Anda di halaman 1dari 4

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 4
Choose an 20.3.2023 Choose an item.
Minggu Tarikh Hari
item.
Kelas Masa Kehadiran

Modul Bahasa Muzik Unit 2. Warna-warni Kek Cawan


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1. Notasi Muzik 1.1.3 Mengaplikasikan pemahaman membaca notasi muzik
2.2 Permainan Alat Perkusi dalam aktiviti muzik.
2.2.2 Memainkan alat perkusi mengikut corak irama
berdasarkan skor:
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Mengajuk semula corak irama yang didengar serta meniru pergerakan dengan bimbingan.
2. Menepuk corak irama.
3. Mengaplikasikan pengetahuan dan kemahiran bahasa muzik dalam aktiviti muzik.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Kek Cawan Comel (Buku Teks: 18 19)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid membaca dan memahami lirik lagu.
Aktiviti Utama
 Murid bernyanyi dan hayati lagu bersama-sama dengan bimbingan guru.
 Murid melakukan latihan menepuk tangan mengikut corak irama.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Kendiri

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 4
Choose an 20.3.2023 Choose an item.
Minggu Tarikh Hari
item.
Kelas Masa Kehadiran

Modul Bahasa Muzik Unit 2. Warna-warni Kek Cawan


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1. Notasi Muzik 1.1.3 Mengaplikasikan pemahaman membaca notasi muzik
2.2 Permainan Alat Perkusi dalam aktiviti muzik.
2.2.2 Memainkan alat perkusi mengikut corak irama
berdasarkan skor:
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Mengajuk semula corak irama yang didengar serta meniru pergerakan dengan bimbingan.
2. Menepuk corak irama.
3. Mengaplikasikan pengetahuan dan kemahiran bahasa muzik dalam aktiviti muzik
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Kek Cawan Comel (Buku Teks: 18 19)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menjalankan aktiviti PAK 21 (Projek Berkumpulan) secara terkawal dengan
bimbingan guru.
Aktiviti Utama o Dibahagikan kepada dua kumpulan.
o Kumpulan 1 – memainkan Alat Perkusi 1 (kastanet atau kayu tik tok)
o Kumpulan 2 – memainkan Alat Perkusi (kerincing atau tamborin)
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Kendiri

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 4
Choose an 20.3.2023 Choose an item.
Minggu Tarikh Hari
item.
Kelas Masa Kehadiran

Modul Bahasa Muzik Unit 2. Warna-warni Kek Cawan


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1. Notasi Muzik 1.1.1 Membaca dan menulis not G, A, B, C’dan D’ serta
tanda rehat pada baluk:
(i) (ii)

Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Mengenal notasi muzik dengan bimbingan.
2. Memadankan not dengan tanda rehat dan nilai not.
3. Menulis not dan tanda rehat pada baluk.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Nama dan Simbol Muzik (Buku Teks: 20 - 21)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid melihat dan memahami jadual dengan bimbingan guru.
 Murid menjalankan aktiviti PAK-21 (Kerja Berkumpulan) secara terkawal dengan
bimbingan guru.
 Permainan Kek Ceri secara berkumpulan.
o Setiap kumpulan akan mendapat satu set kek cawan ceri yang mengandungi 16
keping kad.
o Apabila loceng dibunyikan, padankan setiap kad jenis not, nama not, nilai not dan
Aktiviti Utama
tanda rehat dengan betul. Susun di atas meja.
o Setiap kumpulan perlu menulis not dan tanda rehat pada baluk yang disedikan
berdasarkan kek cawan ceri yang disusun.
o Apabila masa tamat, loceng dibunyikan. Setiap kumpulan akan meyemak hasil
padanan kek cawan ceri kumpulan yang lain.
o Satu markah diberikan kepada kumpulan yang mendapat kesemua padanan
jawapan yang betul bagi satu kek cawan ceri. Tiada markah yang diberikan untuk
padanan yang tidak tepat.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Kendiri
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
