Anda di halaman 1dari 8

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

7. Kelestarian Kemahiran Mendengar dan


Tema Unit 21. Teknologi Hijau
Alam Bahasa Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa 1.1.3 Mendengar, mentafsir dan memberikan respons
berkomunikasi dalam situasi formal dan tidak formal. terhadap soalan secara kritis dan kreatif.
Ilmu: 6.2.3 Menunjukkan cara alat perlindungan yang bersesuaian dikancingkan dan dilaraskan supaya
HP PKJR muat kepada pemakainya
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Mendengar, mentafsir dan memberikan respons terhadap soalan secara kritis dan kreatif.
2. Mendengar, mentafsir dan memberikan sekurang-kurangnya 2 respons.
3. Menunjukkan sekurang-kurangnya 2 cara alat perlindungan yang bersesuaian dikancingkan dan dilaraskan supaya
muat kepada pemakainya
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Pilihan Terbaik (Buku Teks: 157)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami situasi dengan bimbingan guru.
5. Murid mendengar, mentafsir dan memberikan respons terhadap soalan secara kritis dan
kreatif dengan bimbingan guru.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
Aktiviti Utama
PKJR: Penggunaan Tali Pinggang Kaledar (Buku aktiviti: 24)
7. Murid memahami dan menunjukkan cara alat perlindungan yang bersesuaian
dikancingkan dan dilaraskan supaya muat kepada pemakainya.
8. Murid meneliti gambar bersiri, ceritakan langkah-langkah penggunaan tali pinggang
kaledar yang betul dan lakonnya.
9. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 10. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks,buku aktiviti,buku PKJR
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

7. Kelestarian Kemahiran
Tema Unit 21. Teknologi Hijau Membaca
Alam Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.3 Membaca dan mengapresiasi pelbagai bahan sastera 2.3.2 Membaca dan mempersembahkan karya sastera dan
dan bahan bukan sastera. karya bukan sastera dengan pelbagai bentuk
penyampaian.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Membaca dan mempersembahkan karya sastera dan karya bukan sastera dengan pelbagai bentuk penyampaian.
2. Membaca sekurang-kurangnya 2 surat dan gurindam dengan penyampaian yang sesuai.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Perkampungan Solar (Buku Teks: 158)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami situasi dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama 5. Murid membaca dan mempersembahkan karya sastera dan karya bukan sastera dengan
pelbagai bentuk penyampaian dengan bimbingan guru.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks,buku aktiviti,
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

7. Kelestarian Kemahiran
Tema Unit 21. Teknologi Hijau Menulis
Alam Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna. 3.2.1 Membina dan menulis ayat untuk menyatakan
pendapat daripada sesuatu bahan multimedia.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Membina dan menulis sekurang-kurangnya 2 ayat untuk menyatakan pendapat daripada sesuatu bahan
multimedia.
2. Membina dan menulis sekurang-kurangnya 2 ayat untuk menyatakan pendapat.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Lampu Jalan Diod Pancaran Cahaya (Buku Teks: 160)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami situasi dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama 5. Murid melengkapkan peta pemikiran dan membina ayat untuk menyatakan pendapat
berpandukan bahan multimedia dengan bimbingan guru.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks,buku aktiviti,
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

7. Kelestarian Kemahiran
Tema Unit 21. Teknologi Hijau Seni Bahasa
Alam Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam 4.2.2 Mendeklamasikan sajak dengan nada yang sesuai
bahan sastera. dan menyatakan maksud sajak.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Mendeklamasikan sekurang-kurangnya 2 sajak dengan nada yang sesuai dan menyatakan maksud sajak.
2. Mendeklamasikan sekurang-kurangnya 2 sajak dengan nada yang sesuai dan menyatakan maksud sajak.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Tenaga Alternatif (Buku Teks: 161)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid membaca dan memahami situasi dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama 5. Murid mendeklamasikan sajak dengan nada yang sesuai dan menyatakan maksud sajak
dengan bimbingan guru.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks,buku aktiviti,
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

7. Kelestarian Kemahiran
Tema Unit 21. Teknologi Hijau Tatabahasa
Alam Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks. 5.3.4 Memahami dan membina ayat susunan biasa dan
susunan songsang mengikut konteks.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Memahami dan membina sekurang-kurangnya 2 ayat susunan biasa dan susunan songsang mengikut konteks.
2. Mengenal pasti dan membina sekurang-kurangnya 2 ayat susunan biasa dan ayat susunan songsang.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Tiba-tiba Cerah (Buku Teks: 162)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
4. Murid membaca dan memahami situasi dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama 5. Murid memahami dan membina ayat susunan biasa dan ayat susunan songsang
mengikut konteks dengan bimbingan guru.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks,buku aktiviti,
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

7. Kelestarian Kemahiran
Tema Unit 21. Teknologi Hijau Tatabahasa
Alam Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks. 5.3.3 Memahami dan membina ayat aktif, dan ayat pasif
mengikut konteks
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Memahami dan membina ayat aktif, dan ayat pasif mengikut konteks
2. Membina ayat aktif berdasarkan frasa dan gambar.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Pemulihan – Tiada Lagi Tisu (Buku Teks: 163)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
4. Murid membaca dan memahami situasi dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama
5. Murid membina ayat aktif berdasarkan frasa dan gambar.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks,buku aktiviti,
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

7. Kelestarian Kemahiran
Tema Unit 21. Teknologi Hijau Tatabahasa
Alam Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna. 3.2.1 Membina dan menulis ayat untuk menyatakan
pendapat daripada sesuatu bahan multimedia.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Membina dan menulis ayat untuk menyatakan pendapat daripada sesuatu bahan multimedia.
2. Menulis ayat untuk menyatakan pendapat.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Pengayaan – Sungai Nadi Kehidupan (Buku Teks: 164)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
4. Murid membaca dan memahami situasi dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama
5. Murid menulis ayat untuk menyatakan pendapat.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks,buku aktiviti,
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

7. Kelestarian Kemahiran
Tema Unit 21. Teknologi Hijau Tatabahasa
Alam Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.2 Membaca, memahami, dan menaakul bahan 2.2.1 Membaca dan memahami maklumat berdasarkan
multimedia. bahan multimedia untuk membuat pertimbangan dan
keputusan.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Membaca dan memahami maklumat berdasarkan bahan multimedia untuk membuat pertimbangan dan keputusan.
2. Membaca, memahami teks dan membuat pertimbangan dan keputusan.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Pengukuhan - Rencana (Buku Teks: 165)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
4. Murid membaca dan memahami situasi dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama
5. Murid membaca, memahami teks dan membuat pertimbangan dan keputusan.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks,buku aktiviti,
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
