Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN ENAM
MINGGU TARIKH / HARI
KELAS MASA 60 minit
STRATEGI PdP Pendekatan Modular EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Mengaplikasi EMK: NILAI Berhati-hati
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
TUKAR PERPULUHAN
SUMBER/BBB KEPADA PERATUS (Buku Buku latihan Lipatan kertas
Teks – hlmn 73 - 74)
2.0 PECAHAN,
BIDANG/TAJUK/SK NOMBOR DAN OPERASI PERPULUHAN DAN 2.3 Peratus
PERATUS
STANDARD
2.3.1 Menukar perpuluhan kepada peratus melebihi 100% dan sebaliknya
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir PDPC, murid akan dapat :
PEMBELAJARAN 1. Menukar lima perpuluhan kepada peratus melebihi 100% dan sebaliknya
KRITERIA Murid boleh :
KEJAYAAN 1. Menukar lima perpuluhan kepada peratus melebihi 100%
2. Menukar lima peratus melebihi 100% kepada perpuluhan.
3. Membentangkan dua soalan yang diselesaikan.
Free Discussion (Perbincangan
Write It Out (Tuliskanlah)
Bebas)
PAK-21
Think - Pair - Share (Fikir - Pasang -
Copy Me (Tirulah Saya)
Kongsi)
AKTIVITI PdP
Pengenalan (5 minit)
1. Murid mendengar objektif pembelajaran guru.
2. Guru secara spontan memberi soalan yang berkaitan dengan darab 100. Contoh:
a. 2 x 100 =
b. 1.2 x 100 =
c. 56.7 x 100 =
3. Murid berbincang cara mendapat jawapan secara pantas.

Aktiviti 1 (Free Discussion, Write It Out) (20 minit)


1. Berdasarakan hlmn 73 – 74, murid menyelesaikan penukaran perpuluhan kepada peratus dengan
aktiviti lipatan ke atas dan garis nombor.
2. Murid ditegaskan untuk menulis nilai peratus, symbol % tidak boleh diabaikan.
3. Murid dibimbing untuk menggerakkan titik perpuluhan ke belakang dua kali jika mencari peratus.
4. Murid dibimbing untuk menggerakkan titik perpuluhan ke hadapan dua kali jika mencari perpuluhan.

Aktiviti 2 (Think-Pair-Share) (15 minit)


1. Secara berpasangan, murid berbincang dan menyelesaikan Celik Minda di hlmn 74.
2. Murid menyemak jawapan bersama guru.

Aktiviti 3 (Copy Me) (15 minit)


1. Murid menyalin soalan dan jawapan yang telah disemak di dalam buku latihan.

Penutup (5 minit)
1. Murid merumuskan isi pelajaran pada hari ini dengan bimbingan guru.

PENTAKSIRAN TAHAP
BILIK DARJAH PENGUASAAN
Penutup
☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan / pengayaan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN ENAM
MINGGU TARIKH / HARI
KELAS MASA 60 minit
STRATEGI PdP Pendekatan Modular EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Mengaplikasi EMK: NILAI Keberanian
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
TAMBAH DAN TOLAK
SUMBER/BBB PERATUS (Buku Teks – Buku latihan Keratan Akhbar
hlmn 75 - 76)
2.0 PECAHAN,
BIDANG/TAJUK/SK NOMBOR DAN OPERASI PERPULUHAN DAN 2.3 Peratus
PERATUS
STANDARD
2.3.2 Menyelesaikan ayat matematik operasi tambah dan tolak melibatkan peratus
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir PDPC, murid akan dapat :
PEMBELAJARAN 1. Menyelesaikan lima ayat matematik operasi tambah dan tolak melibatkan
peratus
KRITERIA Murid boleh :
KEJAYAAN 1. Membina lima ayat matematik operasi tambah dan tolak.
2. Menyelesaikan lima ayat matematik operasi tambah dan tolak melibatkan
peratus.
3. Membentangkan dua soalan yang diselesaikan.
Examples (Contoh) Write It Out (Tuliskanlah)
PAK-21 Fan & Pick Formation (Kipas & Pilih
Try It Out (Mari Mencuba)
Formasi)
AKTIVITI PdP
Pengenalan (5 minit)
1. Murid mendengar objektif pembelajaran guru.
2. Murid diminta menggunting contoh bahan yang mempunyai % dalam keratan akhbar dan majalah.
3. Murid berbincang dengan contoh yang ada.

Aktiviti 1 (Example, Write It Out) (20 minit)


1. Berdasarkan contoh di ms 75 -76, murid dibimbing menambah dan menolak peratus.
2. Murid diingatkan supaya menulis symbol peratus dalam jawapan.
3. Murid digalakkan mengamalkan pemakanan yang sihat dan seimbang berdasarkan contoh 1 di hlmn
75.

Aktiviti 2 (Fan & Pick Formation) (15 minit)


1. Dalam kumpulan, murid A dan B menulis peratus dalam kad kosong. Murid C membina ayat matematik
yang melibatkan tambah dan tolak dalam sekeping kad. Murid D menyelesaikan dengan menunjukkan
cara kerja di dalam kertas mahjong.
2. Semua murid dalam kumpulan berbincang jawapan murid D dan memberi pujian sebab berani
mencuba.

Aktiviti 3 (Try It Out) (15 minit)


1. Murid membuat latihan Celik Minda di hlmn 76 ke dalam buku latihan.
2. Murid berbincang jawapan.

Penutup (5 minit)
1. Murid merumuskan isi pelajaran pada hari ini dengan bimbingan guru.

PENTAKSIRAN TAHAP
BILIK DARJAH PENGUASAAN
Penutup
☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan / pengayaan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN ENAM
MINGGU TARIKH / HARI
KELAS MASA 60 minit
STRATEGI PdP Pendekatan Modular EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Mengaplikasi EMK: NILAI Tolong-menolong
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
NILAI KUANTITI DAN
SUMBER/BBB NILAI PERATUS (Buku Buku latihan Kad situasi
Teks – hlmn 77 - 78)
2.0 PECAHAN,
BIDANG/TAJUK/SK NOMBOR DAN OPERASI PERPULUHAN DAN 2.3 Peratus
PERATUS
STANDARD 2.3.3 Menentukan nilai bagi peratus hingga melebihi 100% daripada kuantiti dalam
PEMBELAJARAN perpuluhan dan sebaliknya.
OBJEKTIF Pada akhir PDPC, murid akan dapat :
PEMBELAJARAN 1. Menentukan lima nilai bagi peratus hingga melebihi 100% daripada kuantiti
dalam perpuluhan dan sebaliknya.
KRITERIA Murid boleh :
KEJAYAAN 1. Menentukan lima nilai bagi peratus hingga melebihi 100% daripada kuantiti
dalam perpuluhan dan sebaliknya.
2. Menyelesaikan dua soalan yang diberikan.
3. Membentangkan dua soalan yang diselesaikan
Examples (Contoh) Quick Quiz (Kuiz Cepat)
PAK-21
Perbincangan Kumpulan Try It Out (Mari Mencuba)
AKTIVITI PdP
Pengenalan (5 minit)
1. Murid mendengar objektif pembelajaran guru.
2. Murid dipaparkan kad situasi seperti “dalam sebuah kotak, terdapat 150 biji guli. 26% daripadanya
berwarna kuning dan selebihnya adalah merah. Cari bilangan guli merah di dalam kotak itu.”
3. Murid berbincang dengan guru kad situasi di atas dan menggariskan kata kunci.

Aktiviti 1 (Example, Quiz) (20 minit)


1. Murid dibimbing menyelesaikan kad situasi di atas dengan mencari bilangan guli merah di dalam kotak.
2. Berdasarkan contoh situasi di hlmn 77 – 78, murid dibimbing menyelesaikan ayat matematik di dalam
buku teks.
3. Murid menjalankan kuiz menukar peratus kepada perpuluhan atau pecahan.

Aktiviti 2 (Perbincangan Kumpulan) (15 minit)


1. Dalam kumpulan, murid berbincang dan menjawab soalan No. 2 dan 3 Celik Minda di hlmn 79.
2. Murid menyemak jawapan bersama guru.

Aktiviti 3 (Try It Out) (15 minit)


1. Murid membuat latihan Celik Minda di hlmn 79.
2. Murid berbincang jawapan.

Penutup (5 minit)
1. Murid merumuskan isi pelajaran pada hari ini dengan bimbingan guru.

PENTAKSIRAN TAHAP
BILIK DARJAH PENGUASAAN
Penutup
☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan / pengayaan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2023 Siti Khairani Alias, Kate Alias, InculKate.

Cetakan pertama 2023.

Terima kasih atas pembelian dan sokongan pihak tuan dan puan. Kami sangat menghargai segala
bentuk sokongan, komen dan pertanyaan daripada semua. Namun, bahan ini ialah hak cipta
terpelihara. Kami tidak mengizinkan mana-mana pihak untuk berkongsi bahan ini kepada rakan
taulan tanpa izin bertulis daripada pihak InculKate.

Jika bahan ini memberi manfaat kepada cikgu, tuan dan puan sekalian dan ingin berkongsi dengan
rakan, sila kongsikan link di bawah untuk pembelian. Boleh juga menekan link whatsapp untuk
dibantu ejen-ejen kami. Pembelian bahan ini digunakan untuk membeli dan membayar software,
alatan dan website, membayar gaji pekerja kami yang berhempas pulas menyiapkan bahan,
membayar komisen dan penat lelah ejen-ejen kami, menambah baik infrastruktur sekolah tertentu
dan membantu kelas PPKI dan asnaf tertentu. Oleh itu besar harapan kami agar tuan puan amanah
dalam membeli dan semoga anak murid dan anak didikan tuan puan berjaya di dunia dan akhirat dan
bahan kami dapat membantu meringankan beban pendidik, kerana keutamaan kami ialah pembantu
pendidik.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi


kandungan buku ini dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Siti Khairani
Alias//Kate Alias//InculKate.

Salam sayang,
Kate Alias
CEO Kate Alias Ent.
Owner Inculkate.com, PembantuPendidik.com

Untuk pembelian:
https://inculkate.my/

Pembelian dengan ejen:


https://ejenkate.wasap.my

Masalah/Tutorial:
https://t.me/InculKatehelpbot
https://www.tiktok.com/@inculkate.my

Sertai Telegram kami:


https://t.me/inculkate

Sertai Facebook kami:


www.facebook.com/groups/inculkatepembantupendidik
https://www.facebook.com/InculKate

Facebook Support:
https://www.facebook.com/groups/inculkatesupport

https://inculkate.my/
