Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA / TEMPOH MATA PELAJARAN

-
Matemati
13 Isnin 19/4/2021 6
60 minit k

BIDANG SUKATAN DAN GEOMETRI


TAJUK 6.0 MASA DAN WAKTU
STANDARD KANDUNGAN 6.3 Penyelesaian masalah melibatkan masa
STANDARD
(i) Menyelesaikan masalah harian melibatkan masa termasuk zon masa.
PEMBELAJARAN
Pada akhir PDPC, murid akan dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Menyelesaikan masalah harian melibatkan masa termasuk zon masa.
Murid boleh :
KRITERIA KEJAYAAN
menyelesaikan masalah harian melibatkan masa termasuk zon masa.

C. Selesaikan Masalah (Buku Teks – MS 102 – 109)


SET INDUKSI
1. Murid-murid mendengar objektif pembelajaran guru.
2. Guru memberi situasi seperti berikut :
Tempoh perjalanan Razak dari rumah ke sekolah dengan berjalan kaki
mengambil masa selama 20minit. Dia bertolak dari rumah pada pukul 7:45 pagi.
Guru mengemukakan soalan berkaitan tempoh masa yang diambil.
AKTIVITI
AKTIVITI PDPC 3. Guru menggunakan strategi lain seperti garis masa, menggunakan kalendar atau
kaedah cuba jaya untuk menyelesaikan masalah.
4. Mengikut contoh situasi ms104, murid berbincang dengan guru tentang
pengiraan tempoh sama ada perlu mengambil kira hari pertama atau pun tidak
dengan memberikan beberapa contoh situasi yang berbeza.
5. Murid membuat latihan Latih Diri di ms109 a – d.
PENUTUP
6. Guru menyemak jawapan bersama murid.
7. Guru menerapkan murini seperti menepati masa.
8. Guru membuat kesimpulan pada pelajaran hari ini.
BBB Buku teks Buku latihan Lain-lain
KBAT Menganalisis EMK Nilai Murni
AKTIVITI PAK 21 Sumbangsaran NILAI MURNI Bertanggungjawab

TAHAP PENGUASAAN PENTAKSIRAN / Buku aktiviti


4
(PBS) PENILAIAN Pemerhatian
REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : /
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
______ murid yang tidak mencapai objektif
PdPC ditunda kerana _________.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA / TEMPOH MATA PELAJARAN

-
Matemati
13 Selasa 20/4/2021 6
60 minit k

BIDANG SUKATAN DAN GEOMETRI


TAJUK 6.0 MASA DAN WAKTU
STANDARD KANDUNGAN 6.3 Penyelesaian masalah melibatkan masa
STANDARD
(i) Menyelesaikan masalah harian melibatkan masa termasuk zon masa.
PEMBELAJARAN
Pada akhir PDPC, murid akan dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Menyelesaikan masalah harian melibatkan masa termasuk zon masa.
Murid boleh :
KRITERIA KEJAYAAN
menyelesaikan masalah harian melibatkan masa termasuk zon masa.

C. Selesaikan Masalah (Buku Teks – MS 102 – 109)


SET INDUKSI
1. Murid-murid mendengar objektif pembelajaran guru.
2. Murid melayari http://www.timeanddate.com/map/ untuk mendapatkan zon
masa secara interaktif.
AKTIVITI
3. Dalam kumpulan murid menjalankan aktiviti mencari waktu di mana-mana
bandar di dunia secara interaktif.
AKTIVITI PDPC 4. Murid diberikan penekanan kepada penambahan dan penolakan masa
mengikut kedudukan negara dalam peta dunia.
5. Berdasarkan situasi di ms108, murid memberi penekanan kepada kedudukan
Bandar New York dan Malaysia.
6. Murid membuat latihan Latih Diri di ms109 e-h.
PENUTUP
7. Guru menyemak jawapan bersama murid.
8. Guru menerapkan murini seperti menepati masa.
9. Guru membuat kesimpulan pada pelajaran hari ini.
BBB Buku teks Buku latihan Lain-lain
KBAT Menganalisis EMK Nilai Murni
AKTIVITI PAK 21 Sumbangsaran NILAI MURNI Bertanggungjawab

TAHAP PENGUASAAN PENTAKSIRAN / Buku aktiviti


4
(PBS) PENILAIAN Pemerhatian
REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : /
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
______ murid yang tidak mencapai objektif
PdPC ditunda kerana _________.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA / TEMPOH MATA PELAJARAN

-
Matemati
13 Rabu 21/4/2021 6
60 minit k

BIDANG SUKATAN DAN GEOMETRI


TAJUK 6.0 MASA DAN WAKTU
STANDARD KANDUNGAN 6.1 – 6.3
STANDARD Menyatakan hubungan antara sistem 12 jam dengan 24 jam, mengira tempoh
PEMBELAJARAN masa dan menyelesaikan masalah harian.
Pada akhir PDPC, murid akan dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Menyatakan hubungan antara sistem 12 jam dengan 24 jam, mengira tempoh
masa dan menyelesaikan masalah harian.
Murid boleh :
KRITERIA KEJAYAAN menyatakan hubungan antara sistem 12 jam dengan 24 jam, mengira tempoh
masa dan menyelesaikan masalah harian.

Mahir Minda (Buku Teks – MS 110)


SET INDUKSI
1. Murid-murid mendengar objektif pembelajaran guru.
2. Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan.
AKTIVITI
3. Berdasarkan soalan-soalan di ms 110, murid berbincang penyelesaian dalam
AKTIVITI PDPC kumpulan.
4. Murid membentang kerja dalam gallery walk.
PENUTUP
5. Guru berbincang dan menyemak jawapan bersama murid.
6. Guru membuat kesimpulan pada pelajaran hari ini.

BBB Buku teks Buku latihan -


KBAT Menganalisis EMK Nilai Murni
AKTIVITI PAK 21 Lawatan ke galeri NILAI MURNI Kerjasama

TAHAP PENGUASAAN PENTAKSIRAN / Kerja kumpulan


5
(PBS) PENILAIAN Pembentangan
REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : /
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
______ murid yang tidak mencapai objektif
PdPC ditunda kerana _________.
