Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN JASMANI

Mata Pelajaran : kokur


Tunjang : Kemahiran
/Tajuk : Bola Jaring
Kemahiran : Menjaring (statik)
Tarikh : 23 Julai 2009
Masa : 07.30 pagi – 08.30 pagi
Tahun :4A
Bilangan Murid : 25 Orang
Pengalaman
Sedia Ada : Murid-murid telah menyaksikan aksi GS menjaringkan gol di dalam perlawanan sebenar di
televisyen.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :
Psikomotor : Dapat menjaringkan 5 bola daripada 8 percubaan menjaring.
Kognitif : Menyatakan secara lisan fasa-fasa perlakuan menjaring statik.
Afektif : Bertanggungjawab terhadap peralatan sukan yang digunakan dengan menyusun serta
menyimpan semula alatan yang digunakan pada tempat yang disediakan.
Penerapan Nilai : Berkeyakinan, berusaha, peka
KBKK : Menciri.
Pengabungjalinan : Tunjang kecergasan ( koordinasi )
Kesepaduan : Bahasa Inggeris (Counting in English ).
Bahan Bantu Mengajar :
 Wisel-1
 Bola Jaring -10
 Skital-10
 Stop watch-1
 Bola pantai
 Muzik
Strategi : Perbincangan,tunjuk cara, demonstrasi, soal jawab
MASA AKTIVITI BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI CATATAN
/ALATAN/
STRATEGI
Permulaan 1.kehadiran o guru memastikan murid yang
5 minit 2.kesihatan tidak hadir dan bertanyakan
3.pakaian tentang kesihatan.
o guru menasihati murid yang
mempunyai masalah
kesihatan supaya melakukan
aktiviti mengikut kemampuan
diri sendiri
o guru memastikan murid-
murid memakai pakaian yang
sesuai dan mengasingkan
murid yang tidak memakai
pakaian PJ untuk diberikan
denda yang sesuai

Set induksi
1. konsep menjaring o Guru menjaring bola secara -alatan
statik ke dalam jaring. *bola
o guru memperkenalkan
kemahiran menjaring statik.
o guru menerangkan kemahiran -strategi
*perbincangan
asas menjaring statik.

X X
X X
X X
X X
X X
Memanaskan badan
1. Belalang belatuk -nilai
o murid-murid di bahagikan
G *bekerjasama
kepada dua kumpulan iaitu
kumpulan belalang dan
kumpulan belatuk
o kedudukan kumpulan adalah
berhadapan antara satu sama -alatan
lain. *wisel
o Cara permainan adalah guru *skital
akan memanggil salah satu
nama binatang tersebut.
Kumpulan yang dipanggil
akan berlari menyelamatkan
diri di kawasan rumah
mereka, manakal kumpulan
binatang kedua akan
mengejar dan cuba untuk
menangkap mereka untuk
dijadikan sebagai ahli
kumpulan yang mengejar
tersebut.

Regangan
1.kepala
o Kepala akan menoleh ke
kanan dan akan ditahan
dengan tangan.semasa
tangan menahan kepada akan
menolak kepala untuk
menoleh ke kiri.
o Diikuti dengan sebelah kiri
o Perlakuan ini dilakukan dalam G
2. tangan dan bahu kiraan 8
(triseps,biseps dan X X
trapezius) o Berdiri tegak, kaki buka
seluas bahu X X
o Luruskan kedua belah tangan
-nilai
ke hadapan dan kemudian di X X
belakang. *bekerjasama-
X mengira bersama
o Tolak tangan perlahan- lahan
ke atas dan ke bawah dalam -kesepaduan
kiraan 8 *Bahasa Inggeris-
o Kedua-dua tangan mengira dalam BI
didepangkan dan jari-jari
dipercikkan. Diikuti dengan
3. pinggang tangan ke atas dan ke bawah
(oblik eksternal) dan di kira dalam kiraan 8.

o Berdiri tegak dan kaki dibuka


seluas paras bahu
o Badan dibongkokkan dan
tangan kanan menyilang ke
kiri di hadapan dan diulangi
dengan tangan kiri ke kaki
kanan
o Tangan kiri memegang siku
kanan dan tarik kearah bahu
kiri dan diikuti dengan siku
4. kaki dan paha kiri ditarik ke bahu kanan
(kuadriseps,hamstring
,gastroknemius)
o Berdiri tegak dan kaki dibuka
seluas paras bahu
o Angkat kaki kanan 90 darjah
dan tahan dalam kiraan 8
o Diulangi dengan kaki kiri

Perkembangan
50 minit
-alatan
Langkah 1 1. kemahiran asas o Murid berdiri di sepanjang *wisel
10 minit menjaring statik tanpa garisan D
bola. x - strategi
o Guru membuat demonstrasi
x x * demonstrasi dan
lakuan jaringan statik sebelah
x x tunjuk cara
tangan tanpa bola.
o Murid perhatikan dan cuba
melakukan fasa-fasa lakuan
G - nilai
*berkeyakinan
tersebut. *berusaha
o Guru kemudian menunjukkan *peka
aksi menjaring statik 2
tangan atas kepala tanpa
bola.
o Murid perhati dan cuba
lakukan.

Langkah 2 1. Lakuan fasa -alatan


10 minit menjaring statik o Murid-murid berada dalam 2 G *wisel
sebelah tangan dan barisan menghadap pasangan *skital
dua belah tangan atas masing-masing. x x *bola
kepala dengan bola. o Setelah wisel ditiup mereka x x
melakukan fasa lakuan x x - nilai
menjaring statik. x x *berkeyakinan
o Lakuan jaringan statik x x *berusaha
sebelah tangan dilakukan x x *peka
terlebih dahulu, dan
diteruskan dengan jaringan
statik 2 belah tangan atas
kepala.
o Murid melakukan kemahiran
secara bergilir-gilir.

Langkah 3
10 minit -alatan
1.Menjaring statik dari * wisel
setiap point berbeza. * skital
o Murid dibahagi kepada 5
* muzik
kumpulan.
*bola
o Setiap kumpulan diminta x x x
berbaris dalam 5 point x x - nilai
berbeza menghadap tiang T *berusaha
gol. * peka
o setiap kumpulan menjaring
bola ikut giliran kumpulan
o fasa lakuan jaring sebelah
tangan dan dua belah tangan
diaplikasikan. G
o Muzik dipasang.

Langkah 4 -alatan
10 minit 1.Menjaring statik dari *wisel
setiap point berbeza. *bola
o Dalam satu barisan dalam *muzik
jarak 3 meter dari kanan
tiang gol -nilai
o Murid jaring dan ubah *peka
kedudukan satu langkah ke *berusaha
point yang berikutnya xxxxx
o Teknik menjaring sebelah T
tangan dan 2 belah tangan
atas kepala diaplikasikan.

Kemuncak 1.permainan kecil o Kedua-dua kumpulan akan -alatan


10 minit - Bola sakti berusaha menjaga bola *wisel
daripada terkena skitel. *skital
o 1 kumpulan menjadi *bola pantai
kumpulan penjaga gol x x x x x x x
manakala 1 kumpulan lagi -nilai
sebagai penjaring. *peka
o Kumpulan yang berjaya x x x x x x x *berusaha
menjaringkan banyak gol
dikira sebagai pemenang.
o Murid perlu mengaplikasikan
kemahiran menjaring statik
sebelah tangan dan 2 belah
tangan atas kepala.

Penutup a. Penyejukan badan


5 minit - Chicken Dance o Murid akan mengoyangkan -alatan
anggota badan mengikut *wisel
muzik *skital
X
o Regangan kepala, tangan, *muzik
X X
pinggang, kaki dan paha akan
dilakukan menggunakan X G X
kiraan 4

b. Soal jawab lisan o Menyatakan fasa-fasa -strategi


kemahiran menjaring statik *perbincangan
( sebelah tangan dan 2 belah *soal jawab
tangan atas kepala)

c. Rumusan o guru merumuskan P&P dan -nilai


mengarahkan semua murid *bekerjasama
bersama-sama mengemas
peralatan yang telah
digunakan
Refleksi pelatih :

Kekuatan :
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

Kelemahan :
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
Cadangan mengatasi :
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
