Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 2 HARI Ahad KELAS
TEMA NOMBOR HINGGA 10 000
TAJUK Kenal dan Tulis Nombor
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Nilai nombor
1.2 Menulis nombor.
STANDARD 1.1.1 Menamakan nombor hingga 10 000
PEMBELAJARAN 1.2.1 Menulis nombor dalam angka dan perkataan.
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Menamakan __ daripada dua nombor hingga 10
1. Menamakan dua nombor hingga 10 000 000
2. Menulis dua nombor dalam angka dan perkataan 2. Menulis __ daripada dua nombor dalam angka dan
perkataan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mengimbas kembali tentang kenal dan tulis nombor. dahulu dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) merangsang
1. Murid memerhati gambar dan teks yang diberikan. pengetahuan sedia
2. Murid mengetahui nombor dan namanya. ada murid.
 Guru menggunakan
3. Murid melengkapkan soalan yang diberikan dengan jawapan yang betul. Fill It In
strategi pembelajaran
(Isikannya) kolaboratif dan
4. Murid menjalankan aktiviti secara berkumpulan. koperatif dengan
5. Murid mengadakan perbincangan dan bersoal jawab tentang jawapan. Café menerapkan PAK21
(Warung Kopi) dan elemen
6. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang ditulis di hadapan kelas. sekolahku sejahtera
7. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk mengukuhkan supaya ada interaksi
pemahaman. antara murid dan
memotivasikan murid.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )  Menilai kefahaman
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang kenal dan tulis nombor dengan murid tentang
bimbingan guru. pembelajaran hari ini
.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 4 BUKU AKTIVITI Halaman
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Fill It In (Isikannya)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Café (Warung Kopi)
Konstektual
KBAT Menilai PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI - KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 2 HARI Ahad KELAS
TEMA NOMBOR HINGGA 10 000
TAJUK Teroka Nombor
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Nilai nombor
STANDARD
1.1.2(i) Menentukan nilai nombor hingga 10 000 dengan menunjukkan kuantiti bagi nombor yang d
PEMBELAJARAN
1.1.2(ii) Menentukan nilai nombor hingga 10 000 dengan memadankan
kumpulan objek dengan nombor
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Menentukan __ daripada dua nilai nombor hingga 10
1. Menentukan dua nilai nombor hingga 10 000 000 dengan menunjukkan kuantiti bagi nombor yang
dengan menunjukkan kuantiti bagi nombor yang diberi
diberi 2. Menentukan __ daripada dua nilai nombor hingga
2. Menentukan dua nilai nombor hingga 10 000 10 000 dengan memadankan kumpulan objek
dengan memadankan kumpulan objek dengan dengan nombor
nombor
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang teroka nombor. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid memerhati gambar dan teks yang diberikan. ada murid.
2. Murid menjalankan perbincangan dan bersoal jawab tentang teroka nombor.  Guru menggunakan
strategi pembelajaran
3. Murid menunjukkan kuantiti melalui aktiviti menggunakan pembilang, dekak-dekak kolaboratif dan
dan abakus dalam kumpulan. Table Talkers (Perbincangan di Meja) koperatif dengan
4. Murid melayari laman web yang diberikan dan laman web kod QR. menerapkan PAK21
5. Murid memadankan kumpulan objek dengan nombor menggunakan kad imbasan. dan elemen
6. Murid memadankan gambar dan nombor. Jigsaw Reading (Susun Suai) sekolahku sejahtera
7. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang dilengkapkan di hadapan kelas. supaya ada interaksi
8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk mengukuhkan antara murid dan
pemahaman. memotivasikan murid.
 Menilai kefahaman
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) murid tentang
pembelajaran hari ini
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang teroka nombor dengan bimbingan
.
guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 5-6 BUKU AKTIVITI Halaman 3
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21
Table Talkers (Perbincangan di Meja)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21
Jigsaw Reading (Susun Suai)
Konstektual
KBAT Menilai PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI - KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.


MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 2 HARI Ahad KELAS
TEMA NOMBOR HINGGA 10 000
TAJUK Teroka Nombor
STANDARD KANDUNGAN 1.4 Nilai tempat.
STANDARD 1.4.1 Menyatakan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang nombor.
PEMBELAJARAN 1.4.2 Mencerakin sebarang nombor mengikut nilai tempat dan nilai digit.
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Menyatakan __ daripada dua nilai tempat dan nilai
1. Menyatakan dua nilai tempat dan nilai digit bagi digit bagi sebarang nombor
sebarang nombor 2. Mencerakin __ daripada dua sebarang nombor
2. Mencerakin dua sebarang nombor mengikut nilai mengikut nilai tempat dan nilai digit
tempat dan nilai digit
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mengimbas kembali tentang teroka nombor. dahulu dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) merangsang
1. Murid memerhati gambar dan teks yang diberikan. pengetahuan sedia
2. Murid mengadakan perbincangan dan bersoal jawab tentang cerakinkan nilai ada murid.
tempat dan nilai digit. Free Discussion (Perbincangan Bebas)  Guru menggunakan
3. Murid menentukan nilai tempat dan nilai digit melalui aktiviti bagi sebarang nombor strategi pembelajaran
yang diberi. kolaboratif dan
4. Murid mengaitkan dengan cerakin nilai tempat dan nilai digit. Chunking koperatif dengan
(Gabungan) menerapkan PAK21
5. Murid melengkapkan soalan cuba ini. dan elemen
6. Murid melihat gambar rajah dan menulis digitnya pada nilai tempat. sekolahku sejahtera
7. Murid menulis nilai tempat dan nilai digit. supaya ada interaksi
8. Murid mencerakinkan nombor mengikut nilai tempat dan nilai digit. antara murid dan
memotivasikan
9. Murid menulis nombor bagi cerakinan yang diberikan.
murid.
 Menilai kefahaman
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
murid tentang
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang teroka nombor dengan bimbingan
pembelajaran hari ini
guru.
.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman BUKU AKTIVITI Halaman
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21
Free Discussion (Perbincangan Bebas)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Chunking (Gabungan)
Konstektual
KBAT Menilai PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI - KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
