Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

DAILY LESSON PLAN

Kursus/ Mata Pelajaran :


Course/ Subject ETE3012 – THREE PHASE DRAWING

Tarikh : 9 NOVEMBER Hari :


Date Day Khamis
2023
Tingkatan/ Kelas : Bil. Pelajar :
Form/ Class 2 SVM Number of Students 30

Tempat : Masa :
Location Bengkel Elektrik Time 12:00-5:00

Tajuk : Latihan – Soalan peperiksaan semester lepas


Topic

OBJEKTIF
OBJECTIVES

1. Memastikan pelajar dapat menjawab dan melengkapkan soalan latihan yang diberikan.
2. Melatih pelajar untuk menjawab soalan dengan baik sebagai persediaan sebelum menduduki
peperiksaan.

PENGETAHUAN SEDIA ADA


PRIOR KNOWLEDGE

1. Pelajar telah mempelajari topik 1 sehingga 5 pada sesi pdp yang lepas.

HASIL PEMBELAJARAN
LEARNING OUTCOMES

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan dapat:


At the end of the teaching and learning process, students will be able to:

1. Pelajar dapat menyatakan tujuan pelan bentangan dan lukisan pendawaian dengan
tepat tanpa bantuan guru.
2. Pelajar dapat menamakan simbol piawai elektrik serta menyenaraikan jenis
pendawaian dengan tepat.
3. Pelajar dapat menghitung beban tersambung dengan menggunakan formula yang
diberi tanpa bantuan guru.
4. Pelajar dapat menyenaraikan tujuan ujian keterusan serta langkah kerjanya dengan
betul.
PENGURUSAN KELAS DAN SUMBER
MANAGEMENT OF CLASS AND RESOURCES

1. Memastikan pengudaraan dan pencahayaan dalam kelas adalah baik bagi tujuan memberi
keselesaan kepada pelajar.
2. Guru memastikan susun atur meja dan kerusi dalam keadaan kemas sebelum, semasa dan
selepas penggunaan kelas.

Edisi: 1/2021 2
SESI PENGAJARAN
TEACHING SESSION

Masa Pra pengajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Time Pre teaching Teaching and Learning Activities Remarks
Ucap selamat • Guru memberikan ucapan salam dan selamat sejahtera bagi • Senarai
kehadiran
memupuk sifat nilai murni dan rasa hormat menghormati
antara guru dan pelajar.
12:00 pm
Membaca doa • Guru meminta seorang pelajar untuk membacakan doa

sebelum memulakan kelas.
12:05pm
Mengambil kehadiran pelajar • Guru mengambil kehadiran pelajar dengan memanggil nama
(5 minit)
pelajar dengan merujuk senarai nama pelajar.
Memastikan pelajar bersedia • Guru memastikan pelajar dalam keadaan bersedia untuk
belajar.
Isi Pelajaran Hasil Pembelajaran Catatan
Masa
Lesson Contents Learning Outcomes Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Remarks
Time
Teaching and Learning Activities

• Guru mengimbas kembali pengajaran kelas yang lepas dengan

Set Induksi Pelajar dapat menunjukkan gambar sistem pembumian.


12.05pm
1. Soal jawab mengimbas dan ingat • Guru meminta pelajar menyenaraikan jenis pendawaian tiga fasa.
- • Papan putih
berkaitan kembali topik yang • Pelajar berkongsi jawapan dengan guru dan rakan sekelas
12.15pm • Guru memberitahu topik yang akan diulangkaji pada hari ini. • Gambar
dengan topik telah dipelajari pada
(10 minit)
lepas kelas yang lepas.

Edisi: 1/2021 4
Masa Isi Pelajaran Hasil Pembelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Time Lesson Contents Learning Outcomes Teaching and Learning Activities Remarks
• Guru mengedarkan kertas latihan kepada pelajar
Pelajar dapat menyatakan
12.15pm - Tujuan Pelan • Guru mengarahkan pelajar untuk membaca arahan pada kertas latihan
Bentangan dan tujuan pelan bentangan
- yang diberi.
dan lukisan pendawaian
lukisan • Pelajar diberi masa selama 35 minit untuk menjawab soalan latihan
12.45pm pendawaian. dengan tepat tanpa
yang diberi
bantuan guru.
(35 minit) • Guru memantau dan membantu pelajar sekiranya memerlukan
- Bahan yang pertolongan.
digunakan • Nota
dalam sistem penerangan
pembumian
• Kertas
12:45 pm • Guru membincangkan soalan latihan bersama pelajar bagi melihat latihan
- kefahaman pelajar.
1:00 pm • Guru melakukan aktiviti bersama pelajar sambil membincangkan
jawapan.
(15 min)

1:00 pm
-
2:00 pm Rehat

(1 Jam)

Edisi: 1/2021 5
Masa Isi Pelajaran Hasil Pembelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Time Lesson Contents Learning Outcomes Teaching and Learning Activities Remarks
2:00pm
• Pelajar diberi masa selama 25 minit untuk menjawab soalan latihan

Pelajar dapat yang diberi
2:25pm menamakan simbol • Guru memantau dan membantu pelajar sekiranya memerlukan
- Simbol piawai piawai elektrik serta pertolongan.
(25 min)
- Jenis menyenaraikan jenis
2:25pm pendawaian. pendawaian dengan • Guru membincangkan soalan latihan bersama pelajar bagi melihat
tepat. kefahaman pelajar.
-
• Guru melakukan aktiviti bersama pelajar sambil membincangkan
2:40 pm jawapan. Aktiviti: • Nota
➢ Melukis dan menamakan simbol aksesori elektrik penerangan
(15 min)
2:40 pm – • Kertas
Beban tersambung • Pelajar diberi masa selama 40 minit untuk melengkapkan soalan latihan
3:20 pm latihan berkaitan pengiraan beban tersambung.
- Pengiraan Pelajar dapat
(40 min) beban menghitung beban
3:20 pm tersambung tersambung dengan • Guru membincangkan soalan latihan bersama pelajar bagi melihat
- Tujuan menggunakan kefahaman pelajar.
- pengiraan formula yang diberi • Guru melakukan aktiviti bersama pelajar sambil membincangkan
3:40 pm tanpa bantuan guru. jawapan. Aktiviti:
➢ Guru meminta pelajar menunjukkan langkah pengiraan beban
(20 min)
tersambung pada papan putih.
3:40 pm Ujian keterusan
- Pelajar dapat • Pelajar diberi masa selama 40 minit untuk melengkapkan soalan • Nota
- tujuan ujian
menyenaraikan latihan berkaitan ujian keterusan. penerangan
4:20 pm keterusan
tujuan ujian
- langkah kerja
(40 min) keterusan serta • Kertas
ujian keterusan
langkah kerjanya latihan
4:20 pm • Guru membincangkan soalan latihan bersama pelajar bagi melihat
dengan betul.
kefahaman pelajar.

Edisi: 1/2021 6
- • Guru melakukan aktiviti bersama pelajar sambil membincangkan
jawapan.
4:40 pm
(20 min)

Edisi: 1/2021 7
Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Time Lesson Contents Teaching and Learning Activities Remarks
1. Penutup Kognitif:
4:40 pm • Guru mengimbas kembali • Guru meminta dua orang pelajar untuk merumuskan pembelajaran
– pembelajaran pada hari ini.
pada hari ini.
• Guru memberikan tugasan
4:50 pm • Guru membuat peneguhan positif terhadap rumusan dan jawapan
(10 min) yang dibuat oleh kedua-dua pelajar.
• Guru meminta pelajar tidak dapat menyiapkan latihan untuk
menyiapkan latihan sebelum kelas akan datang.
2. Penutup Sosial

• Guru memberi penghargaan kepada • Guru mengucapkan tahniah dan terima kasih kerana dapat
pelajar memberikan kerjasama yang baik sepanjang sesi pengajaran
4:50 pm berlangsung.
- • Guru memberikan salam dan ucapan terima kasih untuk
mengakhiri kelas pada hari ini.
5:00 pm
• Guru meminta pelajar untuk mengemas kerusi dan meja mengikut
(10 min)
susun atur asal dan membersihkan kelas sebelum meninggalkan
kelas.
• Bersurai

Edisi: 1/2021 8
KERJA RUMAH / TUGASAN
HOMEWORK / ASSIGNMENT

Pelajar perlu menyiapkan latihan yang diberikan.

REFLEKSI

Semasa kelas yang dijalankan pada 9 November, kedatangan pelajar adalah 30/30 orang.
Semua pelajar membuat latihan yang diberi, namun terdapat beberapa pelajar tidak dapat
menyiapkan latihan pada hari tersebut. Sepanjang pdp berlangsung semua pelajar memberi
kerjasama yang baik. Selain itu, pelajar juga berbincang sesama mereka sekiranya terdapat
soalan yang mereka tidak faham.

Edisi: 1/2021 9
