Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 5
TARIKH 20/3/2023 MASA 8.30 – 9.30 PAGI
MINGGU 1 HARI Isnin KELAS 5 PINTAR
TEMA Nombor Bulat Dan Operasi
TAJUK Kenal dan Tulis Nombor
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Nilai nombor
STANDARD 1.1.1(i) Menyatakan nombor hingga 1 000 000 dengan membaca sebarang
PEMBELAJARAN
nombor dalam perkataan.
1.1.1(ii) Menyatakan nombor hingga 1 000 000 dengan menyebut sebarang
nombor dalam bentuk angka.
1.1.1(iii) Menyatakan nombor hingga 1 000 000 dengan menulis nombor dalam
angka dan perkataan
OBJEKTIF
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat :
1. Menyatakan lapan nombor hingga 1 000 000 dengan membaca, menyebut dan menulis sebarang nombor dalam perkataan dan
bentuk angka.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang
ingatan terhadap pembelajaran terdahulu
1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang kenal dan tulis nombor.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
1. Murid membaca dan menganalisis gambar dan teks.
2. Murid menyebut nombor di halaman satu dengan betul. Loud Reader (Pembaca Lantang)
3. Murid ditegaskan untuk menyebut nombor dalam kumpulan ribu dahulu.
4. Murid menyatakan bilangan penumpang di Lapangan Terbang Antarabangsa Langkawi.
5. Murid menyebut nombor yang guru tulis.
6. Murid menganalisis bahan imbasan.
7. Murid membaca dan menulis nombor di soalan dua.
8. Murid menulis nombor yang tertera. Write It Out (Tuliskanlah)
9. Murid melengkapkan soalan empat.
10. Murid diberi lembaran kerja.
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
MATEMATIK SK TAHUN 6
TARIKH 26/3/2022 MASA
MINGGU 1 HARI Ahad KELAS
TEMA NOMBOR BULAT DAN OPERASI ASAS
TAJUK Baca Dan Sebut Nombor
Cerdas Minda
Celik Minda
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Nombor bulat hingga 10 000 000
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Membaca, menyebut dan menulis sebarang nombor hingga 10 000 000.
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
1. Membaca, menyebut dan menulis sebarang nombor hingga 10 000 000
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.
2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri
pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran

1. Murid sebut nombor yang ditulis oleh guru, kemudian murid tulis pula nombor yang disebut oleh guru.
2. Murid bersoal jawab dengan guru dan guru ulang semula akitiviti tadi.
3. Murid yang salah tulis atau sebut nombor yang diberi akan diberikan nombor baru sehingga jawapannya betul.
Examples (Contoh)
4. Murid ditegaskan tentang sebutan nombor dengan betul berdasarkan nilai tempat.
5. Murid menjalani aktiviti menyebut nombor secara rawak menggunakan maklumat pada infografik dalam buku teks
6. Murid menggunakan kad imbasan untuk aktiviti menyebut dan menulis nombor dalam angka atau perkataan.
7. Murid dipanggil secara rawak dan diminta untuk melayari internet untuk mencari beberapa nombor yang mereka suka dan uji rakan-
rakan dikelas dengan permainan nombor. Internet Surfing (Pelayaran ICT)
8. Murid bersoal jawab dengan guru sambil membuat pembetulan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 6
TARIKH 28/3/2023 MASA 8.30 – 9.30 pagi
MINGGU 2 HARI Selasa KELAS 5 PINTAR
TEMA NOMBOR BULAT DAN OPERASI ASAS
TAJUK Baca Dan Sebut Nombor
Cerdas Minda
Celik Minda
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Nombor bulat hingga 10 000 000
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Membaca, menyebut dan menulis sebarang nombor hingga 10 000 000.
OBJEKTIF
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat :

1. Menyatakan lapan nombor hingga 1 000 000 dengan membaca, menyebut dan menulis sebarang nombor dalam
perkataan dan bentuk angka.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.
2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri
pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran

1.
Murid membaca dan menganalisis gambar dan teks.
Murid membentuk kumpulan bertiga. Learning Trios A-B-C (Tiga Serangkai A-B-C)
2.
Murid membentuk tiga nombor genap enam digit yang melebihi lima ratus ribu berdasarkan nombor diberikan.
3.
4. Murid menyebut nombor bersama-sama.
5. Murid menulis nombor dalam perkataan.
6. Murid mencari nombor dalam teka silang nombor. Spot It (Kenali Ia)
7. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang ditulis pada tekas silang nombor
8. Murid lain akan menyemak jawapan mereka.
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 6
TARIKH 29/3/2023 MASA 9.30 – 10.00 pagi
MINGGU 2 HARI Rabu KELAS 5 PINTAR
TEMA NOMBOR BULAT DAN OPERASI ASAS
TAJUK Baca Dan Sebut Nombor
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Nombor bulat hingga 10 000 000
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.2(i) Menentukan nilai nombor hingga 1 000 000 dengan menyatakan nilai
tempat dan nilai digit bagi sebarang nombor.
OBJEKTIF
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat :
1. Menentukan nilai nombor hingga 1 000 000 dengan menyatakan nilai tempat, nilai digit dan mencerakinkan sebarang
nombor.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.
2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk
1. Murid membaca teks dengan suara yang lantang secara bergilir-gilir.
2. Murid menganalisis dan memahami gambar dan teks diberikan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Murid mengimbas kembali nilai tempat, nilai digit dan pencerakinan. Recap Group (Mengulangi / Mengingat
3.
Semula)
4. Murid menyelesaikan soalan 1-5.
5. Murid akan dipanggil secara rawak untuk membacakan jawapan bagi soalan 1-5.
6. Murid melengkapkan soalan cuba ini. Fill It In (Isikannya)
7. Murid akan melakukan beberapa pembetulan jika terdapat kesalahan pada lembaran kerja
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 6
TARIKH 26/3/2022 MASA 7.30 – 8.30 pagi
MINGGU 2 HARI Rabu KELAS 6 BESTARI
TEMA NOMBOR BULAT DAN OPERASI ASAS
TAJUK Pola Nombor
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Nombor bulat hingga 10 000 000
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.2 Mewakilkan nombor hingga 10 000 000 dan menentukan pola nombor.
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
1. Mewakilkan nombor hingga 10 000 000 dan menentukan pola nombor
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.
2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas
berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran

1. Murid memulakan pembelajaran menggunakan nombor seperti 3 000000 dan pola nombor mudah seperti tambah
100 dan 1 000 untuk meransang pemahaman murid dengan pelbagai tahap penguasaan. Count (Kiralah)
2. Murid diminta untuk mendapatkan nombor seterusnya dalam pola nombor yang diberikan dalam buku teks halaman
4 dan 5.
3. Murid menjalani kuiz secara berpasangan untuk mengenal pasti pola nombor tertib menaik atau menurun.
4. Murid diberkan penerangn oleh guru tentang pola menaik dan menurun.
 Nilai nombor semakin kecil = tertib menurun
 Nilai nombor semakin besar = tertib menaik
5. Murid diberkan Latihan pola nombor yang lain untuk memastikan murid faham dan dapat menguasai kemahiran
tambah tolak dengan baik.
6. Murid berbincamg dengan guru contoh soalan yang melibatkan operasi darab dah bahagi dalam pola nombor.
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 6
TARIKH 30/3/2023 MASA 10.30 – 11.00 pagi
MINGGU 2 HARI Khamis KELAS 5 PINTAR
TEMA NOMBOR BULAT DAN OPERASI ASAS
TAJUK Baca Dan Sebut Nombor
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Nombor bulat hingga 10 000 000
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.2(ii) Menentukan nilai nombor hingga 1 000 000 dengan mencerakinkan
sebarang nombor mengikut nilai tempat dan nilai digit.
OBJEKTIF
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat :
1. Menentukan nilai nombor hingga 1 000 000 dengan menyatakan nilai tempat, nilai digit dan mencerakinkan sebarang
nombor.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang teroka nombor.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Murid membaca teks dengan suara yang lantang secara bergilir-gilir.
2. Murid menganalisis dan memahami gambar dan teks diberikan.
3. Murid mengimbas kembali nilai tempat, nilai digit dan pencerakinan. Recap Group (Mengulangi / Mengingat
Semula) Murid menyelesaikan soalan 1-5.
4. Murid menyelesaikan soalan 1-5.
5. Murid akan dipanggil secara rawak untuk membacakan jawapan bagi soalan 1-5.
6. Murid melengkapkan soalan cuba ini. Fill It In (Isikannya)
7. Murid akan melakukan beberapa pembetulan jika terdapat kesalahan pada lembaran kerja
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 6
TARIKH 30/3/2023 MASA 11.30 – 12.00 T/Hari
MINGGU 2 HARI Khamis KELAS 6 BESTARI
TEMA NOMBOR BULAT DAN OPERASI ASAS
TAJUK Pola Nombor
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Nombor bulat hingga 10 000 000
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.2 Mewakilkan nombor hingga 10 000 000 dan menentukan pola nombor.
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
1. Mewakilkan nombor hingga 10 000 000 dan menentukan pola nombor
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.
2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri
pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran

1. Murid selesaikan soalan cerdas minda.


2. Murid bersoal jawab dengan guru dan jika perlu murid bina Langkah pengiraan yang betul untuk menyelesaikan soalan
tersebut.
3. Murid menjalani aktiviti Fikir- Pasang- Kongsi(Think-Pair-Share)
4. Muird menyusun satu set nombor dalam pola menaik atau menurun serta menyatakan polanya.
5. Murid boleh menggunakan kalkulator untuk aktiviti Cerdas Minda
6. Murid di bombing oleh guru bagaimana cara pengiraan yang paling mudah untuk menentukan pola setuatu nombor.
7. Murid menjawab soalan seterusnya dan dipanggil kehadapan secara rawak untuk menunjukkan pengiraan yang betul kepada
rakan-rakan. Same Different
8. Murid akan dibimbimg oleh guru dan rakan-rakan jika tidak dapat menjawab soalan dengan betul.
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 6
TARIKH 30/3/2023 MASA 11.30 – 12.00 T/Hari
MINGGU 2 HARI Khamis KELAS 6 BESTARI
TEMA NOMBOR BULAT DAN OPERASI ASAS
TAJUK Pola Nombor
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Nombor bulat hingga 10 000 000
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.2 Mewakilkan nombor hingga 10 000 000 dan menentukan pola nombor.
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
2. Mewakilkan nombor hingga 10 000 000 dan menentukan pola nombor
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.
2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri
pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran

9. Murid selesaikan soalan cerdas minda.


10. Murid bersoal jawab dengan guru dan jika perlu murid bina Langkah pengiraan yang betul untuk menyelesaikan soalan
tersebut.
11. Murid menjalani aktiviti Fikir- Pasang- Kongsi(Think-Pair-Share)
12. Muird menyusun satu set nombor dalam pola menaik atau menurun serta menyatakan polanya.
13. Murid boleh menggunakan kalkulator untuk aktiviti Cerdas Minda
14. Murid di bombing oleh guru bagaimana cara pengiraan yang paling mudah untuk menentukan pola setuatu nombor.
15. Murid menjawab soalan seterusnya dan dipanggil kehadapan secara rawak untuk menunjukkan pengiraan yang betul kepada
rakan-rakan. Same Different
16. Murid akan dibimbimg oleh guru dan rakan-rakan jika tidak dapat menjawab soalan dengan betul.
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS

TARIKH 19/3/2023 MASA 10.30 – 11.30


MINGGU 1
HARI Ahad KELAS 6 BESTARI
TEMA Sains Hayat
TAJUK 4.0 INTERAKSI ANTARA HIDUPAN
STANDARD KANDUNGAN 4.2 Interaksi antara Tumbuhan
STANDARD PEMBELAJARAN 4.2.2 Menjelaskan melalui contoh jenis interaksi simbiosis antara tumbuhan.
4.2.3 Menjelaskan pemerhatian tentang interaksi antara tumbuhan melalui lakaran, TMK,
penulisan atau lisan secara kreatif
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan sekurang-kuangnya 2 jenis symbiosis antara tumbuhan dengan betul.
2. Menyatakan sekurang-kurangnya 1 contoh interaksi bagi setiap jenis jenis interaksi dengan betul.
3. Berkomunikasi secara kreatif dan inovatif tentang kepentingan intaraksi antara tumbuhan di dalam ekosistem melalui
lakaran.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
1. Murid dibawa ke Taman Sains dan sekitar sekolah untuk memerhati tumbuh-tumbuhan.
2. Murid menceritakan pengetahuan sedia ada tentang interaksi antara tumbuh-tumbuhan.
3. Murid mengkaji tentang interaksi simbiosis antara tumbuhan berpandukan BT ms 62-63 dan mencatatnya di dalam peta
buih.
4. Murid berbincang contoh lain interaksi simbiosis antara tumbuhan.
5. Murid membuat aktiviti think pair share untuk mengenal pasti mengapa hidupan perlu berinteraksi antara satu sama lain.
6. Murid ditunjukkan video tentang simbiosis antara tumbuhan.
https://www.youtube.com/watch?v=1rgP-FaIqqE&list=PLPEh61e-2oYernLLyadDBeqokK0_R2Xjz&index=15
7. Murid membuat Aktiviti Ria menghasilkan Kod QR Video Interaksi antara Tumbuhan mengikut Langkah-langkah BT ms
64.
8. Murid menjawab soalan Asah Minda soalan 5 (BT ms 66) (PBD)
9. Murid merumus isi pelajaran dengan bimbingan guru.
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bimbingan guru.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :
