Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 1 HARI Ahad KELAS
TEMA NOMBOR HINGGA 10 000
TAJUK Kenal dan Tulis Nombor
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Nilai nombor
STANDARD
1.1.1(i) Menamakan nombor hingga 10 000 dengan membaca sebarang nombor yang diberi dalam
PEMBELAJARAN
1.1.1(ii) Menamakan nombor hingga 10 000 dengan menyebut sebarang
nombor yang diberi dalam bentuk angka
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Menamakan __ daripada dua nombor hingga 10 000
1. Menamakan dua nombor hingga 10 000 dengan dengan membaca sebarang nombor yang diberi
membaca sebarang nombor yang diberi dalam dalam perkataan
perkataan 2. Menamakan __ daripada dua nombor hingga 10 000
2. Menamakan dua nombor hingga 10 000 dengan dengan menyebut sebarang nombor yang diberi
menyebut sebarang nombor yang diberi dalam dalam bentuk angka
bentuk angka
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang kenal dan tulis dahulu dan
nombor. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid memerhati gambar dan teks yang diberikan. ada murid.
2. Murid menjalankan perbincangan dan bersoal jawab tentang nombor hingga 10  Guru menggunakan
000. strategi pembelajaran
3. Murid menyebut nombor yang terdapat pada gambar diberikan melalui aktiviti. kolaboratif dan
Using Large Picture Card (Gambar/Foto Besar) koperatif dengan
4. Murid mengaitkan pembelajaran dengan aplikasi kehidupan seharian. menerapkan PAK21
5. Murid diterapkan elemen keusahawanan. dan elemen
6. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. ( KBAT) sekolahku sejahtera
7. Murid menyebut nombor pada garis nombor dan nombor menggunakan kad yang supaya ada interaksi
diberi guru melalui aktiviti. Shout Out (Laungan) antara murid dan
memotivasikan
8. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang ditulis di hadapan kelas.
murid.
9. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk mengukuhkan
 Menilai kefahaman
pemahaman.
murid tentang
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
pembelajaran hari ini
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang kenal dan tulis nombor dengan
.
bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 1 BUKU AKTIVITI Halaman
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Shout Out (Laungan)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21
Using Large Picture Card (Gambar/Foto Bes
Konstektual
KBAT Menilai PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI - KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 1 HARI Ahad KELAS
TEMA NOMBOR HINGGA 10 000
TAJUK Kenal dan Tulis Nombor
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Nilai nombor
STANDARD
1.1.1(i) Menamakan nombor hingga 10 000 dengan membaca sebarang nombor yang diberi dalam perka
PEMBELAJARAN
1.1.1(ii) Menamakan nombor hingga 10 000 dengan menyebut sebarang
nombor yang diberi dalam bentuk angka
1.1.1(iii) Menamakan nombor hingga 10 000 dengan memadankan angka
dengan namanya dalam perkataan
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dapat:
1. Menamakan dua nombor hingga 10 000 dengan 1. Menamakan __ daripada dua nombor hingga 10 000
membaca sebarang nombor yang diberi dalam dengan membaca sebarang nombor yang diberi dalam
perkataan perkataan
2. Menamakan dua nombor hingga 10 000 dengan 2. Menamakan __ daripada dua nombor hingga 10 000
menyebut sebarang nombor yang diberi dalam dengan menyebut sebarang nombor yang diberi dalam
bentuk angka bentuk angka
3. Menamakan dua nombor hingga 10 000 dengan 3. Menamakan __ daripada dua nombor hingga 10 000
memadankan angka dengan namanya dalam dengan memadankan angka dengan namanya dalam
perkataan perkataan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mengimbas kembali tentang kenal dan tulis nombor. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid memerhati gambar dan teks yang diberikan. ada murid.
2. Murid menjalankan perbincangan dan bersoal jawab tentang kenal dan tulis nombor.  Guru menggunakan
3. Murid menyebut nombor dan membaca nombor dalam perkataan melalui aktiviti strategi pembelajaran
menggunakan kad imbasan. Loud Reader (Pembaca Lantang) kolaboratif dan
4. Murid menulis nombor dalam perkataan pada kertas kosong dan memadankan dengan koperatif dengan
nombor yang ditampal di papan. Jigsaw Reading (Susun Suai) menerapkan PAK21
5. Murid menyebut nombor yang ditampal di papan. dan elemen
6. Murid menandakan bagi perkataan dan angka yang betul. sekolahku sejahtera
7. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang ditulis di hadapan kelas. supaya ada interaksi
8. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. ( KBAT) antara murid dan
memotivasikan murid.
9. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
 Menilai kefahaman
murid tentang
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
pembelajaran hari ini
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang kenal dan tulis nombor dengan
.
bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 2 BUKU AKTIVITI Halaman
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21
Loud Reader (Pembaca Lantang)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Jigsaw Reading (Susun Suai)
Konstektual
KBAT Menilai PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI - KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.


MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 1 HARI Ahad KELAS
TEMA NOMBOR HINGGA 10 000
TAJUK Kenal dan Tulis Nombor
Cabar Minda
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Menulis nombor.
STANDARD 1.2.1 Menulis nombor dalam angka dan perkataan.
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Menulis __ daripada dua nombor dalam angka dan
1. Menulis dua nombor dalam angka dan perkataan perkataan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mengimbas kembali tentang kenal dan tulis nombor. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid memerhati gambar dan teks yang diberikan. ada murid.
2. Murid menjalankan perbincangan dan bersoal jawab tentang menulis nombor  Guru menggunakan
dalam perkataan. strategi pembelajaran
3. Murid mengenal pasti nombor dan perkataan yang salah dan membetulkannya. kolaboratif dan
Swipe that (Tukarkannya) koperatif dengan
4. Murid melengkapkan pola nombor. menerapkan PAK21
5. Murid membina seberapa banyak nombor empat digit melalui aktiviti menggunakan dan elemen
kad-kad nombor. Create Something (Bina Sesuatu) sekolahku sejahtera
6. Murid menulis nombor dalam perkataan dan angka. supaya ada interaksi
7. Murid membina peta titi yang lain seperti yang diberikan. antara murid dan
8. Murid menulis dalam perkataan dan angka. memotivasikan
murid.
9. Murid menyebut nombor dan membulatkan angkanya pada petak nombor.
10. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. ( KBAT)  Menilai kefahaman
murid tentang
pembelajaran hari ini
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
.
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang kenal dan tulis nombor dengan
bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 3 BUKU AKTIVITI Halaman 2
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Swipe that (Tukarkannya)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21
Create Something (Bina Sesuatu)
Konstektual
KBAT Menilai PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI - KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.


MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
