Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 6


Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran Mendengar dan


Tema 1. Kekeluargaan Unit 1. Saling Menyayangi Bahasa Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa 1.1.1 Mendengar, mengecam sebutan dan menyebut
berkomunikasi dalam situasi formal dan situasi tidak semula ujaran yang terdapat dalam pelbagai situasi.
formal.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Mendengar, ujaran dan cam sekurang-kurangnya 2
1. Mendengar, mengecam sebutan dan menyebut sebutan.
semula ujaran yang terdapat dalam pelbagai situasi. 2. Menyebut sekurang-kurangnya 2 ujaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Abad Ke-21 Bermaklumat


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Menganalisis Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Jasa Ibu Tidak Terbalas (Buku Teks: 2)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
2. Murid bincangkan cara wujudkan kasih sayang dalam keluarga.
Aktiviti Permulaan
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan aktivti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid mendengar audio dan mengecam sebutan.
Aktiviti Utama
 Murid menyebut ujaran dalam pelbagai situasi.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran
Tema 1. Kekeluargaan Unit 1. Saling Menyayangi Bahasa
Membaca
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.1 Asas membaca dan memahami. 2.1.1 Membaca, memahami, dan mentafsir bahan sastera
dan bahan bukan sastera.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Membaca, memahami, teks cerita.
1. Membaca, memahami, dan mentafsir bahan sastera 2. Menjelaskan sekurang-kurangnya 2 taksiran cerita
dan bahan bukan sastera. berdasarkan grafik.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Kosa kata Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Menganalisis Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Fauzan Anak yang Cakna (Buku Teks: 3)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktivti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid membaca dan memahami teks cerita.
Aktiviti Utama
 Murid membaca, memahami, dan mentafsir bahan.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

_____ Murid mencapai objektif dan kemahiran yang telah ditatapkan. Mereka yang tidak
Refleksi berjaya diberi bimbingan oleh guru.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
Minggu 8 Tarikh 9/5/2022 Hari Isnin
Kelas 6 BERLIAN Masa 8.50am-9.50am Kehadiran /22

Kemahiran
Tema 1. Kekeluargaan Unit 1. Saling Menyayangi Bahasa
Menulis
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Asas menulis. 3.1.1 Menulis puisi secara mekanis dalam bentuk tulisan
berangkai.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menulis gurindam dengan tulisan berangkai.
1. Menulis puisi secara mekanis dalam bentuk tulisan
berangkai.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Sistem ejaan Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Kontekstual
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Gallery Walk

Rangka Pengajaran Impak


Sayang Ayah (Buku Teks: 4)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktivti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid membaca dan memahami situasi dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama  Murid menulis gurindam dalam bentuk kad ucapan dengan
menggunakan tulisan berangkai.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

_____ Murid mencapai objektif dan kemahiran yang telah ditatapkan. Mereka yang tidak
Refleksi berjaya diberi bimbingan oleh guru.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
Minggu 8 Tarikh 10/5/2022 Hari Selasa
Kelas 6 BERLIAN Masa 11.40am-12.40pm Kehadiran /22

Kemahiran
Tema 1. Kekeluargaan Unit 1. Saling Menyayangi Bahasa
Seni Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan 4.1.1 Bercerita dan mengujarkan dialog yang
bahasa dalam bahan sastera. mengandungi peribahasa dan bahasa yang santun dalam
bentuk persembahan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Bercerita dan mengujarkan dialog dengan
1. Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi menggunakan peribahasa dan bahasa yang santun.
peribahasa dan bahasa yang santun dalam bentuk
persembahan.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Peribahasa Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Kontekstual
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Lakonan

Rangka Pengajaran Impak


Mari Kita Bantu Ayah (Buku Teks: 5)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktivti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid bercerita dan mengujarkan dialog dengan menggunakan
peribahasa dan bahasa yang santun dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama
 Murid mempersembahkan cerita serta dialog yang mengandungi
peribahasa dan bahasa yang santun.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

_____ Murid mencapai objektif dan kemahiran yang telah ditatapkan. Mereka yang tidak
Refleksi
berjaya diberi bimbingan oleh guru.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
Minggu 8 Tarikh 11/5/2022 Hari Rabu
Kelas 6 BERLIAN Masa 08.20am-09.20am Kehadiran /22

Kemahiran
Tema 1. Kekeluargaan Unit 1. Saling Menyayangi Bahasa
Tatabahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut 5.1.1 Memahami dan menggunakan kata nama mengikut
konteks. konteks;
(i) kata nama am
(ii) kata nama khas
(iii) kata ganti nama
Ilmu: 1.1.6 Membandingkan masa dan jarak berhenti kenderaan serta menceritakan faktor yang menghalang
HP PKJR pandangan pemandu
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Mengenal pasti sekurangnya 2 kata nama am, kata
1. Memahami dan menggunakan kata nama am, kata nama khas, dan kata ganti nama berdasarkan bahan.
nama khas, dan kata ganti nama mengikut konteks. 2. Membandingkan masa dan jarak berhenti kenderaan
serta menceritakan faktor yang menghalang
pandangan pemandu
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Tatabahasa Kemahiran Abad Ke-21 Bermaklumat


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Kontekstual
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Peta i-Think

Rangka Pengajaran Impak


Kami Bangga, Tuk Akub (Buku Teks: 6)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria
kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktivti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid mengenal pasti kata nama am, kata nama khas, dan kata ganti nama
berdasarkan bahan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama  Murid membina ayat mengikut konteks.
PKJR: Had Laju dan Jarak (Buku aktiviti: 1)
 Murid menonton klip video.
 Murid memberikan respons dengan bimbingan guru.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi
_____ Murid mencapai objektif dan kemahiran yang telah ditatapkan. Mereka yang tidak
Refleksi
berjaya diberi bimbingan oleh guru.
