Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

DAILY LESSON PLAN

Kursus/ Mata Pelajaran :


Course/ Subject ETE3012 – THREE PHASE DRAWING

Tarikh : 19 OKTOBER Hari :


Date Day Khamis
2023
Tingkatan/ Kelas : Bil. Pelajar :
Form/ Class 2 SVM Number of Students 30/30

Tempat : Masa :
Location Bengkel Elektrik Time 12:00 - 5:00

Tajuk : Latihan - Mengenal Pasti Spesifikasi dan Keperluan Lukisan


Topic Tiga Fasa

PENGETAHUAN SEDIA ADA


PRIOR KNOWLEDGE

1. Pelajar telah mempelajari spesifikasi dan keperluan lukisan tiga fasa


2. Pelajar dapat mengaplikasikan ilmu pengetahuan spesifikasi dan keperluan lukisan tiga
fasa pada soalan latihan.

HASIL PEMBELAJARAN
LEARNING OUTCOMES

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan dapat:


At the end of the teaching and learning process, students will be able to:

1. Pelajar dapat menyenaraikan jenis pengalir dan kabel serta menyatakan saiz kabel bagi
litar akhir mengikut spesifikasi dengan betul.
2. Pelajar dapat menentukan fungsi peranti perlindungan dan menyenaraikan jenis
pendawaian tiga fasa tanpa merujuk nota.
3. Pelajar dapat menyatakan tujuan sistem pembumian dengan tepat.
4. Pelajar dapat menghitung jumlah beban dan permintaan kepada beban sebenar dan
menghitung faktor kepelbagaian dengan baik dengan menggunakan formula yang diberi.
PENGURUSAN KELAS DAN SUMBER
MANAGEMENT OF CLASS AND RESOURCES

1. Memastikan pengudaraan dan pencahayaan dalam kelas adalah baik bagi tujuan memberi
keselesaan kepada pelajar.
2. Guru memastikan susun atur meja dan kerusi dalam keadaan kemas sebelum, semasa dan
selepas penggunaan kelas.

Edisi: 1/2021 2
SESI PENGAJARAN
TEACHING SESSION

Masa Pra pengajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Time Pre teaching Teaching and Learning Activities Remarks
Ucap selamat • Guru memberikan ucapan salam dan selamat sejahtera bagi • Senarai
kehadiran
memupuk sifat nilai murni dan rasa hormat menghormati
antara guru dan pelajar.
12:00 pm
Membaca doa • Guru meminta seorang pelajar untuk membacakan doa

sebelum memulakan kelas.
12:05pm
Mengambil kehadiran pelajar • Guru mengambil kehadiran pelajar dengan memanggil nama
(5 minit)
pelajar dengan merujuk senarai nama pelajar.
Memastikan pelajar bersedia • Guru memastikan pelajar dalam keadaan bersedia untuk
belajar.
Isi Pelajaran Hasil Pembelajaran Catatan
Masa
Lesson Contents Learning Outcomes Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Remarks
Time
Teaching and Learning Activities

• Guru bertanya kepada pelajar mengenai pengajaran lepas.


• Guru meminta seorang pelajar menamakan bahagian kabel
Set Induksi Pelajar dapat berperisai jenis XPLE.
12.05pm
1. Soal jawab mengimbas dan ingat
- • Papan putih
berkaitan kembali topik yang
12.15pm • Gambar
dengan topik telah dipelajari pada
(10 minit)
lepas kelas yang lepas.
• Pelajar berkongsi jawapan dengan guru dan rakan sekelas
• Guru memberitahu topik yang akan diulangkaji pada hari ini.

Edisi: 1/2021 4
Masa Isi Pelajaran Hasil Pembelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Time Lesson Contents Learning Outcomes Teaching and Learning Activities Remarks
1. Jenis
• Guru mengedarkan kertas latihan kepada pelajar
pengalir: Pelajar dapat
12.15pm • Guru mengarahkan pelajar untuk membaca arahan pada kertas
kuprum dan menyenaraikan jenis
- latihan yang diberi.
aluminium pengalir dan kabel
• Pelajar diberi masa selama 35 minit untuk menjawab 14 soalan
12.45pm serta menyatakan saiz
latihan yang diberi
2. Jenis kable: kabel bagi litar akhir
(35 minit) XPLE/SCT/P mengikut spesifikasi • Guru memantau dan membantu pelajar sekiranya memerlukan
VC, dengan betul. pertolongan.
PVC/PVC, • Guru membincangkan soalan latihan bersama pelajar bagi melihat
PVC/SWA/P kefahaman pelajar.
VC dan • Guru melakukan aktiviti bersama pelajar sambil membincangkan
XPLE/SWA/ • Nota
jawapan. Aktiviti:
PVC penerangan
➢ Guru meminta pelajar untuk menyenaraikan kebaikan
pengalir jenis kurpum.
3. Spesifikasi • Kertas
➢ Guru meminta seorang pelajar menyatakan fungsi bahagian
12:45 pm lukisan latihan
kabel berperisai jenis XPLE
- skematik
1:00 pm

(15 min)

➢ Guru meminta pelajar untuk menyatakan saiz kabel bagi litar


akhir lampu dan litar bagi pemanas.
➢ Pelajar berkongsi jawapan dengan guru dan rakan sekelas
1:00 pm
-
2:00 pm Rehat

(1 Jam)

Edisi: 1/2021 5
Masa Isi Pelajaran Hasil Pembelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Time Lesson Contents Learning Outcomes Teaching and Learning Activities Remarks
2:00pm 4. Jenis peranti
perlindungan: • Pelajar diberi masa selama 25 minit untuk menjawab 10 soalan
– latihan yang diberi
MCB, MCCB,
2:25pm RCCB/ELCB • Guru memantau dan membantu pelajar sekiranya memerlukan
dan fius pertolongan
(25 min)
Pelajar dapat
5. Jenis menentukan fungsi
pendawaian peranti perlindungan
tiga fasa: dan menyenaraikan • Guru membincangkan soalan latihan bersama pelajar bagi melihat
pendawaian jenis pendawaian tiga kefahaman pelajar.
2:25pm permukaan, fasa tanpa merujuk • Guru melakukan aktiviti bersama pelajar sambil membincangkan
tersembunyi, nota. jawapan. Aktiviti:
- pembuluh ➢ Guru meminta pelajar menyenaraikan jenis peranti
2:40 pm logam perlindungan tanpa melihat nota.
tersembunyi, ➢ Guru meminta pelajar menyenaraikan jenis pendawaian tiga • Nota
(15 min) salur, penerangan
fasa
sesalur/selongs ➢ Guru meminta pelajar menyatakan kebaikan pendawaian salur
ong, dulang ➢ Pelajar berkongsi jawapan dengan guru dan rakan sekelas • Kertas
kabel dan kabel latihan
bawah tanah.
2:40 pm – • Pelajar diberi masa selama 35 minit untuk menjawab soalan
3:20 pm latihan bahagian B yang diberi
• Guru memantau dan membantu pelajar sekiranya memerlukan
(40 min) pertolongan
Pelajar dapat
menyatakan tujuan • Guru membincangkan soalan latihan bersama pelajar bagi melihat
6. Pembumian
3:20 pm sistem pembumian kefahaman pelajar.
dengan tepat. • Guru melakukan aktiviti bersama pelajar sambil membincangkan
-
jawapan. Aktiviti:
3:40 pm ➢ Guru meminta pelajar menyatakan tujuan bagi sistem
pembumian.
(20 min)
➢ Guru meminta pelajar menyatakan bahan yang digunakan
bagi sistem pembumian.

Edisi: 1/2021 6
3:40 pm
• Pelajar diberi masa selama 35 minit untuk menjawab soalan
-
latihan bahagian B yang diberi
4:25 pm 7. Jumlah beban Pelajar dapat • Guru memantau dan membantu pelajar sekiranya memerlukan
dan permintaan menghitung jumlah pertolongan
(45 min)
kepada beban beban dan
sebenar permintaan kepada • Guru membincangkan soalan latihan bersama pelajar bagi melihat • Nota
beban sebenar dan kefahaman pelajar. penerangan
4:25 pm 8. Faktor menghitung faktor • Guru melakukan aktiviti bersama pelajar sambil membincangkan
kepelbagaian kepelbagaian dengan jawapan. Aktiviti: • Kertas latihan
-
baik dengan ➢ Guru meminta pelajar menunjukkan jalan kerja bagi
4:45 pm menggunakan menghitung faktor kepelbagaian dengan menggunakan
formula yang diberi. formula yang diberi.
(20 min)
➢ Guru meminta pelajar menunjukkan jalan kerja bagi
menghitung jumlah beban dengan menggunakan formula
yang diberi.

Edisi: 1/2021 7
Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Time Lesson Contents Teaching and Learning Activities Remarks
1. Penutup Kognitif:
Guru mengimbas kembali pembelajaran • Guru meminta seorang pelajar untuk merumuskan pembelajaran
pada hari ini. pada hari ini.
4:45 pm • Guru meminta dua orang pelajar untuk menyenaraikan jenis
– pendawaian tiga fasa dan jenis pengalir tanpa melihat nota.
4:53 pm • Guru membuat peneguhan positif terhadap rumusan dan jawapan
yang dibuat oleh kedua-dua pelajar.
(8 min)
• Guru meminta pelajar tidak dapat menyiapkan latihan untuk
menyiapkan latihan sebelum kelas akan datang.
• Guru memberitahu topik yang akan diulangkaji pada kelas akan
datang iaitu melukis lukisan susun atur dan melukis lukisan tiga
garis/rajah skematik.
2. Penutup Sosial

Guru memberi penghargaan kepada pelajar • Guru mengucapkan tahniah dan terima kasih kerana dapat
4:53 pm memberikan kerjasama yang baik sepanjang sesi pengajaran
berlangsung.
-
• Guru memberikan salam dan ucapan terima kasih untuk
5:00 pm mengakhiri kelas pada hari ini.
(7 min) • Guru meminta pelajar untuk mengemas kerusi dan meja mengikut
susun atur asal dan membersihkan kelas sebelum meninggalkan
kelas
• Bersurai

Edisi: 1/2021 8
TUGASAN:

Pelajar perlu mengulangkaji nota penerangan sebagai persediaan untuk membuat latihan pada
kelas akan datang.

REFLEKSI GURU:

Semasa kelas yang dijalankan pada 19 oktober, kedatangan pelajar adalah 30/30 orang.
Semua pelajar membuat latihan yang diberi, namun terdapat beberapa pelajar tidak dapat
menyiapkan latihan pada hari tersebut. Bagi PdP seterusnya, pelatih akan melebihkan latihan
kepada pelajar agar pelajar dapat memahami tajuk yang dipelajari. Sepanjang pdp
berlangsung semua pelajar memberi kerjasama yang baik. Selain itu, pelajar juga berbincang
sesama mereka sekiranya terdapat soalan yang mereka tidak faham.

Edisi: 1/2021 9
