Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATEMATIK TAHUN 5
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 2 HARI Ahad KELAS
TEMA Nombor Bulat Dan Operasi
TAJUK Banding dan Susun Nombor
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Nilai nombor
STANDARD 1.1.2(iii) Menentukan nilai nombor hingga 1 000 000 dengan
PEMBELAJARAN
membandingkan nilai dua nombor.
1.1.2(iv) Menentukan nilai nombor hingga 1 000 000 dengan menyusun
nombor mengikut tertib menaik dan tertib menurun.
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Menentukan nilai nombor hingga 1 000 000 1. Mengenal pasti nilai dua nombor dan
dengan membandingkan nilai dua nombor dan membandingkannya.
menyusun nombor mengikut tertib menaik dan 2. Menyusun nombor mengikut tertib.
tertib menurun.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang banding dan susun dahulu dan
nombor. merangsang
pengetahuan sedia
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) ada murid.
1. Murid menganalisis dan memahami gambar dan teks.  Guru Menggunakan
2. Murid menyelesaikan soalan 1 dan 2. strategi pembelajaran
3. Murid membentuk kumpulan. kolaboratif dan koperatif
4. Murid menulis empat nombor dalam satu kertas dan memberikan kertas tersebut dengan menerapkan
pada kumpulan lain. Think - Pair - Share (Fikir - Pasang – Kongsi) PAK21 dan elemen
5. Murid membandingkan dua nombor dalam kertas dan menyusun nombor tersebut sekolahku sejahtera
supaya ada interaksi
dalam bentuk menaik dan menurun.
antara murid dan
6. Murid membentangkan jawapan dan ahli kumpulan melawat kumpulan lain untuk memotivasikan murid.
membandingkan nombor yang diberikan. Gallery Tour (Lawat Galeri)  Menilai kefahaman
7. Murid diingatkan untuk mengawal keadaan kelas ketika melawat kumpulan lain. murid tentang
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) pembelajaran hari ini
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang banding dan susun nombor dengan .
bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 007-008 BUKU AKTIVITI Halaman
ELEMEN SEKOLAHKU Tekun , Teliti Terampil PAK-21
Think - Pair - Share (Fikir - Pasang - Kongsi)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Gallery Tour (Lawat Galeri)
Konstektual
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kegigihan KB Mengapplikasikan
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 5
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 2 HARI Ahad KELAS
TEMA Nombor Bulat Dan Operasi
TAJUK Banding dan Susun Nombor
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Nilai nombor
STANDARD 1.1.2 Menentukan nilai nombor hingga 1 000 000
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Menentukan nilai nombor hingga 1 000 000 1. Mengenal pasti nilai dua nombor dan
dengan membandingkan nilai dua nombor membandingkannya.
dan menyusun nombor mengikut tertib 2. Menyusun nombor mengikut tertib.
menaik dan tertib menurun.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada kembali pelajaran
murid. dahulu dan
3. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang banding dan merangsang
pengetahuan sedia
susun nombor.
ada murid.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )  Guru Menggunakan
1. Murid melengkapkan rangkaian nombor mengikut tertib. strategi pembelajaran
2. Murid menyelesaikan soalan cuba ini. kolaboratif dan
3. Murid melengkapkan lembaran kerja yang diberikan. Blank Blank (Isi koperatif dengan
Tempat Kosong) menerapkan PAK21
4. Murid membentuk kumpulan. dan elemen
5. Murid diberi kad nombor-nombor. sekolahku sejahtera
6. Murid melengkapkan rangkaian nombor dengan mengikut arahan. Games supaya ada interaksi
antara murid dan
(Permainan)
memotivasikan
7. Murid akan menunjukkan rangkaian nombor yang telah dilengkapkan murid.
mereka kepada guru  Menilai kefahaman
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) murid tentang
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang banding dan susun nombor pembelajaran hari ini
dengan bimbingan guru. .
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 009 BUKU AKTIVITI Halaman
ELEMEN SEKOLAHKU Tekun , Teliti Terampil PAK-21
Blank Blank (Isi Tempat Kosong)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Games (Permainan)
Konstektual
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kegigihan KB Mengapplikasikan
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN 5
TARIKH 2/4/2024 MASA 07:20am-07:50am
MINGGU 4 HARI Selasa KELAS 5 Amanah
TEMA Nombor Bulat Dan Operasi
TAJUK Nombor Perdana
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Nombor perdana
STANDARD 1.2.1 Mengenal pasti nombor perdana dalam lingkungan 100.
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN TMK 2.2 Mengumpul, memproses dan menyimpan maklumat yang diperolehi.
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Mengenal pasti lapan nombor perdana 1. Mengenal pasti lapan nombor perdana
dalam lingkungan 100
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada kembali pelajaran
murid. dahulu dan
3. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang nombor merangsang
pengetahuan sedia
perdana
ada murid.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )  Guru Menggunakan
1. Murid menulis nota yang diberikan oleh guru. strategi pembelajaran
2. Murid diterangkan tentang nombor perdana. kolaboratif dan
3. Murid menghantar nota yang diberikan oleh guru. koperatif dengan
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) menerapkan PAK21
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang nombor perdana dengan dan elemen
bimbingan guru. sekolahku sejahtera
supaya ada interaksi
antara murid dan
memotivasikan
murid.
 Menilai kefahaman
murid tentang
pembelajaran hari ini
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 010-011 BUKU AKTIVITI Halaman
ELEMEN SEKOLAHKU Tekun , Teliti Terampil PAK-21 Examples (Contoh)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Mencatat Maklumat PAK-21
Produce Something New (Bina Sesuatu Baru
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kegigihan KB Mengapplikasikan
EMK : ILMU & Matematik PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
