Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS

TARIKH / HARI / MINGGU 18 April 2022 Isnin 5 KELAS 2 Intan

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU PEMULIHAN MASA 1.15 - 2.15 pm

Kemahiran 1 : Huruf-huruf vokal


KEMAHIRAN PEMULIHAN

1.1 Mendengar dan memberikan respons.


2.1 Asas membaca dan memahami
STANDARD KANDUNGAN
2.1.1 Membaca dengan sebutan yang betul.
KSSR
(i) Vokal
(ii) Konsonan
PENGETAHUAN SEDIA
Murid sudah diajar menyebut huruf.
ADA

PAK21 ¨ Komunikasi ¨ Kolaboratif ¨ Kreatif ¨ Kritis ¨ Nilai

BAHAN BANTU
BELAJAR/BAHAN BANTU LCD, Laptop, lagu, slaid powerpoint, pen marker, papan putih si comel
MENGAJAR
Pada akhir PdP, murid berupaya :
OBJEKTIF 1. Menyebut 5 nama huruf vokal secara turutan.
PEMBELAJARAN 2. Menyebut 5 nama huruf vokal secara rawak.
1. Murid dapat menyebut 5 nama huruf vokal secara turutan.
KRITERIA KEJAYAAN 2. Murid dapat menyebut 5 nama huruf vokal secara rawak.

Set Induksi
1. Guru menayangkan video lagu huruf kecil a-z.
2. Guru dan murid bersama-sama menyanyikan lagu tersebut.

Langkah 1
1. Guru memaparkan huruf vokal (a e i o u) menggunakan flash card.
2. Guru meminta murid menyebut huruf dengan betul.
AKTIVITI PEMBELAJARAN
3. Guru membimbing murid jika murid menghadapi masalah dalam menyebut huruf vokal.
DAN PEMUDAHCARAAN
(PdPc)
Langkah 2
Guru memberikan lembaran kerja kepada murid-murid.
Murid diminta membuat kolaj pada huruf yang ada dalam lembaran kerja.
Penutup
1. Guru menyoal murid secara lisan.
2. Murid yang dapat menjawab soalan dengan betul akan diberikan ganjaran atau token.
REFLEKSI : PdPc ditangguhkan kerana :
 ... / ... murid dapat menguasai objektif pembelajaran.  Mesyuarat / Kursus
 ... / ... murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran.  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Murid tidak hadir :  Program Sekolah
1.  Cuti Khas
2. Murid berada di dalam
kelas perdana
CATATAN DAN TINDAKAN SUSULAN :

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS


TARIKH / HARI / MINGGU 19 April 2022 Selasa 5 KELAS 2 Intan

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU PEMULIHAN MASA 3.45 - 4.45 pm

Kemahiran 1 : Huruf-huruf vokal


KEMAHIRAN PEMULIHAN

STANDARD KANDUNGAN 3.1 Asas menulis


KSSR 3.1.1 Menulis secara mekanis; i) huruf

PENGETAHUAN SEDIA
Murid sudah diajar menyebut huruf.
ADA

PAK21 ¨ Komunikasi ¨ Kolaboratif ¨ Kreatif ¨ Kritis ¨ Nilai

BAHAN BANTU
BELAJAR/BAHAN BANTU LCD, Laptop, lagu, slaid powerpoint, pen marker, papan putih si comel
MENGAJAR
Pada akhir PdP, murid berupaya :
OBJEKTIF 1. Menulis nama huruf vokal dengan betul.
PEMBELAJARAN
1. Murid dapat menulis 5 nama huruf vokal dengan betul.
KRITERIA KEJAYAAN

Set Induksi
1. Murid menyanyikan lagu huruf vokal.

Langkah 1
1. Guru memaparkan huruf vokal (a e i o u) menggunakan flash card.
2. Guru meminta murid menyebut huruf dengan betul.
3. Guru membimbing murid jika murid menghadapi masalah dalam menyebut huruf vokal.
AKTIVITI PEMBELAJARAN
DAN PEMUDAHCARAAN
(PdPc) Langkah 2
Murid menulis huruf vokal pada sekeping kertas.
Murid diminta melekatkan hiasan pada garisan huruf vokal.
Murid perlu menyentuh huruf yang telah dilekatkan dengan hiasan menggunakan jari.

Penutup
1. Guru menyoal murid secara lisan.
2. Murid yang dapat menjawab soalan dengan betul akan diberikan ganjaran atau token.
REFLEKSI : PdPc ditangguhkan kerana :
 ... / ... murid dapat menguasai objektif pembelajaran.  Mesyuarat / Kursus
 ... / ... murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran.  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Murid tidak hadir :  Program Sekolah
1.  Cuti Khas
2. Murid berada di dalam
kelas perdana
CATATAN DAN TINDAKAN SUSULAN :

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS


TARIKH / HARI / MINGGU 19 April 2022 Selasa 5 KELAS 2 Intan

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU PEMULIHAN MASA 3.45 - 4.45 pm

Kemahiran 3 : Huruf-huruf vokal a, e, i, o, u. e taling/ e pepet.


KEMAHIRAN PEMULIHAN
3.1 Membunyikan huruf vokal

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respons


KSSR 1.1.1 (i) Mengajuk, dan menyebut perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi pelbagai bunyi vokal.

PENGETAHUAN SEDIA
Murid sudah mengenal huruf vokal.
ADA

PAK21 ¨ Komunikasi ¨ Kolaboratif ¨ Kreatif ¨ Kritis ¨ Nilai

BAHAN BANTU
BELAJAR/BAHAN BANTU LCD, Laptop, lagu, slaid powerpoint, pen marker, papan putih si comel
MENGAJAR
Pada akhir PdP, murid berupaya :
OBJEKTIF 1. Membunyikan huruf vokal dengan betul.
PEMBELAJARAN

1. Murid dapat membunyikan 4 daripada 5 huruf vokal dengan betul.


KRITERIA KEJAYAAN

Set Induksi
1. Guru menayangkan video lagu a,e,i,o,u.
2. Guru dan murid menyanyikan lagu tersebut bersama-sama.

Langkah 1
1. Guru membunyikan huruf vokal e dan membezakan bunyi sambil didengar oleh murid.
2. Murid diminta memberi contoh perkataan bagi setiap bunyi.
AKTIVITI PEMBELAJARAN 3. Murid membunyi huruf ‘e’ dengan sebutan yang berbeza.
DAN PEMUDAHCARAAN
(PdPc)
Langkah 2
Murid ditunjukkan kad gambar.
Murid perlu membunyikan huruf ‘e’ yang betul berdasarkan gambar terrsebut.

Penutup
3. Guru menyoal murid secara lisan.
4. Murid yang dapat menjawab soalan dengan betul akan diberikan ganjaran atau token.
REFLEKSI : PdPc ditangguhkan kerana :
 ... / ... murid dapat menguasai objektif pembelajaran.  Mesyuarat / Kursus
 ... / ... murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran.  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Murid tidak hadir :  Program Sekolah
1.  Cuti Khas
2. Murid berada di dalam
kelas perdana
CATATAN DAN TINDAKAN SUSULAN :

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS


TARIKH / HARI / MINGGU 19 April 2022 Selasa 5 KELAS 2 Intan

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU PEMULIHAN MASA 3.45 - 4.45 pm

Kemahiran 3 : Huruf-huruf vokal a, e, I, o, u. e taling/ e pepet.


KEMAHIRAN PEMULIHAN
3.2 Melengkapkan perkataan dengan vokal yang betul.

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respons


KSSR 1.1.1 (i) Mengajuk, dan menyebut perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi pelbagai bunyi vokal.

PENGETAHUAN SEDIA
ADA
Murid sudah diajar membunyikan huruf vokal a, e, I, o, u dengan sebutan yang betul.

PAK21 ¨ Komunikasi ¨ Kolaboratif ¨ Kreatif ¨ Kritis ¨ Nilai

BAHAN BANTU
BELAJAR/BAHAN BANTU LCD, Laptop, lagu, slaid powerpoint, pen marker, papan putih si comel
MENGAJAR
Pada akhir PdP, murid berupaya :
OBJEKTIF 1. Melengkapkan perkataan dengan vokal yang betul.
PEMBELAJARAN
Pada akhir PdP, murid berupaya :
KRITERIA KEJAYAAN 1. Melengkapkan 4 daripada 5 perkataan dengan vokal yang betul.

Set Induksi
1. Guru menayangkan kad huruf, murid menyebut nama huruf.

Langkah 1
1. Ajak murid menyusun/memasukkan kad-kad vokal a, e, i, o, dan u dan kad-kad gambar ke dalam fail.
2. Pastikan kad vokal disusun bersebelahan dengan kad gambar yang betul. Misalnya kad vokal ‘a’
disusun sebelah gambar ayam.
3. Ajak murid membunyikan huruf vokal dan mengaitkannya dengan gambar. Misalnya vokal ‘a’ kaitkan
AKTIVITI PEMBELAJARAN
DAN PEMUDAHCARAAN dengan gambar ayam, kemudian sebut a “a”, “ayam”
(PdPc) 4. Ulang aktiviti dengan huruf vokal dan gambar lain.

Langkah 2
Murid ditunjukkan kad huruf dan menyebut huruf secara spontan.

Penutup
5. Guru menyoal murid secara lisan.
6. Murid yang dapat menjawab soalan dengan betul akan diberikan ganjaran atau token.
REFLEKSI : PdPc ditangguhkan kerana :
 ... / ... murid dapat menguasai objektif pembelajaran.  Mesyuarat / Kursus
 ... / ... murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran.  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Murid tidak hadir :  Program Sekolah
1.  Cuti Khas
2. Murid berada di dalam
kelas perdana
CATATAN DAN TINDAKAN SUSULAN :
