbincang situasi di atas dan membaca dan menulis nombor yang terlibat.

Aktiviti 1 (Write It Out) (20 minit)


1. Berdasarkan situasi dalam buku teks hlmn 10, murid diminta menulis nombor dalam angka dengan kad
perkataan diberi.

Aktiviti 2 (Mix and Match, Free Discussion) (15 minit)


1. Dalam kumpulan, murid bermain suai padan (mix and match) aktiviti. Murid memadankan kad
perkataan dan kad nombor yang sepadan dan membaca kad itu.
2. Murid diminta berbincang soalan 4 di hlmn 10, siapakah yang menulis dengan betul?

Aktiviti 3 (Try It Out) (15 minit)


1. Murid menjalankan aktiviti di No. 1 sebut nombor dalam Latihan Celik Minda di hlmn 10
2. Murid berbincang jawapan

Penutup (5 minit)
1. Murid merumuskan isi pelajaran pada hari ini dengan bimbingan guru.

PENTAKSIRAN TAHAP
BILIK DARJAH PENGUASAAN
Penutup
☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan / pengayaan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2023 Siti Khairani Alias, Kate Alias, InculKate.

Cetakan pertama 2023.

Terima kasih atas pembelian dan sokongan pihak tuan dan puan. Kami sangat menghargai segala
bentuk sokongan, komen dan pertanyaan daripada semua. Namun, bahan ini ialah hak cipta
terpelihara. Kami tidak mengizinkan mana-mana pihak untuk berkongsi bahan ini kepada rakan
taulan tanpa izin bertulis daripada pihak InculKate.

Jika bahan ini memberi manfaat kepada cikgu, tuan dan puan sekalian dan ingin berkongsi dengan
rakan, sila kongsikan link di bawah untuk pembelian. Boleh juga menekan link whatsapp untuk
dibantu ejen-ejen kami. Pembelian bahan ini digunakan untuk membeli dan membayar software,
alatan dan website, membayar gaji pekerja kami yang berhempas pulas menyiapkan bahan,
membayar komisen dan penat lelah ejen-ejen kami, menambah baik infrastruktur sekolah tertentu
dan membantu kelas PPKI dan asnaf tertentu. Oleh itu besar harapan kami agar tuan puan amanah
dalam membeli dan semoga anak murid dan anak didikan tuan puan berjaya di dunia dan akhirat dan
bahan kami dapat membantu meringankan beban pendidik, kerana keutamaan kami ialah pembantu
pendidik.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi


kandungan buku ini dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Siti Khairani
Alias//Kate Alias//InculKate.

Salam sayang,
Kate Alias
CEO Kate Alias Ent.
Owner Inculkate.com, PembantuPendidik.com

Untuk pembelian:
https://inculkate.my/

Pembelian dengan ejen:


https://ejenkate.wasap.my

Masalah/Tutorial:
https://t.me/InculKatehelpbot
https://www.tiktok.com/@inculkate.my

Sertai Telegram kami:


https://t.me/inculkate

Sertai Facebook kami:


www.facebook.com/groups/inculkatepembantupendidik
https://www.facebook.com/InculKate

Facebook Support:
https://www.facebook.com/groups/inculkatesupport

https://inculkate.my/
