Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 1


Minggu 37 Tarikh 5.1.2024 Hari Jumaat
Kelas 1 Amanah Masa 8.30 – 9.30 Kehadiran

5. Negaraku Kemahiran Mendengar dan


Tema Unit 15. Sikap yang Baik
Tercinta Bahasa Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Mendengar dan memberikan respons 1.1.2 (i) Mendengar, memahami, dan memberikan respons
terhadap;
iii) pesanan
Ilmu:
3.1.1 Mengenal pasti peraturan jalan raya ketika melintas.
HP PKJR
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Memberikan sekurang-kurangnya 2 respons terhadap pesanan.
2. Memberikan sekurang-kurangnya 2 respons terhadap pesanan dan lakonkan.
3. Menyambungkan titik-titik supaya menjadi perkataan. (PKJR)
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Hargai Kemudahan (Buku Teks: 89)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan gambar.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami dialog dengan bimbingan guru.
5. Murid memberikan respons terhadap pesanan dan melakonkannya.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan (Buku Aktiviti
Aktiviti Utama Jilid 2: 15)
PKJR: Patuhi Peraturan Melintas (Buku aktiviti: 15)
7. Murid mendengar dan menyanyi bersama-sama.
8. Murid memahami peraturan jalan raya ketika melintas.
9. Murid menyambungkan titik-titik supaya menjadi perkataan.
10. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 11. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks, buku aktiviti,buku PKJR
Buku aktiviti

Refleksi

Catatan
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 1
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

5. Negaraku Kemahiran
Tema Unit 15. Sikap yang Baik Membaca
Tercinta Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan 2.3.2 Membaca, memahami, dan mempersembahkan
sastera karya sastera
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Memahami dan melakonkan cerita.
2. Membaca jalur komik dan melakonkannya dengan menggunakan patung tangan.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Terperangkap di Terowong (Buku Teks: 90-91)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan gambar.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran..
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami cerita dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama 5. Murid mempersembahkannya dalam bentuk lakonan.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Buku Aktiviti
Jilid 2: 16-17).
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, buku aktiviti, Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 1
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

5. Negaraku Kemahiran
Tema Unit 15. Sikap yang Baik Menulis
Tercinta Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna 3.2.2 Membina dan menulis jawapan pemahaman
berdasarkan soalan;
i) bertumpu
ii) bercapah
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menulis sekurang-kurangnya 2 jawapan bagi soalan bertumpu dan soalan bercapah.
2. Menulis sekurang-kurangnya 2 jawapan bagi soalan bertumpu dan bercapah.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Perhimpunan Mingguan (Buku Teks: 92)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan gambar.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran..
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami ayat dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama 5. Murid menjawap soalan bertumpu dan bercapah bedasarkan bahan.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan (Buku Aktiviti
Jilid 2: 18)
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks, buku aktiviti,
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 1
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

5. Negaraku Kemahiran
Tema Unit 15. Sikap yang Baik Tatabahasa
Tercinta Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.3.1 Memahami dan mengenal pasti jenis ayat mengikut 5.3.1 Memahami dan mengenal pasti jenis ayat mengikut
konteks; konteks;
i) ayat penyata i) ayat penyata
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Membina sekurang-kurangnya 2 ayat penyata berdasarkan bahan.
2. Membina dan menulis sekurang-kurangnya 2 ayat penyata berdasarkan bahan.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Bersopan Santun (Buku Teks: 93)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan gambar.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami gambar dengan bimbingan guru.
5. Murid membina ayat penyata berdasarkan bahan.
Aktiviti Utama 6. Murid membina dan menulis ayat penyata berdasarkan bahan.
7. Murid membacakan ayat penyata yang telah dibina.
8. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Buku Aktiviti
Jilid 2: 19-20)
9. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 10. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks, buku aktiviti,
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 1
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

5. Negaraku Kemahiran
Tema Unit 15. Sikap yang Baik Tatabahasa
Tercinta Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks 5.3.1 Memahami dan mengenal pasti jenis ayat mengikut
konteks;
ii) ayat tanya
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Membina sekurang-kurangnya 2 ayat tanya berdasarkan bahan.
2. Membina sekurang-kurangnya 2 ayat tanya.
3. Melengkapkan dialog menggunakan sekurang-kurangnya 2 ayat tanya
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Bantu-membantu (Buku Teks: 94)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan gambar.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid membaca dan memahami dialog dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama 5. Murid membina ayat tanya berdasarkan bahan.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Buku Aktiviti
Jilid 2: 21-22)
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks, buku aktiviti,
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
