Anda di halaman 1dari 36

Rancangan Pengajaran

Harian
-Pengurusan DiriOleh:
J 18 - Pendidikan Khas
Bermasalah Pembelajaran

Kelas
: PK Harmoni
Tarikh : 28 Ogos 2014
Masa : 10.30 11.00 pg
Hari : Khamis
Bil.Murid : 5 orang

1.
2.
3.
4.
5.

Muhammad Rizal
Norizzatul Akma
Nur Afiqah
Muhammad Aiman
Mohamad Ramadhan

ADHD
Slow Learner
Slow Learner
ADHD
Autisme

Tajuk/tema :
2. Kebersihan diri dan kesihatan
Standard Kandungan :
2.1 Mengamalkan kebersihan diri
Standard Pembelajaran :
2.1.2 Menjaga kebersihan dan
kesihatan gigi

Hasil Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran, murid dapat
melakukan sekurang-kurangnya 5
daripada 6 langkah menjaga
kebersihan gigi
Pengetahuan sedia ada :
Murid pernah menggosok gigi dalam
kehidupan seharian

Elemen merentas kurikulum :


1. Kreativiti dan inovasi
2. Teknologi maklumat dan
komunikasi
Nilai Murni:
3. Kebersihan
4. Berdikari
5. Kerajinan
6. Berjimat cermat

KBKK :
1. Membuat urutan
2. Menjana idea
Unsur terapi:
3. Terapi motor halus
4. Terapi cara kerja

Bahan Bantu Belajar :


1. Pengimbas
2. Slide PPT
3. Berus gigi
4. Ubat gigi
5. Gelas

Set induksi (3 minit):


1. Guru menjalankan aktiviti simulasi ke klinik
gigi.
2. Guru bertindak sebagai doktor gigi dan
seorang murid dipanggil untuk sesi simulasi
rawatan pergigian.
3. Guru mengimbas gigi murid menggunakan
pengimbas.
4. Guru bersoal jawab dengan murid tentang
aktiviti yang diadakan.

Pengajaran (5 minit):
1. Guru mengaitkan set induksi dengan
topik pembelajaran.
2. Guru memberi penerangan mengenai
peraturan untuk mendapatkan token
pada hari ini.
3. Guru bersoal jawab dengan murid
tentang punca sakit gigi.

4. Guru menunjukkan slaid power point


tentang punca-punca berlakunya
kesakitan kepada gigi.
5. Guru menceritakan mengenai plak dan
bakteria.

PUNCA-PUNCA SAKIT
GIGI

gula-gula

minuman sejuk

makanan sejuk

Malas gosok gigi

Teknik salah semasa


memberus gigi

Kongsi berus gigi

Guna berus gigi yang kembang

Tidak melakukan pemeriksaan gigi

4. Guru menunjukkan alatan yang digunakan


untuk membersihkan gigi

berus gigi

ubat gigi

gelas

Perkembangan (5 minit):
1. Murid ditunjukkan model gigi dan berus
gigi.
2. Murid ditunjukkan cara memegang berus
gigi yang betul dengan bimbingan guru.
3. Murid diajar tentang cara memberus gigi
yang betul dengan bimbingan guru.
4. Guru menunjukkan contoh dengan
menggunakan berus gigi dan replika gigi

1. Condongkan berus gigi 45 ke arah leher


gigi hadapan.
2. Getarkan berus gigi seketika dan halakan
dari gusi ke korona gigi.
3. Ulang langkah pada bahagian gigi bawah.

1. Ulang langkah 1 dan 2 pada permukaan gigi


belakang kiri dan kanan.

1. Lakukan pergerakan arah keluar pada


permukaan dalam gigi hadapan.

1. Lakukan pergerakan melintang dari depan


ke belakang pada permukaan mengunyah.

1. Condongkan berus gigi dan lakukan


pergerakan keluar pada permukaan gigi
tepi lidah.

1. Berus permukaan lidah hingga bersih.


2. Berkumur

Latihan (12 minit):


1. Semua murid dipanggil ke hadapan dan
diberikan berus gigi, ubat gigi serta cawan
yang berisi air.
2. Murid dikehendaki meletakkan ubat gigi di
atas permukaan berus gigi masing-masing
mengikut kuantiti yang betul seperti yang
ditunjukkan oleh guru.

4. Murid memberus gigi dengan betul


mengikut langkah demi langkah bermula
dengan cara memegang berus gigi
sehinggalah berkumur secara beramairamai.
5. Murid memberus gigi dengan betul
mengikut langkah demi langkah bermula
dengan cara memegang berus gigi
sehinggalah berkumur secara individu

6. Murid melibatkan diri dalam pertandingan

JOM INGAT SEMULA dan akan menerima


token sekiranya berjaya mengikut arahan
yang diberi.

Penutup (3 minit):
1. Murid duduk dalam bentuk ladam kuda di
hadapan guru.
2. Guru memanggil seorang demi seorang murid
dan murid diminta untuk membuka mulut.
3. Guru akan melakukan pengimbasan pada gigi
murid dan murid lain akan melihat melalui
paparan pada pancaran LCD di hadapan kelas.
4. Murid menerima hadiah berupa set berus gigi.

Sekian..
Terima kasih
