Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 5


Minggu 17 Tarikh 24.7.2023 Hari Isnin
Kelas 5I/5P Masa 900-1000/1020-1120 Kehadiran

6. Sains, Teknologi Kemahiran Mendengar dan


Tema Unit 16. Sains dan Kehidupan
dan Inovasi Bahasa Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi 1.2.3 Bersoal jawab untuk menjana idea tentang sesuatu
pelbagai tujuan. perkara.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
• Bersoal jawab untuk menjana sekurang-kurangnya 2 idea tentang sesuatu perkara.
• Bersoal jawab untuk menjanakan sekurang-kurangnya 2 idea.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Haiwan Sekeliling Kita (Buku Teks: 120)
• Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
• Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang harus dicapai serta
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
• Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
• Murid membaca dan memahami situasi dengan bimbingan guru.
• Murid bersoal jawab untuk menjanakan idea tentang sesuatu perkara dengan bimbingan guru.
• Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
• Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
• Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks,buku aktiviti,
Buku aktiviti

Refleksi 28/33 orang murid dapat menguasai kemahiran yang diajar


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu 17 Tarikh 25.7.2023 Hari Selasa
Kelas 5I/5P Masa 800-99/900-1000 Kehadiran

6. Sains, Teknologi Kemahiran


Tema Unit 16. Sains dan Kehidupan Membaca
dan Inovasi Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.3 Membaca dan mengapresiasi pelbagai bahan sastera 2.3.2 Membaca dan mempersembahkan karya sastera dan
dan bahan bukan sastera. karya bukan sastera dengan pelbagai bentuk
penyampaian.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
• Membaca dan mempersembahkan karya sastera dan karya bukan sastera dengan pelbagai bentuk penyampaian.
• Membaca dan mempersembahkan sekurang-kurangnya 2 karya.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Gerhana Matahari Cincin (Buku Teks: 121)
• Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
• Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang harus dicapai serta
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
• Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
• Murid membaca dan memahami situasi dengan bimbingan guru.
• Murid membaca dan mempersembahkan karya sastera dan karya bukan sastera dengan pelbagai bentuk
penyampaian dengan bimbingan guru.
• Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
• Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
• Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks,buku aktiviti,
Buku aktiviti

Refleksi 25/33 orang murid dapat menguasai kemahiran yang diajar


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu 17 Tarikh 26.7.2023 Hari Rabu
Kelas 5I/5P Masa 730-830/900-1000 Kehadiran

6. Sains, Teknologi Kemahiran


Tema Unit 16. Sains dan Kehidupan Menulis
dan Inovasi Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.3 Menghasilkan penulisan. 3.3.1 Mendraf dan menghasilkan penulisan berformat, dan
tidak berformat.
Ilmu:
Mendraf dan menghasilkan penulisan berformat, dan tidak berformat.
HP PKJR
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
• Mendraf dan menghasilkan penulisan berformat, dan tidak berformat.
• Mendraf dan menghasilkan sekurang-kurangnya 2 karangan.
• Menunjukkan sekurang-kurangnya 2 cara menunggang basikal yang selamat.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Meluncur Tinggi (Buku Teks: 122 - 123)
• Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
• Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang harus dicapai serta
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
• Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
• Murid membaca dan memahami situasi dengan bimbingan guru.
• Murid mendraf dan menghasilkan karangan fakta dan laporan dengan bimbingan guru.
• Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
PKJR: Berbasikal dengan Selamatnya (Buku aktiviti: 19)
• Murid memahami dan menunjukkan cara menunggang basikal yang selamat.
• Murid lengkapkan lembaran pengurusan grafik.
• Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
• Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks,buku aktiviti,buku PKJR
Buku aktiviti

Refleksi 27/33 orang murid dapat menguasai kemahiran yang diajar


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu 17 Tarikh 27.7.2023 Hari Khamis
Kelas 5I/5P Masa 800-900/1020-1120 Kehadiran

6. Sains, Teknologi Kemahiran


Tema Unit 16. Sains dan Kehidupan Seni Bahasa
dan Inovasi Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
4.4 Mengaplikasikan, menghayati dan menghasilkan 4.4.1 Mengenal, mengecam dan menyebut huruf tunggal
unsur keindahan dalam seni tulisan jawi. yang ditulis mengikut tulisan Jawi dalam perumpamaan
dan mempersembahkannya.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
• Mengenal, mengecam dan menyebut sekurang-kurangnya 2 huruf tunggal yang ditulis mengikut tulisan Jawi dalam
perumpamaan dan mempersembahkannya.
• Mengenal, mengecam dan menyebut huruf tunggal dalam tulisan Jawi.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Usaha Ahli Sains (Buku Teks: 124)
• Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
• Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang harus dicapai serta
kaitannya dengan tajuk pelajaran
• Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
• Murid membaca dan memahami situasi dengan bimbingan guru.
• Murid mengenal, mengecam dan menyebut huruf tunggal yang ditulis mengikut tulisan Jawi dalam
perumpamaan dan mempersembahkannya dengan bimbingan guru.
• Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
• Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
• Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks,buku aktiviti,
Buku aktiviti

Refleksi 26/33 orang murid dapat menguasai kemahiran yang diajar.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu 17 Tarikh 28.7.2023 Hari Jumaat
Kelas 5I/5P Masa 730-830/900-1000 Kehadiran

6. Sains, Teknologi Kemahiran


Tema Unit 16. Sains dan Kehidupan Tatabahasa
dan Inovasi Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks. 5.3.1 Memahami dan membina ayat tunggal dan ayat
majmuk dengan peluasan subjek dan predikat mengikut
konteks.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
• Memahami dan membina sekurang-kurangnya 2 ayat tunggal dan ayat majmuk dengan peluasan subjek dan
predikat mengikut konteks.
• Membina ayat tunggal dengan peluasan subjek dan predikat.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Sains dan Makanan (Buku Teks: 125)
• Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
• Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang harus dicapai serta
kaitannya dengan tajuk pelajaran
• Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
• Murid membaca dan memahami situasi dengan bimbingan guru.
• Murid memahami dan membina ayat tunggal dengan peluasan subjek dan predikat mengikut konteks dengan
bimbingan guru.
• Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
• Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
• Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks,buku aktiviti,
Buku aktiviti

25/33 orang murid dapat menguasai kemahiran yang diajar.


Refleksi
