Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 6
TARIKH 16/4/2023 MASA 11.30 – 12.00 t/hari
MINGGU 5 HARI Ahad KELAS 6 BESTARI
TEMA NOMBOR BULAT DAN OPERASI ASAS
TAJUK Celik Minda
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Operasi asas dan operasi bergabung
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Menyelesaikan ayat matematik melibatkan nombor bulat, pecahan juta dan
perpuluhan juta bagi operasi asas dan operasi bergabung tanpa dan dengan
tanda kurung termasuk penggunaan anu.
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
1. Menyelesaikan ayat matematik melibatkan nombor bulat, pecahan juta dan perpuluhan juta bagi operasi asas dan operasi bergabung
tanpa dan dengan tanda kurung termasuk penggunaan anu..
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.
2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
1. Murid diberikan penerangan oleh guru tentang operasi asas dan operasi bergabung tanpa dan dengan tanda kurung termasuk
penggunaan anu.
2. Murid bersoal jawab dengan guru dan guru berikan penerangan yang lebih terperinci.
3. Murid diajar kepelbagaian cara pengiraan seperti menyusun nombor yang lebih besar dahulu di atas dan mengunakan anggaran
untuk menyemak jawapan.
4. Murid diberikan contoh soalan dan murid cuba selesaikan soalan tersebut. Try It Out (Mari Mencuba)
5. Murid ditegaskan tentang keperluan untuk menukar perpuluhan juta dan pecahan jutakepada nombor bulat sebelum menyelesaikan
operasi tambah mengikut kehendak soalan.
6. Murid digalakkan untuk menyemak jawapan dengan menggunakan kalkulator.
7. Murid bersaol jawab lagi bersama guru.
8. Guru berikan murid beberapa soalan dan murid diberikan masa untuk menyelesaikan soalan tersebut.
Brain Racking (Fikirkannya)
9. Murid yang perlukaan bimbingan akan dibimbing oleh guru.
10. Murid semak jawapan bersama guru dan buat pembetulan jika perlu.

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 6
TARIKH 17/4/2023 MASA 8.30 – 9.30 pagi
MINGGU 5 HARI Isnin KELAS 6 BESTARI
TEMA NOMBOR BULAT DAN OPERASI ASAS
TAJUK Operasi Asas
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Operasi asas dan operasi bergabung
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Menyelesaikan ayat matematik melibatkan nombor bulat, pecahan juta dan
perpuluhan juta bagi operasi asas dan operasi bergabung tanpa dan dengan
tanda kurung termasuk penggunaan anu.
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
1. Menyelesaikan ayat matematik melibatkan nombor bulat, pecahan juta dan perpuluhan juta bagi operasi asas dan operasi bergabung
tanpa dan dengan tanda kurung termasuk penggunaan anu.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.
2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
1. Murid diarahkan oleh guru lihat dan biuncang bersama-sama contoh soalan pada muka surat 19.
2. Murid bersoal jawab dengan guru.
3. Murid diberikan beberapa contoh soalan dan selesaikan soalan bersama-sama guru dengan bimbingan guru. Examples (Contoh)
4. Murid ditegaskan bahawa murid perlu melihat penyusunan digit-digit mengikut nilai tempat yang betul untuk melakukan operasi tolak
dalam bentuk lazim.
Murid ditegaskan bahawa pecahan juta yang berlainan penyebut mesti disamakan dahulu sebelum menyelesaikan operasi tolak.
5. Murid digalakkan untuk menyelesaikan ayat matematik dalam bentuk lazim.
6. Murid diingatkan untuk mengenal pasti kehendak soalan sebelum melakukan penukaran dan menyelesaikan operasi.
7. Murid diberikan beberapa soalan untuk diselesaikan. Test It Out (Jalankan Ujian)
8. Murid bincang jawapan bersama guru setelah masa menjawab tamat.
Murid akan buat pembetulan jika perlu dan murid yang perlukan bimbingan akan dibimbing oleh guru.
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 5
TARIKH 17/4/2023 MASA 11.30 – 12.30 t/hari
MINGGU 5 HARI Isnin KELAS 5 PINTAR
TEMA Nombor Bulat Dan Operasi
TAJUK Tambah
STANDARD KANDUNGAN 1.6 Operasi asas
STANDARD PEMBELAJARAN 1.6.1 Menyelesaikan ayat matematik tambah hingga lima nombor melibatkan
nombor hingga enam digit dan hasil tambahnya dalam lingkungan 1 000 000.
OBJEKTIF
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat :
1. Menyelesaikan tiga ayat matematik tambah hingga lima nombor melibatkan nombor hingga enam digit dan hasil
tambahnya dalam lingkungan 1 000 000
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
1. Murid menganalisis gambar dan teks di halaman buku.
2. Murid mengadakan perbincangan tentang penambahan angka enam digit dalam lingkungan 1 000 000.
3. Murid menganalisis video imbasan Kod QR. Video Clips (Klip Video)
4. Murid menyelesaikan soalan 1 hingga 3.
5. Murid menjawab soalan uji minda.
6. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang ditulis di hadapan kelas.
7. Murid melayari laman web yang diberikan. Internet Surfing (Pelayaran ICT)
8. Murid melengkapkan lembaran kerja yang diberikan.

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 5
TARIKH 18/4/2023 MASA 8.30 – 9.30 pagi
MINGGU 5 HARI Selasa KELAS 5 PINTAR
TEMA Nombor Bulat Dan Operasi
TAJUK Tolak
STANDARD KANDUNGAN 1.6 Operasi asas
STANDARD PEMBELAJARAN 1.6.2 Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan hingga tiga nombor
dalam lingkungan 1 000 000
OBJEKTIF
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat :
1. Menyelesaikan empat ayat matematik tolak melibatkan hingga tiga nombor dalam lingkungan 1 000 000
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
1. Murid menganalisis gambar dan teks di halaman buku.
2. Murid menjalankan perbincangan tentang penolakan.
3. Murid melengkapkan soalan cuba ini.
4. Murid mengadakan perbincangan dengan pasangan tentang jawapan dan membetulkan kesalahan jika ada. Think -
Pair - Share (Fikir - Pasang – Kongsi)
5. Murid menyemak semula jawapan dengan kalkulator.
6. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang ditulis di hadapan kelas.
7. Murid melengkapkan lembaran kerja yang diberikan. Fill It In (Isikannya)
8. Murid akan melakukan beberapa pembetulan jika terdapat kesalahan pada lembaran kerja
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 6
TARIKH 19/4/2023 MASA 7.30 – 8.30 pagi
MINGGU 5 HARI Rabu KELAS 6 BESTARI
TEMA NOMBOR BULAT DAN OPERASI ASAS
TAJUK Operasi Asas
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Operasi asas dan operasi bergabung
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Menyelesaikan ayat matematik melibatkan nombor bulat, pecahan juta dan
perpuluhan juta bagi operasi asas dan operasi bergabung tanpa dan dengan
tanda kurung termasuk penggunaan anu.
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
1. Menyelesaikan ayat matematik melibatkan nombor bulat, pecahan juta dan perpuluhan juta bagi operasi asas dan operasi bergabung
tanpa dan dengan tanda kurung termasuk penggunaan anu
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.
2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
1. Murid diarahkan oleh guru lihat dan biuncang bersama-sama contoh soalan pada muka surat 19.
2. Murid bersoal jawab dengan guru.
3. Murid diberikan beberapa contoh soalan dan selesaikan soalan bersama-sama guru dengan bimbingan guru.
Examples (Contoh)
4. Murid ditegaskan bahawa murid perlu melihat penyusunan digit-digit mengikut nilai tempat yang betul untuk melakukan operasi
tolak dalam bentuk lazim.
5. Murid ditegaskan bahawa pecahan juta yang berlainan penyebut mesti disamakan dahulu sebelum menyelesaikan operasi tolak.
6. Murid digalakkan untuk menyelesaikan ayat matematik dalam bentuk lazim.
7. Murid diingatkan untuk mengenal pasti kehendak soalan sebelum melakukan penukaran dan menyelesaikan operasi.
8. Murid diberikan beberapa soalan untuk diselesaikan. Test It Out (Jalankan Ujian)
9. Murid bincang jawapan bersama guru setelah masa menjawab tamat.
10. Murid akan buat pembetulan jika perlu dan murid yang perlukan bimbingan akan dibimbing oleh guru.
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 5
TARIKH 19/4/2023 MASA 9.30 – 10.00 pagi
MINGGU 5 HARI Rabu KELAS 5 PINTAR
TEMA Nombor Bulat Dan Operasi
TAJUK Darab
STANDARD KANDUNGAN 1.6 Operasi asas
STANDARD PEMBELAJARAN 1.6.3 Menyelesaikan ayat matematik darab bagi sebarang nombor hingga enam
digit dengan nombor hingga dua digit, 100 dan 1000, hasil darabnya hingga 1
000 000
OBJEKTIF
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat :
1. Menyelesaikan lapan ayat matematik darab bagi sebarang nombor hingga enam digit dengan nombor hingga dua
digit, 100 dan 1000, hasil darabnya hingga 1 000 000
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
1. Murid menganalisis gambar dan teks di halaman buku.
2. Murid mengadakan perbincangan tentang pendaraban.
3. Murid menyelesaikan soalan satu hingga lapan.
4. Murid akan bertanya kepada guru jika tidak memahami soalan yang diberi.
5. Murid melengkapkan soalan uji minda.
6. Murid diingatkan untuk menjalankan proses pengumpulan semula dengan betul.
7. Murid mencuba cara 1 dan 2. Checklist (Senarai Semak)
8. Murid membandingkan cara dan memilih cara yang lebih disukai. Pick One (Pilih Satu)
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 5
TARIKH 2/5/2023 MASA 8.30 – 9.30 pagi
MINGGU 6 HARI Selasa KELAS 5 PINTAR
TEMA Nombor Bulat Dan Operasi
TAJUK Darab
STANDARD KANDUNGAN 1.6 Operasi asas
STANDARD PEMBELAJARAN 1.6.3 Menyelesaikan ayat matematik darab bagi sebarang nombor hingga enam
digit dengan nombor hingga dua digit, 100 dan 1000, hasil darabnya hingga 1
000 000
OBJEKTIF
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat :
1. Menyelesaikan lima ayat matematik darab bagi sebarang nombor hingga enam digit dengan nombor hingga dua
digit, 100 dan 1000, hasil darabnya hingga 1 000 000
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
1. Murid menganalisis gambar dan teks di halaman buku.
2. Murid menjalankan perbincangan tentang pendaraban dan cara yang disukai.
3. Murid menyelesaikan soalan 9 hingga 13.
4. Murid melayari laman web yang diberikan.
5. Murid membentuk kumpulan.
6. Murid menyediakan stesen mereka dengan soalan melibatkan semua cara mendarab.
7. Murid menjalankan aktiviti stesen berputar dan menjawab soalan di stesen kumpulan lain. Rotating Stations
(Stesyen Berputar)
8. Murid melengkapkan soalan di kod QR dalam kumpulan.
9. Murid menjawab soalan cuba ini.

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 5
TARIKH 13/4/2023 MASA 10.30 – 11.00 pagi
MINGGU 5 HARI Khamis KELAS 5 PINTAR
TEMA Nombor Bulat Dan Operasi
TAJUK Tolak
STANDARD KANDUNGAN 1.6 Operasi asas
STANDARD PEMBELAJARAN 1.6.2 Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan hingga tiga nombor
dalam lingkungan 1 000 000
OBJEKTIF
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat :
1. Menyelesaikan lima ayat matematik tolak melibatkan hingga tiga nombor dalam lingkungan 1 000 000
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
1. Murid membaca teks dengan suara yang lantang secara bergilir-gilir.
2. Murid menganalisis gambar dan teks di halaman buku.
3. Murid menjalankan perbincangan tentang penolakan. Café (Warung Kopi)
4. Murid menganalisis imbasan Kod QR.
5. Murid melengkpkan soalan 1 hingga 5.
6. Murid akan bertanya kepada guru jika tidak memahami soalan 1 hingga 5.
7. Murid menggunakan sumber data yang diberikan untuk mencari beza keluasan antara petak padi di kawasan yang
lain. Salad Bowl (Mangkuk Sayur)

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 6
TARIKH 13/4/2023 MASA 11.30 – 12.00 t/hari
MINGGU 5 HARI Khamis KELAS 6 BESTARI
TEMA NOMBOR BULAT DAN OPERASI ASAS
TAJUK Celik Minda
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Nombor bulat hingga 10 000 000
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.5 Menukar nombor dalam perpuluhan juta dan pecahan juta kepada nombor
bulat dan sebaliknya.
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
1. Menukar nombor dalam perpuluhan juta dan pecahan juta kepada nombor bulat dan sebaliknya. Membaca, menyebut dan menulis
sebarang nombor hingga 10 000 000 dalam perpuluhan juta hingga tiga tempat perpuluhan melibatkan situasi harian.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.
2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
1. Murid disoal oleh guru tentang nombor dalam perpuluhan juta dan pecahan juta
2. Murid berikan contoh nombor-nombor dalam perpuluhan juta dan pecahan juta
3. Murid menjalani aktiviti menyatakan nombor bulat, pecahan juta dan perpuluhan juta yang sama nilai.
Dynamic Duo (Dua Dinamik)
4. Murid dan guru bersoal jawab kemudaian murid jawab soalan yang diberikan oleh guru.
5. Murid diberikan contoh pecahan juta yang melibatkan penyebut 2, 4, 5, 8 dan 10 sahaja.
6. Murid jawab soalan celik minda.
7. Murid bincang 3 soalan daripada soalan 1 dan 2 kemudian murid diberikan masa untuk menyelasaikan semua soalan.
8. Murid dan guru bincang jawapan dan Langkah pengiraan bersam-sama guru.murid tuliskan semua jawapan.
List It Out (Senaraikannya)
9. Murid yang perlu bimbingan akan dibimbing oleh guru.
Murid buat pembetulan jika perlu.
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS

TARIKH 19/3/2023 MASA 10.30 – 11.30


MINGGU 1
HARI Ahad KELAS 6 BESTARI
TEMA Sains Hayat
TAJUK 4.0 INTERAKSI ANTARA HIDUPAN
STANDARD KANDUNGAN 4.2 Interaksi antara Tumbuhan
STANDARD PEMBELAJARAN 4.2.2 Menjelaskan melalui contoh jenis interaksi simbiosis antara tumbuhan.
4.2.3 Menjelaskan pemerhatian tentang interaksi antara tumbuhan melalui lakaran, TMK,
penulisan atau lisan secara kreatif
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan sekurang-kuangnya 2 jenis symbiosis antara tumbuhan dengan betul.
2. Menyatakan sekurang-kurangnya 1 contoh interaksi bagi setiap jenis jenis interaksi dengan betul.
3. Berkomunikasi secara kreatif dan inovatif tentang kepentingan intaraksi antara tumbuhan di dalam ekosistem melalui
lakaran.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
1. Murid dibawa ke Taman Sains dan sekitar sekolah untuk memerhati tumbuh-tumbuhan.
2. Murid menceritakan pengetahuan sedia ada tentang interaksi antara tumbuh-tumbuhan.
3. Murid mengkaji tentang interaksi simbiosis antara tumbuhan berpandukan BT ms 62-63 dan mencatatnya di dalam peta
buih.
4. Murid berbincang contoh lain interaksi simbiosis antara tumbuhan.
5. Murid membuat aktiviti think pair share untuk mengenal pasti mengapa hidupan perlu berinteraksi antara satu sama lain.
6. Murid ditunjukkan video tentang simbiosis antara tumbuhan.
https://www.youtube.com/watch?v=1rgP-FaIqqE&list=PLPEh61e-2oYernLLyadDBeqokK0_R2Xjz&index=15
7. Murid membuat Aktiviti Ria menghasilkan Kod QR Video Interaksi antara Tumbuhan mengikut Langkah-langkah BT ms
64.
8. Murid menjawab soalan Asah Minda soalan 5 (BT ms 66) (PBD)
9. Murid merumus isi pelajaran dengan bimbingan guru.
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bimbingan guru.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :
