Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN
MATEMATIK TAHUN ENAM
MINGGU 2 TARIKH 29/3/2022
HARI Selasa
KELAS 6 MASA 11.05am-12.05pm
TEMA Nombor Bulat dan Nombor Operasi
TAJUK Kenali Pecahan Juta dan Perpuluhan Juta
STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Nombor bulat hingga 10 000 000
STANDARD
PEMBELAJARAN 1.1.3 Membaca, menyebut dan menulis sebarang nombor hingga 10 000 000 dalam
pecahan juta yang penyebutnya 2, 4, 5, 8 dan 10 melibatkan situasi harian.
1.1.4 Membaca, menyebut dan menulis sebarang nombor hingga 10 000 000 dalam
perpuluhan juta hingga tiga tempat perpuluhan melibatkan situasi harian.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membaca, menyebut dan menulis sebarang nombor hingga 10 000 000 dalam
pecahan juta yang penyebutnya 2, 4, 5, 8 dan 10 melibatkan situasi harian.
2. Membaca, menyebut dan menulis sebarang nombor hingga 10 000 000 dalam
perpuluhan juta hingga tiga tempat perpuluhan melibatkan situasi harian.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Membaca, menyebut dan menulis empat daripada sebarang nombor hingga 10 000
000 dalam pecahan juta yang penyebutnya 2, 4, 5, 8 dan 10 melibatkan situasi
harian.
2. Membaca, menyebut dan menulis empat daripada sebarang nombor hingga 10 000
000 dalam perpuluhan juta hingga tiga tempat perpuluhan melibatkan situasi harian.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang cara membaca, menyebut, menulis
sebarang nombor hingga 10 000 000 dalam pecahan dan perpuluhan juta.
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami contoh yang diberikan.
2. Murid mengingat semula mengenal sebutan nombor dalam pecahan dan
perpuluhan. Recap Group (Mengulangi / Mengingat Semula)
3. Guru menerangkan mengenai kad imbas.
4. Guru menggunakan kad imbas untuk aktiviti menulis nombor perpuluhan dan
pecahan juta dalam angka dan perkataan.
5. Murid menjalankan aktiviti sebut nombor. Loud Reader (Pembaca Lantang)
6. Murid menjawab lembaran kerja yang diberi.

Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang mengenal nombor dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks hlmn 9-10
ABM/BBM
PAK-21 Recap Group (Mengulangi / Mengingat Semula)
PAK-21 Loud Reader (Pembaca Lantang)
EMK : ILMU Nilai Murni
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
MATEMATIK TAHUN ENAM
MINGGU 2 TARIKH 30/3/2022
HARI Rabu
KELAS 6 MASA 8.15am-9.15am
TEMA Nombor Bulat dan Nombor Operasi
TAJUK Penukaran Nombor
STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Nombor bulat hingga 10 000 000
STANDARD 1.1.5 Menukar nombor dalam perpuluhan juta dan pecahan juta kepada nombor bulat dan
PEMBELAJARAN sebaliknya.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menukar nombor dalam perpuluhan juta dan pecahan juta kepada nombor bulat
dan sebaliknya.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Menukar empat daripada enam nombor dalam perpuluhan juta dan pecahan juta
kepada nombor bulat dan sebaliknya.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang penukaran nombor.
Aktiviti
1. Murid mecuba menjawab contoh soalan yang diberikan secara individu dan
kumpulan. Try It Out (Mari Mencuba)
2. Murid membincang kaedah penyelesaian soalan bersama guru.
3. Murid menjawab lembaran kerja yang diberi. Brain Racking (Fikirkannya)

Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang penukaran nombor dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks hlmn 11-12
ABM/BBM
PAK-21 Try It Out (Mari Mencuba)
PAK-21 Brain Racking (Fikirkannya)
EMK : ILMU Nilai Murni
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
